KORISNI MATERIJALI I IZVORI ZA UČITELJE

  • izvori za korištenje u nastavi

Drage kolegice i kolege, na ovoj stranici naći ćete poveznice na digitalne izvore kao što su knjige, filmovi i sl. koje možete koristiti u nastavi i/ili za izradu vlastitih digitalnih nastavnih materijala.

Također, ovdje se nalaze poveznice na priručnike ili upute za korištenje određenih alata, izradu digitalnih nastavnih materijala, smjernice za poštivanje intelektualnog vlasništva pri upotrebi IKT-a i sl.

S obzirom na to da hrvatski Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima ne prepoznaje specifičnosti digitalnog okruženja, odnosno nove okolnosti nastale uvođenjem e-učenja u obrazovni sustav, vrlo se lako možemo dovesti u situaciju da već uz dva kriva klika povredimo autorsko pravo. Upoznajte osnovne smjernice kojih bi se trebalo pridržavati prilikom izrade digitalnih nastavnih materijala (DNM) i dijeljenja sadržaja u digitalnom okruženju.

Projekt Međunarodne dječje digitalne knjižnice (International Children`s Digital Library - ICDL) započeo je u proljeće 2002. godine pozivom Kongresne knjižnice nacionalnim knjižnicama u svijetu na suradnju u izgradnji prve dječje digitalne knjižnice u svijetu. Knjige su digitalizirane u cijelosti, a dostupne su na web stranici: www.icdlbooks.org. Na stranicama možete pronaći kanonska djela hrvatske književnosti, ali i djela nagrađivanih suvremenih autora. Također, s obzirom na to da je knjižnica međunarodna, vjerujemo da će i učitelji stranih jezika pronaći nešto za svoje nastavne materijale.

Pristup je besplatan, čime se omogućuje jednakost pristupa, a ispis stranica je onemogućen zbog zaštite autorskih prava.

Europena u obrazovanju

Europeana - platforma Europske digitalne knjižnice s više od 50 milijuna predmeta digitalizirane kulturne baštine (fotografija, videozapisa i sl.) te s kuriranim izložbama i tematskim kolekcijama nepresušan je izvor za nastavu i izradu digitalnih obrazovnih sadržaja. Preporučujemo da proučite Vodič za korištenje Europeane u obrazovanju te vjerujemo da ćete pronaći sadržaje i izvore za svoje nastavne jedinice.

Izvor: Clker-Free-Vector-Images, Pixabay

Smithsonian Learning Lab

Smithsonian Institution,najveći muzejski kompleks u SAD-u koji čini 19 nacionalnih muzeja te devet istraživačkih instituta s pridruženim knjižnicama i arhivima pokrenuo je Smithsonian Leranig Lab kako bi potaknuli i inspirirali učitelje diljem svijeta da koriste njihove digitalne zbirke i materijale u poučavanju. Više o tome kako koristiti Smithsonian Learnig Lab u učenju i poučavanju pogledajte na poveznici SLL Introduction.

Priručnik Korištenje videa s interneta

Ovih dana u izradi digitalnih nastavnih materijala često pretražujemo internet u nadi da ćemo naći video koji nam najbolje odgovara. U priručniku kolege školskog knjižničara Roberta Posavca možete pročitati na što obratiti pozornost kad učenicima šaljemo poveznice na video materijale, kako provjeriti izvor i uvjete korištenja video materijala (smijemo li ga koristiti i za što) i na kraju donosi popis preporučenih kanala koji se mogu koristiti u nastavi na daljinu.

Priručnik Posavec, R. Korištenje videa s interneta.