Virtualna knjižnica 

Osnovne škole Vladimira Nazora Crikvenica

Dobro došli na mrežne stranice naše virtualne knjižnice!


Ovdje donosimo poveznice na korisne mrežne sadržaje (e-knjige, e-časopise, cjelovite filmove i sl.). 

VIJESTI IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE

U svijetu bajki Margarete Peršić

Postoji li bolji način da se obilježi Svjetski dan pripovijedanja i Svjetski dan kazališta za djecu i mlade od gostovanja svestrane umjetnice Margarete Peršić? Ova vrsna pripovjedačica bajki, ali i sjajna ilustratorica i kreatorica lutaka, 29. ožujka 2023. posjetila je našu matičnu školu, a dva dana poslije i područne škole u Dramlju i u Jadranovu.

Stigavši u školsku knjižnicu, iz rečenice u rečenicu polako nas je uvodila u svijet mašte i začas smo od gledatelja postajali glumci - carevići i divne princeze ili pak strašni zmajevi. Kroz igru i glumu Margareta nas je poticala na razmišljanje i suradnju, posve nenametljivo učila nas je tražiti rješenje i izlaz iz teških situacija, te razlikovati mudre od ishitrenih odluka.

Margaretine priče nisu zaokružene i gotove. One su žive i pulsiraju u interakciji s djecom. A upravo kroz tu interakciju, kroz igru i spontanost, djeca i daju i dobivaju najviše.

Hvala Margareti što je našim učenicima darovala ovaj maštovit i poticajan pripovjedačko-glumački susret. Hvala i Domagoju iz Školske knjige na organizaciji susreta. 

Književni susret s "nepopravljivim optimistom" Jadrankom Bitencom

25. siječnja 2023. učenici viših razreda, u pratnji predmetnih učitelja i školske knjižničarke, uputili su se u dvoranu Zora kako bi dočekali dragog nam gosta - književnika Jadranka Bitenca. Prilikom ulaska učenike su dočekali zvuci skladbe Twisting by the pool grupe Dire Straits. Naime, ako niste znali, prema toj je pjesmi roman Twist na bazenu dobio svoj naslov.

A onda nam se u prepunoj dvorani pridružio i naš gost, osvojivši učenike svojom neposrednošću i vedrim duhom. Na samom početku susreta književnika je kratkom prezentacijom pozdravio voditeljski par, učenici Niko i Lea, članovi grupe Mladih knjižničara.

Jadranko Bitenc rođen je u gradiću Vrhniki, u susjednoj Sloveniji. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je komparativnu književnost. U studentskim danima počinje pisati za list Polet, a nakon završenog studija radio je kao nastavnik u osnovnim školama i u gimnaziji, potom kao knjižničar te voditelj Centra za kulturu Pučkog otvorenog učilišta Ivanić-Grad. Trenutno radi kao kao autor i voditelj emisija 100 lica i Gradska skica na portalu Volim Ivanić.

Književnik je vrlo rano počeo pisati za djecu i mlade. Prvo je napisao krimić Lana - godina mačke, a potom i njegov nastavak Ljeto na koljenima. Bitencov roman Twist na bazenu uvršten je na popis lektire za šesti razred. Bavi se problemom disfunkcionalne obitelji u kojoj očev alkoholizam dovodi do fizičkog i psihičkog nasilja nad ostalim članovima obitelji. Književnik nam je otkrio da je u romanu "prepisao svoje djetinjstvo". Teške trenutke odrastanja prevladavao je na pozitivan način: uz svoje prijatelje, prve simpatije i učenje koje ga je ispunjavalo. Roman je dobio i nastavke Pyjama blues i Sve je to rock 'n' roll.

U razgovoru s učenicima Jadranko Bitenc je ispričao da pišući knjige voli slušati glazbu i jesti čokoladu. Svaki njegov roman ima svoju glazbu. Učenicima koji vole pisati poručio je da je čitanje knjiga jedini način da se postane pisac. I da, pisac mora voljeti svoje likove, ma kakvi oni bili. Ne mora se slagati s njihovim postupcima, ali ih mora voljeti. Isto je tako i s ljudima koji nas okružuju.

Jadranko Bitenc u slobodno vrijeme voli putovati i upoznavati nove zemlje i ljude. On je i ponosan otac dviju odraslih kćerki, Lane i Sandre. Lana je krenula tatinim stopama te i sama piše.

Kraj književnog susreta stigao je prebrzo. Mnogi učenici nisu stigli postaviti svoje pitanje književniku. No, nakon jednosatnog druženja ostajemo ispunjeni optimizmom i vjerom da i vlastite probleme možemo riješiti ako se okružimo dobrim ljudima i ako stremimo za novim spoznajama. Zato za kraj navodimo poruku koju je književnik uputio učenicima: "Budite face! 'Izluđujte' učitelje svojim sjajnim znanjem!"

Hvala ravnateljici Centra za kulturu Dr. Ivan Kostrenčić, gospođi Andrei Car Avdagić, koja nam je ponovno otvorila vrata dvorane Zora, kao i Vladimiru na tehničkoj podršci. Hvala Tomislavu iz nakladničke kuće Alfa koji je omogućio ovo ugodno i vedro druženje.

Klikom na poveznicu možete pogledati prezentaciju s književnog susreta: Jadranko Bitenc - prezentacija.pptx 

Pogledali smo film Kapa

Uoči Božića učenici nižih razreda, u pratnji učiteljica razredne nastave i školske knjižničarke, pogledali su božićni igrani film Kapa u riječkom CineStaru.

Ovaj obiteljski film za djecu redatelja Slobodana Maksimovića donosi dirljivu priču o dječaku koji živi u domu za nezbrinutu djecu, o djevojčici iz dobrostojeće obitelji i o jednom psu koji traži dom. Film je to o ljubavi i prijateljstvu, o ostvarenju božićnih želja na posve neočekivan način.

Kapa je snimljena u koprodukciji Hrvatske, Slovenije, Luxembourga i Slovačke. Osvojila je vrijedna međunarodna priznanja te dobila preporuku Ministarstva odgoja i obrazovanja kao film koji može pomoći "u borbi za stvaranje svijeta u kojem vladaju humaniji odnosi prema djeci koja odrastaju u domovima za nezbrinutu djecu".

Uz nezaobilazne kokice, ali i pokoju suzu, uživali smo u ovoj suvremenoj i toploj božićnoj priči.

Književni susret sa Sanjom Pilić

Mjesec hrvatske knjige obilježili smo zanimljivim književnim susretom: 17. studenoga 2022. u goste nam je došla cijenjena spisateljica Sanja Pilić, a susret za učenike nižih razreda upriličen je u ugodnom prostoru dvorane "Zora" u Staroj školi.

Nakon pandemijskih godina i online književnih susreta ovo je bio prvi susret uživo i učenici su ga s nestrpljenjem dočekali. Druženje je započelo kratkom prezentacijom kojom su Niko i Lea, članovi grupe Mladih knjižničara, upoznali učenike s crticama iz Sanjina života i književnog rada.

Književnica je rođena u Splitu, no već s dvije godine života stiže u Zagreb. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna i isprva radila kao fotografkinja. Potom počinje pisati te je do sada objavila preko 30 knjiga za djecu i odrasle te preko 30 slikovnica. Čak šest njenih knjiga na popisu je lektire za osnovnu školu. Knjige su joj izuzetno čitane i doživjele su brojna izdanja. Prema nekim njenim knjigama i slikovnicama napravljene su i kazališne predstave.

Odgovarajući na pitanja učenika, Sanja Pilić otkrila je da su joj poticaj za pisanje knjiga za djecu bila vlastita djeca, no da je na njen književni put svakako utjecala i njena mama - književnica Sunčana Škrinjarić, autorica dobro poznate slikovnice Plesna haljina žutog maslačka.

Sanja voli pisati o vedrim temama, a njeni su junaci i junakinje radoznali, razigrani i vole istraživati i učiti kroz igru, druženja, putovanja... Kao književnica za djecu prati sve što današnja djeca vole kako bi njene knjige bile suvremene i zanimljive malim čitateljima. Također, voli pisati kada je dobro raspoložena jer na taj način svoje dobro raspoloženje prenosi na stranice knjiga koje piše.

Ove će školske godine naši učenici trećih razreda čitati dvije Sanjine knjige: E, baš mi nije žao! i Nemam vremena. Stoga su poželjeli da im književnica pročita ulomak iz jedne od tih dviju knjiga. Sanja je odabrala priču Škola smijanja, uz poruku učenicima da svemu što im se događa pristupaju s vedre strane, pozitivno i s osmijehom. Ako prigrlimo smijeh, život će nam biti ljepši, a brige će izgledati manje. Ima li ljepše misli za kraj susreta?!

I, naravno, ne smijemo zaboraviti zahvaliti ravnateljici Centra za kulturu Dr. Ivan Kostrenčić Andrei Car Avdagić koja nas je ugostila u tako lijepom prostoru, kao ni tehničaru Vladimiru. Veliko hvala Tomislavu iz nakladničke kuće Alfa koji je omogućio ovaj susret. 

Klikom na poveznicu možete pogledati prezentaciju s književnog susreta: Sanja Pilić - prezentacija.pptx

Najčitatelj Anton Blažičević

Mjesec hrvatske knjige vrijeme je posvećeno knjizi i čitanju. Naravno, podrazumijeva se da učenici čitaju knjige s popisa lektire, no postoje i oni koji dodatno posežu za knjigama u školskoj knjižnici. Ove smo ih godine odlučili nagraditi.

Tako je u protekloj školskoj godini najveći broj knjiga pročitao učenik 4.a razreda Anton Blažičević. Anton je, uz lektirne naslove, najčešće birao uzbudljive romane Hrvoja Kovačevića. Ovaj svestrani učenik otkrio nam je da osim knjiga iz školske knjižnice čita i knjige iz kućne biblioteke. Naime, roditelji mu često kupuju knjige.

Dakle, nagrada za Najčitatelja stigla je u prave ruke. Čestitke našem Antonu!

Školska godina 2021./2022.

Projektni dan Budi i ti pismen!

U Osnovnoj školi Vladimira Nazora proveden je cjelogodišnji projekt pod nazivom Budi i ti pismen! Učenici naše škole, uz pomoć svojih učitelja, organizirali su niz radionica u kojima su se bavili temama vezanima za medijsku pismenost. Rezultate istraživanja i kreativnih aktivnosti pretočili su u zanimljive prezentacije i videouratke koje su predstavili u školskom predvorju 10. svibnja 2022.

U projektu su sudjelovali i učenici 5.a, 5.b i 6.b razreda, kao i grupa Mladih knjižničara - kreativaca, s temom Poštujemo li autorska prava u digitalnom okruženju? Njihove voditeljice, učiteljice hrvatskoga jezika Suzana Grbčić i Edita Starčević te knjižničarka Renata Gržac, upoznale su ih s autorskim pravima te provele anketu koja je pokazala da većina petaša i šestaša razumije koliko je važno uvažavati autore i njihov rad. 

Mladi knjižničari - kreativci odlučili su iskoristiti naučeno i uz pomoć knjižničarke snimiti osmominutni videouradak. Pogledajte ga!


Noć knjige 2022. - Molitva za mir

Dragi prijatelji knjige, u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) i ove se godine uključujemo u manifestaciju pod nazivom Noć knjige.

Skupina učenika okupila se u knjižnici prije proljetnoga odmora i uz pomoć knjižničarke odabrala pjesničke tekstove koje smo potom snimili pod nazivom Molitva za mir. Stihove koji pozivaju na čovječnost, slobodu i mir posvećujemo našim ukrajinskim prijateljima Bohdanu, Timuru i Yevi... i svoj djeci Ukrajine.

Za početak pjesničkoga druženja odabrali smo stihove naše velike pjesnikinje Vesne Parun, želeći na taj način obilježiti stotu godišnjicu njena rođenja. Uz Vesnine stihove tu su i stihovi Milivoja Slavičeka, Antuna Branka Šimića, Grigora Viteza i Zvonimira Baloga. Stihove kazuju učenici osmoga, petoga i trećeg razreda.

Odvojite desetak minuta i poslušajte poruke mira u stihovima naših pjesnika. Porukama mira priključili su se i mali likovnjaci sa svojom voditeljicom Suzanom Kljuš postavivši na školsku pozornicu maslinovu grančicu s cvijećem.


Književni susret sa Željkom Horvat-Vukeljom

2022. godinu započeli smo izuzetno lijepim druženjem: 13. siječnja u svome nas je domu, putem platforme Zoom, ugostila književnica Željka Horvat-Vukelja. S velikim zanimanjem i veseljem pratilo ju je 140 učenika nižih razreda matične škole te područnih škola u Dramlju i Jadranovu. 

Željka nas je, na svoj osebujan način, povela na virtualno putovanje brojnim zemljama Europe i svijeta, s njom smo učili riječi stranih jezika, rješavali rebuse, podsjetili se raznih glazbenih instrumenata, naučili pjevati novu pjesmicu...

Maštovito, nadahnuto i nenametljivo edukativno! Svojom neposrednošću, razigranošću i visokim stupnjem interakcije s učenicima Željka je stvorila dojam da je s nama, u učionicama, a ne u svom domu u Velikoj Gorici.

Podsjetimo se, Željka Horvat-Vukelja umirovljena je profesorica francuskoga i španjolskog jezika i dugogodišnja urednica časopisa Modra Lasta. Objavila je tristotinjak kratkih priča i dvadesetak igrokaza za djecu. Tekstovi su joj uvršteni u čitanke te na popis lektire u nižim razredima osnovne škole.

Prvašići postali članovi školske knjižnice

U Mjesecu hrvatske knjige naši su prvoškolci posjetili školsku knjižnicu. S velikom su pažnjom slušali dok im je knjižničarka čitala slikovnicu Kako je zeko zavolio knjižnicu. Naučili su kako se posuđuju, vraćaju i čuvaju knjige. 

Posebno ih je razveselio zadatak nakon čitanja: nacrtati omiljenog plišanca okruženog knjigama. Pogledajte njihove radove.

Književni susret s Ivanom Šojat

U Godini čitanja i Mjesecu hrvatske knjige u našoj je školi upriličen književni susret na mreži s Ivanom Šojat. Uvažena osječka spisateljica nedavno je objavila dva romana za mlade, Zmajevi koji ne lete i Oblak čvoraka, u kojima progovara o problemima mladih: o problemu ovisnosti, o razvodu roditelja te o vršnjačkom nasilju.

S učenicima šestih, sedmih i osmih razreda podijelila je svoja nadahnuta razmišljanja o opasnostima eksperimentiranja sintetskim drogama, o roditeljskoj ljubavi i izazovima roditeljstva, o prijateljstvu, o važnosti suočavanja s vlastitim osjećajima...

Svaka Ivanina rečenica izlazila je iz srca, svaka je rečenica bila poticaj učenicima da promišljaju, da pažljivo donose odluke koje utječu na njihov život, da budu znatiželjni i da se ne stide svoje želje za učenjem, te da vole i poštuju jedni druge.

Topla, neposredna, iskrena, za kraj susreta učenicima je poručila: "Uživajte u sebi, volite sebe i gradite se tako što ćete učiti o svijetu oko sebe. Gradite se, jer ovo što sad izgradite, to ćete imati cijeli život."

Književni susret organiziran je 20. listopada 2021. putem platforme Microsoft Teams pa su ga učenici pratili iz svojih učionica. Dio učenika bio je u samoizolaciji te su susret pratili iz svojih domova.

Projekt Čitajmo da ne ostanemo bez riječi!

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige započeli smo projektom Čitajmo da ne ostanemo bez riječi kojim su se učenici i učitelji uključili u obilježavanje Godine čitanja

Što smo sve pripremili? Naši su učenici, uz pomoć knjižničarke Renate Gržac, u kratkim videozapisima predstavili svoje omiljene knjige i književnike. Učiteljica Informatike i Matematike Sonja Krišković svoju je ljubav prema čitanju povezala s novim tehnologijama te nam ispričala o prednostima čitanja digitalnih knjiga. Mladi likovnjaci sa svojom profesoricom Suzanom Kljuš uključili su se u obilježavanje Godine čitanja svojim likovnim radovima, dok su oni najmlađi, učenici 1.a razreda sa svojom učiteljicom Gordanom Dodlek pripremili razredni projekt posvećen čitanju.

Hvala svima koji su sudjelovali u obilježavanju Godine čitanja!

Školska godina 2020./2021.

Projekt Šetnja s pjesnikom

2021. godina proglašena je Godinom čitanja u Hrvatskoj. Knjižničarka Renata Gržac u suradnji s učiteljicom razredne nastave Marijanom Bezić osmislila je projekt Šetnja s pjesnikom u kojemu su učenici 4.d razreda čitali, pjevali, istraživali, maštali te napisali priču o našem Vladi. Priču smo potom pretočili u digitalnu slikovnicu s kojom smo sudjelovali na natječaju Stvarajmo eKreativno u školskoj knjižnici. 

Pročitajte i poslušajte našu audioslikovnicu.