Zelena knjižnica

Pojam zelena knjižnica odnosi se na zelenu knjižničnu zgradu, zeleno poslovanje te na zelene usluge. Poslovanje naše knjižnice je zeleno što znači da svojim poslovanjem nastoji smanjiti negativan utjecaj na okoliš (npr. gašenje računala za vrijeme pauze, smanjenje količine ispisanih dokumenata, korištenje prirodnog svjetla i sl.), a zelene usluge naše knjižnice odnose se na knjižnične aktivnosti i promoviranje aktivnosti koje pridonose razvoju i promicanju zelene pismenosti te na posjedovanje zelene zbirke (literatura ekološke tematike).

Budućnost na tankom ledu: online tribina za mlade o klimatskim promjenama

O tome što je klimatska pravda, što nam donose klimatske promjene te kako se mladi u Hrvatskoj bore za klimu saznajte u četvrtak 8. listopada u 18:00 na online tribini za mlade Budućnost na tankom ledu koju u sklopu Europskog tjedna održivog razvoja organizira Centar za mirovne studije.

Priključiti se možete putem ZOOM-a, a gledati možete i na Facebook eventu te stranicama Centra za mirovne studije i GOOD inicijative.

Tribina je organizirana u okviru projekta Znanje za održivo djelovanje kojeg provodi Udruga Zelena Istra u partnerstvu s Centrom za mirovne studije, a koji je financiran iz Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. Projekt sufinanciraju Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Moj pogled na ciljeve održivog razvoja - nagradni natječaj za učenike srednjih škola

Prilika za dizajnere, ali i sve ostale kreativce! :)

Zadatak je napraviti likovni rad (crtež, akvarel, plakat i sl.) koji se odnosi na jedan od 17 ciljeva održivog razvoja.

Više informacija pronađite klikom na poveznicu.

Trajanje natječaja: 22. rujan - 30. listopad 2020.

Natjecanje za hrvatsko stablo godine

Dragi članovi knjižnice, pozivamo vas da glasate za Hrvatsko stablo 2020. godine! Za titulu se natječe 8 kandidata, a stablo pobjednik bit će kandidirano za Europsko stablo 2021. godine. Na istom natjecanju ove godine hrvatski predstavnik Ginko iz Daruvara postigao je veliki uspjeh osvojivši drugo mjesto između 16 finalista pobjednika nacionalnih natjecanja!

Natjecanjem Hrvatsko stablo godine nastoji se istaknuti značenje starih stabala koja zaslužuju našu brigu i očuvanje za generacije koje dolaze. U središtu priče nisu samo ljepota, veličina ili starost stabala, nego i povijesne crtice o životnom vijeku stabla i njegovoj povezanosti s ljudima. Promocijom priče o pojedinim stablima značajnim za život lokalnih zajednica nastoji se podići svijest javnosti o značenju i važnosti očuvanja bioraznolikosti za život čovjeka i opstanak čovječanstva.

A zahvaljujući Europskom stablu godine svake godine: 200 tisuća ljudi obzirnije je prema prirodi, posvećuje se pažnja i brine o 16 stabala, 16 lokalnih zajednica ujedinjeno je s jednim ciljem, 16 država ponosno je na svoju prirodnu baštinu.

Glasati možete do 31. listopada 2020. godine do 23:59h, a proglašnje pobjednika je 06. studenog 2020. godine.

Glasajte na sljedećoj poveznici:

https://www.zastita-prirode-dnz.hr/glasaj-za-hrvatsko-stablo-godine/