Hrabri klik

Završne aktivnosti projekta Hrabri klik

25.11.2019.

21.11.2019. učenici OŠ Domovinske zahvalnosti i OŠ dr. Franje Tuđmana, inače članovi Debatnih klubova, sudjelovali su na radionicama rješavanja straha od javnog nastupa i upoznavanja s osnovama formata debate.


22.11.2019. u knjižnici OŠ Domovinske zahvalnosti održano je predstavljanje projekta Hrabri klik i aplikacije koja je krajnji rezultat projekta koja za cilj ima omogućiti učenicima anonimno prijavljivanje nasilja u školama. Projekt su predstavile Darija Jeger, voditeljica projekta iz Hrvatskog debatnog društva, Marijana Blažević, izvoditeljica projekta, stručni suradnik knjižničar iz OŠ Domovinske zahvalnosti i Ivana Vidović, izvoditeljica projekta, stručni suradnik pedagog iz OŠ Domovinske zahvalnosti. Projekt je trajao od prosinca 2018. do studenog 2019.

Stručnim suradnicima i učiteljima/nastavnicima približili smo aplikaciju koju smo kreirali i za koju vjerujemo da će pomoći učenicima u oslobađanju prilikom prijavljivanja međuvršnjačkog nasilja. Sudionici su aktivno sudjelovali u raspravi koje korake napraviti u rješavanju tog problema te pokazali interes za korištenje aplikacije i u svojim školama.

Radionica u sklopu projekta Hrabri klik

21.6.2019.

Održana je i posljednja radionica, ove školske godine, u sklopu projekta Hrabri klik. Hrabri klik je projekt Hrvatskog debatnog društva i Osnovne škole Domovinske zahvalnosti iz Knina, financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Projektom se radi na prevenciji vršnjačkog nasilja.

Sudionici ove radionice bili su voditeljica knjižničarka Marijana Blažević, učiteljica Anita Škundrić i učenici 8.c razreda.

Učenici su prošli kroz lektiru Breza, Slavka Kolara, na malo drugačiji način. Na početku sata prepričavali su sadržaj novele  i razgovarali o detaljima kojima je prožeta. Uvidjeli su kako u noveli postoji i fizičko i psihičko nasilje te posebno izdvojili ignoriranje kao vrstu nasilja.  Shvatili su kako postoji sličnost u obiteljskim odnosima tada i danas, ali kako probleme lakše rješavamo danas.

Iz mudre izreke – „Nasilje je zaista u rodu sa strahom“ (Arturo Graf, talijanski književnik) utvrdili su kako u svakom nasilniku, pa i osobi koja prešućuje nasilje, vlada neki strah i zbog toga ovu izreku mogu povezati sa stvarnim životom.

Na kraju sata pričali smo o situacijama u kojima su bili ljubazni prema nekom ili netko prema njima što je donijelo puno emocija.

Projekti: Hrabri klik

18.3.2019.

Hrabri klik novi je projekt Hrvatskog debatnog društva i Osnovne škole Domovinske zahvalnosti iz Knina financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Više i na poveznici Hrvatskog debatnog društva.

Nakon uspješno odrađenog projekta Škola inkubator tolerancije, odlučili smo se nastaviti raditi na prevenciji vršnjačkog nasilja u školama. Ovoga puta, koristit ćemo prisutnost učenika na Internetu kako bismo napravili pozitivnu promjenu koja će se reflektirati kako na školu partnera, tako i na društvo u cijelosti. Zato ćemo tijekom projekta razvit ćemo aplikaciju koja će postati platforma učenicima za anonimnu prijavu neželjenog i nasilnog ponašanja, koje vide ili prožive, stručnim suradnicima škole.

Projekt također uključuje provođenje niza radionica s učenicima, roditeljima, stručnim suradnicima škola kako bismo obuhvatili sve skupine koje mogu utjecati na prevenciju nasilja. Radionicama želimo postići osviještenost učenika o problemu međuvršnjačkog nasilja, roditelja i zajednice o načinima i metodama komunikacije s djecom o tome problemu, a stručne suradnike želimo educirati o korištenju aplikacije kako bi se njezina uporaba našla u što većem brojem škola.

Naši volonteri posjetili su OŠ Domovinske zahvalnosti u veljači s ciljem razvoja ideja za međuvršnjačke radionice koje će provoditi u školi. Posebna pažnja usmjerena je na razvoj vještina, poput kritičkog promišljanja, ematičnog ponašanja i aktivnog slušanja, za koje su učenici samostalno procijenili da su najvažnije vještine u sprječavanju međuvršnjačkog nasilja. Stečene vještine, učenici će prenositi svojim školskim kolegama, kako bi se na školskim hodnicima u potpunosti preveniralo međuvršnjačko nasilje.

Učenicima je predstavljena ideja aplikacije ”Hrabri klik” koju će oni svojim idejama i prijedlozima učiniti zanimljivom svojim vršnjacima. Tako su drugi dan edukacije učenici proveli kreirajući odgovore na najčešća pitanja za koja vjeruju da žrtve nasilja, njihovi roditelji, ali i učenici koji su skloni nasilnom ponašanju tragaju.