Towarzystwo Krzewienia Melomanii poleca
Klub SiestaTime
bez granic, tak jak muzyka,
Towarzystwo Krzewienia Melomanii poleca
Klub SiestaTime
bez granic, tak jak muzyka,
którą w każdą niedzielę od godz. 15 do 17 prezentuje
w swojej 2 godzinnej audycji Marcin Kydryński
W domu lub miejscu publicznym,
by spędzić czas w miłym gronie
Najistotniejsze w tej inicjatywie Towarzystwa Krzewienia Melomanii jest, by na spotkania SiestaTime zapewnić optymalną wierność odtwarzania muzyki - bo jest tego warta. Najprościej jest skorzystać w tym celu z możliwości konfiguracji PC4uMusic, a organizator spotkania sam już zadecyduje kogo, jak i gdzie zaprosi.
Audycja jest teraz dostępna tylko w Internecie. Nadawana jest jednak od 2001 roku. Do lata 2020 była w programie III Polskiego Radia, gdzie Marcin Kydryński prezentował muzykę od 1989 i kontynuował z tym rodzinną tradycję. Jego tata Lucjan prowadził w Programie I najpierw audycję Wiolinem i basem, a później Rewię Piosenek.
W Sopocie spotkania w miejscach publicznych dla słuchaczy Siesty organizowane były jako wydarzenia na facebook i szersza informacja o nich jest na stronie pt "Czar Siesty w Loży Benjamina". Można jednak całkowicie indywidualnie umówić się ze znajomymi w 3 miejscach. Uzgodnić można to z klubokawiarnią w Domu Zdrojowym, popularnym pubem na dworcu i barem w teatrze przy plaży, , gdzie systemy nagłośnieniowe są przygotowane dla SiestaTime
W klubokawiarni u 3 Sióstr w sopockim Domu Zdrojowym.
Barman włączy tu z przyjemnością odtwarzanie audycji przez nagłośnienie, które jest w tym celu specjalnie przygotowane i tutaj najlepiej się sprawdza na potrzeby SiestaTime. Działa tu również karta sopocka.Buty z sufitu są najczęściej fotografowane w tym lokalu. Zapewniają również przyjazną akustyką dla słuchania audycji Marcina Kydryńskiego. Pomieszczenia z nieco większą powierzchnią mają normalnie problem z akustyką. Jest tu nagłośnienie estradowe, które używane jest podczas koncertów i do niego podłączony jest laptop, który podczas SiestaTime pracuje z konfiguracją PC4uMusic.
Dzięki temu prezentowane w audycji nagrania ikony francuskiej piosenki zabrzmiała tu nie jak ze studio. Było wrażenie, że jest się na jej koncercie w paryskim klubie. Są oczywiście nagrania z koncertów Edit Piaf, ale trudno jest odtworzyć z nich to co słyszeli ci, którzy byli tam na miejscu. Mało prawdopodobne jest również, że powstały jakieś nagrania w kameralnym klubie. To można to było natomiast usłyszeć w Sopocie z naturalnym miksem akustycznym nagarnia studyjnego i atmosfery w klubokawiarni. To jest szczególna wierność odtwarzania nagrania.
Pierwsze spotkanie w tym lokalu zdominowała Bossa Nova, jako zapowiedź koncertu 15 września podczas Festiwalu w gdańskiej filharmonii. Prezentowane w audycji utwory zabrzmiały bardzo ciekawie w nastrojowym gwarze zagranicznych turystów, którzy nie wiedzieli o co chodzi, ale pozytywnie reagowali na muzykę. Najbardziej egzotyczna dla zagranicznych gości była chyba piosenka Żniwna dziewczyna z tekstem Wojciecha Młynarskiego, ale odtwarzanie jej w takim klimacie pasowałoby z całą pewnością autorowi, który miał fantastyczne wyczucie w tym zakresie. Marcin Kydryński zwrócił uwagę, że Bossa Nova dobrze się integruje w różnych kulturach., co nie jest zaskoczeniem. Za jej twórcę uważa się Brazylijczyka Antônio Carlosa Jobima, a jego zainspirowała piosenka francuska, która zaśpiewał urodzony w Gujananie André Simon Salvador w filmie „La Famille Cucuroux” Émile'a Couzineta. Poźniej Bossę wypromował film brazylijsko-francusko-włoski z 1959 roku pt Czarny Orfeusz (port. Orfeu Negro) w reżyserii Marcela Camusa. Film honorowano Złotą Palmą na 12. MFF w Cannes oraz Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Pierwsze takie spotkania były w sopockiej kawiarence artystycznej w Dworku Sierakowskich. Audycja odtwarzana była tam z cyfrowych transmisji DAB+ , które zapewniały wówczas najlepszą możliwą jakość odtwarzania prezentowanej muzyki. W tym cel został optymalnie skonfigurowany PC4uMusiC Reference dla podłączenie z systemem PA sopockiego producenta Box Elecronics.
W słoneczne niedziele można było spotkać się w ogródku z leżakami plażowymi, a w deszczowe w salce za barem, gdzie tradycyjnie odbywają się cyklicznie wieczorki poetyckie "Teatr przy stole". Dworek jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, ale kawiarenkę prowadzi teraz inny podnajemca z ofertą dla najbardziej zamożnych klientów.
W kawiarence widokowej Domu Zdrojowego odtwarzaliśmy "po sezonie" audycję z cyfrowej transmisji internetowej ze studyjnym standardem próbkowania 48 kHz. W tym celu prosty laptop miał tam optymalną konfigurację PC4uMusic, która dobrze się sprawdziła nawet w teście z produkowanymi w Polsce monitorami studyjnymi APS Coax. Kawiarenkę prowadziło wówczas Stowarzyszenie Turystyczne Sopot. Obecnie lokal jest własnością Sopockiej Organizacji Turystycznej, a kawiarenka prowadzona jest przez podnajemcę z bardzo elegancką koncepcją biznesową.
2 października 2017 wystartowała inicjatywa SiestaTime, by w poniedziałkowy wieczór odtwarzać niedzielną audycję w domowej atmosferze z przyjazną akustyką Cafe Zaścianek przy placu Radiowej Trójki w Sopocie. PC4uMusci Reference posłużył jako współczesny magnetofon i rewelacyjnie sprawdził się podczas testu APS Coax, a także z innymi aktywnymi głośnikami. Później Polskie Radio udostępniło w Interecie audycję w plikach mp3 z 192 kbps, które zapisane na pendrive były odtwarzane bezpośrednio z nagłośnieniem w lokalu. Niestety pandemia spowodowała, że lokal został zamknięty, a sprawdzona tu koncepcja dla słuchaczy Siesty nie ma kontynuacji. Transmisje Radia Nowy Świat to działalność komercyjna i oczekiwane są dodatkowe opłaty, które trudno jest rozliczyć ze słuchaczami chcącymi mile spędzić czas w kameralnej kawiarence.
Bezpośrednio transmisja Trójki z mp3 192 kHz odtwarzana była w Harrys Art Cafe, która znajdowała się w sopockim hotelu Rezydent. Tu lokal ma wyjątkowo trudną akustykę, ale optymalnie skonfigurowany laptop podłączony został do zestawu estradowego Bose i ten temat jest szerzej omówiony na blogu" Akustyczny przetwornik i PC4uMusic" w tekście pt Aktywny zestaw estradowy typu soundbar dla odtwarzania muzyki w szerszym gronie. Pandemia spowodowała, że działalność w tym lokalu zmieniła się.
Transmisji RNŚ mp3 128 kbps była odtwarzana z widokiem na morze w Atelier - przez istniejące w lokalu nagłośnienie i komputer. Klubokawiarnia w foyer sopockiego teatru Atelier im Agnieszki Osieckiej ma oszkloną werandą i piękny widok na morze. Powierzchnia z różnymi pomieszczeniami zapewnia tu dużą swobodę dla spotkań w gronie przyjaciół. Właścicielem obiektu jest Bałtycka Agencja Artystyczna i klubokawiarnia podporządkowana jest działalności dwóch teatrów. Jeżeli audycja nie będzie kolidowała z czasem transmisji audycji, to można jej tam posłuchać. Trzeba to oczywiście tylko wcześniej tam uzgodnić.
W sopockim pubie Awangarda transmisja RNŚ odtwarzana była jak z domowego CD z nadpróbkowaniem 192kHz/32bit. Lokal zachęca do spotkań w mniejszych grupkach, z niższym siedzeniami są pod ścianami, a po środku sali z wyższymi. Ciekawym stolikiem jest ten z widokiem na pasaż przez pubem. Jest również możliwość zestawienie wspólnego stołu dla większej grupy gości. Lokal reklamuje się: Duży wybór dobrego piwa, ale nie tylko: jedzenie, przyjazna atmosfera, ciekawy wystrój i dobra muzyka. Relacje sportowe, Quizy oraz inne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. To nowe przyjazne miejsce na rozrywkowo-kulturalnej mapie Sopotu.
W domu wystarczy podłączyć sobie smartfon do zestawu audio, by w miłym gronie podelektować się prezentowaną w audycji muzyką.
Jeszcze przyjemniej może być, gdy do zestawu podłączony zostanie PC, w którym zainstalowany jest bezpłatny program AIMP z ustawieniem dla pracy w trybie Windows Audio Session Application Programming Interface, by z nadpróbkowaniem 192kHz/32Bit zapewnić optymalną jakość odtwarzania. Można również skorzystać z najnowszych możliwości w Windows z konfiguracją dźwięku przestrzennego na 4 głośniki i ich optymalnej kalibracji do warunków akustycznych w danym pomieszczeniu.
Koneserzy mogą zainwestować w konfigurację PC4uMusic i np aktywne monitory polskiej produkcji APS Coax z norweskimi elementami współosiowymi SEAS - THE ART OF SOUND PERFECTION. Zaletą tego typu przetwornika jest, że dźwięk w całości trafia do słuchacza w tym samym czasie. Obudowa zamknięta sprawia, że w tej konstrukcji można było zastosować przetwornik pozwalający uzyskać optymalną odpowiedź impulsową. Wbudowane wzmacniacze pracują w klasie AB i nie występuje tu deficyt z amperami dla precyzyjnego oraz wydajnego wysterowania przetworników. Temat został szerzej poruszony w treści blogowego wpisu pt "Atrakcyjny przetwornik elektroakustyczny dla odtwarzania muzyki w domu"
Ciekawą alternatywą jest amerykańska oferta z mniejszą obudową typu bass reflex od producenta monitorów studyjnych, które są dostępne w sklepie internetowym sound.pl CX7 klasyfikowane są jako oferta Hi-Fi i mają dla wysokich rejestrów przetwornik elektrostatyczny.
Bardzo atrakcyjna jest brytyjska oferta Tannoy Gold, gdzie są do wyboru aktywne monitory studyjne ze współosiowymi przetwornikami 8, 7 i 5 cala, których optymalne wysterowanie zapewniają wbudowane wzmacniacze w klasie AB, a cena jest niewygórowana. Nazwa Tannoy jest w British English określeniem dla profesjonalnego nagłośnienia, co nie dziwi, bo historia tej firmy sięga roku 1926, krótko po rozpoczęciu emisji programów radiowych w Londynie. Inauguracja ich współosiowego przetwornika Dual Concentric miała miejsce w 1947 roku.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są 4 aktywne głośniki niewielkiego rozmiaru z szerokopasmowym przetwornikiem elektroakustycznym w obudowie z labiryntem akustycznym. Niedoskonałości przetwornika można zrekompensować ustawieniami w PC. Mogą wówczas poprawnie odtwarzać muzykę w niejednym domu i nie będą uciążliwe dla sąsiadów.
Taki głośnik jest w ofercie dla samodzielnej budowy, co pozwala go optymalnie dostosować i ten temat poruszony jest szerzej na blogu "Akustyczny przetwornik i PC4uMusic" w tekście pt 8" Full Range w labiryncie akustycznym
Mały wkład pracy i kosztów zapewnia dla 4 głośnikowego odtwarzania muzyki w domu oferta japońskiego Fostex. We współczesny sposób zagospodarowano tradycyjne rozwiązania dwudrożne, by zapewnić dla nich niską cenę 900 zł za parę, czyli 1800 za zestaw do odtwarzania z 4 głośnikami. W tej cenie trudno jest kupić nowy zestaw dla tradycyjnego stereo, który da w domu relaks z muzyka na tym poziomie. Producent Foster Denki KK (フォスター電機株式会社, Fosutā Denki kabushiki kaisha) działa od 1948 roku i jest dostawcą dla m.in. Sennheiser, Sony, Yamaha, Denon, Nokia, Clarion, Mitsubishi Motors, Honda, GM, Ford, Mercedes-Benz .