Терапевтична казка

"Казка про кошеня, або Чого мені хвилюватися?"


Мета: подолання страху зробити що-небудь неправильно, боязні школи, помилок, оцінок. Загальна боязкість.

Зміст

Жив-був в одному казковому місті маленький Котик. У нього були мама і тато, а ще він ходив в школу. Так-так, навіть в казковому місті маленькі кошенята теж ходять в школу.

Але наш Котик не любив ходити в школу. Він завжди вередував, коли збирався туди вранці. Потім він довго турбувався, поки їхав до школи в автобусі. Далі - більше: майже всі уроки Котик мало не плакав від страху, ховаючись за книжкою, щоб його ненароком не помітив вчитель ... Назад додому він пробирався по дворах, не чекаючи своїх друзів.

Мама Котика дуже засмучувалася, коли дізнавалася про це. І одного разу, укладаючи синочка спати, мама-кішка підіткнула йому ковдру тепліше, погладила по шерстці і запитала:

«Малюк, я бачу, ти не хочеш ходити в школу? Чому? »

- «Я весь час боюся, мамо, - зізнався котик, - боюся їхати в автобусі, боюся сидіти на уроці і боюся йти по вулиці зі звірятами з нашого класу».

«Чого тут боятися?» - здивувалася мама.

- Ах, мамо ти нічого не розумієш. Я весь час хвилююся, що я що-небудь зроблю не так: в автобусі я боюся, що на повороті Шльопнуся на підлогу, і всі будуть сміятися. У школі я боюся, що неправильно відповім і вчителька поставить мені двійку. А на вулиці я боюся, що всі звірята почнуть бігати наввипередки або кидати шишки - хто далі, і раптом у мене не вийде і ніхто не буде зі мною дружити?»- сказав Котик і мало не розплакався - так йому стало себе шкода.

- Ну гаразд, не горюй, малюк, - ласкаво сказала мама-кішка.- Я тобі допоможу. Але це завтра, а зараз пора спати.


Зрадів Котик і заснув задоволений. А мама задумалася: «Чим же допомогти моєму малюку?» Думала-думала і придумала.

На ранок мама дала Котику коробочку з льодяниками і сказала так: «Це не прості цукерки, а чарівні. Як тільки почнеш боятися щось зробити не так, дістань одну цукерку, з'їж і скажи три рази чарівні слова: Чого мені хвилюватися? - і все пройде ».


Увечері Котик прибіг зі школи радісний і закричав: «Ура! Мамочка, я сьогодні нічого не боявся, і в школі отримав п'ятірку, і прибіг швидше за всіх! Які чудові чарівні цукерки!» Мама-кішка посміхнулася і сказала:« Малюк, я хочу розкрити тобі один секрет. Справа в тому, що я дала тобі не чарівні, а звичайнісінькі цукерки ».

-« Як звичайні? - не повірив котик.

- А чому ж я не боявся, чому п'ятірку отримав і втік швидше за всіх? Ти мене, напевно, обманюєш? ».

-« Не обманюю, - сказала мама. - Я насправді поклала в коробочку звичайнісінькі льодяники. А раз вони не чарівні, то допомогти тобі вони ніяк не могли. Значить, ти сам собі допоміг. Ти повірив в свої сили і переміг страх. Значить, ти прогнав його назавжди, мій маленький герой ».

Як здорово, що я більше не буду турбуватися! - закричав котик.

- Це чудово, що я переміг свій страх сам! Я, напевно, зараз навіть сам би засміявся, якби гепнувся на підлогу. Це ж зовсім не так прикро. А-ну! - сказав Котик і негайно гепнувся на підлогу, розтягнувшись на зразок морської зірки.- Ха-ха! Як смішно! Це швидше весело, ніж прикро. Мабуть, потрібно спробувати ще отримати двійку.

- Ну-ну, що ще за фокуси? - захвилювалася мама-кішка.- Навіщо тобі двійка! Перестань, будь ласка.

- Ну що ти, мамо, про двійку це я пожартував, просто пожартував. А якщо ти починаєш за мене турбуватися - з'їж цукерку і скажи три рази «Чого мені хвилюватися?» І все пройде. Перевірений засіб!

Питання для обговорення

Чому Котик не хотів ходити в школу?

Чого і чому він боявся?

Чим чарівні слова допомогли Котику?

Придумай сам нові, більш сильні чарівні слова.

Джерело казки: збірник Хухлаева О.В., Хухлаев О.Е. "Лабіринт душі. Терапевтичні казки".

Питання для обговорення придумала Чернецька Світлана.


Що необхідно дитині для благополуччя?

Діти потребують від своїх батьків найелементарнішого – часу і турботи. Це основа їх розвитку. Ваша дитина виростає такою, якою ви її виховуєте. Розгляньмо, що саме дитина повинна отримати від батьків сповна.

На всіх дітей впливає навколишнє середовище, у якому вони зростають. Розвиток дитини залежить від того, як організоване її життя і хто навколо неї. Саме це робить її людиною. Якщо батьки заохочують дитину, вона вчиться впевненості. Якщо батьки вчать дитину чесності, вона стає справедливою. Якщо дитина росте в атмосфері схвалення, вона вчиться любити себе. Якщо дитина зростає в безпеці, вона вчиться довіряти. Якщо батьки вчать дитину ділитися, вона виростає щедрою. Якщо дитина росте в атмосфері прийняття та дружелюбності, вона вчиться любити й робити навколишній світ кращим.

Коли у вас вперше з'являється дитина, ви хочете дати їй усе найкраще: купуєте найдорожчі іграшки, одяг та інші речі. Але чи так усе це потрібне вашій дитині? Зрозуміло, їй необхідні певні речі, але не вони головне. Натомість любов, прихильність і увага мають головну роль у зростанні й розвитку дитини. Ваші турбота та прихильність створюють для дитини відчуття безпеки, яка дасть їй змогу на повну силу розкрити свій потенціал, досліджуючи навколишній світ. Розгляньмо кілька чинників, що мають важливе значення в розвитку дитини.

Безумовна любов

Хоч це й очевидно, однак безумовна любов необхідна кожній дитині. Безумовна любов – то не тільки прояви любові, це щось більше. Така любов повинна пронизувати кожні ваші дію, дотик та слово. Любов – це суть усіх взаємин, і саме вона допомагає вашій дитині довіряти вам і почуватися в безпеці. Тому важливо, щоб ви дали зрозуміти дитині, що ви її любите незалежно від її поведінки. Це допоможе вам створити сильний емоційний зв'язок із дитиною. Вона не має думати, що ваша любов залежить від її поведінки.

Турбота й задоволення потреб

Крім емоційної підтримки, яку ви даруєте своїй дитині, ви повинні задовольнити її базові потреби. Спробуйте зрозуміти їх на основі дій і голосу дитини. Так ви зможете визначити, наприклад, коли вона голодна.

Ще одна важлива потреба дитини – сон. Поки дитина спить, клітини її мозку оптимально працюють, створюючи нейронні зв'язки, необхідні для навчання й розвитку мислення. Тому переконайтеся, що дитина достатньо спить.

Також слід приділяти увагу харчуванню дитини, оскільки воно забезпечує дитячий організм поживними речовинами, необхідними для її здорового розвитку. У перший рік життя дитини головним інгредієнтом її харчування повинно бути грудне молоко.

Захист і безпека

Діти не почуваються в безпеці, коли батьки про них не піклуються, не задовольняють їх потреби, не виявляють достатньо любові. Почуття безпеки дає дитині змогу довіряти вам. Коли дитина почувається захищеною, вона знає, кому може довіряти в тих чи інших ситуаціях. Це створює сильну прихильність між вами й дитиною, що сприяє її благополуччю в майбутньому.


Крім емоційної безпеки, дитині також необхідна фізична безпека. Ви повинні подбати про те, щоб квартира, у якій ви живете, була безпечною для дитини. Але цього недостатньо: дитина завжди має перебувати під вашим наглядом, щоб мати можливість досліджувати навколишній світ, не ризикуючи завдати собі шкоди. Якщо ви працюєте, вам необхідно скористатися послугами досвідченої й турботливої няні. Головне, щоб вона щиро любила дітей. Із такою нянею дитина буде рости щасливою.


Взаємодія

Взаємодія з тими, хто навколо, – це те, до чого дитина прагне в ранньому віці. Розмовляйте з дитиною змалечку, навіть якщо ви вважаєте таке заняття безглуздим. Воно допоможе їй розвинути мовленнєві навички.

Кожна нова взаємодія з дитиною знайомить її з новою, раніше невідомою інформацією й забезпечує сенсорну стимуляцію, необхідну для розвитку її мозку. Щоденні ігри з дитиною, які вважаються найпопулярнішою формою взаємодії, допоможуть їй почуватися в безпеці. Також це найкращий спосіб показати дитині свою любов.

Ще один спосіб взаємодії з дитиною – це читання вголос. Це заняття стимулює уяву дитини, розвиває її мовні навички. Дитина проживає у своїй уяві сюжети книг, які їй читають.

Наснага

Дитина може почати хвилюватися у випадках, коли в неї недостатньо навичок для тих чи інших ігор або занять. Однак вона в змозі розвинути необхідні навички, а це сприятиме її загальному розвитку. Заохочуйте її розв’язувати нові завдання, не забувайте хвалити за успішне виконання попередніх завдань. Хваліть її або обіймайте. Це не тільки надихне дитину засвоювати нові навички, а й навчить оцінювати свої сили.

Дисципліна

Важливо дати дитині стільки свободи, скільки їй необхідно. Але водночас ви маєте навчити її розуміти межі дозволеного. Привчити дитину до дисципліни – не означає сварити її або карати за необдумані вчинки. Це означає ознайомити її зі встановленими правилами, виявляючи при цьому до неї свою любов. Навчаючи дитину дисципліни, ви дасте їй один з основних інструментів, необхідних для життєвого успіху. Переконайтеся, що ви теж дотримуєтеся всіх правил, яких вчите своїх дітей. Завдяки цьому дитина буде дотримуватися їх, не відчуваючи дискомфорту.

Отже, якщо ви вважаєте, що для щастя дитині необхідні дорогі іграшки й екзотичне оформлення дитячої кімнати, то помиляєтеся. Дитина потребує чогось більшого, ніж дорогі речі. Запорука щастя дитини – це любов батьків. Обійми, дотики, посмішка, заохочення й ігри з дитиною – то прояви любові до дитини. І цього вона потребує значно більше, ніж матеріальних речей.

Розвиток дитини


🙄 Як зрозуміти свої почуття?

🧶 Іноді буває важко зрозуміти, що ми відчуваємо, здається, що це емоційний смерч, який важко пережити та легше блокувати. Але час, щоб визначити та зрозуміти наші почуття, може допомогти.

🧶 Звільнитися від контролю над своїми емоціями й дозволити собі їх переживати може бути важко. Якщо ви відчуваєте себе пригніченими, зупиніться, запитайте себе, чи зараз ви в умовній безпеці. Якщо так, - перемикніться на справу, яка вас заспокоює та розслабляє.

🧶 Так влаштована наша психіка, що працювати зі своїми почуттями, ми можемо перебуваючи в безпеці. В умовах реальної небезпеки - спрацьовує режим виживання.

✍️ Визначення своїх почуттів 

❗️Дозвольте собі відчути свої емоції в безпечному місці. Це допоможе вам їх розпізнати.

1️⃣Спробуйте розслабитися. Ідіть туди, де вам буде комфортно і безпечно. Закрийте очі, глибоко вдихніть і спробуйте розслабитися.

2️⃣Зверніть увагу на своє тіло. Можливо, ви виражаєте свої емоції фізично. Це може допомогти вам зрозуміти, які емоції ви відчуваєте. Наприклад, якщо ваше серце б’ється швидко, а дихання поверхневе, це може свідчити про страх або паніку. Якщо ваші м’язи напружені, ви можете розлютитися.

3️⃣ Зверніть увагу всередину і спробуйте зосередитися на тому, що ви відчуваєте. Намагайтеся не засуджувати свої емоції, просто дозвольте їм бути. Якщо можете, спробуйте назвати свої почуття.

5️⃣ Наскільки сильні ваші почуття? Можливо, вам буде корисно оцінити свої емоції від одного до десяти. Наприклад, на скільки з десяти ви відчуваєте гнів? Смуток? Страх?

🧶Емоції складні, і ми рідко відчуваємо лише одну емоцію за раз. Ви можете відчувати поєднання емоцій, які змінюються протягом дня.

😌Розуміння своїх почуттів

🧶 Коли ви визначите почуття, спробуйте проаналізувати, чому ви його відчуваєте.

🧶 Знайдіть час, щоб запитати себе: «Чому я так відчуваю?» Це може допомогти вам визначити думки або переконання, що лежать в основі ваших почуттів.

🧶 Потім ви можете почати опрацьовувати ці думки та переконання, наскільки корисні вони для вас.

🧶 Що б ви не відчували, нагадуйте собі, що це щира відповідь.

🧶 Бути справді засмученим, занепокоєним чи наляканим — нормально — і нормально відчувати себе так через місяці, роки чи десятиліття після того, як травматична подія сталась з вами.

🧶 Ніхто ніколи не повинен винити вас в тому, що ви відчуваєте, або очікувати, що ви просто «переборете це». 

Терапевтична казка

Психологічну допомогу своїм дітям батьки можуть надавати і самостійно. Чудовим інструментом, який може допомогти в цьому, є терапевтичні казки. Вони являють собою дитячі твори, що допомагають вашому чаду прояснити різні життєві ситуації, виплеснути накопичені емоції, познайомитися з різноманітними стратегіями поведінки.

Крім того, казки дозволяють дитині побувати на місці героя за певних конфліктних ситуацій у “безпечних умовах” і спробувати нові способи розв'язання конфліктів. Також у таких казках малеча може компенсувати те, чого їй найбільше бракує в житті.

Казка «МАЛЕНЬКА ГУСЕНИЧКА»

Авторка – Олена Реуцька


Маленька гусеничка мешкала на дереві. Вона була дуже допитливою. І було їй цікаво все, що довкола.

Гілочок було багато на дереві. Гусеничка із задоволенням переповзала з гілки на гілку, добираючись до найдальших гілочок від стовбура: вони були дуже тоненькими й за найлегшого вітерця гойдалися. І гусеничка ледве утримувалась, докладаючи всі свої сили, чіпляючись маленькими ніжками за гілочки, щоб її не знесло. У разі небезпеки встигала ховатися в тріщинах кори дерева, на якому жила. Іноді вона сповзала стовбуром дерева на землю і подорожувала галявиною, вибиралася на квіти та кущики.

Коли сонце сідало за обрій, гусеничка поспішала додому, на своє дерево.

Через те, що гусеничка була такою непосидюча й активна, вона постійно хотіла їсти. І їла вона багато. Які красиві та смачні зелені листочки! А під деревом росла дуже смачна шовковиста трава. І гусеничка із задоволенням її їла.

Але гусеничка хотіла побачити більше, ніж могла зараз. Вона хотіла побувати далеко, побувати там, де прокидається і засинає сонечко.

Щовечора, засинаючи, вона пригадувала те, що бачила сьогодні, але цього для неї було замало.

Щоранку, прокидаючись, гусеничка сподівалася, що дослідить і побачить сьогодні набагато більше, ніж учора.

Дні пролітали один за одним. І якось одного дня сонечко не змогло визирнути з-за хмар, небо сильно потемніло, почав дмухати поривчастий вітер. Гусеничці стало так страшно й холодно – вона геть змерзла.

Гусеничка притулилася до гілочки, вкрилася листочком, але порив вітру зносив листочок. Тоді гусеничка забилася в тріщину дерева глибше, випустила багато шовкових ниток і, обмотавши себе ними, зробила собі кокон. Шум негоди було чути дедалі менше, гусеничка зігрілася, розслабилася і заснула.

Як довго гусеничка спала, вона не знала. Прокинулася, захотіла потягнутися, але стало якось тісно в коконі. Гусеничка покрутилася-покрутилася... і кокон розірвався.

А з кокона вилетів маленький… прекрасний метелик. Витончене створіння пролетіло над галявиною, переливаючись у променях сонця всіма кольорами веселки, і приземлилося на квітку. «Не може бути! Невже це я? Я можу літати!» – подумав метелик. Метелик змахнув крильцями, спалахнув над квітами, кружляючи і танцюючи в прозорому повітрі. І полетів на зустріч усьому тому, що він так хотів побачити та пізнати.

«Життя прекрасне й дивовижне, а мрії завжди збуваються!».

📌 Обговорення:

- Якою була гусеничка? Які якості були притаманні гусениці?

- До чого вона прагнула і про що мріяла?

- Від чого захищалася?

- Як гадаєш, що відчула гусеничка, коли стала метеликом?

- Що можна було б додати ще до цієї казочки?

- Що побачив метелик? Куди полетів? Що відчував, мандруючи? 

Як можна розпізнати, що дитина страждає від наситьства?

Практикум. "Що робить тебе живим"

Зараз варто нагадувати собі про те, що в тебе і зараз є багато щастя. Істотно відчувати радість – але зараз варто шукати те, що додає оптимізму.

Нині час – закономірної фази розчарування та виснаження. Під час проживання цієї фази – нам важливо бути дуже уважними до будь-якої інформації, будь-яких висновків, ми можемо бути більш вразливими та дратівливими.

І нам так треба нагадувати собі про те, що ми маємо не лише вижити. Нам важливо зберегтися та жити!

З цієї фази і з цієї війни ми маємо залишитися - Живими, життєвими!

Бути у контакті з Життям – це наша профілактика травматизації.

Я складала цей список, щоб нагадати – Що робить тебе та мене живою.

Бо ми маємо щодня вибирати – Життя.

Усі ці пункти дуже прості. Усі пов'язують із почуттями та відчуттями.

1. Твоя улюблена Пісня

2. Який теплий спогад чи спогад, що надає сили?

3. Твій улюблений смак

4. Твоє найцінніше вміння

5. Улюблена страва з дитинства

6. Місце, пов'язане з радістю

7. Одяг, найзручніший, приємний на дотик

8. Музика, яку хочеться слухати

9. Рух - (крок, біг, танець)

10. Книга, яку перша приходить у спогадах, можливо, стала найголовнішою у формуванні

11. Спостереження за вогнем свічки

12. Улюблений мультфільм

13. Фільм, про який приємно згадувати

14. Обіймання – з рідними, можливість обійняти себе самого, навіть помріяти про обійми

15. Вірш – який згадується

16. Розмова з тими, хто вислухає

17. Розмова з тими, хто завжди розвеселить

18.Спогади про хороший вчинок – наш чи до нас

19. Які квіти любиш?

20. Жарт, який не забувається

21. Яка твоя найбільша цінність?

22. Яка мрія здійснилася?

23. Про що мрієш зараз?

24. Подорож, що запам'яталася

25. Якщо уявити, що до тебе підходить рідна людина, за якими виразними ознаками ти її дізнаєшся (усмішка)

26. Улюблене свято

27. Яке хобі приносить радість?

28. Улюблені сезонні дії - влітку (може, плавати), взимку (наряджати ялинку, або пекти пряники), восени (пекти яблучний пиріг або збирати врожай), навесні (ходити по траві босоніж)

29. Згадати свою особисту перемогу – над чим

30. Згадати смішний випадок зі свого життя

31. Згадай, коли останній раз бачила зірки, дивилася на падаючу зірку думала по хмарах.

32. Коли востаннє робила щось спонтанне, нелогічне? (наприклад, видувала мильні бульбашки)

33. Як ти дбаєш про себе?

34. Який кумедний звук ти видавав(а)?

35. Який подарунок (тобі чи твій) пам'ятаєш?

36. Чого ти навчилася останнім часом?

37. Про що ти говорила – я точно не зможу – і змогла?

38. Найулюбленіший аромат

39. У чому ти професіонал?

40. Де місце твоєї сили?

41. Яке в тебе колись або зараз було гарне прізвисько?

42. Яка остання фотографія у галереї телефону?

43. Що ти любиш робити руками?

44. Згадай, як шарудить осіннє листя

45. Як стрибати по калюжах?

46. ​​Як пахне конвалія?

47. Згадай - Як по долоні повзло сонечко і ти вважав на ньому крапки

48. Який смак та аромат теплого хліба, який несеш із магазину і по дорозі відламуєш шматки

49.Згадай свою вдалу витівку

50. Яке морозиво ти любиш?

51. Щоб зробити першим, якби не боялася?

52. Як ти любиш, щоб тебе називали? Яка ніжна та тепла форма твого імені?

53. Якщо саме зараз прикласти раковину до вуха, як там шумітиме море

54. Ти загадуєш побажання, коли їси нову ягоду в сезоні?

55. Згадай хрускіт снігу під ногами

56. Стосунки з ким надають тобі сили та радості?

57. Коли ти відчувала силу, коли змогла комусь відмовити, сказати НІ

58. Яку свою рису ти вважаєш за кращу

59. У які добрі сили ти віриш, коли відчував їхню підтримку

60. Яка твоя найкумедніша помилка?

61. Обійми себе – саме зараз! І скажи – я вибираю Життя

Хай ця вправа подарує посмішку на твоєму обличчі! Живи "тут і зараз"

Обіймаю серцем! ❤️

#ТренінговийцентрНаталіїСабліної 

“Я НЕ ВМІЮ” АБО ЯК РОЗВИНУТИ МОТИВАЦІЮ


Кожен новий навик віддаляє дитину від батьків. Спочатку така самостійність в радість, але нові досягнення швидко перетворюються на буденні обов’язки. Зрозуміло, що багатьом дітям хочеться знову стати маленькими, сховатися за безліччю “я не вмію”. І єдине, що тут можна зробити – це постійно нагадувати, заспокоювати, переконувати що батьківські любов і турбота нікуди не подінуться.


1. “Давай подумаємо, де цьому можна навчитися?”

В Інтернеті подивитися, запитати у когось, в бібліотеку за книжкою сходити.

2. “Хочеш розповім, як я цьому навчилася?”

Дитина часто відчуває себе такою, що нічого не вміє серед всемогутніх дорослих і було б добре їй показати, що не завжди так було і не завжди так буде.

3. “Можливо є спосіб обійтися тим, що вмієш?”

Не виходить намалювати баранчика – малюй баранчика в коробці. Це дасть впевненість у своїх силах і коли-небудь баранчик вигляне з коробки.

4. “Спробуємо це зробити разом?”

Часто за словами про невміння стоїть небажання дитини залишатися наодинці з важкою або нудною справою.

5. “Давай я покажу тобі хитрий спосіб”.

Зрозуміло, що дитині хочеться не вчитися чомусь, а вже вміти це робити. І іноді є спосіб навчитися швидко.

6. “Хочеш навчитися або хочеш, щоб хтось зробив замість тебе?”

Швидше за все дитина вибере другий варіант, але рано чи пізно дійде справа і до першого.

7. “Давай розберемо цю велику справу на маленькі і з’ясуємо, з якими моментами ти зможеш впоратися, а з якими потрібно тобі допомогти.”

8. “Нічого страшного, але у тебе добре виходить … (список успіхів)”.

І правда, якщо подумати – яке колосальне число найскладніших навичок дитина освоїла за останні 5-10 років!

9. “Як думаєш, доведеться цього коли-небудь вчитися або можна обійтися?”

Не потрібно розповідати про необхідність деяких навиків, нехай дитина сама розбереться.


Взято з:https://dytpsyholog.com



9 технік, які допоможуть батькам відновити емоційну 

рівновагу під час війни


Війна — це постійне перебування в режимі виживання. У зв’язку з постійною тривогою та емоційною напругою психіка зараз потребує підтримки. Особливо важко — батькам, які мають піклуватися не тільки про себе, але і про маленьких дітей.


Разом із психологинею та експерткою проєкту "Важливо як ніколи" Наталею Пашко розповідаємо про ефективні техніки відновлення емоційної рівноваги, та на які реакції організму варто звернути увагу.


Якщо ти знаходишся у відносній безпеці, важливо відстежувати такі симптоми:


— посилене серцебиття навіть у стані спокою;

— проблеми зі сном;

— відсутність апетиту;

— раптове тремтіння;

— панічні атаки, відчуття браку повітря;

— нав’язливі спогади;

— відчуття запахів та/або звуків, які нагадують про травматичну подію;

— неприйняття змін, які принесла війна;

— відмова наповнитись ресурсом: вийти на прогулянку, зробити собі щось приємне.


Вони сигналізують, що психіка потребує допомоги. Не соромся звертатись до професіоналів/ок — лікарів/ок-психотерапевтів/ок або групи підтримки для батьків. А деякі техніки, щоб опанувати свої емоції, ти можеш практикувати вже зараз — їх ми розписали в інфографіці та в матеріалі.


#Ментальне

Корекційні вправи та ігри для дітей з особливими освітніми потребами


Опис

В брошурі, ви знайдете основні правила безпеки, гігієни, харчування, щеплення, психологічної підтримки – відповіді на питання, які наразі є найбільш актуальними, зібрано в одному матеріалі, який підготували  ЮНІСЕФ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).


Навчання вдома: практичні поради для батьків від психологині Світлани Ройз

Як у період тривог заспокоїти своїх дітей, а також зробити так, щоб удома вони не закинули навчання і водночас не відчували себе напружено? Про це “Новій українській школі” розповіла сімейна і дитяча психологиня Світлана Ройз. 

inna, [22.12.2022 15:11]

Що необхідно дитині для благополуччя?


Діти потребують від своїх батьків найелементарнішого – часу і турботи. Це основа їх розвитку. Ваша дитина виростає такою, якою ви її виховуєте. Розгляньмо, що саме дитина повинна отримати від батьків сповна.


На всіх дітей впливає навколишнє середовище, у якому вони зростають. Розвиток дитини залежить від того, як організоване її життя і хто навколо неї. Саме це робить її людиною. Якщо батьки заохочують дитину, вона вчиться впевненості. Якщо батьки вчать дитину чесності, вона стає справедливою. Якщо дитина росте в атмосфері схвалення, вона вчиться любити себе. Якщо дитина зростає в безпеці, вона вчиться довіряти. Якщо батьки вчать дитину ділитися, вона виростає щедрою. Якщо дитина росте в атмосфері прийняття та дружелюбності, вона вчиться любити й робити навколишній світ кращим.


Коли у вас вперше з'являється дитина, ви хочете дати їй усе найкраще: купуєте найдорожчі іграшки, одяг та інші речі. Але чи так усе це потрібне вашій дитині? Зрозуміло, їй необхідні певні речі, але не вони головне. Натомість любов, прихильність і увага мають головну роль у зростанні й розвитку дитини. Ваші турбота та прихильність створюють для дитини відчуття безпеки, яка дасть їй змогу на повну силу розкрити свій потенціал, досліджуючи навколишній світ. Розгляньмо кілька чинників, що мають важливе значення в розвитку дитини.


Безумовна любов


Хоч це й очевидно, однак безумовна любов необхідна кожній дитині. Безумовна любов – то не тільки прояви любові, це щось більше. Така любов повинна пронизувати кожні ваші дію, дотик та слово. Любов – це суть усіх взаємин, і саме вона допомагає вашій дитині довіряти вам і почуватися в безпеці. Тому важливо, щоб ви дали зрозуміти дитині, що ви її любите незалежно від її поведінки. Це допоможе вам створити сильний емоційний зв'язок із дитиною. Вона не має думати, що ваша любов залежить від її поведінки.


Турбота й задоволення потреб


Крім емоційної підтримки, яку ви даруєте своїй дитині, ви повинні задовольнити її базові потреби. Спробуйте зрозуміти їх на основі дій і голосу дитини. Так ви зможете визначити, наприклад, коли вона голодна.


Ще одна важлива потреба дитини – сон. Поки дитина спить, клітини її мозку оптимально працюють, створюючи нейронні зв'язки, необхідні для навчання й розвитку мислення. Тому переконайтеся, що дитина достатньо спить.


Також слід приділяти увагу харчуванню дитини, оскільки воно забезпечує дитячий організм поживними речовинами, необхідними для її здорового розвитку. У перший рік життя дитини головним інгредієнтом її харчування повинно бути грудне молоко.


Захист і безпека


Діти не почуваються в безпеці, коли батьки про них не піклуються, не задовольняють їх потреби, не виявляють достатньо любові. Почуття безпеки дає дитині змогу довіряти вам. Коли дитина почувається захищеною, вона знає, кому може довіряти в тих чи інших ситуаціях. Це створює сильну прихильність між вами й дитиною, що сприяє її благополуччю в майбутньому.


Крім емоційної безпеки, дитині також необхідна фізична безпека. Ви повинні подбати про те, щоб квартира, у якій ви живете, була безпечною для дитини. Але цього недостатньо: дитина завжди має перебувати під вашим наглядом, щоб мати можливість досліджувати навколишній світ, не ризикуючи завдати собі шкоди. Якщо ви працюєте, вам необхідно скористатися послугами досвідченої й турботливої няні. Головне, щоб вона щиро любила дітей. Із такою нянею дитина буде рости щасливою.


Взаємодія


Взаємодія з тими, хто навколо, – це те, до чого дитина прагне в ранньому віці. Розмовляйте з дитиною змалечку, навіть якщо ви вважаєте таке заняття безглуздим. Воно допоможе їй розвинути мовленнєві навички.


Кожна нова взаємодія з дитиною знайомить її з новою, раніше невідомою інформацією й забезпечує сенсорну стимуляцію, необхідну для розвитку її мозку. Щоденні ігри з дитиною, які вважаються найпопулярнішою формою взаємодії, допоможуть їй почуватися в безпеці. Також це найкращий спосіб показати дитині свою любов.


inna, [22.12.2022 15:11]

Ще один спосіб взаємодії з дитиною – це читання вголос. Це заняття стимулює уяву дитини, розвиває її мовні навички. Дитина проживає у своїй уяві сюжети книг, які їй читають.


Наснага

Дитина може почати хвилюватися у випадках, коли в неї недостатньо навичок для тих чи інших ігор або занять. Однак вона в змозі розвинути необхідні навички, а це сприятиме її загальному розвитку. Заохочуйте її розв’язувати нові завдання, не забувайте хвалити за успішне виконання попередніх завдань. Хваліть її або обіймайте. Це не тільки надихне дитину засвоювати нові навички, а й навчить оцінювати свої сили.

Дисципліна


Важливо дати дитині стільки свободи, скільки їй необхідно. Але водночас ви маєте навчити її розуміти межі дозволеного. Привчити дитину до дисципліни – не означає сварити її або карати за необдумані вчинки. Це означає ознайомити її зі встановленими правилами, виявляючи при цьому до неї свою любов. Навчаючи дитину дисципліни, ви дасте їй один з основних інструментів, необхідних для життєвого успіху. Переконайтеся, що ви теж дотримуєтеся всіх правил, яких вчите своїх дітей. Завдяки цьому дитина буде дотримуватися їх, не відчуваючи дискомфорту.


Отже, якщо ви вважаєте, що для щастя дитині необхідні дорогі іграшки й екзотичне оформлення дитячої кімнати, то помиляєтеся. Дитина потребує чогось більшого, ніж дорогі речі. Запорука щастя дитини – це любов батьків. Обійми, дотики, посмішка, заохочення й ігри з дитиною – то прояви любові до дитини. І цього вона потребує значно більше, ніж матеріальних речей.

Розвиток дитини