CPT : А як щодо доказу існування Бога Гьоделя?

JYB: Докази існування Бога мають довгу історію, починаючи з Ансельма Кентерберійського в 11 столітті. Онтологічний доказ Гьоделя дуже цікавий. З нього фактично можна вивести докази несуперечливості теорії множин і арифметики, що певним чином суперечить другій теоремі Гьоделя про неповноту. Це продемонстрував П’єрджорджо Одіфредді (Piergiorgio Odifreddi), який виступив із доповіддю про це на 3-му Всесвітньому конгресі з логіки та релігії, який ми організували у Варанасі, Індія (місто, відоме як індуїзмом, так і буддизмом) у листопаді 2022 року.

Цей результат може здатися дивним, але результат неповноти не є абсолютним. Незабаром після доведення Гьоделя Герхард Гентцен (Gerhard Gentzen) представив доведення відносної несуперечливості арифметики. І Генцен був одним із улюблених логіків Гьоделя. Він детально вивчав його твори. На основі цього Гьодель довів свій останній важливий результат у математичній логіці, доведення несуперечливості арифметики, відомий як «Dialectica proof», оскільки він був опублікований у 1958 році в спеціальному випуску швейцарського журналу «Діалектика» на честь 70-річчя від дня народження Швейцарського логіка Поля Бернайса (Paul Bernays ) (головний співавтор Давида Гільберта (David Hilbert) в галузі логіки).

І, як не дивно, Чистоф Бенцмюллер (Chistoph Benzmueller) і Дов Габбей (Dov Gabbay) показали, що взаємодія з комп’ютерними технологіями не тільки дає змогу формально оцінювати онтологічні аргументи, але також є корисною для поглиблення концептуального розуміння залучених понять і концепцій. Ця робота була представлена на 2-му Всесвітньому конгресі з логіки та релігії у Варшаві, Польща, у 2017 році. У цьому конгресі також брали участь Саул Кріпке (Saul Kripke)  (премія Шока), Лоран Лаффорг (Laurent Lafforgue) (медаль Філдса), Міхал Геллер (Michał Heller) (премія Темплтона) .