VESZPRÉMI VONATKOZÁSOK

Az ellátórendszer

Számos szervezet és intézmény érintett a kábítószer-probléma kezelésében, önálló tevékenységük, együttműködésük, KEF-beli szerepvállalásuk teszi teljessé a fellépést a probléma megoldásában.


Az egészségfejlesztés, a megelőzés, a kezelés, ellátás és felépülés alapinfrastruktúráját nevezzük ellátórendszernek. Ebben jutnak kulcsfontosságú szerephez azok az intézmények és szervezetek, amelyek speciális szaktudásukkal, eszköz-és szolgáltatásrendszerükkel képesek hatékony és hatásos beavatkozásokra.

Veszprémben már három évtizede folyik az ellátórendszer kiépülése, több eleme és szereplője akár már 25-30 éve szolgálja a veszprémieket. A fejlődés irányát és ütemét a szakmai megfontolások mellett leginkább a lehetőségek (jogszabályi, finanszírozási) határozták meg a távolabbi és közelebbi múltban egyaránt.

Az új vagy bővülő szolgáltatásokkal együtt áttekintettük a teljes ellátórendszert, felmértük a jelenleg elérhető szolgáltatási formákat, illetve a meghatározó súlyú szolgáltatók jellemzőit is számba vettük. Kiemelten foglalkoztunk az Alkohol-Drogsegély Ambulancia tevékenységével, hiszen elsőszámú, meghatározó szereplője a szenvedélybetegek ellátórendszerének.

Alkohol-Drogsegély Ambulancia Egyesület

Az 1988-tól Alkohol- Drogsegély Szolgálat néven működő tanácsadó szolgálat 1993-tól végzi önálló jogi szervezetként tevékenységét Alkohol-Drogsegély Ambulancia elnevezéssel. Az egyesület 2003-tól kiemelkedően közhasznú szervezetként dolgozik, egészségmegőrző, betegségmegelőző, gyógyító, egészségügyi, szociális, rehabilitációs feladatokat lát el. Az egyesület felvállalta a szenvedélybetegséggel kapcsolatos intézmények létrehozását, működtetésének megszervezését. Céljuk a kezelési lánc folyamatosságának kiépítése, a különböző kezelési szintek, ellátási területek összehangolt, hatékony működtetése.

Céljuk továbbá minden olyan feladat felvállalása szociális, egészségügyi vagy az oktatás-nevelés területén, amelyek segítségével megelőzhető, illetve csökkenthető a szenvedélybetegség terjedése.

Az egyesület által működtetett intézmények és szolgáltatások a következők:

Az Alkohol-Drogsegély Ambulancia, mint járóbeteg ellátó intézmény

  • Részt vesz a szenvedélybetegek kezelésében, rehabilitációjában, reszocializációjában.

  • A gyógyulni akarók számára járóbeteg rendszerben történő addiktológiai, illetve gyermek- és ifjúságaddiktológiai ellátást biztosít, a betegek igényeihez alkalmazkodva rövid- és hosszútávú gyógyszeres, illetve pszichoterápiát végez.

  • Részt vesz az elterelés lebonyolításában.

  • Ártalomcsökkentő programok keretében ingyenes AIDS, Hepatitis, TBC szűréseket szervez, tűcsere-programot, valamint metadon-fenntartó kezelést biztosít.

  • Ingyenesen biztosít telefonos és személyes jogi tanácsadást.

  • A Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok által szervezett programokon és rendezvényeken részt vesz.

  • Együttműködik a helyi szociális, egészségügyi, oktatási intézményekkel, valamint megyei és országos szakmai szervezetekkel.

  • Az ellátás igénybevétele érvényes TAJ-kártyával rendelkezők számára ingyenesen és beutaló nélkül is igénybe vehető.

  • Kihelyezett rendeléseik tartanak Várpalotán, Sümegen, Veszprémben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Befogadás Házában és a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben.

  • A szakmai munkában addiktológus, pszichiáter, neurológus, gyermekpszichiáter, pszichológus, addiktológiai konzultáns, mentálhigiénés segítő szakember, szociális munkás, szociálpedagógus, diplomás ápoló és jogász vesz részt.

  • Különböző prevenciós programokat szervez speciális célcsoportok számára (fogvatartottak, romák, hátrányos helyzetű fiatalok, szülők, hozzátartozók)

  • Részt vesz az egészséges életmódszemlélet kialakításában, a prevencióval összefüggő feladatokban, rendezvényeken, programokban. Iskolai és iskolán kívüli prevenciós foglalkozásokat, előadásokat, programokat tart az általános és középiskolás diákoknak, pedagógusoknak, valamint szülőknek. Legnépszerűbb programjuk a „Szertelenül, vidáman” elnevezésű, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai ajánlásával is rendelkező komplex iskolai egészségfejlesztési program. A program helyi szervezetek együttműködésével valósul meg Veszprémben 2011. szeptembertől, majd a szakmai ajánlással 2014. október óta. Az egyesület összefogja, koordinálja a prevenciós teamet, amelyet szociális szakembereik, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának egészségfejlesztői és a Veszprémi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadói alkotnak. Céljuk az egymástól függetlenül zajló prevenciós tevékenységek és szemléletek egységesítése Veszprémben egy olyan komplex drogprevenciós program kidolgozásával, amely összefogja a drogprevenciós szakemberek munkáját. Pszichológusuk kidolgozott egy 15 alkalmas prevenciós-foglalkozásra felkészítő programot. A jelentkező szakembereket pszichológusuk 3 napos tréning keretében képezte ki „foglalkozásvezetővé”. A program célcsoportja a veszprémi általános és középiskolák 7., 8., 9., 10. évfolyamos diákjai. A foglalkozások kiscsoportos, interaktív formában valósulnak meg, ahol főszereplők a diákok. A munka nagy részét ők végzik, a gyakorlatok gondolkodásra és az érzések előtérbe helyezésére késztetik őket. Az elmúlt tanévekben motivációs versenyeket hirdettek meg értékes ajándékokkal a programban részt vevő diákoknak, osztályoknak (plakát-, prezentáció- és videokészítés), továbbá a program befejezéseként záró rendezvény megszervezését vállalták diákoknak sportprogramokkal, pedagógusoknak szakmai előadásokkal.

  • Modellértékű és eredményes fejlesztésről beszélhetünk a projekt végrehajtása kapcsán. Veszprém városában egy újszerű program jött létre, a szakemberek közös munkája erősödött, új kapcsolatok, együttműködések születtek, az iskolák részéről nagyobb érdeklődés mutatkozott a program iránt, pozitív visszajelzéseket kaptak, megnőtt az iskolák programba jelentkezésének száma. A diákok a közvetlen és interaktív módszer során jobban megnyíltak, sokat beszélgettek, megtanulták az empátia, az elfogadás és a tolerancia jelentését, részt vettek stresszkezelő feladatokban, gyakorolták a segítségkérés lehetőségeit, és ismereteik is hitelesen tisztázásra kerültek.

A Szenvedélybetegek Nappali Ellátó Intézménye

Az Alkohol-Drogsegély Ambulancia és Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzatával között létrejött ellátási szerződés alapján 2000. július 1-től határozatlan időre működteti a Szenvedélybetegek Nappali Ellátó intézményét. Az intézmény 20 fő veszprémi bejelentett lakóhellyel, vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező szenvedélybeteg, illetve olyan hajléktalan személy részére biztosít napközbeni ellátást, akik nyilatkozatában tartózkodási helyként Veszprémet jelölik meg.


Főbb foglalkozások az intézmény keretei között:

  • Csoportfoglalkozások (problémamegoldó, álláskereső)

  • Életvezetési tanácsadás, egyéni foglalkozás (pszichiáter, szociális szakember)

  • Kreatív foglalkozás

  • Filmklub

  • Háztartási ismeretek

  • Alapvető higiéniai szükségletek ellátása

  • Napi egyszeri meleg étkezés biztosítása térítési díj ellenében

  • Ingyenes reggeli biztosítása (kenyér, vaj, zsír, tea)

  • Heti 1 nyílt nap élelmiszercsomag-osztással kiegészítve

  • Egyéb szociális, mentális segítség- és információnyújtás

  • Névtelen önsegítő csoport működtetése

A Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézménye-Noszlop

A Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézménye 2002. március 1-jén nyílt meg.

Jelenleg 27 fő 16-55 év közötti férfi befogadására alkalmas. Az intézmény nem Veszprémben található, de az ország egész területéről fogad ellátottakat, a kliensek felvétele az ambulancia járóbeteg-ellátásának keretében történik Veszprémben.

Országosan egyedülálló módon a terápiát ingyenesen vehetik igénybe a szenvedélybetegek. Az intézményben a kanadai Portage-modell terápiás eszközeit alkalmazzák. Ennek megfelelően a terápiás közösség tagjai inkább családtagnak, mint intézeti kezelés alatt álló páciensnek számítanak. A munkatársak igyekeznek hangsúlyozni, hogy az egyén önmaga felelős saját életért és személyes fejlődéséért, de nem egyedül kell megtalálnia útját a kilábaláshoz. Terápiás életükben a személyiségük fejlődését elősegítő csoportfoglalkozásokon kívül jelentős szerepet kap a munkaterápia is. Az intézményben élők a ház és a gazdaság körüli feladatokat látják el, állatokat tartanak, mezőgazdasági munkát végeznek, de önmaguk környezetét is rendben kell tartaniuk. A munkaterápia során megtanulják strukturálni napjaikat és olyan képességeket sajátíthatnak el, amelyek elengedhetetlenek egy későbbi sikeres munkavállaláshoz.

A terápiás folyamat leginkább azon készségek fejlesztésére helyezi a hangsúlyt, amelyek egy szenvedélybeteg életvitelében korábban nem igazán kaptak szerepet. Így megpróbálják lakóik természetes belső igényévé tenni a rendszerességet, az időbeosztást, az alaposságot, a fegyelmet, a felelősségérzetet, a kitartást, az önállóságot. Betegeiknek mindezeken keresztül módjuk nyílik sikerélményt, önbizalmat és megbecsülést szerezni, továbbá lehetőségük van egy értékteremtő, felelősségteljes élet kialakítására.

A terápia időtartama 12 (6+3+3) hónap. Tekintettel arra, hogy több évtized alatt berögzült személyiségét kell megváltoztatni, szokásokat és problémamegoldó mechanizmusokat kell levetni, ez az idő valóban szükséges.

Az intézmény nagy hangsúlyt fektet az egyéni felelősségvállalásra, ezért a terápiás idő múlásával egyre több és fontosabb feladat hárul gondozottaikra. Először szinte csak a ház körüli munkákkal kell foglalkozniuk, de később koordinátorként a ház napi szintű irányításában is részt vesznek, majd csoportokat is vezethetnek (természetesen a munkatársak felügyelete alatt), ami sikerélménnyel gazdagítja őket. Az új jelentkező érkezése pillanatában mentort kap (aki a terápiájában már legalább 4 hónapot eltöltött), aki felkarolja, bemutatja neki társait és a ház működését, és igyekszik megerősíteni abban, hogy változtathat az életén. A terápia egyes fázisaiban az előrehaladás során különböző kompetenciákat sajátítanak el, és megtanulják felismerni a visszaesés jeleit is.

A Félutas-ház

A program célja a rehabilitációs kezelést sikeresen befejező emberek sorsának továbbkövetése és segítése.


A külső férőhelyeken absztinens szenvedélybetegek kapnak segítséget a társadalomba történő visszailleszkedéshez. Azoknak a talpra állt szenvedélybetegeknek nyújt segítséget, akik lépéseket tesznek azért, hogy józanságukat megtartsák, ápolják, és abban továbblépjenek.

A Félutas-ház jelenleg hat férőhelyet biztosít.


A program időtartama 12 hónap, ennyi időt tölthetnek el a házban az ellátottak. Közben fokozatosan kell felvállalniuk az egzisztenciális terheket.


A férőhelyekre való bekerülés egyik feltétele a józanság megtartása, és a házirend maradéktalan elfogadása.


Mivel a program szervesen kapcsolódik a noszlopi intézmény munkájához, az ottani terápiás programban résztvevő és azt sikeresen befejező férfi ellátottak jelentkezhetnek a külső férőhelyekre. Megfelelő motiváció hiányában a szociális rászorultság önmagában nem elegendő a bekerüléshez.


A szakmai stáb felelőssége a szelektálás, így a felvételiző aktív, pozitív jelenléte a rehabilitációs intézmény terápiája során, alapfeltétele a bekerülésnek.

További bekerülési feltétel a bejelentett munkahely.

A Szenvedélybetegek Közösségi Ellátása

Ez az ellátás Pápa és Devecser, illetve Sümeg és Ajka kistérségekben működik, azonban az egyesület tevékenységéhez szorosan kapcsolódik, és ennek a leírásával válik teljessé az egyesület tevékenységének bemutatása.

Az ellátás célja a lakókörnyezetben történő segítségnyújtás az önálló életvitel fenntartásában, meglévő képességek fenntartása, fejlesztése, pszicho-szociális rehabilitáció, pszichoedukáció, szociális, mentális gondozás, egyéb ellátások igénybevételére való ösztönzés. Elsősorban a saját otthonukban élő, nem akut veszélyeztető állapotú addiktív betegek vehetik igénybe az ellátást, akiknek a betegsége ambuláns szakellátás mellett egyensúlyban tartható, és akik életvitelükben valamint szociális helyzetük javításában igényelnek segítséget.

A közösségi ellátás szakmai tartalma:

  • a készségek, képességek felmérése, életviteli készségek fejlesztése, megtartása,

  • a szenvedélybetegség tüneteinek ismeretében az állapotváltozás követése, és a változásnak megfelelően szakmai segítségnyújtás, beavatkozás,

  • pszichoedukáció, vagyis az ellátott személy és a család számára felvilágosítás nyújtása és a jobb megértés biztosítása, az adott mentális betegségről, a gyógyszeres és egyéb terápiákról, azok céljairól, eszközeiről és lehetőségeiről,

  • az egyéni célok elérése érdekében a problémák feltárása, és azok megoldásának elősegítése,

  • információ nyújtása a beteg számára az ellátórendszerek különböző szolgáltatásairól,

  • szabadidő hasznos eltöltésének strukturálása, a beteg egyéni szükségletei alapján egyéb szolgáltatásokhoz való hozzáférési lehetőségek biztosítása (nyugdíjas klub, társkereső, stb.)


Magyar Vöröskereszt

A Magyar Vöröskereszt a sokrétű segítő tevékenységei mellett részt vállal a szenvedélybetegek segítésében is két ellátástípus működtetésével.

A Szenvedélybetegek Alacsonyküszöbű Ellátó Szolgálata

A szenvedélybetegek alacsonyküszöbű ellátásának célja a szenvedélybetegek és közvetlen környezetük minél szélesebb körének elérése, fogadása és ellátása, a szerhasználatnak, valamint járulékos ártalmainak csökkentése, életvitelbeli változás ösztönzése, elindítása és folyamatos nyomon követése.

A szolgálat törekszik az egészségügyi és szociális szolgáltatások megismertetésére, igénybevételük ösztönzésére.

A szolgáltatás lényege a magasabb küszöbű intézmények felé terelés, az egészségügyi és szociális szolgáltatások megismertetése, használatuk ösztönzése, megkönnyítése a szenvedélybetegek, addiktológiai problémával küzdő személyek számára.

Az „alacsonyküszöbű” azt jelenti, hogy a szolgáltatás igénybevétele nincs feltételekhez kötve (pl. betegbiztosítás, térítési díj, absztinencia), akár anonim módon is igényelhető.

A szolgálat az előírásokban szereplő tevékenységek közül az alábbiakat biztosítja:

  • megkereső munka szervezése az ellátásra szoruló személyek elérése érdekében,

  • pszicho-szociális intervenció, szociális és mentális gondozás,

  • információs, felvilágosító tevékenység folytatása,

  • megpihenő klub működtetése,

  • fürdési, ruhamosási, ételmelegítési lehetőség biztosítása,

  • józanodási, pihenési lehetőség (Drop in)

Szenvedélybetegek Közösségi Ellátása

Az ellátás a szenvedélybetegség más és más szakaszában lévő, eltérő motivációjú, eltérő szociális helyzetű, családi- és társadalmi kapcsolatú szenvedélybetegek, addiktív problémával küzdők megsegítésére irányul.


Az ellátás igénybevétele önkéntes és térítésidíj-mentes.

Az ellátás célja az önálló életvitel visszaállítása, fenntartása, az ehhez szükséges készségek, képességek, tudás elsajátításában való közreműködés révén. A szolgáltatás keretein belül az alkohol, a nikotin, a gyógyszer, a kábítószer, egyéb szer, egyéb ok által előidézett problémák jelentkezésénél, anyagi nehézségeknél, munkahely elvesztésénél, pénz beosztási problémáknál, környezeti konfliktusoknál, meggondolatlan hitelfelvétel esetén, romló lakhatási feltételeknél tudnak segítséget nyújtani.


Az alapszolgáltatásokon felül álláskeresési tanácsadást és munkaerőpiaci információnyújtást is biztosítanak ügyfeleiknek.

Továbbá olyan kliensek problémáinak megoldásában segítenek munkatársaik, akik szociális helyzetükből adódó, eseti segítséget igényelnek, de a szenvedélybeteg-ellátás igénybevételi feltételeinek nem felelnek meg.


Lélektér Alapítvány

A Lélektér Alapítvány 2009-ben azzal a céllal jött létre, hogy a 12-30 éves korosztály készségeit, kompetenciáit, ön- és társismeretét fejlessze, és olyan hazai és nemzetközi programokat biztosítson a célcsoportnak, amelyek ezen készségek és képességek fejlődését teszik lehetővé.

Az alapítvány nem kifejezetten a szenvedélybetegek ellátását célozza meg, azonban számos ifjúsági megelőzési programot működtet Veszprémben.

Az ifjúságsegítésben dolgozó megyei és országos civil szervezetekkel rendszeres kapcsolatban állnak. A veszprémi Ifjúsági Házban és kitelepüléseken végzik tevékenységüket, fő csapásirányuk a drog és szex prevenció, ártalomcsökkentés, ön- és társismeret fejlesztése, fiatalok képzései, tréningjei és szülők, pedagógusok képzései.

Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata megbízásából 2015 óta végzik Veszprém városának ifjúsági feladatellátását. Minden városi, fiataloknak szóló rendezvény megszervezésében, koordinálásában markáns szerepet vállalnak. Kiemelkedő a minden évben megrendezésre kerülő Fiatalok napja városi projekt, valamint az Utcazene fesztivál, amelyek megvalósításából szintén részt vállalnak.

A LÉLEKTÉR „A tér ahol a lelkeddel foglalkozhatsz” c. ingyenes kiadványukat elérhetővé tették fiatalok, szülők és iskolák részére. A kiadvány hiteles információt nyújt a drogokról, a vonatkozó törvényi háttérről, kémiai és viselkedési addikciókról, a generációk közötti különbségekről, az internet veszélyeiről és az önkéntességről.

Munkájuk egyik alapköve a kortárssegítők képzése, akik a megszerzett tudás által képessé válnak a környezetükben lévő, problémás, segítséget kérő fiatalok segítésére és szakemberekhez, intézményekhez közvetítésére.

A munkájuk másik szegmense a nemzetköziség erősítése, melyet az Erasmus+ program által biztosítanak és évente már közel 100 fiatalt küldenek nemzetközi ifjúsági cserékre, vagy EVS programokra. Ők maguk is EVS fogadó szervezet, és koordinált programjaik által jelenleg 7 önkéntes végzi önkéntes szolgálatát a város különböző akkreditált helyein.

Az évek során számtalan önismereti- készségfejlesztő- konfliktuskezelő- kommunikációs képzésekre nyertek pályázatokat. Elkezdtek online tanácsadásokat is végezni.

További céljuk megtalálni azokat az offline szolgáltatásokat, melyek a fiatalokat kimozdítják az on-line szabadidő eltöltések mellől.

2017-óta a VEDIÖK, a városi diákönkormányzat patronáló szervezeteként is tevékenykednek.

Veszprémi Családsegítő és

Gyermekjóléti Integrált Intézmény

Az intézmény az általános és a jogszabályokban előírt szakmai feladatain kívül addiktológiai konzultáns alkalmazásával járul hozzá a szenvedélybetegség kezeléséhez egyéni konzultációk, illetve önsegítő csoportok működtetésével.

A Veszprémi Rendőrkapitányság

és a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság

Bűnmegelőzési Osztályaik többféle prevenciós program működtetésével, diákoknak, pedagógusoknak és szülőknek tartott előadásokkal vesznek részt a megelőzési munkában.

Kórházi kezelések

A szenvedélybetegek kórházi kezeléseket a Csolnoky Ferenc Kórház Sümegen található Pszichiátriai Centrumában, illetve Győrben, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház Pszichiátriai, Mentálhigiénés és Addiktológiai Osztályán tudnak igénybe venni.

Határterületek intézkedései

# Ifjúságkutatás

# ifjúsági stratégia

# helyi közösségi fejlesztési stratégia

# bűnmegelőzés

# esélyegyenlőség

A kábítószer-probléma kezeléséhez olyan intézmények, ágazatok is kapcsolódnak, amelyek tevékenységükön keresztül elsősorban más életterületekre kívánnak hatni vagy olyan szükségleteket igyekeznek kielégíteni, amelyek csak közvetetten vannak kapcsolatban a drogüggyel. Ennek ellenére célcsoportjaikon vagy az általuk kezelt problématípusokon keresztül szerves részeivé válnak a kábítószerügyi szakmapolitikának. Ezek az ágazatokat nevezzük határterületeknek.

Ennek megfelelően a helyzetelemzés részeként át kell tekinteni azokat a célkitűzéseket vagy intézkedéseket, amelyeket a kábítószerügyi szakmapolitika részévé tehetünk.

A tervezést így összehangolttá, a cselekvéseket hatékonyabbá tehetjük.

A közös metszeteket az önkormányzati ifjúságügy területén, valamint a helyi közösségi fejlesztési feladatkör mentén vizsgáltuk. Ebben a munkában nagymértékben támaszkodhattunk a Képviselőtestület által 2014-ben elfogadott ifjúsági koncepcióra, továbbá a 24 tagot számláló „Veszprém az Élhető Város Helyi Közösség” (Helyi Akciócsoport, HACS) részéről 2016-ban megalkotott, majd 2018-ban módosított „Helyi közösség fejlesztési stratégiára”.

Az önkormányzat Helyi Esélyegyenlőségi Programjában (felülvizsgálva 2019-ben) foglaltakat, valamint a város 2016-ban elfogadott Közbiztonsági és Bűnmegelőzési Koncepciójában megfogalmazott, 2025-ig tervezett intézkedéseket is elemeztük.

Ifjúságügy

A legutóbbi veszprémi ifjúságkutatás, illetve az ifjúsági koncepció megállapításai közül az alábbiakat emeljük ki kábítószerügyi-relevanciájuk okán:

  • A szabadidő eltöltése során a fiatalok szinte mindegyike napi szinten internetezik, többségük elégedett a városban található sportolási és szórakozási lehetőségekkel.

  • Kiemelt értéknek rögzíti a dokumentum a generációk egymás iránt érzett felelős gondolkodását, felelősségtudatát és felelősségvállalását. Ugyanígy a másság elfogadását (mindenféle fizikai és társadalmi másság, speciális bánásmódot igénylő állapot integrált kezelése).

  • A cselekvési terv egyik alapelveként határozza meg a következőt: a fiatalok életének segítését, személyiségük és konstruktív életvezetésük kialakítását formális és informális hálózati kapcsolatokon keresztül kell megvalósítani nem pedig központosított intézményrendszeren keresztül.

A fókuszpontok sorában a következőket találjuk:

  1. rekreáció: a fiatalok szabadidős szokásai, kulturális, művelődési, szórakozási, fizikai, lelki és szellemi rekreációs lehetőségei, az intézmények, szervezetek szerepe, hagyományos és újszerű ifjúsági programok, ifjúsági közösségi terek fejlesztése.

  2. gyermek- és ifjúságvédelem: egészséges életmód, prevenciós programok, képzések, szociális problémák, deviancia, mentálhigiénés jelzőrendszer stb.

Az ifjúsági koncepcióban kulcsproblémaként (prioritása, sürgőssége 5-ös skálán 5) határozzák meg a prevenció és az életmód helyzetét. Rögzítik, hogy az „iskolákból hiányzik a rendszeres keretek között folytatott prevenció (egészségmegőrzés, alkohol, drog)…. Továbbá hiányzik az a környezet, ahol a fiatalok biztonságosan szórakozhatnak, ahol a szülőknek nem kell félniük, hogy gyermekük egészségre káros vagy kockázatos helyzetbe kerül.”

A problémakörhöz kapcsolt feladatot így határozzák meg: „Tudatos felnőttek nevelése; egészséges életmód kialakítása; ártalomcsökkentés; biztonságos szórakozóhelyek kialakítása.”


Az ifjúsági koncepció hosszútávon, 15 éves időtartamban jelölte ki a feladatokat. 2021-ben zárulnak a dokumentumban tervezett középtávú intézkedések, így ezek közül többet is aktuálisnak és érvényesnek tekintünk a kábítószerügyi stratégia metszeteiben is.

Közösségi fejlesztés

A HACS kezdeményezésére végzett elemzés-felmérésből, illetve a közösségfejlesztési stratégiából az alábbiakat emeljük ki kábítószerügyi-relevanciájuk okán:


  • Az ifjúsági szervezetek számát alacsonynak ítélik, szerepüket a helyi társadalom életében nem tartják meghatározónak. Kevéssé kiépítettek, formalizáltak, azonban a lakótelepekhez kötődő szervezetek jól kiépítettek a dokumentum szerint.

  • A közbiztonság helyzete kapcsán a következő megállapítást teszik: „Veszprém a legbiztonságosabb megyeszékhely hazánkban. A rendőrség aktívan együttműködik a város polgárőr szervezetével, melyet az önkormányzat kiemelten támogat. A városban fokozott figyelem hárul a gyermekek biztonságára, valamint az idősek támogatására. A város vezetése a rendőrséggel közösen működteti a 86 kamerával támogatott térfigyelő rendszert.”

  • Az egészségfejlesztési szemlélet a város korstruktúrája kapcsán explicit módon megjelenik: „A Veszprémre is jellemző idősödő társadalom miatt az egészségügyi rendszer fenntarthatósága csökkenni fog, ezért a megelőzés, az egészségtudatos életmódra való szoktatás kiemelkedő fontosságúvá válik.”

  • A szükséges fejlesztések körében említi a dokumentum a közösségi szemlélet fontosságát, egyben hiátusait. Megállapítják, hogy a helyi közösségek közötti kapcsolatok, együttműködések szintje kifejezetten alacsonnyá vált, így „a társadalmi integráció, az egyes közösségek elveinek, szempontjainak megértése, elfogadása, értékeinek saját közösségbe építése is alacsony fokú marad. „

  • Ugyancsak fejlesztési szükségletként értelmezi az egészségkultúra javítását elsősorban a szabadtéri mozgás fontosságával kapcsolatos szemléletformálással, képzéssel, oktatással, programok szervezésével, eszközök biztosításával, egészségtudatos közösségek építésével.

  • A specifikus célok körében rögzíti a dokumentum, hogy szükség van a közösségi terek funkcióbővítő minőségi és mennyiségi fejlesztésére, átalakítására, bővítésére.

Esélyegyenlőség

A dokumentum a jogszabályi előírásokra építve fogalmaz meg alapelveket és intézkedéseket. A célcsoport definíciója szerint minden hátrányos helyzetű társadalmi csoportra (így értelemszerűen a szerhasználók, drogfüggők is) kiterjed a program hatóköre, de kiemelten a mélyszegénységben, fogyatékossággal élők, a romák, a gyermekek, a nők és az idősek kerülnek fókuszba.

Általános alapelvként fogalmazzák meg az egyenlő hozzáférés biztosítását a közszolgáltatásokhoz, az egészségügyi és szociális szolgáltatásokhoz, valamint a hátrányos helyzetű személyek munkaerő-piaci hátrányainak csökkentését, foglalkoztatási esélyeik javítását.

A dokumentum hangsúlyossá teszi az egyenlő bánásmód kívánalmának érvényesítését az Önkormányzat által fenntartott vagy támogatott intézményekben, az általa ellenőrzött szolgáltatásokban.

Bűnmegelőzés

A hatályban lévő koncepció több megközelítésben is érinti a kábítószerügyet. A közösségi együttműködés, a prevenció és a kínálatcsökkentés feladatairól, jellemzőiről is fontos megállapításokat tesz. Ezek közül a legfontosabbakat kiemeljük:

  • Rögzíti a dokumentum, hogy a bűnmegelőzési koncepció és a kábítószerügyi stratégia megvalósításában egyaránt kiemelt szerep jut a Fórumnak: „A KEF által biztosított szervezett együttműködési keretek kihagyásával a Koncepció drogok elleni kiemelt célkitűzései nehezen tudnak megvalósulni.”

  • A Veszprémi Rendőrkapitányság szerepvállalása a drogprevenció területén leginkább a bűnmegelőzési tanácsadók tevékenységében testesül meg. Az általános és középiskolákban végzik tevékenységüket munkatársaik.

  • Ugyancsak a prevenció kapcsán szerepel a dokumentumban: „A „Szertelenül, vidáman” című iskolai egészségfejlesztési programtámogatást ítéltek meg az Országos Egészségfejlesztési Intézetben tartott döntési bizottsági ülésen. A program keretében csak az arra engedéllyel rendelkező szervezetek végezhetnek iskolai prevenciós, felvilágosító tevékenységet, városunkban az Alkohol- és Drogsegély Ambulancia…. a Veszprém Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály egészségfejlesztő munkatársai, valamint a Veszprémi Rendőrkapitányság bekapcsolódásával végzik, illetve folyamatosan zajlik az összehangolt drogprevenciós tevékenység.” (*megjegyzés: a programot jelenleg önállóan működteti az Ambulancia)

  • A nagy hagyománnyal bíró DADA programot is számba veszi a koncepció, amit a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya koordinál.

  • Az önkormányzat bűnmegelőzésben betöltött szerepét az együttműködő közösségek programjában határozza meg a dokumentum: „A kábítószer prevenció területén az új nemzeti drogstratégiában meghatározott célok megvalósulása érdekében szükséges egy megújult együttműködési rendszer kiépítése a prevencióban részt vevő összes társszervezettel és hatósággal. A cél ennek keretében új programok, felvilágosító rendezvények beindítása főként a középiskolás korcsoport – mint a legveszélyeztetettebb populáció – körében. A tevékenységbe bevonásra kerül a bűnmegelőzési tanácsadó is, aki napi tevékenységét éppen ebben a veszélyeztetett körben látja el.”

  • Hosszútávú, konkrét tevékenységet is meghatároz a koncepció: „A rendőrséggel közösen, a 2014. évben megkezdett drog- és erőszakmentes iskola programot a 2015-2020-2025 közötti években is folytatni kell, amelytől a bűnmegelőzési tanácsadó munkájának kiteljesedésével, a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények számának további csökkenését várjuk.”

  • A térfigyelő-rendszer jelentőségét hangsúlyozzák és a fejlesztésről adnak számot: „A Veszprémi Rendőrkapitányság 2010-ben kezdte meg a térfigyelő rendszer kiépítését. A következő években az Önkormányzat beruházásában folyamatos bővítés történt. 2015-ben a Belügyminisztérium által biztosított pályázati forrásból újabb kamerák elhelyezésére került sor.”

  • Kifejezetten a fiatalok számára, bűnmegelőzési megfontolásból nemzetközi és budapesti tapasztalatokra alapulva, a Bűnmegelőzési Bizottság támogatásával Veszprémben is elindult a „Holdsugár Program”: a cél, hogy a veszprémi lakótelepeken csoportokba verődve, vagy magányosan csellengő fiatalok a hétvégi, péntek és/vagy szombat estéket 18 órától 24 óráig sporttal töltsék el kulturált környezetben, emberséges bánásmód mellett. A Holdsugár Program először a Veszprémi Rendőrkapitányság és az Alkohol-Drogsegély Ambulancia közös bűnmegelőzési pályázata keretei között valósult meg, később pedig az Ambulancia EU-s forrásból folytatta a projektet, jelenleg a nappal működő Napsugár Klubbal egy épületben fogadja a fiatalokat. Az épületrészt VMJV Önkormányzata felajánlásából használják. A Napsugár és a Holdsugár Program is népszerű a környéken élő fiatalok számára.