Food Safety Cluster Ukraine

Український кластер безпечності харчових продуктів

  • Місія кластеру

Місія кластеру полягає у забезпеченні дотримання українськими виробниками – учасниками кластеру стандартів, гармонізованих з чинним законодавством України та ЄС, максимальною кількістю профільних міжнародних стандартів, кодексами усталеної практики та іншими галузевими нормативними документами, які враховують останні наукові досягнення та дослідження.

  • Реалізація місії

Реалізація місії кластеру забезпечується тим, що галузеві асоціації розробляють профільні самоврядні стандарти безпечності і якості продукції, надаючи в чек-листі до стандарту вичерпну інформацію про те, як такий самоврядний документ гармонізований із всією множиною національних і міжнародних законодавчо-нормативних актів.

Відповідальність за якість самоврядних стандартів несе ГО "Аналітичний центр АСУ".

Дотримання стандартів з боку виробників забезпечується шляхом проведення низки освітніх заходів, наданням консультаційних послуг із приведення корпоративної документації виробника до вимог самоврядних стандартів і здійснення незалежного контролю у відповідності до стандартів та процедур контролю, відповідальність за якість і відсутність корупційного потенціалу яких несе ГО "Аналітичний центр АСУ".


  • Кластерна спільнота

До складу кластеру ФайнийПродукт.UA входять:

  • ГО "Аналітичний центр Аграрного союзу" – розробник концепції кластеру і методичного забезпечення системи галузевої сертифікації безпечності і якості продукції українського виробника

  • Торгово-промислова палата України - стратегічний партнер та базовий майданчик для підтримки діяльності кластеру

  • галузеві асоціації, які розробили принаймні один галузевий стандарт, гармонізований з множиною міжнародних стандартів

  • члени галузевих асоціацій - виробники аграрної та харчової продукції, які уклали договір з профільною галузевою асоціацією про участь у програмі стандартизації

  • ліцензовані фізичні та юридичні особи, які отримали ліцензії кластеру на здійснення освітньої, контрольної та консультаційної діяльності

  • Внутрішня структура

Загальне позначення кластеру структурується за напрямами діяльності кластеру.

Відповідність продукту конкретному стандарту позначається номером, присвоєним стандарту у переліку стандартів за напрямом.

Подивитися приклади позначень

  • Формат діяльності

Кластер ФайнийПродукт.UA існує переважно у віртуальній формі. Переважна більшість управлінських операцій кластеру ФайнийПродукт.UA здійснюється дистанційно на основі спеціалізованого програмного забезпечення.

Розробником технічного завдання на підтримку функціонування кластеру ФайнийПродукт.UA є авторський колектив, який працює в орбіті ГО АЦ АСУ на основі Положення про Робочу групу з розвитку саморегулювання в аграрному секторі.

Система стандартів кластеру ФайнийПродукт.UA підтримується мобільним додатком таким чином, що в будь-якій точці на телефоні можна отримати інформацію в максимально доступному вигляді про те, яким саме вимогам до безпечності та якості відповідає конкретний продукт, позначений тим чи іншим маркуванням.

  • Статус

Кластер ФайнийПродукт.UA на початкових стадіях формується як національний з перспективою перетворення на міжнародний.

  • Нормативна основа

Нормативна основа діяльності кластеру формується у вигляді Кодексу усталених практик, саморегулівних процедур та регламентів кластеру ФайнийПродукт.UA

Основним нормативним документом кластеру ФайнийПродукт.UA є Кодекс усталеної практики Міжнародного кластеру ФайнийПродукт.UA, до складу якого входять структуровані множини галузевих та горизонтальних самоврядних стандартів.

Кодекс усталеної практики Міжнародного кластеру ФайнийПродукт.UA разом з реєстрами сертифікованих підприємств і організацій – кандидатів в учасники та учасників кластеру, сертифікованої у відповідності до конкретних стандартів продукції існують у віртуальному вимірі і підтримуються ГО АЦ АСУ.

Галузеві стандарти підтримують профільні організації, множину горизонтальних стандартів – ТППУ (Центр безпечності та якості продукції) у відповідності до вимог методичних документів головної організації – ГО АЦ АСУ.

  • Економічний механізм

Основними активами кластеру ФайнийПродукт.UA є об‘єкти інтелектуальної власності – нематеріальні активи, які обліковуються на балансах юридичних осіб – учасників кластеру.

Між собою учасники кластеру – розробники загальної методології, галузевих стандартів, організації і особи, які пройшли відповідне навчання і отримали ліцензії на здійснення освітньої та контрольної діяльності, взаємодіють на основі ліцензійних договорів.

Підприємства – учасники кластеру мають стати учасниками цільових програм стандартизації галузевих асоціацій і укласти з ними відповідні договори.

Фінансування діяльності кластеру відбувається "знизу", з боку підприємств – учасників кластеру, у тому числі в рамках інвестиційних програм і проектів.

Головна організація та стратегічний партнер кластеру залучають інвестицій у модернізацію технологічних циклів підприємств на основі галузевих стандартів та опікуються виведенням продукції на ринок та експорт.

  • Правова основа

Базовим юридичним документом кластеру є Меморандум про визнання концепції, цінностей і корпоративної культури кластеру, який підписують всі учасники кластеру (без винятку). Перед підписанням Меморандуму учасники кластеру мають пройти навчання щодо змісту діяльності кластеру, його структури, вимог до учасників, документації, системи цінностей і корпоративної культури кластеру, скласти іспит і періодично підтверджувати кваліфікацію. Після підписання меморандуму учасник кластеру отримує право називатися кандидатом у члени кластеру (членом кластеру учасник стає після отримання ліцензій та/або підписання договорів та інших встановлених документів).

Головна організація (ГО АУ АСУ) і стратегічний партнер (ТППУ, Центр безпечності та якості продукції) підписують між собою Договір про стратегічне партнерство, в якому визначають рамкові умови діяльності кластеру у фізичному вимірі. Головна організація при цьому діє на основі Положення про робочу групу з розвитку галузевого саморегулювання в аграрному секторі, стратегічний партнер – на основі Положення про Центр безпечності та якості продукції ТППУ. Центр безпечності та якості продукції ТППУ є ліцензіатом ГО АУ АСУ в частині формування, підтримки та перегляду галузевих стандартів, методології проведення освітніх заходів щодо горизонтальних стандартів, здійснення незалежного контролю, ведення консультаційної діяльності із запровадження горизонтальних стандартів у діяльність підприємств різних галузей аграрного і харчового сектору національної економіки України. Умови щодо ліцензування діяльності з підтримки системи галузевих стандартів є частиною Договору про стратегічне партнерство між ГО АЦ АСУ та Центр безпечності та якості продукції ТППУ.

Галузеві асоціації є ліцензіатами ГО АЦ АСУ: на основі Ліцензійних договорів про передачу методології галузевої стандартизації вони отримують документовані процедури формування, підтримки та перегляду галузевих стандартів, методологію проведення освітніх заходів щодо галузевих стандартів, здійснення незалежного контролю, ведення консультаційної діяльності. Галузеві стандарти і процедури на їхнє обслуговування мають сертифікуватися ліцензіаром. В ліцензійному договорі також міститься інформація про взаємодію у віртуальному просторі і, зокрема, підтримку галузевих стандартів у складі Кодексу усталеної практики кластеру ФайнийПродукт.UA.

В свою чергу, галузеві асоціації підписують Договори про партнерство з ТППУ (в особі керівника Центру безпечності та якості продукції), в яких визначають умови своєї взаємодії відповідно до концепції кластеру, зокрема, щодо залучення підприємств-членів галузевих асоціацій до запровадження горизонтальних стандартів та проведення заходів галузевої асоціації на майданчиках ТПП в центрі та у регіонах.

Члени кластеру, які працюють на галузевих та горизонтальному рівнях, надають право займатися обслуговування стандартів (навчання, контроль, консультування) фізичним та юридичним особам на основі Ліцензій на право здійснення профільної діяльності. Ліцензії видаються після проходження навчання та складання іспиту і вимагають звітування та періодичного підвищення кваліфікації.

Галузеві підприємства можуть стати членами кластеру лише за умови членства в профільній галузевій асоціації та/або в ТППУ. Члени кластеру в обов‘язковому порядку мають бути учасниками цільової програми галузевої асоціації із стандартизації, (подати Заяву про участь у цільовій програмі та сплачувати визначені нею кошти), та/або укласти Договір на надання пакету послуг із стандартизації щодо окремих аспектів множини горизонтальних питань з ТППУ (в особі Центру безпечності та якості продукції ТППУ).