Food Safety Cluster Ukraine

Український кластер безпечності харчових продуктів

  • Головна організація

Головною організацією (ініціатором) кластеру ФайнийПродукт.UA є ГО "Аналітичний центр АСУ" (ГО АЦ АСУ). Їй в якості активів належить ідея, концепція і пов‘язані з нею документи, а також комерційне найменування кластеру. Всі ці об‘єкти створені авторами та/або авторськими колективами, які є їх власниками.

Функціонально ГО АЦ АСУ здійснює методологічне забезпечення, стратегічне управління діяльністю кластеру та здійснює його представницькі функції.

В рамках ГО АЦ АСУ діє Робоча група з розвитку саморегулювання в аграрному секторі, яка здійснює моніторинг діяльності кластеру і виконує функції дорадчого органу кластеру. До робочої групи входять керівник профільного підрозділу ТПП, керівники галузевий асоціацій. На засідання Робочої групи можуть запрошуватися ліцензіати організацій-членів кластеру (у сферах освіти, контролю, консультаційної діяльності) та керівники підприємств, які входять до організацій-членів кластеру.

ГО АЦ АСУ веде діяльність переважно у віртуальному просторі:

  • адмініструє систему робочої комунікації,

  • формує і розміщує методичні матеріали та документи із стратегічного управління кластером,

  • наглядає за операційною діяльністю організацій-членів кластеру, яка також ведеться дистанційно,

  • веде реєстри організацій-учасників кластеру, у тому числі їх ліцензованих агентів, та підприємств-учасників кластеру,

  • веде реєстри галузевих та горизонтальних стандартів (Кодекс усталеної практики кластеру),

  • здійснює управління доступом до інформаційних ресурсів кластеру, у тому числі адмініструє заборону на доступ у відповідності до вимог кластеру.

  • Стратегічний партнер

Стратегічним партнером кластеру ФайнийПродукт.UA є Торгово-промислова палата України (ТППУ).

Основною функцією ТППУ є підтримка системи горизонтальних стандартів кластеру: сфери права, економіки, соціальних стандартів, екологічних вимог. Для розробки, перегляду та підтримки системи горизонтальних стандартів ТППУ залучає у свою орбіту технічні комітети, які опікуються питаннями стандартизації у відповідних напрямах. При необхідності ТППУ створює профільні горизонтальні та/або багатогалузеві лабораторії, які здійснюють проведення аналізів щодо параметрів, які є спільними для низки галузей.

ТППУ підтримує діяльність кластеру у фізичному вимірі – всі публічні заходи кластеру здійснюються на майданчиках ТПП в центрі та у регіонах.

ТППУ разом з ГО АЦ АСУ також виконує представницькі функції кластеру на національному та міжнародному рівнях.

Для забезпечення діяльності в рамках кластеру (затвердження документів усталеної практики кластеру як методичних напрацювань ТППУ, проведення освітніх та інших публічних заходів, забезпечення розробки та підтримки горизонтальних стандартів та ін.) ТППУ може створити Центр безпечності та якості продукції.

ТППУ є власником активів кластеру в частині системи горизонтальних стандартів та пов‘язаних з ними документів (навчальних курсів, методології здійснення контролю та ведення консультаційної діяльності тощо). Відповідні об‘єкти права інтелектуальної власності належать авторам та/або авторським колективам.

ТППУ виступає ліцензіаром щодо надання права фізичним і юридичним особам займатися діяльністю з обслуговування системи горизонтальних стандартів: проводити навчання, надавати консультаційні послуги підприємствам із приведення їхньої діяльності у відповідність до вимог горизонтальних стандартів.

ТППУ формує та підтримує горизонтальні розділи Кодексу усталеної практики кластеру ФайнийПродукт.UA.

  • Галузеві асоціації

Галузеві асоціації в кластері ФайнийПродукт.UA працюють на горизонтальному рівні. Вони розробляють і підтримують систему галузевих стандартів в своїх профільних сферах.

Галузеві асоціації залучають до роботи технічні комітети, робота яких стосується діяльності підприємств відповідної галузі. Галузеві асоціації можуть створювати у своїй орбіті профільні лабораторії для проведення аналізів або користуватися пропозиціями щодо послуг з проведення аналізів, які існують на ринку.

Галузеві асоціації формують та підтримують свої розділи в Кодексі усталеної практики кластеру ФайнийПродукт.UA.

Галузеві асоціації є власниками активів кластеру в частині системи профільних галузевих стандартів і пов‘язаних з ними об‘єктів права інтелектуальної власності (навчальні курси, методологія здійснення контролю, процедура для консультаційної діяльності тощо). Відповідні об‘єкти права інтелектуальної власності належать їх авторам та/або авторським колективам.

Галузеві асоціації виступають ліцензіарами, надаючи ліцензії фізичним і юридичним особам на здійснення діяльності з обслуговування системи профільних галузевих стандартів: навчання, перевірка суб‘єктів господарювання (членів галузевої асоціації – учасників цільових програм стандартизації), консультування підприємств щодо приведення їхніх виробничих процесів у відповідність до галузевих стандартів. Ліцензування відбувається у відповідності до процедур кластеру, які гарантують високий професіоналізм і неупередженість діяльності ліцензіатів.

Для того, щоб стати учасником кластеру, галузева асоціація має визнати концепцію кластеру ФайнийПродукт.UA. (відповідно до процедури входження до кластеру) і підписати Меморандум про визнання концепції, цінностей і корпоративної культури кластеру ФайнийПродукт.UA.

Всі свої публічні та освітні заходи галузева асоціація має проводити на майданчиках ТПП в центрі та у регіонах.

  • Ліцензіати

Власники горизонтальних та вертикальних стандартів можуть самі здійснювати діяльність з обслуговування таких стандартів: навчати підприємства щодо змісту стандартів і шляхів їх імплементації у виробничі процеси, здійснювати контроль за дотримання стандартів на підприємствах (за їхньою згодою та у відповідності до процедур прозорого, об‘єктивного та незалежного контролю), надавати консультації безпосередньо на підприємствах щодо проведення виробничої діяльності у відповідність до стандартів.

Однак великі обсяги робіт в межах галузі та обмежений ресурс галузевих асоціацій можуть вимагати делегування функцій з обслуговування стандартів іншим виконавцям. Це здійснюється на основі ліцензій, які видаються власниками стандартів профільним особам і організаціям у відповідності до встановлених умов неупередженості та професіоналізму кластеру.

Ліцензіаром у сфері обслуговування горизонтальних стандартів є ТППУ (Центр безпечності та якості продукції), ліцензіаром у сфері обслуговування галузевих стандартів – профільні галузеві асоціації.

  • Підприємства

Базовим рівнем кластеру ФайнийПродукт.UA є підприємства – виробники аграрної і харчової продукції.

Для того, щоб стати учасником кластеру і мати право ставити на свою продукцію відповідні позначки кластеру, підприємство має:

  • визнати концепцію кластеру ФайнийПродукт.UA і підписати відповідний меморандум,

  • стати членом відповідної галузевої асоціації та/або ТППУ,

  • брати участь в діяльності цільової програми із стандартизації галузевої асоціації та/або цільової програми із стандартизації за горизонтальним напрямом ТППУ.