Методична робота

Освітні завдання на 2023-2024 навчальний рік, визначені річним планом роботи

1) Створення умов для виховання патріотично свідомого дошкільника з високими морально-духовними якостями засобами національно-патріотичного виховання.
2) Сприяти удосконаленню культури українського мовлення між учасниками освітнього процесу як основи формування національно-патріотичних почуттів. Спрямувати діяльність педагогів на формування розмовного мовлення дітей шляхом використання сучасних технологій, розвитку зв'язного мовлення, прозових та поетичних творів сучасних авторів, кращих зразків малих фольклорних жанрів.
3) Підвищення інформаційно-комунікативної компетентності педагогів як необхідної умови успішності професійної діяльності.
4) Продовжувати розширювати і оновлювати форми, види та зміст співпраці з родинами, забезпечувати прозорість і відкритість роботи закладу через контент веб-сайту, спільнот відкритих груп в соціальних мережах.

 

 

 Нові нормативні акти для використання в роботі 


 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ (Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану)  Лист МОН № 1/3845-22 від 02.04.2022 https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-rekomendaciyi-dlya-pracivnikiv-zakladiv-doshkilnoyi-osviti-na-period-diyi-voyennogo-stanu-v-ukrayini  

 

КОНЦЕПЦІЯ НАЦІОНАЛbНО -ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ В СИСТЕМІ ОСВІТИ УКРАЇНИ
(Наказ МОН від 06.06.2022 №527 "Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641")     https://nus.org.ua/news/mon-zatverdylo-novu-kontseptsiyu-patriotychnogo-vyhovannya/ 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИЗНАЧЕННЯ ОСВІТНІХ ТРУДНОЩІВ ТА РІВНІВ ПІДТРИМКИ У ДІТЕЙ РАННЬОГО ТА ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ  (Ухвалено Вченою радою Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, протокол № 9 від 2 грудня 2021 року).


Методичні рекомендації щодо діяльності закладів дошкільної освіти у 2023/2024 навчальному році  https://nus.org.ua/news/mon-oprylyudnylo-metodychni-rekomendatsiyi-dlya-sadochkiv-na-novyj-navchalnyj-rik/    

Тренінг  «Як зарадити собі в стресовій ситуації під час війни та повернутись до ефективної роботи».

(для працівників закладу проведено 11.04.2023 року)

                                                                                                                                                                      

                                                                         Епіграф до тренінгу : «Корабель не тоне, коли він у воді.

                                                                                                              Він тоне,  коли вода потрапляє у нього.

                                                     Не так важливо, що зовні. 

                                                                      Важливо, що ми пускаємо в себе».

 

 Мета тренінгу: Підвищення рівня стресостійкості; опанування сучасними техніками і прийомами для того щоб залишатися стійкими під час війни.                                         Тривалість тренінгу 1 год. 30 хв.

                                        Хід заняття:  

        1. Повідомлення мети тренінгу. (3 хв.)

   Мета: повідомлення теми заняття, установка на роботу.

  Тренер.     Доброго дня всім. Ось уже більше року у нас в Україні іде війна, яку розпочала Росія.  І ця війна змінила життя кожного українця і України вцілому.   Все те, що відбувається зараз у нашій країні  в реальному житті, а це і ракетні обстріли, і руйнування будинків, і смерті наших мирних людей, особливо дітей, І ПОСТІЙНЕ ГУДІННЯ СИРЕН – все це підвищує у кожного з нас тривожність і призводить до надмірних стресів.                                                                                                                        Усім зараз страшно. І це нормально. Боятися, це взагалі нормально, а особливо зараз, коли довкола відбуваються страшні  речі, які ніколи раніше не відбувалися у нашому житті. І я зараз хвилююсь і це теж нормально, і мені теж страшно. Але ми можемо вибирати: боятися, чи щось з цим робити . Якщо ми не можемо вплинути на те,що відбувається навколо нас, то на те, що відбувається всередині нас ми точно можемо вплинути.                                                                                   

Так,  надмірні стреси, тобто наші постійні напруження можуть призвести нас до виснаження. Як зарадити собі в стресовій ситуації під час війни і повернутись до ефективної роботи? Про це ми сьогодні будемо говорити на тренінгу. Сподіваюся, що наша зустріч  буде цікавою та пізнавальною  і ви з користю проведете час.       Успішність нашої роботи залежатиме від  атмосфери приміщення, в якому ми знаходимось.   Тому пропоную для початку вправу – розминку .

        2.  Вправа   - розминка «Привітання»  ( 3 хв.)( учасники стають у коло)              Мета: створити сприятливу невимушену психологічну атмосферу в групі Тренер:   Для створення теплої та приязної атмосфери  почнемо з   привітання. А для цього станьте будь – ласка всі в коло. Давайте привітаємося з сусідом зліва і сусідом зправа:  коліном лівої і правої ноги, ліктями лівої і правої руки,  долонями, обіймами

 ( сусіда зліва і сусіда зправа).   

Тренер:  А зараз для створення позитивного настрою ми з вами  запустимо такий собі конвеєр «Гарного настрою».                                                                                          

3. Вправа «Конвеєр гарного настрою»( 2 хв.) ( учасники стоять у колі, роздаються цеглинки) .Хід вправи. Візьміть цеглинку в праву руку. У мене цеглинка з сердечком. В кінці, коли ми обміняємося цеглинками, я її отримаю назад.

Що ми робимо? Станемо в коло ближче один до одного. Ми зараз зафіксували свою цеглинку в правій руці. На рахунок 1 ми накриваємо цеглинку лівою рукою ( рука витягнута вперед), на рахунок 2  передаємо її сусіду ( лівою рукою).   

Тренер. Ось тепер я бачу , що всі готові до роботи, і інформація, яку я буду до вас доносити – вона саме для вас. 

 Тренер А тепер давайте познайомимось.                                                              

4. Вправа  «Знайомство «Три позитивні речі»(10 хв.) ( Учасники сидять у колі )                                                                                 

Хід вправи: Тренер з ліва на право передає «чарівне сердечко». Той, хто отримує сердечко -  називає: своє ім’я, очікування від тренінгу, та   три позитивні речі, які відбулись сьогодні з вами (погладила котика, на вікні розпустилась квітка, привіталась по телефону з сестрою і побажали мирного дня одна одній, ніч пройшла без сирен тощо).

 

          5. Вправа "Правила роботи"( 2 хв.)

         Мета: організація групи та створення можливості ефективної роботи.

    Тренер.  Для того щоб наше заняття сьогодні було ефективним пропоную дотримуватись таких правил:                 

·         Працювати Тут і зараз (говоримо в теперішньому часі)

·         Бути толерантним.

·          Намагатись виконувати вправи. Бути активними. 

·         Проявляти співчуття, розуміння.

·         Не критикувати сусіда , а допомагати.

·         Правило «Стоп»

·         Правило зворотнього зв’язку ( ти мені – я тобі, тобто підтримується діалог); Запитання до групи:  1. Чи згодні ви з правилами?                                                                      2. Чи маєте ще якісь пропозиції?

         7. Інформаційне повідомлення " Стадії стресу в період війни і як з цим впоратися? Поради психолога»   ( 7 хв.)                                           

 Насамперед, що таке стрес.  Стрес — це захисна реакція нашого організму на зовнішні подразники та руйнівні чинники. І ця захисна реакція проявляється на  психічному, фізичному та  емоційному рівнях  та дає змогу адаптуватися до змін.                 

   Що відбувається в організмі під час стресової реакції? Наш мозок, сприймаючи загрозу, сигналізує наднирникам виділяти гормони стресу — адреналін і кортизол. При цьому внутрішні резерви нашого організму стають активними , і тому підвищується м’язова сила, швидкість реакції, витривалість та больовий поріг. Це важливі реакції, що допомагають організму боротися з джерелом небезпеки або втікати від неї. Коли загроза зникає, тіло повертається у розслаблений стан.    

       

 Якими ж бувають реакції на стрес? 

·         На фізичному рівні це: головний біль, втрата апетиту, труднощі зі сном,  блювота, утруднене дихання, тремор, потіння,  пришвидшене серцебиття;

·         На емоційному рівні:  страх, сльози, почуття невпевненості, гнів, небажання говорити;

·         На когнітивному рівні (розумовому): складнощі з концентрацією уваги, сплутаність, байдужість, труднощі в спілкуванні та розумінні, повторювані думки про події;

·         На поведінковому рівні: завмирання, уникнення, чіпляння, страх звуків, перезбудження, підозрілість.

      Що нам ще треба знати:

      У нас є симпатична та парасимпатична нервові системи.                        

    Симпатична відповідає за збудження. Вона дає нам можливість бігти та захищатися. Парасимпатична відповідає за заспокоєння, гальмування. Вони мають чергуватися. У такий спосіб вони стабілізують одна одну. Коли ми відчуваємо страх чи перебуваємо в стані травматизації, ми можемо “зависати” в симпатичній чи в парасимпатичній реакції.                          

Парасимпатична нервова реакція – це ступор, а симпатична – коли підвищуються тиск, темп серцебиття чи дихання.    Так, через воєнні дії в Україні всі ми переживаємо стрес. І  це нормальна реакція нашого організму на ці страшні події. Однак надмірні стреси, тобто наші постійні напруження можуть призвести нас до виснаження. І  варто спробувати себе опанувати і повернутися до ефективної роботи, заради себе, своїх сімей та боротьби з агресором.                                                                         

Насамперед давайте обговоримо те, які стадії стресу проходить людина у стані війни

 1. Шок. Це перша стадія стресу, яка триває зазвичай до доби. Людина не розуміє, як такі важкі події могли статися, що взагалі відбувається.                              

2. Адреналіновий період. Він наступає десь через 1 добу після стадії шоку і продовжується приблизно тиждень. У людини з’являється відчуття, що вона може все, що вона потужна. У цей час ми активно допомагаємо одне одному, нам здається, що ми непереможні. Але ця адреналінова фаза не вічна. Для мозку енергетично важко працювати в такому стані, на постійній межі своїх можливостей. Тому він включає функцію захисту, і ми відчуваємо спустошення, виснаження.                                                                                                                                         

 3. Фаза спустошення. Адреналін вичерпується, і нас накриває спустошення. Людина зневірюється, у неї з’являється паніка, вона не може опанувати своїх відчуттів. Проте це спустошення також не вічне. Приходить час, і ми виходимо на період плато.                                                                                               

4. Плато. В цьому періоді ми найбільш ефективні. Ми розуміємо, що ситуація швидко не зміниться, і треба до неї прилаштувати своє буденне життя. Стає очевидно, що потрібно виконувати свою роботу, тому що наша рутинна робота – це якір, який тримає нас на цій землі. Більше того, за тиждень адреналінового періоду ми у більшості випадків організовуємо собі більш-менш безпечне життя, і після спустошення і туги за своїм колишнім життям розуміємо, що треба рухатися далі. Тож варто якомога швидше почати ефективно працювати, робити свою роботу, ставати на захист своєї землі, не панікувати, опанувати себе. І зрозуміти, що життя триває.                                                                    

8. Інформаційне повідомлення «Як швидше перейти з фази виснаження до фази  плато ? (5 хв.)                                                                                                        Психологи  дають такі поради:                      

- Найперше, що потрібно робити – це зберегти себе. Для цього намагаємось робити усе, наскільки це можливо в нормальній життєдіяльності.  Пам’ятайте про те, що нам потрібно повноцінно їсти і спати . Багато людей говорять про те, що вони не можуть вночі спати.   Якщо сон не йде, можна випити заспокійливе.  Можна також виконувати прості вправи, які дуже легко допоможуть зняти напругу і все ж таки заснути. ( коли ви лежите , зверніть увагу на свої стопи і по черзі кожною стопою робіть так : згин і розгин по 10 раз. Спочатку однією ногою, потім другою, і потім двома.               - Пийте багато води. Гормони стресу штовхають нас до діяння, або тікати або нападати, тобто щось робити. І тому все що нам потрібно робити зараз - це виводити гормони стресу з організму. Для цього потрібно часто пити воду маленькими ковтками, бо зневоднений організм не може боротися зі стресом. Коли ви п’єте воду, то заспокоюєтесь.                                                                              

- Слід менше читати негативних новин. Давайте мозку відпочивати від інформаційного перевантаження.  Ми не можемо повністю  виключити себе з інфопростору, тому що в даному випадку також будемо відчувати тривогу, що про щось не дізнаємось і вчасно не відреагуємо і тоді буде ще гірше. І об'єктивно це так, тому що можна не отримати якусь важливу інформацію.              

Раціональна стратегія може бути у тому, щоб свідомо обмежувати перегляд новин, наприклад, пів години на день чи півгодини зранку та ввечері.

·         Необхідно спробувати перестати відчувати жаль за втрату якихось матеріальних благ. Цей жаль підживлює тривогу і «виключає» мозок. Ви живі і це головне. А матеріальні блага з часом набудуться. Краще розробляйте плани на день, на тиждень, що зробите після війни. І це буде спонукати мозок працювати на порятунок, а не на самознищення.

·         Використовуйте дихальні практики. Коли людина боїться, її організм готується тікати. Щоб підвищити ефективність реакції «тікай», організм пришвидшує дихання, бо прагне заздалегідь наситити кров киснем. Це цілком нормальна вегетативна реакція на страх. Тобто страх пришвидшує дихання. Але існує й зворотний зв’язок: якщо сповільнити дихання, можна знизити тривогу. 

·         Турбуйтеся про когось. Це порада, яка точно працює! Знайдіть об’єкт, про який ви будете турбуватися, і рівень вашої тривожності значно знизиться.

·         Обіймайтеся більше та говоріть близьким «я тебе люблю».

·         Використовуйте   гумор. Він рятує і знижує гормон стресу. Тож дозвольте собі іноді посміхатися та навіть сміятися.

·         Голос, якщо це безпечно.    Співайте. Голосно, активно, з сильною вокальною партією. Можна Гімн України. Можна будь-що енергійне і не сумне. Спів нормалізує дихання, дасть вихід емоціям, згадування слів поверне до раціо, і підтримає ваш бойовий дух.

·         Займіться активною роботою. Не сидіть на місці, не чекайте чогось. Ходіть на роботу. Продовжуйте жити виконуючи прості побутові справи по дому, в кого є дача – на дачу. Все це  допоможе вашому тілу позбутися фізичної напруги, яку воно відчуває під час тривожності. 

·          Читайте слово Боже.  Моліться за себе, за своїх рідних,  близьких, за наших українських воїнів, за перемогу нашої України , за мир.  

 

       Тренер: А зараз на практиці спробуємо оволодіти  техніками які допоможуть вам контролювати рівень свого стресу, коли ви відчуваєте, що більше не можете справлятися із ним.

    Усі ми з вами істоти, які живуть одночасно на багатьох рівнях : на рівні тіла, емоцій та розуму. Нам важливо пам’ятати що механізм стресу працює на тілесному рівні. Ми можемо працювати з рівнем розуміння і емоцій тільки коли тіло стабілізовано. Тому в той саме момент, коли страшно слова не працюють. Потрібно відразу включити тіло. Те, що ми зараз будемо робити зараз дуже просто, і дуже важливо для людей різного віку.                                                           

8. Техніки стабілізації тіла ( 7 хв.)                                                                                    

- «Обійміть себе». Коли небезпечно нашому тілу то і нам страшно. Так влаштована наша нервова система. То ж перше, що треба зробити  – повернути безпеку нашому тілу. Якщо поруч із вами дитина, обійміть її та скажіть: “Я з тобою”.  Якщо ви самі, обійміть себе і погладьте себе, і говоріть словами «я моледець, я спокійна , я  уже … день справляюся із напруженням( погладжуємо себе по плечах). Так вмикається парасимпатична система, що наче каже нам: “Не бійся, ти впораєшся”.               

- «Масаж обличчя». Коли ви не знаєте, як швидко вплинути на свій стан, можете швидко зробити масаж обличчя. Наприклад, поводити руками по чолу, підіймаючи шкіру від брів до лінії росту волосся. Дітям можна простукувати чоло пальцями й повторювати:   “Тарганчики, тарганчики”.        

-  «Стабілізаційний масаж»  впливатиме на нашу гормональну систему. Покладіть руку, якою ви не пишете, на пупок. Другою рукою потирайте губи, потім – під ключицями, а потім – куприк.                                                 

«Активізуємо зони контакту» Коли ми відчуваємо травматизацію, то втрачаємо контакт. У людини є кілька зон контакту, за якими треба спостерігати.           Перша зона – стопи, тож постукайте стопами об підлогу.                          Друга – спина, тож упріться в щось.                                                                       Третя – руки, натягніть пальці.                                                                    Четверта – очі, тому подивіться комусь в очі. Також знайдіть поруч із вами хоча б три зелені об’єкти й назвіть їх.                                                                               П’ята   – голос. Зробіть губами “брррр”, як тракторець. Цю практику також радять травмотерапевти. Вона вмикає парасимпатичну нервову систему. А якщо нам вдається викликати усмішку то  ми “виходимо” з події стресу.                                                                                                                                                  - «Перехресна хода».  Коли ми перебуваємо в стресі, то переважно ходимо паралельно: права рука, права нога. Це означає, що порушені зв’язки між півкулями мозку. Давайте пройдемось  приміщенням. Ідемо перехресно : ліва рука, права нога. Так ми синхронізуємо  зв’язки між півкулями головного мозку. 

-   «Вухо – ніс»  Вправа основана на перехресних рухах і синхронізує ліву і праву півкулі головного мозку.                                                                                               

Хід вправи: Беремо себе лівою рукою( 3-ма пальцями) за ніс, а правою рукою за ліве вухо. Міняємо положення рук.  Права рука –ніс, а ліва – праве вухо. І так до 1 хв., при цьому пришвидшуємо темп роботи. Доповнюємо вправу плесканням у  долоні.                                                                                                                                      - «Точка тривоги» Знаходимо точку між безіменним пальцем та мізинцем і надавіть на неї, потріть. Це точка, на яку ми впливаємо, коли стає страшно. Це допомагає заспокоїтися.                                                                                          

- «Стабілізуємо гормональний фон». Розтираємо  руки, так щоб були теплі,  і кладемо  їх на нирки. Так ми вплинемо на наднирники і стабілізуємо гормональний фон. Далі знову розтираємо  руки і кладемо  їх на ребра. Вдих і видих.         - «Метелик» . Схрестіть долоні, зачепившись великими пальцями — на кшталт метелика. Прикладіть долоні до грудей та по черзі легенько й ритмічно простукуйте грудну клітку з періодичністю один удар на секунду, змінюючи руки. А тепер проговоріть про себе чи вголос: “Я молодець. Я вже стільки-то діб живу в режимі воєнного стану. Я впораюся, ситуація справді складна, але я зроблю це. Я можу бути помічною для інших людей. Ми точно переможемо”. Можна говорити будь-які позитивні слова. Продовжуйте цю вправу, поки не відчуєте, що ваше дихання вирівнялося.                                           

-  «Таємний таппінг». Робочою областю для цієї вправи є останні фаланги пальців на правій та лівій руках. Натискаючи великим пальцем на фаланги, ми стимулюємо нервові закінчення. Ці імпульси пригнічують активність  мигдалеподібного тіла — мозкового центру, який відповідає за тривожність. Тож по черзі натискайте на подушечки кожного пальця, поки не відчуєте, що заспокоїлися.                                                                                                        

- «Прогресивна м’язова релаксація». Техніка, спрямована на роботу м’язів. Важко розслабитися, коли м’язи буквально напружені. Це заважає і дихати вільно, і мати свіжу голову. Техніку краще виконувати наодинці у спокійному місці, або перед сном.                                                                                             Тож напружте усі м’язи та протримайте цей стан якомога довше, а потім різко розслабте усе тіло. За інерцією м’язи розслабляються ще більше. Коли у крові багато стресових гормонів, то вегетативна система вмикається і починає їх перепрацьовувати. М’язи також залучені в цей процес, тому часом у нас болить спина, затискає шию, з’являється відчуття дискомфорту тощо.                                                                                                                 9. Дихальні практики(5 хв.).                                                         

   Глибоке природне дихання здатне принести користь практично всім. Воно особливо полегшує життя людям, схильним в стресових ситуаціях до паніки, швидкої стомлюваності,  головних болів, м'язової напруги, тривоги.   Цими техніками ви зможете скористатися у будь-який час і в будь якому місці, для того, щоб зняти емоційне і фізіологічне збудження, пов'язане із стресорами.                      -  «Протитривожне дихання або  дихання по квадрату».                                     Ця техніка — з групи дихальних вправ. Для її виконання вам знадобиться будь-який квадратний чи прямокутний предмет, який ви бачите перед собою (двері, стіна, будинок тощо).                                                      Супроводжуйте поглядом з першого кута до другого (на рахунок «1»), з другого до третього (на рахунок «2»), з третього до четвертого (на рахунок «3») і з четвертого назад до першого (на рахунок «4») — і так по колу. На рахунок «1» почніть вдих, продовжуйте вдихати повітря через ніс до рахунку «4». Після того знову на рахунок «1» почніть видихати до «4». За рахунок штучного вповільнення вашого дихання ви даєте мозку зрозуміти, що ви в безпеці і зараз можна розслабитися.                                             

«Зробіть вдих довшим аніж видих».                                                                                У спокої видих триває довше, ніж вдих. При цьому дихальні м’язи під час вдиху скорочуються, а під час видиху — розслабляються. У разі тривоги видих стає коротшим й людина під час нього докладає додаткових зусиль. Однак якщо зробити видих довшим — можна зменшити тривогу. Робимо вдих на 3 такти а видих на 4 чи 5 тактів.                                                                                                                  

«Дихання «Ха»                                                                                                                         Хід вправи: Cтаньте, ноги поставте нарізно. Повільно піднімайте обидві руки над головою, зробіть глибокий вдих і затримайте дихання на 5-10 секунд (можна рахувати до 10-20). Після цього, різко опускаючи руки вниз, нахиліться вперед і видихніть максимум повітря із звуком «ха». Виконайте цю вправу декілька разів, після цього ви відчуєте, що хвилювання зменшилось, з’явилась впевненість.                  

  «Гора з плечей»                                                                                                                    Мета:  знімає м’язове напруження в плечовому поясі та спині, підвищує впевненість у собі, поліпшує настрій.                       

Хід вправи: Давайте всі станемо міцно на  ноги. Максимально високо підніміть плечі, відведіть їх далеко назад і опустіть. Саме такою повинна бути щоденна постава.                                                                                                                                    

10. Вправа «5 4 3 2 1» ( 5 хв.)                                                                                                           Мета: допомагає зменшити почуття тривоги і хвилювання та переключитись зі своїх  внутрішніх емоцій  на зовнішній світ.                                         Хід вправи: Сядьте зручно . Поставити дві ноги рівно на підлогу, щоб відчувати землю в себе під ногами. Глибоко вдихнули і видихнули. Вдихаємо носом видихаємо ротом.                                                                                                                      Цифра «5». Розверніться довкола себе і знайдіть 5 предметів різної форми і різного кольору і назвіть їх. Наприклад, я зараз бачу чорний монітор і він  прямокутної форми( це 1), я зараз бачу стенд і він квадратної форми( це 2)і так до 5

Цифра  «4». Прислухайтесь до себе і найдіть 4 відчуття, що зараз відчувають різні частини вашого тіла( мої руки зараз прохолодні і стискають одна одну(1). Я чую, як стукає моє серце(2), мої ноги міцно стоять на підлозі(3), я відчуваю спиною спинку стільчика( 4).                                                                                     

Цифра «3».  А зараз прислухайтесь і почуйте 3 звуки навколо себе і спробуйте визначити їхнє джерело. (чутно шум монітора(1), за стіною говорять люди(2), чути шурхіт моїх ніг(3).                                                                                         

Цифра «2».  Вдихніть глибоко повітря, який запах ви відчуваєте?(може кава) якщо не відчуваєте ніяких запахів, то згадайте 2 запахи, які ви любите у цьому житті( мені подобається свіже повітря після дощу(1), мені подобається запах конвалій (2).

Цифра «1»   Скажіть щось позитивне про себе ( «я сильна і я справляюсь з тривогою»).

         11.  Вправа  "Кошик сміття"(3 хв.)                                                                              Мета: звільнення від негативних почуттів та емоцій.                      Матеріали: аркуші паперу, ручки, відро для "сміття".                                               Тренер. У кожного з нас у стані війни накопичуються негативні почуття, такі як образа, страх, лють, ненависть тощо. Кожен із вас отримає чистий аркуш паперу. Напишіть всі ваші негативні почуття "я ображаюся на ...", "я серджуся на ...".   Після цього учасники ( по бажанню озвучують) а потім  рвуть свої папірці на дрібні шматочки і викидають їх у кошик. 

       Вправа на згуртування "Вавілонська вежа" 

     Ресурси: кольорові олівці, маркери, папір форматуА3, заготовлені заздалегідь індивідуальні завдання.

      Хід вправи: Учасники діляться на 2 команди. Кожному членові команди дається індивідуальне завдання. Індивідуальні завдання коротко прописані на окремих аркушах, кожен з яких є строго конфіденційним для одного учасника.    Наприклад, "Вежа повинна мати 10 поверхів" - листок з таким написом вручається одному учасникові тренінгу, він не має права нікому його показувати, зобов'язаний зробити так, щоб намальована спільно вежа мала саме 10 поверхів! Друге завдання: "Уся вежа має сірий контур" - це завдання для наступного учасника. "Над вежею майорить синій стяг", "У вежі всього 6 вікон" і так далі. Учасникам заборонено розмовляти і взагалі як-небудь використовувати голос.

Необхідно спільно намалювати Вавілонську вежу. Представлення робіт.

Обговорення:

·         Чи важко було працювати?

·         Хто сміливо проявив ініціативу?

·         Чи вдалося виконати всі завдання та завершити витвір?

Індивідуальні завдання:

1.  Вежа повинна мати 10 поверхів.

2.  Уся вежа має синій контур.

3.  Над вежею майорить синьо-жовтий стяг.

4.  У вежі всього 6 вікон.

5.  На двох вікнах горщики , в яких росте зелена цибуля.

6.  Злівої сторони вежи клумба з квітами бузкового кольору.

7.  На першому і десятому поверхах двері з правої сторони

8.  Біля клумби ходить котик. Над вежею до сонця летить лелека.

             Тренер.   А тепер перейдемо до практик усвідомлення. Спробуємо запам’ятати 10 порад психолога , як продовжити свою життєдіяльність в умовах війни за допомогою техніки «Римська кімната». 

            12. Вправа «Римська кімната» (8 хв.)

       Римська кімната або метод Цицерона -  це прийом мнемотехніки, що полегшує запам'ятовування  шляхом утворення штучних асоціацій.                          

Тренер.  Я підготувала ось таку віртуальну кімнату. У ній розміщено 10 предметів в певній послідовності, і кожен предмет пронумерований.  Особливістю  цієї кімнати є те, що всі предмети мають схожість з цифрами: цифра 1 схожа на двері; 2- на крючки вішалки ; 3- розгорнута книжка; 4- стілець; 5, як римська Y( тільки перевернута)- вікно зі шторками; 6-сидячий на задніх лапках котик; 7- пташка з клювком довгим; 8 – гітара; 9- годинник з маятником; 10 – круглий журнальний столик. Давайте запам’ятаємо 10 порад як кожному із нас продовжувати нормальну життєдіяльність  у стані війни.                                                                                                                                           

1-ша порада – добре висипатись(7-8 год)( пов’язуємо двері зі сном. Закриваємо двері щільно, щоб нічого не чути і спимо).                                                                       

 2-га порада -  повноцінно харчуємось і п’ємо багато води (уявляємо, що на крючках вішалки висять почергово ковбаса і пляшечки з водою. 

 3-я порада -  обмежуємо перегляд негативних новин ЗМІ (уявляємо, як рухаються сторінки книжки з новинами).                                                                               

4-а порадапланування ( сідаємо на стілець, складаємо плани на день, тиждень, після війни).                                                                                                                           

5-а порада - дихальні практики( відкриваємо вікно і дихаємо).

6-а порада – піклування ( гладимо котика, піклуємось про когось).         

7-а порадакомунікуємо, використовуємо гумор ( уявляємо папугу, який весь час повторює за кимось і нас смішить).                                                                            

8-а порада - співаємо, якщо це безпечно( співаємо Гімн України під гітару).     

9-а порадазаймаємось активною роботою ( годинник показує 8.00 пора бути на роботі).                                                                                                                  

10- порадамолимося за наших рідних, близьких, за наших воїнів, на  перемогу України  ( уявляємо на столі лежить Біблія).

                13. Вправа  «Дешифратор»( 2 хв.)

          Хід вправи: Команди отримують дешифрувальник та зашифроване слово в цифрах (симптоми(ознаки) прояву стресу: тривога  (7731621), напруга(6167821) 

          14. Вправа – головоломка  «Ханойська башня» (5 хв.)

    Обладнання: На столі викладена башта з 5 елементів у формі прямокутників різної величини.                                                                                                                              

 Задача учасників полягає в тому, щоб перемістити башту з цих елементів  із лівої площадки на праву за найменшу кількість ходів, дотримуючись певних правил: 

·         за один хід дозволяється  переносити тільки один елемент башти;

·         не можна класти більший елемент на менший.

      Для вирішення цієї головоломки потрібно повне зосередження кожного учасника.  

               15. Вправа «Дерево» ( 3 хв.)  ( візуалізація)                                                               

  Тренер: У кожного з нас особливо в воєнний час  часто виникає напружений психологічний стан. Послабити цю внутрішню напруженість можна, коли  подумки перенесемо центр цієї неприємної ситуації із себе на якийсь предмет.  При цьому негативна емоція викидається в зовнішнє середовище і людина рятується від неї.

    Тренер:  Отож станьте на ноги.  Уявіть себе деревом (яке вам подобається, або з яким ви себе  ототожнюєте). Це може бути дуб, тополя, клен, береза тощо. Простежте за своїм деревом:  за його  корінням , стовбуром, гілками, листям. Ваші стопи – це корені. Вони міцно вросли в землю. Зробіть перекати стопами ніг по землі.  А тепер проведіть руками по своєму тілу ( зверху вниз поглажуваль -ними рухами) . Ваше тіло – це стовбур. Відчуйте циркуляцію живильних соків по стовбуру від  коріння, що міцно вросло в землю. Відчуйте, як коріння тягнеться до самісінького центру землі. Там воно наповнюється енергією, звідти бере свою силу. Там, у глибині, багато коріння , коріння інших дерев – там усі ми живимось разом. Це – нескінченний ресурс і його дуже багато. Можливо, якісь корінчики не досягають центру, допоможіть їм дотягнутися до життєдайного джерела. Усі ми разом – ліс, величезний, безкраїй, у якому кожне дерево допомагає іншим деревам, що стоять поруч. І гіллям і корінням ми підтримуємо один одного. Візьміться за руки, відчуйте, як ви міцно стоїте на землі,  і зробить хвилеподібні рухи. Нас не вирвати і не зламати. Ми переживемо будь – який буревій і смерч. Ми разом, ми Україна і ми переможемо!

16.  Підведення підсумків .  Вправа «Золота рибка» ( 10 хв.)

Наш тренінг підійшов до завершення, і я    хочу  отримати  зворотній зв’язок. У мене в руках “золота рибка” . Вона може виконувати Ваші бажання і дарувати подарунки для інших.  Кожен, хто отримує золоту рибку говорить побажання собі і робить подарунок сусіду. Наприклад: «Нехай золота рибка надає мені стійкості і впевненості,  а тобі, Маріє, я дарую  терпіння і бажаю мирного неба над головою і відчувати рідну землю під ногами».                                                                          Запитання до учасників: - Чи справдились ваші очікування, чим хочете поділитись з учасниками,  і як ви    себе зараз почуваєте?

         17. Вправа на завершення  «Тук-тук, люблю-люблю» ( 2 хв.)                                          

Тренер:  Покладіть будь ласка схрещені руки на грудну клітину . Те, чого у нас ніколи не можна забрати - це наші почуття, це наші цінності, це наша віра, це наш контакт з внутрішнім світом. Дякую усім вам за те,  що ви сьогодні прийшли.  І я протягом  1.5 годин старалась бути корисною для вас.                                                               Прислухайтесь до свого серця.  Наше серце говорить не просто тук-тук, а -  люблю, люблю, люблю. І це наша любов один до одного, і до наших дітей,  і до України. Давайте обіймемося усі, і будемо вірити у нашу перемогу, і що усе у нас буде добре.  І я всім нам бажаю перемоги.

 Ми стійкі і сильні і ми неодмінно переможемо. 

 

 


 

1 Вежа намальована  коричневим кольором

1 Вежа намальована  сірим кольором

 

 

2 У вежі 5 поверхів

2 У вежі 6 поверхів

 

 

Над вежею майорить український прапор

Над вежею майорить зелений прапор

 

 

У вежі 4 вікна зеленого кольору

У вежі 3 вікна зеленого кольору

 

 

На двох вікнах горщики з зеленою цибулею

На двох вікнах горщики з червоними квітами

 

 

Над вежею світить сонечко

Над вежею пливе хмаринка

 

 

У вежі двері з правого боку

У вежі двері з лівого боку

 

 

Біля вежі росте дерево з лівої сторони

Біля вежі росте дерево з правої сторони

 

 

Біля вежі клумба з рожевими квітами

Біля вежі клумба з жовтими квітами

 


Тиждень безпеки.pdf