Darba ceļvedis jauniešiem

IEVADS

1.1. Ievads

Vai tu prāto, kādu karjeras “ceļu” iet? Vai tu meklē darbu? Vai tu esi tikko iesoļojis savā pirmajā darba vietā? Ja arī tavu prātu nodarbina darbs, lasi tālāk!

Skolā neviens nemāca, kā izvēlēties pareizo darbu sev, cik ilga kafijas pauze ir par daudz un kā paprasīt priekšniekam lielāku algu… Darba pasaule var būt bailīga, it īpaši, ja kaut ko dari pirmo reizi. Ir okay kaut ko nezināt, justies apjukušam vai pārāk jaunam lielo profesionāļu vidū.

DARBA CEĻVEDIS ir īsa pamācība jauniešiem. Šajā rakstu bibliotēkā soli pa solim iepazīsimies ar darba pasauli - kā atrast savu vietu tajā, kā tā strādā un kā darīt lietas gudrāk.

2 Ko darīt pēc vidusskolas?

2.1. Izglītība.

Augstākā izglītība, kursi vai pašmācība.

📚 Augstākā izglītība:

Šis ir “tradicionālais” ceļš, ko iet pēc skolas beigšanas. Neatkarīgi no tā, vai tās ir datorzinātnes, vēsture vai zemūdens karaoke (okay, varbūt pēdējais nē), augstākā izglītība paver durvis uz gandrīz visām specializēto zināšanu jomām, ko tu vari iedomāties.


Augstākai izglītībai Latvijā ir bakalaura, maģistra un doktora līmeņa studijas, ko piedāvā dažādas universitātes un augstskolas. Pēc vidusskolas tu vari sākt bakalaura līmeņa studijas, pēc tam - maģistra, un maģistra grāda ieguvēji var turpināt studijas doktorantūrā.


Vēl atšķir akadēmisko un profesionālo izglītību. Akadēmiskā izglītība ir vērsta uz teorētisko zināšanu apguvi un pētnieciskajām prasmēm. Tiek iegūts akadēmiskais bakalaura vai maģistra grāds, aizstāvot diplomdarbu. Taču profesionālā izglītība sagatavo konkrētām profesijām, apgūstot praktiskākas zināšanas. Tiek iegūts profesionālais bakalaura vai maģistra grāds, kā arī profesionāla kvalifikācija. Koledžas (jeb 1. līmeņa profesionālās augstākās izglītības) studiju programmas dod iespēju 2 gadu laikā iegūt profesionālas zināšanas un iemaņas, kā arī atbilstošu kvalifikāciju.


Iesakām izvēlēties augstāko izglītību, ja vēlies no A līdz Z izzināt specifisku jomu vai iegūt specializāciju konkrētā profesijā. Apsverot šo, vissvarīgākais ir laicīgi veikt izpēti - izpētīt augstskolas, piedāvātās programmas, dažādas iespējas ārzemēs un pieejamās stipendijas.


📚 Kursi un bootcamps:

Kursi un bootcamps ir kā turbo-izglītība. Tos piedāvā universitātes, organizācijas un pat tādi uzņēmumi kā Google. Šīs programmas ir paredzētas, lai īsā laikā apgūtu specifiskas prasmes, kas ir nepieciešamas konkrētā nozarē, piemēram, programmēšana. Tās var tikt pasniegtas gan klātienē, gan tiešsaistē. Kāpēc izvēlēties? Ērtas mācības, specializācija un ātrs ceļš uz noteiktu karjeru.


📚 Pašmācība:

Daudzas prasmes vari apgūt arī pats savā tempā, izmantojot tiešsaistes resursus (piemēram, Coursera, EDx, Udemy), YouTube video un grāmatas. Tu vari apgūt datu analīzi, valodas vai principā jebko, kas tevi interesē. Tehniskās un radošās prasmes ir izplatīti piemēri jomām, kuru apgūšanai nav obligāti jāstudē. Kāpēc izvēlēties? Elastība, brīvība un gandarījums par to, ka mācies pats.

2.2. Amm... un ko tagad?

Vai studijas ir vienīgā opcija?

Izlaidumu laiks: ziedi, kleitas, prieka asaras un… brīdis, kad izdarīt liktenīgas dzīves izvēles. Jautājums “amm, un ko tagad?” atbalsojas neskaitāmu absolventu prātos kā tāds nedrošs apjukuma koris. Kur turpināt mācības? Kādu darbu es vēlos darīt visu dzīvi? Varbūt paņemt gap year un aizbraukt uz Austrāliju? Ahhhh… It kā pēc kāda nerakstīta likuma no jauniešiem tiek gaidīts, ka paralēli eksāmeniem, ballītēm un sevis izprašanai, mēs izvēlēsimies studiju vietu, iezīmēsim karjeras ceļu un pēkšņi ienirsim pieaugušo dzīves baseinā. Nav diez ko patīkami izjust, kā uz taviem 18-gadīgajiem pleciem gulstas visas ģimenes, draugu un sabiedrības cerības. Atzīsim, ka šis spiediens, lai gan visai nevajadzīgs, nav mazsvarīgs - daudzi jaunieši nonāk "ierastā ceļa" straumē un izvēlas augstskolu tikai tāpēc, ka tā ir pieņemts.


“Tev nav jāatbild uz visiem dzīves jautājumiem tieši šovakar. Tas ir mīts, ka pēc skolas pabeigšanas viss ir jāzina un jāizlemj. Galvenais ir spert soli pareizā virzienā!”

Gustavs Mārtiņš Upmanis, Visas Iespējas dibinātājs


Turklāt, augstākā izglītība nav vienīgā opcija. Arvien vairāk vidusskolas absolventu vidū ir populāri "pārtraukuma gadi", un tie var būt izdevīgi gan cilvēkiem, kas to jau ir izplānojuši, gan tiem, kas vēl tikai domā par savām gaitām. To var pavadīt daudz un dažādos veidos, piemēram, strādājot, ceļojot, iedvesmojoties un patstāvīgi attīstoties. Gap year būtībā ir pilnīgas brīvības gads, un jebkura no turpmāk minētajām idejām palīdzēs tev iegūt vērtīgu dzīves pieredzi.


Tiem, kas vēl apsver savas izvēles iespējas, esam apkopojuši 13 vērtīgas iespējas, ko var darīt pēc skolas beigšanas. Sāksim ar garlaicīgākām tēmām, kā izglītība, un beigsim ar pasaules apceļošanu ;)

2.3. Piedzīvojumi.

Brīvprātīgais darbs un ceļošana.

🌍 Brīvprātīgais darbs:


Ja pēc vidusskolas pabeigšanas vēlies paplašināt savu redzesloku un izmēģināt kaut ko jaunu, apsver brīvprātīgo darbu. Tas nozīmē veltīt savu laiku un prasmes, lai palīdzētu kādam mērķim, un ir veids, kā, aktīvi piedaloties dažādos projektos un iniciatīvās, pozitīvi ietekmēt savu kopienu, sabiedrību un attīstīt sevi kā personību. Brīvprātīgais darbs var būt gan lokāls - iesaistīšanās vietējās bezpeļņas organizācijās, kopienas centros, vides aizsardzības grupās, veselības aprūpes iestādēs, gan starptautisks - dalība ES projektos vai paša atrastas iespējas.


Brīvprātīgā darba iespējas iesakām meklēt mūsu iespēju sadaļā, lokālu organizāciju komunikācijas tīklos, VolunteerMatch, Worldpackers un Eiropas jaunatnes portālā. Tādas ES programmas kā Eiropas Solidaritātes korpuss piedāvā iespēju ilgstoši brīvprātīgi strādāt dažādās valstīs.


Kāpēc izvēlēties? Brīvprātīgais darbs ļauj paplašināt redzesloku, attīstīt jaunas prasmes un gūt dziļāku izpratni par problēmām un vajadzībām sabiedrībā. Tas var būt arī solis ceļā uz personīgo un profesionālo izaugsmi, papildinot savu CV un apliecinot savu mērķtiecību. Turklāt ceļā iegūtie kontakti un draudzības var radīt paliekošas atmiņas un dot jaunas iespējas.


🌍Ceļošana:

Neatkarīgi no tā, vai ceļo pats vai piedalies kādā programmā, ceļošana pēc vidusskolas var būt iespēja izkāpt no savas komforta zonas, paplašināt redzējumu un iedvesmoties savas dzīves ceļam.


Ceļojumā vari doties individuāli - izplānot maršrutu, ko vēlies piedzīvot, izpētīt pasauli, doties pārgājienā vai pieskatīt kādu māju Worldpackers.


Ja tev patīk strukturētāki piedzīvojumi, ES programmas, piemēram, DiscoverEU un Erasmus+, piedāvā dažādas ceļošanas iespējas, sākot ar apmaiņas programmām un beidzot ar darba pieredzes gūšanu dažādās valstīs. Izpēti savas iespējas, piesakies programmām, plāno maršrutu un sakravā somas!


Kāpēc izmēģināt? Tu veicināsi savu neatkarību, kļūsi par nepazīstamu situāciju pārvarēšanas speciālistu un uzkrāsi stāstus, ar ko lepoties.


Nebaidies kļūdīties!

Tagad, kad esi uzzinājis, iespējas pēc vidusskolas, atceries, ka nav pareizas un universālas atbildes. Došanās pieaugušo dzīvē sniedz līdz šim nebijušu brīvību, tikai un vienīgi tu vari izlemt, ko un kā darīt tālāk. Tu nevari izdarīt nepareizo izvēli, jo arī visas kļūdas ir mācības!


2.4. Attīsties pats.

Veido portfolio, pamēģini freelance vai ieguldi naudu.

💡 Veido portfolio:

Mūsdienās dažās nozarēs darba portfolio tiek vērtēts pat vairāk nekā tradicionālais CV. Ja tu interesējies par, piemēram, programmatūras izstrādi - dalīšanās ar savu kodu tādās platformās kā GitHub var dot daudz, vai, ja tava nodarbošanās ir grafiskais dizains, publicē savus darbus Dribbble, utml.


Portfolio ir kā ieskats tavās prasmēs, tas ir projektu apkopojums, kas pierāda, uz ko tu esi spējīgs. Neatkarīgi no tā, vai tā ir video viedošana, dizains, programmēšana vai pasākumu organizēšana, katrs projekts ir kā ķieģelis tavu prasmju parādīšanā. Sāc ar maziem darbiem - izvēlies dažus projektus, kas labi demonstrē tavas prasmes, un ļauj savai kolekcijai laika gaitā augt. Apkopojot vairākus projektus, portfolio ļaus izcelties, kad vēlēsies iegūt savu sapņu darbu.


💡Kļūsti par freelancer:

“Freelance worker - pašnodarbināta persona, kas piedāvā savus pakalpojumus vairākiem darba devējiem par attiecīgu samaksu.” Šādas darba iespējas eksistē lielākajā daļā nozaru, tomēr visbiežāk sastopami dizaineri, rakstnieki, mākslinieki, programmētāji, skolotāji un pat pasākumu plānotāji. Ja tev piemīt kāda īpaša prasme, piemēram, tu proti fotografēt vai izveidot mājaslapu, un spēj sniegt pakalpojumus, par kuriem kāds vēlas maksāt - kā freelancer tu vari darīt gandrīz jebko.


Interneta pieejamība paver iespēju viegli sasniegt plašu klientu auditoriju. Mūsdienās pavisam ērti ir iespēja atvērt veikalu Etsy un pārdot jebko, sākot no pašdarinātām rotaslietām līdz mākslas darbiem, vai izveidot profilu Fiverr un atrast darbu rakstīšanai, tulkošanai, animēšanai, programmēšanai un citiem darbiem. Tādas vietnes kā Upwork un Freelancer var savienot tevi ar darbiem visā pasaulē.


Priekšrocības? Tā ir iespēja ne tikai nopelnīt ar savu aizraušanos, bet arī pacelt savus talantus pavisam jaunā līmenī.


💡“Haltūras”:

Līdzīgi kā freelance darbā, ja tev ir svarīgi lemt par savu grafiku un apvienot darbu ar citām nodarbēm, piemēram, tiešsaistes kursiem, “haltūru” iespēju klāsts ir bezgalīgs - sākot ar Bolt šoferi līdz pat kaimiņa bērnu pieskatīšanu. Ar interneta palīdzību blakus dabiņu atrast ir pavisam iespējams. Tas ir veids, kā iegūt papildu ienākumus, vienlaikus īstenojot savas aizraušanās. Turklāt dažādu darbu iepazīšana ir kā forša tērpu pielaikošana - tu vari izmēģināt dažādas nodarbes, atklājot, kas atbilst taviem talantiem un interesēm.


💡 Sāc savu uzņēmumu:

Uzņēmuma dibināšana piedāvā līdzīgas priekšrocības kā freelance, tomēr prasa lielāku atbildību. Sākt savu uzņēmumu pēc vidusskolas beigšanas nozīmē pārvērst savas inovatīvās idejas reālā uzņēmumā, kas nodrošina produktus vai pakalpojumus, un ietver vajadzības apzināšanu, plāna izveidi un redzējumu pārvēršanu realitātē.


Kāpēc pamēģināt? Lai gan tas prasa centību, smagu darbu un vēlmi mācīties, veiksmīga uzņēmuma izveide var sniegt gan personīgu, gan finansiālu gandarījumu, nostādot tevi uz izaugsmes ceļa.


💡 Ieguldi naudu

Tas, iespējams, nav visiem, taču cilvēkiem, kas par interesējas par akciju tirgu vai finanšu jomas niansēm, investīcijas var kļūt par ievērojamu ienākumu avotu. Izpratnes pilnveidošana par šo nozari var palīdzēt iegūt vērtīgas prasmes nākotnē. Kāpēc izvēlēties? Tā ir iespēja pakāpeniski vairot savus uzkrājumus un sagatavoties nākotnei.

2.5. Darbs.

Prakse, militārā pieredze vai pilna laika darbs.

💼 Prakse:

Bieži vien prakse kalpo kā iepazīšanās ar reālo darba pasauli - tu vari saprast, ko nozīmē strādāt konkrētajā jomā, kāda ir vide un kā attīstīties šajā profesijā. Lai gan prakses ne vienmēr ir apmaksātas, tās sniedz iespēju gūt vērtīgu pieredzi - pielietot savas zināšanas praktiski, iegūt jaunas prasmes un saprast, kādā virzienā virzīties tālāk.


Prakses nenozīmē tikai praktikanta amats kādā uzņēmumā, tā katram var būt pilnībā atšķirīga, pārsvarā ilgstot no dažām nedēļām līdz pat gadam - galvenais mērķis ir gūt pieredzi. Laba ideja ir arī, piemēram, personīgi uzrunāt kādu ar piedāvājumu viņu “ēnot” vai sadarboties.


Kāpēc pamēģināt? Šāda pieredze ne tikai lieliski papildinās tavu CV ar profesionālu pieredzi un prasmēm, bet arī ļaus veidot kontaktus, kas var kļūt par zelta biļeti turpmākai karjeras attīstībai.


💼 Valsts aizsardzības dienests:

Ja pēc vidusskolas meklē piedzīvojumu vai vēlies gap year, tad apsver brīvprātīgo militāro dienestu. Iedomājies, ka 11 mēnešus pavadīsi apgūstot svarīgas prasmes un vēl ik mēnesi saņemsi atlīdzību un noslēgumā prēmiju. Turklāt runa nav tikai par naudu - šī pieredze piedāvā izaugsmi līderībā, disciplīnu un spēcīgu pienākuma apziņu. Ja esi gatavs pieredzei, kas apvieno mācīšanos, draudzību un nedaudz varonības, brīvprātīgais militārais dienests varētu būt tavs nākamais lielais solis.


💼 Izmēģini darbavietas, kurās nav nepieciešama augstākā izglītība:

Pārdošana, digitālais mārketings, apkalpošana - dažas no nozarēm, kurās pieredze, praktiskās iemaņas un aizrautība ir svarīgāka par augstskolas diplomu. Nereti šāds darbs tiek vērtēts tikai kā pirmā pieredze pirms “īstā” darba, tomēr tas ir stereotips - šajās jomās ir iespēja mācīties darot.


Priekšrocības? Nav noliedzams, ka ir vilinoši ātrāk uzsākt darba gaitas. Kamēr tavi vienaudži vēl staigā pa lekciju zālēm, tu vari gūt reālu pieredzi un attīstoties gan personīgi, gan profesionāli, sākt pelnīt agrāk un “spīdēt” kādā jomā.

3 Domās par darbu.

3.1. Kas ir darbs?

Ko nozīmē "strādāt" un kāda loma darbam ir cilvēka dzīvē?

Iedomājies: tu brauc ar velosipēdu stāvā kalnā, un pedāļi spītīgi pretojas katram tavam grūdienam. Ar katru apgriezienu tu uzveic gravitācijas spēku, virzot sevi uz priekšu pretī pārspēkam. Šajā brīdī tu esi vienots ar fizikas likumiem, izjūtot darba būtību.


Darbs (?)

Darbs savā viselementārākajā izpausmē ir saistīts ar enerģijas patēriņu, lai kaut ko sasniegtu, piemēram, paceltos gaisā vai vienkārši ietu pa ielu. Tas ir spēks, kas uztur pasauli kustībā, gluži tāpat kā Saule, kas katru rītu uzlec, un planētas, kas riņķo savās orbītās.


Zini, kad izdodas salikt super outfitu vai iziet grūto videospēles līmeni? Jā, arī tas ir darbs! Darbs ir ikviena mūsu dzīves uzdevuma pamatā; vienalga, vai pļauj zāli, apgūsti jaunu valodu vai darini perfekto ierakstu sociālajos tīklos.


Neliela darba vēsture.

Tātad darbs ir fiziska vai garīga piepūle, ko pieliekam, lai sasniegtu mērķi vai radītu kaut ko vērtīgu. Kāda loma tam ir bijusi cilvēka dzīvē?


Jau aizvēsturē papildu darba funkcionālajai definīcijai tam piemita arī dziļi filozofiska nozīme. Platons piedāvāja vīziju par sabiedrību, kurā indivīdi pilda noteiktas lomas, veidojot harmonisku veselumu.

Viduslaikos darbs bija cieši saistīts ar reliģiskajiem uzskatiem - radās kristīgais "aicinājuma" jēdziens, kas uzsvēra, ka darbs nav tikai izdzīvošanas līdzeklis, bet gan dievišķs aicinājums. Darbs tika uzskatīts par veidu, kā kalpot Dievam un rast garīgu piepildījumu.

Līdz ar industriālās revolūcijas uzplaukumu darbā notika būtiskas pārmaiņas - tādi domātāji kā Džons Loks aizstāvēja individuālo īpašuma tiesību ideju, savukārt Karls Markss izteica spēcīgu kritiku par darbu kapitālisma apstākļos, uzsverot darbaļaužu šķiras ekspluatāciju un izolāciju.

20. gadsimtā eksistenciālisma filozofi, piemēram, Žans Pols Sartrs, pētīja subjektīvo darba pieredzi - kā darbs veido mūsu identitātes izjūtu, un apšaubīja jēgas meklējumus arvien vairāk mehanizētā pasaulē. Eksistenciālisms lika mums saskarties ar atbildību par savas jēgas radīšanu darbā un dzīvē.

Digitalizācijas laikmetā līdz ar tehnoloģiju un automatizācijas attīstību darbs ir ieguvis jaunas dimensijas. Tagad filozofi domā par mākslīgā intelekta ietekmi un to, kā tas ietekmē mūsu izpratni par darbu un cilvēku. Attīstoties sabiedrībai, ir mainījusies arī mūsu izpratne par to. Tomēr jautājumi par darba un privātās dzīves līdzsvaru, piepildījumu un mērķi joprojām ir mūsdienu diskusiju centrā.

Atpakaļ mūsdienās.

Nu, lūk - mūsdienu darba pasaulē darbs ir paplašinājies neskaitāmās jomās un nozarēs. Zinātnieki pēta kosmosa noslēpumus, mākslinieki uz audekliem pludina krāsas, bet inženieri būvē tiltus, kas mūs visus vieno (burtiski). Tā ir kā prasmju un kaislību simfonija, kurā katrs sniedz savu unikālo pienesumu pasaulē.


Digitālajā laikmetā darbs ir… mainīgs. Mākslīgais intelekts spēj veikt prātam brīžiem neaptveramus uzdevumus un liek mums pārdomāt līdzšinējo darba struktūru. Ja tev rodas bažas: "Vai mākslīgais internets mums atņems darbu? Vai nākotnē mēs vispār vēl strādāsim?", tu neesi vienīgais - par to prāto plašā sabiedrībā, tomēr šobrīd mēs to nevar precīzi prognozēt. Pārmaiņas nenoliedzami būs, taču rezultātā radīsies jaunas, citādākas vajadzības.


Tomēr - darbs ir ne tikai naudas pelnīšana, tas var būt arī tavu “superspēju” atraisītājs! Karjeras veidošana ir kā mūsu pašu supervaroņu izcelsmes stāsts - mēs atklājam savas stiprās puses, saskaramies ar izaicinājumiem un radām izaugsmi. Turklāt neaizmirsīsim gandarījumu, ko sniedz pašu nopelnītā alga :)


Vai zināji, ka mūsdienu cilvēks savas dzīves laikā darbā pavada vidēji 90 000 stundu? Tas tiešām ir ļooooti daudz laika. Nenoliedzami ir īpaši svarīgi izvēlēties, kā un kādu darbu tu darīsi. 

4 Darba meklējumos.

4.1. Uzņēmumu atlases process

Kas notiek, piesakoties darba sludinājumam?

Meklējot darbu un uzsākot karjeru, viens no lielākajiem izaicinājumiem jauniešiem ir saprast uzņēmumu atlases procesus. Katram uzņēmumam tas ir nedaudz atšķirīgs, taču šeit ir vispārēja izpratne par to, kā lielākā daļa uzņēmumu veic atlasi.


1. CV un motivācijas vēstule:


Pirmais solis ir sagatavot kvalitatīvu CV un motivācijas vēstuli. Uzņēmumam tas būs pirmais iespaids par Tevi, tāpēc rūpīgi pārdomā saturu.


2. Pirmā informācijas apmaiņa:


Ja Tavs CV un motivācijas vēstule uzņēmumam rada interesi, uzņēmums var sazināsies ar Tevi, ja būs radušies kādi papildinoši jautājumi pirms intervijas. Tas var arī notikt pa telefona vai video zvanu. Toties bieži vien, ja uzņēmums būs pārliecināts, ka esi piemērots kandidāts, tad uzreiz aicinās Tevi uz interviju.


3. Pirmā intervija:


Pirmā intervija var norisināties klātienē vai arī kā video intervija. Šajā posmā bieži jautās par specifiskām pieredzēm, projektu piemēriem un uzvedības jautājumiem.


4. Testēšana vai uzdevumi:


Daži uzņēmumi var lūgt Tev izpildīt konkrētus uzdevumus vai testus, lai novērtētu Tavas prasmes. Piemēram, programmētājam var lūgt izveidot mazu programmu vai komunikācijas vadītājam izveidot anketu.


5. Otrā intervija vai pusdienas ar komandu:


Atkarībā no uzņēmuma, var būt vēl viens intervijas posms. Šis solis bieži saistīts ar kultūras pieklājību un Tavu spēju iekļauties komandā.


6. Piedāvājums un pārrunas:


Ja visi atlases posmi ir veiksmīgi, uzņēmums izteiks Tev darba piedāvājumu. Šajā brīdī jūs varat pārrunāt algas, priekšrocības un citas detaļas.


Padomi:


Sagatavojies intervijai: izpēti uzņēmumu, tā kultūru, vērtību un misiju.

Esi patiess: uzņēmumiem patīk, ja kandidāti ir atklāti un godīgi!

Uzdod jautājumus: intervijas laikā uzdod jautājumus par uzņēmumu, tā kultūru un darba specifiku, lai darba vadītājs novērotu, ka Tu esi ieinteresēts darba vakancē.

Nobeigumā, atlases process var šķist sarežģīts un pat biedējošs. Tomēr, ar pareizu sagatavošanos un pozitīvu attieksmi, Tu vari vēstīt lielisku iespaidu par sevi un iegūt vēlamo darbu!

4.2. CV rakstīšanas pamatprincipi

Viens no pirmajiem soļiem darba pasaules iekarošanā ir izveidot pārliecinošu CV jeb Curriculum Vitae.

Viens no pirmajiem soļiem darba ppasaules iekarošanā ir izveidot pārliecinošu CV jeb Curriculum Vitae.

CV ir tavs pirmais atstātais iespaids uz potenciālajiem darba devējiem, tāpēc tā sastādīšana prasa rūpīgu pieeju. Šajā rakstā mēs apskatīsim pamata principus, kas tev palīdzēs izveidot efektīvu CV.


[piemērs]


Anna Ozola

anna.ozola@epasts.lv

+371 22222222

Liepāja


Kontaktinformācija

Sāksim ar augšu - norādi tikai vārdu uzvārdu, epastu, telefona numuru, pilsētu + bonuss, ja tev ir LinkedIn profils. Nav vajadzīga tava adrese vai, nedod Dievs, personas kods. Pārliecinies, ka kontaktinformācija ir aktuāla un pareizi uzrakstīta.


✅ Tikai epastu, telefona numuru, pilsētu + LinkedIn

❌ Adrese, personas kods


Kopsavilkums par tevi

Pievērs uzmanību tam, lai CV sāktos ar īsu personīgo aprakstu vai mērķi. Šeit vari aprakstīt savu pamatmērķi darba meklēšanā, savas intereses un to, kas tevi padara piemērotu šim darbam.


✅ 1- 2 teikumi

✅ Raksti 3. personā

✅ Prasmes + pieredze + kāds tu esi?

✅ Kādu profesionālo pieredzi, lomu tu meklē?


[piemērs]


Radoša un mērķtiecīga personība ar pieredzi jauniešu pilsoniskajā līdzdalībā, brīvprātīgajā darbā, mediju un grafiskā dizaina veidošanā.


Izglītība

Norādi savu pēdējo izglītības pieredzi pēc dotā parauga. Ja tev nav bijis darba pieredzes, tad izglītība ir laba lieta, uz ko fokusēties vairāk, aprakstot to detalizētāk.


[piemērs]


Bakalaura grāds | Biznesa administrēšana

Latvijas Universitāte | 06/2020 | Rīga


Prasmes

Ja esi strādājis vai piedalījies dažādās aktivitātēs, piemini to darba devējiem. Norādi iegūtās prasmes, kompetences un sasniegumus. Izmanto konkrētus piemērus, lai pierādītu savu veiksmīgo darbību vai lomu.


✅ Saproti, kādas prasmes meklē (nišas profesijās - tehniskas, specifiskas prasmes)

✅ Zem katras prasmes sava pieredze: ko tu darīji un kā tas noveda pie laba rezultāta

✅ Pamato ar konkrētiem rezultātiem, skaitļiem, procentiem

✅ Izvairies no pārlietotiem apzīmējumiem


[piemērs]


Klientu apkalpošana

Pieredze komunikācijā ar vidēji 50 cilvēkiem dienā, iknedēļas mērķu sastādīšana un to analizēšana, negaidītu pavērsienu risināšana.


Pasākumu organizēšana / projektu vadība

Pieredze pasākuma organizēšanā ar 300 dalībniekiem, ārejo lektoru piesaiste, mārketinga aktivātēs lokāli un sociālos medijos.


Digitālās prasmes

Prasme lietot dizaina programmas: Photoshop (optimāli), Illustrator (advancēti) un AutoCAD (pamatprasmes).


Darba pieredze

Atceries - galvenā ir darba loma, nevis vieta. Raksti amatu, datumu, uzņēmumu un lokāciju. Detalizēti apraksti visus tiešos pienākumus un atbildības. Darba devējam galvenais ir saprast, ko tieši Tu darīji un kāda ir Tava pieredze, pat ja Tev tas nešķiet ļoti aktuāli. Pozitīvi izcel savu lomu darba vietā ar atslēgas vārdiem, skaitļiem, rezultātiem.


[piemērs]


Barista | 05/2020 - 08/2021

Kafejnīca | Rīga


Apkalpoju un komunicēju ar vidēji 60 klientiem dienā latviešu, krievu un angļu valodā.

Strādāju ar profesionālām kafijas dzērienu pagatavošanas iekārtām, apkopu tās.

Apmācīju 4 jaunus kolēģus.

Realizēju jaunas idejas, kas sekmēja paaugstinājumu uz kafejnīcas vadītāja amatu.

Projektu vadītājs | 09/2021 - 04/2022

Uzņēmums | Sigulda


Sadarbojos ar valsts un pašvaldības iestādēm, kas ļāva palielināt uzņēmuma apgrozījumu par 15 %.

Veidoju nodarbību plānus, vadoties pēc klienta individuālajām vajadzībām.

Vadīju mārketinga kampaņu, prioritizējot sociālo mediju, e-pasta un vides mārketingu.

Cita pieredze

Norādi svarīgu pieredzi organizācijās, pasākumos, konkursos, projektos, apmācībās, kur esi ieguvis kādas zināšanas. Šis palīdzēs darba devējam ieraudzīt Tavas prasmes un pieredzi kā personībai ārpus darba vietām.


[piemēri]


Studentu pašpārvaldes locekle. Pienākumi: mediju satura izveide, pasākumu organizēšana (2019-2020)

Brīvprātīgais projektā "Palīdzi" Itālijā (2021)

1. vieta konkursā “Labākā biznesa ideja” (2021)

Apmācību kurss “Līderis” (2022)

Dalība jauniešu organizācijā “X” (2022 - …)

Vispārējie ieteikumi

✅ Iekļaujies 1 lapā

✅ Pielāgo CV katram darbam

✅ Ja nav ko rakstīt, pievieno “intereses” vai “panākumi” daļu

✅ Pievieno linkus vārdiem (konkrētiem veikumiem, darba vietām), lai var apskatīt

✅ Sūti failu kā savu vārdu, ne “CV”

✅ Skaists formatējums, bet nepārcenties -> Canva.com

✅ 3 reizes pārbaudi pareizrakstību

5 Darbs 101.

5.1. Kā strādā algas nodokļi?

Kas ir algas nodokļa grāmatiņa, VSAOI, IIN...?

Ienirstot darba pasaulē, aiz apvāršņa mūs gaida svarīgs temats: algas nodokļi. Iedomājies: tu tikko esi sācis strādāt savu pirmajā darbavietā, iespējams, mājīgā kafejnīcā ielas malā vai rosīgā birojā ar skatu uz debesskrāpi. Tu esi sajūsmā par foršo algu, ko pelnīsi katru mēnesi - beidzot būs neatkarība, lai iegādātos jaunu datoru, apģērbu un varbūt pat sapņu ceļojumu.


Tomēr - laiks realitātei! Pirmā alga pienāk, un, ieskatoties skaitļos, tu saproti, ka alga nav gluži tāda, kādu biji gaidījis. Laipni lūgti algas nodokļu pasaulē…


Nodokļi ir dzīves sastāvdaļa, tāpat kā lietus, uzvelkot jaunās kurpes - neizbēgama. Bet, tu pirms sāc iztēloties, kā tava grūti nopelnītā nauda ieslīd melnajā caurumā, parunāsim par to, kāpēc mēs maksājam nodokļus. Līdzīgi kā supervaroņi apvieno savus spēkus, lai aizsargātu pilsētu, arī nodokļi nodrošina pakalpojumus un ērtības, kas veido mūsu valsts darbību. Nodokļiem ir būtiska nozīme sabiedrības veidošanā, kas darbojas ikviena cilvēka labā, sākot ar ceļu un skolu būvēšanu un beidzot ar veselības aprūpi un sabiedriskās drošības finansēšanu.


Nodokļu apraksti un finanšu valoda var būt ļoti sarežģīta, tāpēc sāksim no sākuma…


Alga bruto nozīmē alga pirms nodokļiem, “uz papīra”.


Alga neto nozīmē alga, ko tu reāli saņemsi pēc nodokļu apmaksas.


Algas nodokļa grāmatiņa.

Algas nodokļa grāmatiņa ir elektroniska informācijas krātuve par iedzīvotāju ienākuma nodokļa un tā atvieglojumu piemērošanu, tāda ir katram Latvijas iedzīvotājam. Algas nodokļu grāmatiņas dati ir pieejami VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Tātad, ja uzsākot darbu vēlies saņemt atvieglojumus, noteikti izpēti!


Uzzini vairāk VID mājaslapā: Algas nodokļa grāmatiņa.


Ienākuma nodoklis.

Viens no galvenajiem nodokļiem, ko maksā darba ņēmēji (tie, kas strādā), ir ienākuma nodoklis. Tas ir procentuāls maksājums no taviem iegūtajiem ienākumiem - darba alga, stipendija u.c. Latvijā ienākuma nodokļa likme ir progresīva (aug ar ienākumiem) un sastāv no trīs līmeņiem.


Ienākumi līdz 20 004 eiro gadā

Nodokļu likme ir 20% (ja ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa). Tas nozīmē, ka, ja tavi gada ienākumi nepārsniedz šo summu (piemēram, tu pelni līdz 1667 eiro mēnesī), no katra nopelnītā eiro būs jāmaksā 20 centi valstij.

Ienākumi no 20 005 līdz 55 000 eiro gadā:

Nodokļu likme ir 23%. To rēķina no ienākumu daļas, kas pārsniedz 20 004 eiro robežu, bet nepārsniedz 55 000 eiro limitu.

Ienākumi virs 55 000 eiro gadā:

Nodokļu likme ir 31,4%. Ja tavi ienākumi ir lielāki par 55 000 eiro, tad no šīs summas jāmaksā jau 31,4%.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Nodokļi ietver ne tikai ienākuma nodokli, bet arī sociālās iemaksas. Tas ir maksājums, kas tiek novirzīts sociālajai apdrošināšanai - pensijām, veselībai, pabalstiem umtl. Kopš 2021. gada sociālās iemaksas likme ir 10,5% no taviem ienākumiem, ko maksā darba devējs.


Darba devēji.

Vai zināji, ka arī darba devējam par tevi ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un divu veidu sociālās apdrošināšanas iemaksas? Darba devēja VSAOI likme ir 23.59%. Piemēram, ja ar savu darba devēju esat vienojušies, ka neto saņemsi 800 eiro mēnesī, tad patiesībā tu viņam izmaksā 1322,76 eiro!


Nodokļu atvieglojumi.

Atvieglojumi var tikt piemēroti zemākiem ienākumiem vai ģimenēm ar bērniem, un tie var samazināt nodokļu slogu. Atvieglojumus iespējams saņemt darba vietā, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa.


Viens no zināmākajiem nodokļu atvieglojumiem ir gada diferencētais neapliekamais minimums.


Neapliekamais minimums ir noteikta ienākumu summa, kurai neapliek ienākuma nodokli - šis apmērs ir izņemts no nodokļu aprēķina. Šī shēma ir izveidota, lai cilvēkiem ar zemākiem ienākumiem atvieglinātu nodokļu slogu, ļaujot uzturēt minimālo ienākumu līmeni.


Vai varu strādāt divās darba vietās?

Nav ierobežota strādāšana divās darbavietās, tostarp uz pusslodzi. Abās vietās no algas ietur darbaspēka nodokļus: VSAOI un iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet tā kā algas nodokļa grāmatiņu var iesniegt tikai vienā no darbavietām.


Tagad, kad esi nedaudz iepazinies ar to, kā strādā algas nodokļi, esam apkopojuši noderīgus rakstus un rīkus, lai tu varētu vairāk iedziļināties darba un ienākumu pasaulē!

5.2. "Imposter syndrome"

Vai tu esi kādreiz juties tā, it kā tu neiederētos savā darba vietā? Baidījies, ka kolēģi atklās, ka esi viltvārdis un patiesībā neesi pelnījis savu darbu un sasniegumus? Tu neesi vienīgais – no viltvārža jeb imposter sindroma cieš aptuveni trešdaļa jauniešu.

Viens no galvenajiem šķēršļiem, kas daudziem no mums neļauj pilnībā izmantot savu potenciālu, ir nevis specifisku prasmju, pieredzes vai izglītības trūkums, bet viltvārža sindroms. Cilvēki ar viltvārža sindromu cieš no hroniskas nepilnvērtības sajūtas, šaubām par savām spējām, kompetenci un panākumiem pat tad, ja viņi jau ir guvuši panākumus un ir veiksmīgi savā karjerā.


Viltvārža sindroma izpausmes visbiežāk atklājas tajos dzīves brīžos, kad sākam strādāt jaunā darba vietā, nolemjam uzņemties jaunas lomas vai pienākumus. Tas var izraisīt mūsos šaubas, trauksmi un vainas apziņas sajūtu, kā rezultātā mēs sabotējam savus panākumus, pārdzīvojam pat par nelielām kļūdām vai strādājam divreiz vairāk, lai sevi pierādītu.


Viltvārža sindromu veicina arī mūsdienu straujais darba ritms. Ir daudz vieglāk sajusties nepietiekamam un nepilnvērtīgam, ja mums nemitīgi ir jāmācās kaut kas jauns un regulāri jāapgūst jaunas prasmes. Turklāt digitālās tehnoloģijas un sociālie plašsaziņas līdzekļi ļauj daudz vieglāk salīdzināt savus panākumus ar citiem, tādējādi pastiprinot šaubas par sevi.


Kā viltvārža sindroms izpaužas darbā?


· Nespēja pieņemt un apzināties savus sasniegumus;


· Savu sasniegumu noniecināšana;


· Sava ieguldījuma nenovērtēšana;


· Bailes tikt "atmaskotam" vai tikt atklātam kā nepieredzējušam vai netalantīgam;


· Pastāvīgas bailes par to, ka neattaisnosi priekšnieka/kolēģu cerības;


· Izvairīšanās no atgriezeniskās saites;


· Grūtības lūgt palīdzību;


· Atteikšanās no jaunām iespējām;


· Nepārliecinātība par saviem lēmumiem un to apšaubīšana;


· Pārstrādāšanās līdz izdegšanai, lai pierādītu, ka esi pietiekams;


· Nereālistisku ekspektāciju izvirzīšana;


· Grūtības uzsākt vai pabeigt projektu.


Kur un kāpēc rodas viltvārža sindroms?


Bērnības pieredze. Uzaugot vecāki vai citi ģimenes locekļi, iespējams, ir likuši pārāk lielu uzsvaru uz sasniegumiem vai bijuši pārlieku kritiski, kā rezultātā mūsos var izveidoties neveselīgi priekšstati par sasniegumiem.


Sociālais spiediens. Piederība sociālam lokam vai grupai, kurā apstiprinājums vai tava vērtība tiek nepārprotami saistīta ar taviem sasniegumiem (intelektuālās spējas, atzīmes, akadēmiskie rezultāti un tml.).


Nepiederības sajūta. Šo sajūtu var veicināt jebkurš apstāklis (arī pagātnē), kas licis justies atšķirīgam vai atstumtam no kādas grupas, piemēram, valoda, etniskā izcelsme, dzimums, sociālekonomiskais statuss. Šī sajūta var saglabāties vēl ilgi pēc tam, kad apstākļi ir novērsti.


Vajadzība pēc citu novērtējuma. Kauns un zemais pašvērtējums, kas pavada viltvārža sindromu, rada mūsos vajadzību pēc atzinības. Taču, no otras puses, šīs pašas īpašības liek mums noslēgties, slēpties un izolēties arī no tiem cilvēkiem, no kuriem būtu iespējams gūt šo atzinību.


Ko darīt, ja man ir viltvārža sindroms?


Pirmais solis, lai pārvarētu viltvārža sindromu, ir tā apzināšanās. Otrkārt, ir jāmaina domāšana attiecībā pret savām spējām. Ja cilvēks jūtas neiederīgs, īpaši svarīgi ir apzināties un novērtēt savu kompetenci, sasniegumus un zināšanas, kā arī atgādināt sev, ka esi pelnījis savu vietu akadēmiskajā un profesionālajā vidē.


Līdzīgi kā cilvēki ar perfekcionisma iezīmēm, arī cilvēki ar viltvārža sindromu bieži vien izdara uz sevi pārlieku lielu spiedienu – katram uzdevumam jābūt paveiktam nevainojami. Visam ir jābūt paveiktam nevainojami, jo mums ir bail, ka pieļautā kļūda atklās citiem to, ka mēs neesam pietiekami labi vai gudri šim darbam. Taču tā nav patiesība – mēs visi kādreiz kļūdāmies!


Viltvārža sindroma gadījumā tā vietā, lai sevi apbalvotu un priecātos par savu darbu, mēs uztraucamies par nākamo uzdevumu, kas jāpaveic. Šo ciklu nav viegli pārraut, taču palīdzēt var atgādinājums sev, ka neviens nav perfekts un es daru labāko, ko šobrīd spēju. Īpaši svarīgi ir atturēties arī no sevis salīdzināšanas ar citiem. Tā vietā mums ir jāturpina koncentrēties uz savu sasniegumu novērtēšanu.


Ja esi sācis jaunu (vai pirmo) darbu vai tikko piedzīvojis pārmaiņas darbā, viltvārža sindroma pārvarēšana var šķist neiespējama, taču galvenais neignorē to, jo tas var ne tikai negatīvi ietekmēt tava darba rezultātus, bet arī samazināt prieku par savu darbu, motivāciju strādāt, kā arī novest pie izdegšanas.


15 veidi, kā pārvarēt viltvārža sindromu darbā


1. Apzinies savas sajūtas


2. Iemācies atdalīt jūtas no faktiem


3. Pastāsti par savām jūtām kādam, kuram uzticies


4. Izvirzi pret sevi saprātīgas prasības


5. Pārjautā sev, vai šai negatīvajai domai ir pamatojums


6. Koncentrē uzmanību uz procesu, nevis rezultātu


7. Vairo apzinātības un klātesamības sajūtu


8. Meklē pašpārliecinātības sajūtu arī ārpus darba


9. “Fake it until you make it”


10. Mācies no citiem savā komandā


11. Koncentrē uzmanību uz savām stiprajām pusēm, nevis vājajām


12. Vizualizē savus panākumus


13. Pārstāj salīdzināt sevi ar citiem


14. Jaunu izaicinājumu priekšā pajautā sev “bet kāpēc ne es?”


15. Nepārslogo sevi un uzmanies no izdegšanas!

6 Nākotnes perspektīva.

6.1. 8 padomi, kā justies pārliecinātākam darbā.

Pārliecinātība par sevi un panākumi profesionālajā karjerā iet roku rokā. Pārliecinātība palīdz mums pieņemt izaicinājumus, saglabāt mieru un fokusu ceļā uz mūsu mērķiem. Lai palīdzētu tev justies pārliecinātākam darbā un sekmētu panākumus, šajā rakstā esam apkopojuši astoņus padomus, kas palīdzēs tev justies pārliecinātākam.

1. Pārzini savas stiprās puses


Apzinies un lepojies ar savām prasmēm, talantiem un stiprajām pusēm. Tā vietā, lai koncentrētos uz savām vājajām pusēm, koncentrējies uz to, kā vēl tu varētu pilnveidot tieši savas stiprās puses.


2. Izvirzi skaidrus mērķus


Definē savus profesionālos mērķus un izveido reālistisku plānu to īstenošanai. Tu jutīsies daudz pārliecinātāks, ja tev būs skaidri definēti mērķi un virziens nevis abstrakta vīzija par savu nākotni.


3. Turpini mācīties


Ieguldi laiku mācībās un sevis attīstīšanā. Paplašinot un pilnveidojot savas zināšanas un prasmes, kā arī sekojot līdzi tendencēm, tu jutīsies kompetentāks un zinošākas savā amatā.


4. Lūdz atgriezenisko saiti


Lūdz kolēģiem atgriezenisko saiti par savu darbu. Tas palīdzēs tev gūt labāku priekšstatu par savām stiprajām un vājajām pusēm, profesionāli pilnveidoties, kā arī tādējādi tu parādīsi citiem savu vēlmi augt un attīstīties.


5. Izkāp no savas komforta zonas


Izkāpšana no savas komforta zonas un stāšanās pretī savām bailēm var būt viens no efektīvākajiem veidiem, kā iegūt lielāku pārliecību par savu karjeru. Turklāt tieši izkāpjot no komforta zonas, mēs varam nonākt pie jaunām iespējām.


6. Vizualizē pārliecinātu sevis versiju


Kad mēs domājam par to, kā izskatīsimies, kad būsim pašpārliecināti, nereti par piemēru mēs izmantojam citus cilvēkus, tomēr tā vietā mums vajadzētu iztēloties, kā tieši mēs paši uzvestos un izskatītos, ja būtu pārliecināti par sevi.


7. Iztaisnojies


Mūsu ķermeņa valoda sniedz būtiskus signālus apkārtējiem. Iztaisno muguru, nolaid plecus un pacel galvu – taisna stāja liks tev izskatīties pārliecinātākam citu acīs un palīdzēs arī pašam justies labāk.


8. Svini uzvaras


Ja esi saņēmis labu novērtējumu par savu darbu vai veiksmīgi aizvadījis prezentāciju par kuru ļoti uztraucies, nosvini to – tu to esi pelnījis! Savu uzvaru nosvinēšana un sevis apbalvošana atgādinās tev, cik lielisks esi!


Atceries, ka pārliecinātība ir īpašība, kas attīstās laika gaitā. Esi pacietīgs pret sevi!

6.2. Kā izcelties savā darba vietā?

Ikviens uzņēmums un organizācija, lai cik liels vai mazs būtu, vienmēr meklēs līderus un pievērsīs uzmanību tiem, kuri izceļas savu kolēģu vidū. Izcelties starp pārējiem un būt līderim nenozīmē tikai to, ka esmu atbildīgs un kārtīgi paveicu savus darba uzdevumus. Lai izceltos savā darba vietā tev ir jābūt proaktīvam un jāizdara vairāk par to, kas no tevis tiek sagaidīts un ierakstīts darba līgumā.

Trīs iemesli, kāpēc ir svarīgi izcelties savā darba vietā:

1. Veicina karjeras izaugsmi.


Ja tu izcelies savā darba vietā, tad palielinās iespēja, ka tiksi ievērots vadītāju vidū, kas savukārt palielina iespēju, ka tieši tu saņemsi paaugstinājumu, algas pielikumu un citas izaugsmes iespējas savā organizācijā. Izcelšanās apliecina tavu iesaisti, apņēmību, kas padara tevi par labu kandidātu paaugstināšanai amatā.


2. Palielina tevis redzamību citu vidū.


Izcelšanās palīdz tev kļūt redzamākam uzņēmumā. Ja tu pastāvīgi izcelies un sniedz nozīmīgu ieguldījumu, kolēģi un lēmumu pieņēmēji tevi vairāk atcerēsies. Šī atpazīstamība var veicināt iesaistīšanos augsta līmeņa projektos, sadarbību ar ietekmīgiem komandas locekļiem un pat iespēju pārstāvēt savu komandu vai uzņēmumu pasākumos vai konferencēs.


3. Personīgā tēla veidošana un tīklošanās.


Būdams izņēmums savā darba vietā, tu veido spēcīgu personīgo tēlu. Šis tēls demonstrē tavas unikālās prasmes, kvalitātes un sasniegumus, kas izceļ tevi starp pārējiem. Laba reputācija pievērsīs uzmanību gan no kolēģu, gan no klientu, gan nozares kolēģu puses. Šī tēla veidošana palīdzēs atvērt jaunas durvis gan tavā esošajā darba vietā, gan arī plašāk industrijā.


Padomi, kā izcelties savā darba vietā.


Mūsu karjeras mērķi, nozare, kurā darbojamies un jau esošās personības iezīmēs atšķiras, tāpēc pastāv dažādas stratēģijas, kas palīdz darbiniekiem izcelties savā darba vietā. Tomēr dažus aspektus var uzskatīt par īpaši svarīgiem:


1. Attīsti savu vērtību piedāvājumu.


Šis ir pamats tam, kā izcelties savā darba vietā. Ja tu vari skaidri noformulēt, kas padara tevi unikālu un vērtīgu, tev ir vieglāk sevi efektīvi pārdot.


2. Turpini mācīties.


Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē ir svarīgi pastāvīgi apgūt jaunas prasmes un sekot līdzi nozares tendencēm. Tas ne tikai padara tevi pieprasītāku darba tirgū, bet parāda tavu apņemšanos un interesi personīgi un profesionāli attīstīties.


3. Uz rezultātiem orientēta pieeja.


Uzņēmumi un organizācijas novērtē cilvēkus, kuri spēj sasniegt arī taustāmus rezultātus. Spēja norādīt uz konkrētiem sasniegumiem, kurus esi realizējis un savu ieguldījumu, var ievērojami uzlabot tavu profesionālo reputāciju


4. Komunikācijas prasmes.


Neatkarīgi no tā, cik prasmīgs esi savā darbā – ja tu nespēsi efektīvi nokomunicēt savas idejas, pastāv iespēja, ka nesaņemsi arī pelnīto atzinību. Skaidra un pārliecinoša saziņa ir būtiska visās profesionālajās attiecībās.


5. Problēmu risināšana.


Atjautība un spēja risināt problēmsituācijas ir universāli vērtīga prasme. Visi uzņēmumi novērtē darbiniekus, kuri spēj patstāvīgi risināt problēmas un veicināt uzņēmuma panākumus.


6. Profesionalitāte.


Augsta profesionālisma līmeņa uzturēšana ir ļoti svarīga. Tā ietver daudzus aspektus, tostarp uzvedību, ētiku un cieņu pret citiem koleģiem, kas ilgtermiņā var veidot tavu reputāciju.

6.3. "Soft skills" jeb vispārējās prasmes.

Vai tu esi domājis par to, kādas vispārējās prasmes Tev piemīt?

Mūsdienās darba devēji arvien lielāku uzmanību pievērš ne tikai kandidātu hard skills jeb profesionālajām iemaņām, bet arī soft skills jeb vispārējām prasmēm. Darbinieku vispārējās prasmes ir ieguvums uzņēmumam ne tikai tāpēc, ka tās veicina darba vietas kultūru un iekšējo klimatu, bet arī sekmē to, ka uzņēmums aug.


Lai darba intervijās Tu veiksmīgi varētu pasniegt sevi un savas prasmes, vispirms Tev pašam ir jāapzinās, kādas prasmes Tu pārvaldi un kādas prasmes vēl varētu attīstīt.


Lai Tev palīdzētu, mēs esam apkopojuši desmit vispārējās prasmes, kuras uzņēmumi novērtē neatkarīgi no tā, kuram departamentam meklē iztrūkstošo darbinieku.


1. Laika menedžements – laika menedžments sevī ietver spēju efektīvi plānot un pārvaldīt savu laiku, noteikt prioritātes starp paveicamajiem uzdevumiem un galu galā paveikt visu ievērojot termiņus.


2. Labas komunikācijas prasmes – ir viena no būtiskākajām prasmēm, kas sevī ietver ko vairāk par spēju labi komunicēt verbāli un rakstiski. Tā ir prasme brīvi uzstāties, skaidri un taktiski izteikties, empātiski klausīties un tml.


3. Prasme pielāgoties (adaptability) – nozīmē spēja būt elastīgam un pielāgoties mainīgiem apstākļiem. Tā ir prasme ātri reaģēt uz mainīgām idejām, stratēģijām, pienākumiem, gaidām un citiem procesiem.


4. Prasme risināt problēmsituācijas – ir ne tikai spēja atrisināt negaidītas problēmsituācijas, bet spēja identificēt problēmas, izprast to būtību un rast labākos risinājumus, kā tās atrisināt.


"Jauniešiem darba pasaulē visbiežāk ir jāsaskarās ar jaunām un vēl nepazītām situācijām. Pirmie mēģinājumi ne visiem ir ar lauriem, un tas atstāj nepatīkamu "pēcgaršu". Tomēr šīs pieredzes ir tikpat vērtīgas, cik uzvaras, jo no tām var mācīties. Atvērts "mindset", spēja ieklausīties un rīkoties, kā arī degsme mācīties un nepadoties – tā ir prasmju kombinācija, kas motivē spert nākamo soli un būt atvērtam pieredzēm arī pēc sakāves. Skubināt savu ziņkārību ir labs treniņš, lai neļautu sev iestagnēt un baidīties, ka "atkal nesanāks". Mums visiem ir iespēja mēģināt vēlreiz, tāpēc šīs iespējas ir jāizmanto labāku rezultātu sasniegšanai." / Scandiweb /


5. Prasme strādāt komandā – ir spēja labi sadarboties ar kolēģiem, un kopīgiem spēkiem efektīvi īstenot vienotu mērķi, kā arī atbalstīt komandas biedrus grūtībās, paust savu viedokli, dalīties atbildībā un tml.


6. Radošums – spēja domāt par uzdevumu vai problēmu jaunā vai atšķirīgā veidā. Radošums ietver prasmi izmantot iztēli, lai radītu jaunas un unikālas idejas un risinājumus, kā arī prasmi apskatīt lietas no jaunas perspektīvas.


7. Līderisms – ir spēja domāt stratēģiski, izvirzīt skaidru mērķi un vīziju, kā arī organizēt komandu, vadīt to, motivēt un iedvesmot kolēģus virzīties uz vienotu mērķi.


8. Starppersonu prasmes – ir saistītas ar emocionālo inteliģenci un to, cik labi proti sadarboties ar citiem cilvēkiem. Kā arī to, vai spēj pārliecinoši runāt un atstāt pozitīvu iespaidu ar savu personību.


9. Darba ētika – ir apņēmība un mērķtiecīga attieksme pret savu darbu. Cilvēkiem ar spēcīgu darba ētiku piemīt augsti morāles principi un viņi augstu vērtē savus profesionālos pienākumus un panākumus.


10. Uzmanība pret detaļām – ir spēja koncentrēties uz visām projekta vai uzdevuma jomām un detaļām, lai cik mazas tās būtu. Cilvēki ar šo prasmi rūpīgi pārbauda savu darbu, kā rezultātā darbs parasti ir precīzāks un bez kļūdām.


Piesakoties jaunā darbā, nekautrējies izcelt savas vispārējās prasmes CV un pieminēt tās arī motivācijas vēstulē un darba intervijā. Motivācijas vēstulē un darba intervijā vislabāk būtu, ja Tu ne tikai nosauktu šīs prasmes, bet arī dotu konkrētus piemērus un situācijas no savas dzīves, kas uzrādījušas to, ka Tev šī prasme piemīt un Tu proti to pielietot.

6.3. "Soft skills" jeb vispārējās prasmes.

Vai tu esi domājis par to, kādas vispārējās prasmes Tev piemīt?

Mūsdienās darba devēji arvien lielāku uzmanību pievērš ne tikai kandidātu hard skills jeb profesionālajām iemaņām, bet arī soft skills jeb vispārējām prasmēm. Darbinieku vispārējās prasmes ir ieguvums uzņēmumam ne tikai tāpēc, ka tās veicina darba vietas kultūru un iekšējo klimatu, bet arī sekmē to, ka uzņēmums aug.


Lai darba intervijās Tu veiksmīgi varētu pasniegt sevi un savas prasmes, vispirms Tev pašam ir jāapzinās, kādas prasmes Tu pārvaldi un kādas prasmes vēl varētu attīstīt.


Lai Tev palīdzētu, mēs esam apkopojuši desmit vispārējās prasmes, kuras uzņēmumi novērtē neatkarīgi no tā, kuram departamentam meklē iztrūkstošo darbinieku.


1. Laika menedžements – laika menedžments sevī ietver spēju efektīvi plānot un pārvaldīt savu laiku, noteikt prioritātes starp paveicamajiem uzdevumiem un galu galā paveikt visu ievērojot termiņus.


2. Labas komunikācijas prasmes – ir viena no būtiskākajām prasmēm, kas sevī ietver ko vairāk par spēju labi komunicēt verbāli un rakstiski. Tā ir prasme brīvi uzstāties, skaidri un taktiski izteikties, empātiski klausīties un tml.


3. Prasme pielāgoties (adaptability) – nozīmē spēja būt elastīgam un pielāgoties mainīgiem apstākļiem. Tā ir prasme ātri reaģēt uz mainīgām idejām, stratēģijām, pienākumiem, gaidām un citiem procesiem.


4. Prasme risināt problēmsituācijas – ir ne tikai spēja atrisināt negaidītas problēmsituācijas, bet spēja identificēt problēmas, izprast to būtību un rast labākos risinājumus, kā tās atrisināt.


"Jauniešiem darba pasaulē visbiežāk ir jāsaskarās ar jaunām un vēl nepazītām situācijām. Pirmie mēģinājumi ne visiem ir ar lauriem, un tas atstāj nepatīkamu "pēcgaršu". Tomēr šīs pieredzes ir tikpat vērtīgas, cik uzvaras, jo no tām var mācīties. Atvērts "mindset", spēja ieklausīties un rīkoties, kā arī degsme mācīties un nepadoties – tā ir prasmju kombinācija, kas motivē spert nākamo soli un būt atvērtam pieredzēm arī pēc sakāves. Skubināt savu ziņkārību ir labs treniņš, lai neļautu sev iestagnēt un baidīties, ka "atkal nesanāks". Mums visiem ir iespēja mēģināt vēlreiz, tāpēc šīs iespējas ir jāizmanto labāku rezultātu sasniegšanai." / Scandiweb /


5. Prasme strādāt komandā – ir spēja labi sadarboties ar kolēģiem, un kopīgiem spēkiem efektīvi īstenot vienotu mērķi, kā arī atbalstīt komandas biedrus grūtībās, paust savu viedokli, dalīties atbildībā un tml.


6. Radošums – spēja domāt par uzdevumu vai problēmu jaunā vai atšķirīgā veidā. Radošums ietver prasmi izmantot iztēli, lai radītu jaunas un unikālas idejas un risinājumus, kā arī prasmi apskatīt lietas no jaunas perspektīvas.


7. Līderisms – ir spēja domāt stratēģiski, izvirzīt skaidru mērķi un vīziju, kā arī organizēt komandu, vadīt to, motivēt un iedvesmot kolēģus virzīties uz vienotu mērķi.


8. Starppersonu prasmes – ir saistītas ar emocionālo inteliģenci un to, cik labi proti sadarboties ar citiem cilvēkiem. Kā arī to, vai spēj pārliecinoši runāt un atstāt pozitīvu iespaidu ar savu personību.


9. Darba ētika – ir apņēmība un mērķtiecīga attieksme pret savu darbu. Cilvēkiem ar spēcīgu darba ētiku piemīt augsti morāles principi un viņi augstu vērtē savus profesionālos pienākumus un panākumus.


10. Uzmanība pret detaļām – ir spēja koncentrēties uz visām projekta vai uzdevuma jomām un detaļām, lai cik mazas tās būtu. Cilvēki ar šo prasmi rūpīgi pārbauda savu darbu, kā rezultātā darbs parasti ir precīzāks un bez kļūdām.


Piesakoties jaunā darbā, nekautrējies izcelt savas vispārējās prasmes CV un pieminēt tās arī motivācijas vēstulē un darba intervijā. Motivācijas vēstulē un darba intervijā vislabāk būtu, ja Tu ne tikai nosauktu šīs prasmes, bet arī dotu konkrētus piemērus un situācijas no savas dzīves, kas uzrādījušas to, ka Tev šī prasme piemīt un Tu proti to pielietot.