Доброчесність в РДГУ

Документи РДГУ, які містять політику, стандарти і процедури дотримання академічної доброчесності

Політика, стандарти та процедури дотримання академічної доброчесності в РДГУ знайшли відображення в: «Положенні про організацію освітнього процесу в РДГУ» (https://cutt.ly/Xl7Ctnk) (п. 6.12.3.3 Декан факультету перед початком атестації подає екзаменаційній комісії перелік документів, серед яких – висновок комісії з дотримання академічної доброчесності); «Положенні про систему внутрішнього забезпечення якості вищої освіти в РДГУ» (https://cutt.ly/vl7Cgnt) (окремий розділ присвячено запобіганню та виявленню академічного плагіату в наукових працях учасників освітнього процесу); «Положенні про академічну доброчесність у РДГУ» (http://www.rshu.edu.ua/images/rshu/pol_acad_dobr_rshu.pdf) (опис форм академічної недоброчесності і визначення академічної відповідальності за порушення академічної доброчесності); «Положенні про Інституційний репозитарій РДГУ» (http://www.rshu.edu.ua/images/rshu/pol_repoz_rshu.pdf) (запроваджено правила і норми академічної доброчесності та дотриманні стандартів чесної та високопрофесійної діяльності науково-педагогічних і педагогічних працівників та здобувачів вищої освіти).

З метою реалізації норм «Положення про академічну доброчесність у РДГУ» затверджено «Порядок застосування системи «StrikePlagiarism» для перевірки кваліфікаційних робіт на наявність плагіату в РДГУ» (https://www.rshu.edu.ua/images/rshu/nak_45_01_01_02032020.pdf). порядок перевірки робіт на плагіат на поточний навчальний рік (https://www.rshu.edu.ua/images/rshu/poradok_perev_pl_2021_bak01.pdf)

Технологічні рішення, які використовуються на освітніх програмах кафедри як інструменти протидії порушенням академічної доброчесності

З березня 2020 р. в РДГУ діє рекомендована МОН України система «StrikePlagiarism.com», яка використовується в ЗВО Європейського Союзу і має високі стандарти якості (наказ РДГУ від 02 березня 2020 р. № 45-01-01) (http://www.rshu.edu.ua/images/rshu/nak_45_01_01_02032020.pdf). До цього часу в РДГУ використовувалась програмно-технічна система «Anti-Plagiarism».

Адміністратор системи «StrikePlagiarism.com» Х. Туркова та експерт О. Романенко пройшли навчання щодо її використання. Здобувачі вищої освіти подають електронний варіант кваліфікаційних робіт для перевірки на плагіат згідно графіку. Адміністратор системи й експерт упродовж семи календарних днів з дати реєстрації електронного варіанту кваліфікаційної роботи надають електронний звіт системи перевірки на наявність плагіату та експертний висновок: https://www.rshu.edu.ua/images/rshu/poradok_perev_pl_2021_bak01.pdf

Крім того, з метою протидії порушенням академічної доброчесності на ОПП М науково-педагогічних працівників і здобувачів вищої освіти інформують про неприпустимість плагіату.

В РДГУ функціонує Рада з питань академічної доброчесності, а на кожному факультеті діють комісії з дотримання академічної доброчесності.

Працює інституційний репозитарій академічних текстів, який формує Наукова бібліотека РДГУ з метою накопичення електронного архіву наукових і освітніх матеріалів для подальшого використання і перевірки на плагіат (http://repository.rshu.edu.ua/).

Популяризація закладом та факультетом документальних комунікацій, менеджменту, технологій та фізики академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти ОП Менеджмент

Для популяризації академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти в РДГУ проводиться консультування щодо вимог до написання письмових робіт із акцентуванням на принципах самостійності, коректного використання інформації з інших джерел та уникання плагіату, а також правил опису джерел та оформлення цитувань.

Сприяння дотриманню академічної доброчесності всіма учасниками освітнього процесу та формування культури академічної доброчесності позитивно впливає на престиж закладу освіти.

25.02.2020 р. проведено зустріч із представником компанії «Plagiat.pl» М. Маєвським, який презентував систему «StrikePlagiarism.com», що впроваджена в РДГУ з 01.03.2020 р.

Академічна доброчесність як позитивна практика популяризується в ЗВО через постійну роз’яснювальну роботу комісій з академічної доброчесності. 03.03.2020 р. проведено семінар для здобувачів вищої освіти РДГУ з питань дотримання академічної доброчесності (http://www.rshu.edu.ua/newhome/1527-v-rdhu-proishov-seminar-zakademichnoi-dobrochesnosti). Виконавчий директор Plagiat.pl Алі Тахмазов 12.05.2020 р. для працівників РДГУ провів вебінар «Методологія оцінки наукових і студентських робіт з використанням антиплагіатної системи» (https://cutt.ly/klxrLOR).

На кафедрі систематично організовуються заходи зі сприяння академічній доброчесності, які проводять відповідно до «Плану заходів щодо реалізації Положення РДГУ "Про академічну доброчесність» (https://drive.google.com/drive/folders/1stXF7xslAAhskZFot8z3185WvUK5E2mV?usp=sharing).

Для здобувачів вищої освіти за ОП М така інформація надається в межах навчальної дисципліни «Методологія і методи наукових досліджень (за професійним спрямуванням)» (Тема: Академічна доброчесність, в межах якої розглядаються питання: поняття про академічну доброчесність; принципи академічної доброчесності; види плагіату; нормативна база; програмні засоби виявлення плагіату; практика реалізації академічної доброчесності в РДГУ), що викладається д.е.н., проф. Дейнегою О.В., який проходив наукове стажування для освітян “Академічна доброчесність” у Вищому Семінаріумі Духовному UKSW (Республіка Польща, м. Варшава) з 02.03 по 12.03.2020 р. (120 годин, довідка KW-032020/003). Крім того, таке стажування проходили д.е.н., проф. Дейнега І.О. (довідка KW-122019/027) та к.е.н., доц. Поляк К.Ю. (довідка KW-122019/030), результати та практичний досвід за яким впроваджуються у навчальний процес: Дейнегою І.О. як заступником декана з навчально-методичної роботи та Поляк К.Ю. у процесі керівництва виробничою (технологічною) практикою.

12 травня 2020 р. здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня та викладачі випускової кафедри взяли участь у вебінарі «Методологія оцінки наукових і студентських робіт з використанням антиплагіатної системи».