Goal of this lab is to test cell viability and setup a growth curve to determine the doubling-time for a cell line.
Materials
HEK 293 cells-70% Confluency
100 ml MEM Media-10% FBS+PSG
Trypsin/EDTA
35 mm tissue culture plates
Hemocytometer and coverslip
Stock 0.4% Trypan blue
Finnipipette
15ml tubes
1.5ml microfuge tubes
Pipet aid
5,10,25 ml pipets
10 cm tissue culture plate
Procedure
Media and trypsin/EDTA were warmed up at 37 degree Celsius water bath
Biosafety hood was turned on
Vacuum system was also turned on
Media bottle and TE tube were rinsed and placed in hood
Cells were transferred to hood and media was sucked off with pasteur pipet connected to vacuum system
4ml of TE was added to cells and incubated for 5 minutes at 37 degree Celsius
While cells are incubating, 10ml of media was added in 15ml tube and in 10cm plate
After cells had lifted from plate, 4ml of cells+TE was added to 15ml tube conatining 10ml of media
Cells were centrifuged at 100g(speed 30) for 3 minutes in clinical centrifuge
After returning to hood and carefully sucking off supernatant with pasteur pipet and cells were resuspended with 8ml of media
Immediately cells were split 1 to 8, 1ml cells were transferred to one new 10cm containing 10ml of media
Remaining 7ml of cells were gently vortexed to distribute cells evenly
50ul sample of cells was aseptically removed from tube and placed it in 1.5ml microfuge tube
200ul of stock trypan blue was added to 50ul sample in microfuge sample and mixed gently
10ul stain/cell combination was immediately added to each wedge under edge of coverslip of hemacytometer
Hemacytometer was removed from hood and cells were counted with microscope
Cells were observed and total number of stained(nonviable) and unstained(viable) cells were counted to compute concentration of viable cells per ml of culture
After detetmining cell viability, figure out number of cells needed for growth curve
Calculation
Count four sections of hemacytometer for viable cells (16 squares/section)
= 33 + 25 +20 + 22 = 100
Divide the total count by 4 = 100/4 =25
Take this average and multiply by 0.7 and then by 10^4 to get number of viable cells per ml = (25 x 0.7) x 10^4 = 175,000
Since we are counting number of cells in 1.5ml microfuge tube, which is 1:5 dilution, we will multiply number of viable cells per ml by 5 to obtain number of viable cells per ml in 15 ml tube
= 175,000 x 5 = 875,000 viable cells per ml in 15ml tube
To determine if we have enough cells to distribute 100,000 cells into each 35mm plates, calculate total number of cells in remaining 7ml of cells, total number of cells in 15ml tube are 7 x 875,000 = 6,125,000 cells
to confirm cells for 14 plates, cells divided by 100,000 equals plates and enough for growth curve, 6,125,000 cells is divided by 100,000 = 61 plates
Volume needed to add 100,000 cells per plate
= 100,000 cells / 875,000 cells/ml = 0.014 ml = 14 ul per plate
Transfer 100,000 cells to 35mm plates
To each 35mm plate, 1ml of media was added and gently mixed in 15ml tube with 5ml pipet
14 ul of cells were added to each 35mm plate containing 1ml of media and the plates were gently swirled
Plates were placed marked day 1 to day 6 in row extended to back of incubator
Cells in two plates marked day 1 are counted at a minimum of 24 hours later
Outside the hood, there was a setup of two 8ml aliquots of TE in 15ml tubes and 14ml aliquot of MEM in 15ml tube
Media from cells was removed using pasteur pipet with bulb and disposed in waste beaker
0.5ml TE was added to cells and incubated for 5minutes
After 5 minutes, using p1000 pipet, TE was sucked up and squirt over plate surface to lift all the cells
0.5ml of media was added to kill trypsin/EDTA and mixed and then 10ul of cells were added to the edge of hemacytometer
Record total number of cells that are in 1ml of media/TE for each plate and Divide that total by 8cm^2, which is total number of cells per cm^2
day 0 = 100,000 cells / 8 cm^2 = 12,500 cells/cm^2
For two plates per day, take avegare of two plates for cells per cm^2
This will be the number you will plot versus hour collected on the growth curve
Repeat the steps of removing media, adding TE and media and counting cells every 24 hours for plates marked day 2, day 3, day 4, day 5, day 6, and day 7.
Day 2
Day 3
Day 4
Day 5
Day 6
Day 7
Result
Data Calculations
Day 1 = 24 hours
plate 1: 10+16+15+11=52
52/4 = 13
13 x 10^4 = 130,000 cells/ml
130,000 cells/8cm^2 = 16,250 cells/cm^2
plate 2: 6+8+12+8=34
34/4 = 8.5
8.5 x 10^4 = 85,000 cells/ml
85,000 cells/8cm^2 = 10,625 cells/cm^2
Average: 13,438 cells/cm^2
Day 2 = 48 hours
plate 1: 24+23+20+20=87
87/4=21.75
21.75 x 10^4 = 217,500 cells/ml
217,500/8cm^2 = 27,188 cells/cm^2
plate 2: 15+20+12+13=60
60/4=15
15 x 10^4 = 150,000 cells/ml
150,000/8cm^2 = 18,750 cells/cm^2
Average: 22,969 cells/cm^2
Day 3 = 70 hours
plate 1: 52+39+45+22=158
158/4=39.5
39.5 x 10^4 = 395,000 cells/ml
395,000/8cm^2 = 49,375/cm^2
plate 2: 37+29+43+33=142
142/4=35.5
35.5 x 10^4 = 355,000 cells/ml
355,000/8cm^2 = 44,375/cm^2
Average: 46,875 cells/cm^2
Day 4 = 94 hours
plate 1: 100+93+94+95=382
382/4=95.5
95.5 x 10^4 = 955,000 cells/ml
955,000/8cm^2 = 119,375 cells/cm^2
plate 2: 106+101+111+120=438
438/4=109.5
109.5 x 10^4 = 1,095,000 cells/ml
1,095,000/8cm^2 = 136,875 cells/cm^2
Average: 128,125 cells/cm^2
Day 5 = 120 hours
plate 1: 209+213+280+129=831
831/4=207.75
207.75 x 10^4 = 2,077,500 cells/ml
2,077,500/8cm^2 = 259,688 cells/cm^2
plate 2: 250+342+246+330=1168
1168/4=292
292 x 10^4 = 2,920,000 cells/ml
2,920,000/8cm^2 = 365,000 cells/cm^2
Average: 312,344 cells/cm^2
Day 6 = 145 hours
plate 1: 254+311+200+219=984
984/4=246
246 x 10^4 = 2,460,000 cells/ml
2,460,000/8cm^2 = 307,500 cells/cm^2
plate 2: 267+259+319+224=1069
1069/4=267.25
267.25 x 10^4 = 2,672,500 cells/ml
2,672,500/8cm^2 = 334,063 cells/cm^2
Average: 320,782 cells/cm^2
DAY 7 = 168 hours
plate 1: 110+146+144+137=537
537/4=134.25
134.25 x 10^4 = 1,342,500 cells/ml
1,342,500/8cm^2 = 167,813 cells/cm^2
plate 2: 101+141+124+97=463
463/4=115.75
115.75 x 10^4 = 1,157,500 cells/ml
1,157,500/8cm^2 = 144,688 cells/cm^2
Average: 156,251 cells/cm^2
Growth curve and population doubling time
Using 3 cycle, semi-log paper, label x-axis as hours and Y-axis as number of cells per cm^2
Identify lag phase, log phase, and stationary phase. Using log phase of curve, calculate doubling time, which is number of hours it takes the population of cells to double.
Formula for calculating population doubling time,
PDT = ((T) ln 2) / ln(Xe / Xb)
= (48 ln 2 / ln(1,300,000 / 150,000) )
= 33.27 / 2.16
= 15.4 hours
PDT = population doubling time
ln = natural log
Xe = cell number at the end of selected incubation time
Xb = cell number at the beginning of selected incubation time
T = time interval between Xb and Xe
Conclusion
This lab was successful in determining the population doubling time for HEK 293 cells using growth curve
As per the calculations, population doubling time was estimated as 15.4 hours, which is the number of hours it takes for cells to double in time
This lab helps determine and estimate the time when they should be split in order to maintain a regular supply of HEK 293 cells
This lab was also successful in testing for viable and non-viable cells in the cell line of HEK 293 cells