Krapinsko-zagorska županija

PARK ZNANOSTI U OROSLAVJU

"Park znanosti" je autorski projekt koji je zamišljen s ciljem da se javne površine oplemene interaktivnim znanstvenim i edukativnim sadržajem namijenjenim svim dobnim skupinama. Sadržaj čine eksponati, od kojih svaki pokazuje i dokazuje zanimljive pojave iz područja fizike, astronomije, geografije i psihologije.

Uz stručno vodstvo, novost su i radionice na kojima učenicima u ekipama izrađuju eksponate prema "strogim" uputama i pravilima. Do izražaja dolazi fina motorika i snalažljivost te timski rad.

https://www.parkznanosti.com/

Preporučile: Renata Kolarec i Renata Posavec

DVOR TRAKOŠĆAN

Dvor Trakošćan je kulturno dobro, zaštićena je povijesna cjelina koja se sastoji od dvorca, građevina uz dvorac, perivoja i park šume s jezerom. Nalazi se u Hrvatskom zagorju. Najbliža mjesta su Macelj i Strahinčica. Trakošćan je nastao krajem 13. stoljeća u obrambenom sustavu sjeverozapadne Hrvatske kao manja osmatračka utvrda za nadzor puta od Ptuja prema bednjanskoj dolini.

https://trakoscan.hr/

MUZEJ STARO SELO KUMROVEC

Jezgra naselja Kumrovec danas je zapravo Muzej "Staro selo" Kumrovec u kojem se nalaze očuvani objekti sa prikazima tradicijskih obrta i običaja. Muzejsko edukativne radionice za učenike , obavezna je najava i rezervacija termina za grupne posjete. Stručno vodstvo obavljaju djelatnici Muzeja.

Od zrna do pogače

Djeca u radionici upoznaju vrste žitarica nakon čega se okušavaju u runjenju kukuruza, od kojeg u tradicijskoj zagorskoj hiži na ručnom mlinu (žrmlju) melju brašno. Potom upoznaju tradicijske pregače, koje za potrebe radionice svi odijevaju, te sudjeluju u demonstraciji miješenja tijesta od kojeg svaki posjetitelj oblikuje svoje pecivo ili kruščić. Poseban doživljaj postiže se u črnoj kuhinji u kojoj su upaljene krušne peći te sudionici saznavaju postupak pečenja kruha. Ispečeni kruh zapravo je suvenir za svakog sudionika programa.

Ciljna publika: sve dobne skupine

Mjesto održavanja: u objektu Život i gospodarstvo zagorske obitelji

Vrijeme održavanja: listopad

https://www.mss.mhz.hr/stranica/muzejsko-edukativne-radionice

MUZEJ KRAPINSKIH NEANDERTALACA

Nalazište krapinskih neandertalaca „Hušnjakovo“ zaštićeno je kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj, a pripada među najznačajnije paleoantropološke lokalitete svijeta. Iznimnim bogatstvom nalaza i otkrićem najvećeg staništa neandertalskoga čovjeka, zahvaljujući geologu i paleontologu Dragutinu Gorjanoviću Krambergeru, do danas je ostalo nenadmašno vrelo suvremenih znanstvenih informacija. Pronađeno je oko devet stotina ljudskih fosilnih kostiju, brojni fosilni ostaci pleistocenskih životinja te više od tisuću komada kamenog oruđa iz razdoblja paleolitika. Starost ovog bogatog paleontološkog lokaliteta odgovara vremenu od prije 125 000 godina.

https://mkn.mhz.hr/

Muzej krapinskih neandertalaca jedan je od najsuvremenijih muzeja na svijetu koji sadrži brojne interaktivne sadržaje koji pobuđuju sva osjetila posjetitelja. Multimedijalne instalacije, filmovi, infokiosci, virtualne šetnje te hologrami zadivljuju posjetitelje, a poseban doživljaj su odlične muzejske radionice uz dugogodišnje edukativne programe.

https://mkn.mhz.hr/hr/edukativni-programi/osnovnoskolci/

Predložila Andrea Herceg

muzeji hrvatskog zagorja

Više o svim muzejima na poveznici

http://www.mhz.hr/

ZELENJAK I KUMROVEC

Nešto staro,nešto novo- OBOJE prekrasno! BISERI Zagorja!

Na kraju nastavne godine učenici drugih razreda OŠ Augusta Šenoe bili su na jednodnevnom izletu na kojem su obišli:

1.Spomenik hrvatskoj himni i Stazu kroz krošnje u Zelenjaku

2.Etno selo Kumrovec

Jedinstvena Staza kroz krošnje Zelenjak izrađena u sklopu projekta Europske unije Zagorje ABECEDA Prirode i duga je 125 m s najvećom visinom od 5 m. Duž same staze nalazi se zanimljiva interpretacija biološke raznolikosti Značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora.

Tema bioraznolikost isprepliće s temom glazbe kroz skulpturu trube koja prati cijelu stazu, inspirirane ovim jedinstvenim lokalitetom i spomenikom himne Lijepa naša. Staza uključuje i promatračnicu za ptice u obliku ptičjega gnijezda i ljuljačke, dok podnožje staze krase perunike.

Danas je etno–selo Kumrovec najveći tradicijski uređeni prostor u Hrvatskoj koji posjetiteljima dočarava autentičan izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća. S oko četrdesetak obnovljenih objekata tradicijskog graditeljstva saznajemo kako su živjeli naši stari. Uređeni postavi govore o običajima i svakodnevnici seljaka i njegove obitelji s jedne strane, a s druge prikazuju i razne tradicijske obrte kojima su stanovnici zagorskih sela osiguravali egzistenciju svojim obiteljima. Tu su tradicijske okućnice i vrtovi, štaglji i kotci – sve ono što je činilo bogati mozaik života na selu. Rodna kuća Josipa Broza Tita koja obnovljena stoji u središtu sela sadrži etnografski i povijesni postav. U Staroj školi nalazi se rekonstrukcija nekadašnje učionice i učiteljev stan.


Preporuka: Petrunjela Krajačić

http://www.tz-kumrovec-desinic-zagorskasela.hr/znacajni-krajobraz-zelenjak/