International Workshop on Cryptography and Coding Theory
A Virtual Event held online during
March 08-12, 2021
Inaugural Program
The programme for the inauguration is available here
Lecture Schedule
Topics to be covered
Day 1
March 08, 2021
Inauguration 1.30 p.m.–1.45 p.m.
2.00 p.m.–3.00 p.m.
Some issues in cryptography
Bimal Kumar Roy
Break 3.00 p.m.–3.30 p.m.
3.30 p.m.–4.30 p.m.
Polynomials over finite fields
Samrith Ram
Break 4.30 p.m.–5.00 p.m.
5.00 p.m.–6.00 p.m.
Introduction to linear codes and Reed-Muller codes-I
Sudhir Ghorpade
Break 6.00 p.m.–6.30 p.m.
6.30 p.m.–7.30 p.m.
Decoding of Reed-Solomon Codes-I
Peter Beelen
Break 7.30 p.m.–8.00 p.m.
8.00 p.m.–9.00 p.m.
Introduction to Cryptography--A Historical Look
Pantelimon Stanica
Day 2
March 09, 2021
2.00 p.m.–3.00 p.m.
Stream Ciphers and Linear Feedback Shift Registers-I
Sartaj Ul Hasan
Break 3.00 p.m.–3.30 p.m.
3.30 p.m.–4.30 p.m.
Rank-metric codes
Alberto Ravagnani
Break 4.30 p.m.–5.00 p.m.
5.00 p.m.–6.00 p.m.
Introduction to linear codes and Reed-Muller codes-II
Sudhir Ghorpade
Break 6.00 p.m.–6.30 p.m.
6.30 p.m.–7.30 p.m.
Public Key Cryptography
Santanu Sarkar
Break 7.30 p.m.–8.00 p.m.
8.00 p.m.–9.00 p.m.
Block Cipher Overview
Pantelimon Stanica
Day 3
March 10, 2021
2.00 p.m.–3.00 p.m.
Lattices and Codes-I
Frédérique Oggier
Break 3.00 p.m.–3.30 p.m.
3.30 p.m.–4.30 p.m.
Rank-metric codes-I
Alberto Ravagnani
Break 4.30 p.m.–5.00 p.m.
5.00 p.m.–6.00 p.m.
Introduction to Random Network Coding-I
Anna-Lena Horlemann-Trautmann
Break 6.00 p.m.–6.30 p.m.
6.30 p.m.–7.30 p.m.
Generalized Hamming weights of Reed-Muller codes-I
Mrinmoy Datta
Break 7.30 p.m.–8.00 p.m.
8.00 p.m.–9.00 p.m.
Attacks on RSA
Santanu Sarkar
Day 4
March 11, 2021
2.00 p.m.–3.00 p.m.
Lattices and Codes-II
Frédérique Oggier
Break 3.00 p.m.–3.30 p.m.
3.30 p.m.–4.30 p.m.
Rank-metric codes-II
Alberto Ravagnani
Break 4.30 p.m.–5.00 p.m.
5.00 p.m.–6.00 p.m.
Linear Codes from Nonlinear Functions
Chunlei Li
Break 6.00 p.m.–6.30 p.m.
6.30 p.m.–7.30 p.m.
Decoding of Reed-Solomon Codes-II
Peter Beelen
Break 7.30 p.m.–8.00 p.m.
8.00 p.m.–9.00 p.m.
Stream Ciphers and Linear Feedback Shift Registers-II
Sartaj Ul Hasan
Day 5
March 12, 2021
2.00 p.m.–3.00 p.m.
Coding for Distributed Storage Systems
Frédérique Oggier
Break 3.00 p.m.–3.30 p.m.
3.30 p.m.–4.30 p.m.
Introduction to Random Network Coding-II
Anna-Lena Horlemann-Trautmann
Break 4.30 p.m.–5.00 p.m.
5.00 p.m.–6.00 p.m.
Splitting subspaces and σ-LFSRs
Samrith Ram
Break 6.00 p.m.–6.30 p.m.
6.30 p.m.–7.30 p.m.
Generalized Hamming weights of Reed-Muller codes-II
Mrinmoy Datta
Break 7.30 p.m.–8.00 p.m.
8.00 p.m.–9.00 p.m.
Rank-based Cryptography
Chunlei Li