ПОРАДИ БАТЬКАМ

щодо мовленнєвого розвитку дітей

1. Уважно ставтеся до занять та ігор вашої дитини. Ваша відповідь на запитання має бути чіткою, доступною та зрозумілою для малюка.

2. Спонукайте дитину до запитань.

3. Якомога більше розмовляйте з дитиною.

4. Систематично проводьте ігри в слова «Хто більше знає слів?», «Назви який…», «Скажи, як…», «Що означає слово?», «Скажи, коли …», «Скажи, звідки…», «А якби…», «Придумай слово».

5. Не забувайте доречно вжити прислів´я, загадати загадку

6. Стимулюйте дитину до пригадування ігор, окремих рядків віршів, пісень.

7. Обов´язково поясніть дитині кожне незрозуміле їй слово, у присутності дитини вдайтесь до словника, вживайте його протягом дня.

8. Якщо ваша п´ятирічна дитина неправильно вимовляє звуки, обов´язково зверніться до логопеда.

9. Використовуйте кожну вільну хвилину для розмови з дитиною.

Пам´ятайте, що основними й провідними співрозмовниками для дитини у сім´ї є мати, батько, дідусь чи бабуся.

10.Ваша мова є взірцем для наслідування дитини. Саме тому вона завжди має бути правильною

11.Придбайте словники. Вони стануть вашими порадниками у вихованні культури мови у вашої дитини.

12.Придбайте репродукції картин, читайте дитині книжки, вчить її переказувати. 1

3.Привчайте дитину слухати дитячі та музичні передачі, дивитися корисні мультиплікаційні фільми.

14.Тривалість перегляду дитиною телевізійних передач не повинна перевищувати 30 хвилин на добу та 2 – 3 разів на тиждень, тривалість комп'ютерних ігор – 15 хвилин на день.

Ігри в сімейному колі

«Четвертий зайвий»

Для гри знадобляться чотири картинки із зображенням предметів, три з яких відносяться до одного узагальнюючого поняття. Ви розкладає їх перед дитиною і пропонуєте визначити, які підходять один до одного і чи можна назвати їх загальним словом, а яка з картинок зайва і чому. Набір може бути різноманітним, наприклад: чашка, блюдце, тарілка і яблуко; ведмідь, кінь, собака і курка; ялинка, береза, дуб і риба. Якщо дитина не розуміє завдання, задавайте йому навідні запитання, попросіть назвати відомих йому тварин (птахів, риб), овочі (фрукти).

Можете підібрати картинки з предметами, що відносяться до загального поняття, але відрізняються (наприклад, «береза», «дуб», «липа», і «ялина»). Ця гра призначена для розвитку логічного мислення дошкільника.

«Загублена іграшка»

Підберіть і поставте на стіл п'ять-шість невеликих іграшок. Запропонуйте малюкові запам'ятати їх, а потім на кілька секунд закрити очі. В цей час приберіть одну з іграшок і попросіть дитину вгадати, що ви сховали. Якщо вона відповість правильно, поміняйтеся ролями. Якщо дитині важко запам'ятати відразу таку кількість іграшок, почніть гру з трьох чотирьох, поступово збільшуючи їх число. Якщо малюк справляється із завданням, ускладнюйте завдання, змінивши іграшки на картинки із зображенням предметів (наприклад, з дитячого лото).

Запропонуйте синові чи доньці запам'ятати послідовність розташування іграшок на столі (яка за якою стоїть). Потім непомітно поміняйте дві-три з них місцями. Попросіть вгадати, яка іграшка займає не своє місце.

Така, на перший погляд, проста гра допоможе малюку в розвитку пам'яті та уваги, вміння зосереджуватися.

«Знайди звук»

Якщо дитина вже знайома з літерами, можна запропонувати їй гру в «звуки». Дорослий називає слово, а дитина відповідає, який звук перший, який останній, які ще звуки він чує. Якщо малюк добре справляється, можна попросити його промовляти запропоновані слова по звуках; придумувати слова, в яких, наприклад, звук «а» стоїть на початку, в кінці або в середині. Можна помінятися з дитиною ролями, щоб він сам давав завдання і перевіряв його виконання.

Гра розвиває фонематичний слух, готує малюка до навчання читанню.

Грати в неї можна по дорозі в дитячий сад або в магазин.

«Каракулі»

Для цієї цікавої гри знадобляться аркуш ватману або шматок шпалер і фарби. Дайте малюкові аркуш паперу і фарби і дозвольте малювати руками все, що він захоче. Можете приєднатися до цього «неподобства». Таке заняття сприяє розслабленню, зняттю напруги, емоційної розрядки. А головне - ви разом.

Для розвитку мовлення дитини і формування інтересу до читання необхідно пам'ятати, що потрібно використовувати кожну можливість спілкування з ним: розмовляти про його і свої справи, про те, що він побачив або почув, про прочитане, відповідати на питання. Обов'язково слід регулярно читати дитині дитячі вірші, оповідання, казки, повісті, загадки. У нього під рукою повинно бути достатньо матеріалів для читання і розглядання картинок. Самі батьки повинні подавати приклади регулярного читання книг, газет, журналів. Бажано записати дитину в дитячу бібліотеку, щоб він міг погортати книги на полицях і вибрати щось.

Частіше грайте з дитиною в різні ігри: сюжетні та настільні, зі словами і геометричним матеріалом. Не нав'язуйте йому ту чи іншу гру, запропонуйте - а він нехай вибере сам.

Дозвольте дитині вільно користуватися олівцями, фломастерами, ножицями, папером, клеєм і т.д. Заохочуйте ігри з іншими дітьми. По можливості частіше водіть дитину в цікаві для нього місця: ліс, музей, театр, цирк, на ялинку, на ковзанку, в зоопарк і т.д.

Обмежуйте час перегляду телевізора. Маленькі діти можуть і хочуть вчитися - це незаперечний факт. У них спокійно співіснує наївність і мудрість, талант і невігластво. Дітей необхідно навчати в дома тому, що знання, отримані в перші роки життя, ніколи не зникнуть з пам'яті.