2016 baseball tournament
SUPER EIGHT TOURNAMENT
SUPER EIGHT TOURNAMENT
SEEDINGS1. BC High; 2. St. John's (S); 3. St. John's Prep; 4. Xaverian; 5. Pope Francis; 6. Braintree; 7. Plymouth North; 8. Newton North.
FIRST ROUNDBC High 6, Newton North 5 Xaverian 6, Pope Francis 0 St. John's (S) 12, Plymouth North 9 Braintree 10, St. John's Prep 4
FIRST ROUNDBC High 6, Newton North 5 Xaverian 6, Pope Francis 0 St. John's (S) 12, Plymouth North 9 Braintree 10, St. John's Prep 4
LOSERS' BRACKET FIRST ROUNDNewton North 12, Pope Francis 6 St. John's Prep 4, Plymouth North 3
SECOND ROUND Xaverian 8, BC High 4 Braintree 2, St. John's (S) 1
LOSERS' BRACKET SECOND ROUNDSt. John's (S) 7, Newton North 6 St. John's Prep 12, BC High 1
SECOND ROUND Xaverian 8, BC High 4 Braintree 2, St. John's (S) 1
LOSERS' BRACKET SECOND ROUNDSt. John's (S) 7, Newton North 6 St. John's Prep 12, BC High 1
THIRD ROUND Braintree 12, Xaverian 3
LOSERS' BRACKET THIRD ROUNDSt. John's Prep 4, St. John's (S) 2
LOSERS' BRACKET FOURTH ROUNDSt. John's Prep 9. Xaverian 5
CHAMPIONSHIP St. John's Prep 11, Braintree 2Braintree 3, St. John's Prep 2
LOSERS' BRACKET THIRD ROUNDSt. John's Prep 4, St. John's (S) 2
LOSERS' BRACKET FOURTH ROUNDSt. John's Prep 9. Xaverian 5
CHAMPIONSHIP St. John's Prep 11, Braintree 2Braintree 3, St. John's Prep 2
DIVISION 1
DIVISION 1
STATE CHAMPIONSHIP
STATE CHAMPIONSHIP
West Springfield 2, Lincoln-Sudbury 1
STATE SEMIFINALS
STATE SEMIFINALS
Lincoln-Sudbury 10, Silver Lake 6West Springfield 14, St. Peter-Marian 4
NORTH SECTIONAL
NORTH SECTIONAL
SEEDINGS1. Lincoln-Sudbury (17-3); 2. Billerica (17-5); 3. Lawrence (14-6); 4. Lowell (13-7); 5. Acton-Boxboro (12-8).600; 6. Central Catholic (12-8); 7. Malden Catholic (12-8); 8. Westford Academy (12-8); 9. Peabody (13-9); 10. Everett (11-9); 11. Lexington (12-10); 12. Methuen (11-11); 13. Chelmsford (10-10).
FIRST ROUNDWestford Academy 2, Peabody 1 Chelmsford 6, Lowell 4 Acton-Boxboro 5, Methuen 3 Malden Catholic 2, Everett 0 Central Catholic 5, Lexington 0
QUARTERFINALS Lincoln-Sudbury 5, Westford Academy 3 Acton-Boxboro 10, Chelmsford 5 Billerica 5, Malden Catholic 4 Lawrence 4, Central Catholic 2
SEMIFINALSLincoln-Sudbury 5, Acton-Boxboro 3 Lawrence 13, Billerica 5
CHAMPIONSHIPLincoln-Sudbury 2, Lawrence 1
SOUTH SECTIONAL
SOUTH SECTIONAL
SEEDINGS1. Silver Lake (16-3); 2. King Philip (15-5); 3. Bridgewater-Raynham (14-6); 4. Taunton (14-6); 5. Norwood (12-8); 6. Plymouth South (12-8); 7. Barnstable (12-8); 8. Durfee (12-8); 9. Franklin (13-9); 10. Walpole (12-8); 11. Needham (11-9); 12. Attleboro (11-9); 13. Brookline (12-10); 14. Wellesley (10-10); 15. Catholic Memorial (10-10); 16. New Bedford (7-11).
FIRST ROUND Silver Lake 5, New Bedford 0 Durfee 6, Franklin 4 Brookline 2, Taunton 1 Attleboro 1, Norwood 0 Catholic Memorial 4, King Philip 3 Walpole 6, Barnstable 3 Bridgewater-Raynham 9, Wellesley 5 Needham 2, Plymouth South 1
QUARTERFINALSSilver Lake 3, Durfee 2 Attleboro 2, Brookline 1 Walpole 2, Catholic Memorial 1 Needham 3, Bridgewater-Raynham 2
SEMIFINALSSilver Lake 3, Attleboro 0 Needham 7, Walpole 5
CHAMPIONSHIPSilver Lake 7, Needham 0
CENTRAL SECTIONAL
CENTRAL SECTIONAL
SEEDINGS1. Shrewsbury (15-5); 2. Algonquin (15-5); 3. St. Peter-Marian (16-6); 4. North Middlesex (13-7); 5. Nashoba Reg (13-7); 6. Worcester South (12-8); 7. Wachusett (12-8); 8. Doherty (11-9); 9. Westboro (10-10); 10. Tantasqua (10-10).
FIRST ROUNDDoherty 3, Westboro 1 Wachusett 5, Tantasqua 1
QUARTERFINALS Shrewsbury 2, Doherty 0 Nashoba 3, North Middlesex 0 Wachusett 3, Algonquin 2 St. Peter-Marian 9, Worcester South 5
SEMIFINALSShrewsbury 4, Nashoba 2 St. Peter-Marian 5, Wachusett 2
CHAMPIONSHIPSt. Peter-Marian 3, Shrewsbury 1
WEST SECTIONAL
WEST SECTIONAL
SEEDINGS1. Holyoke; 2. Taconic; 3. Westfield; 4. West Springfield; 5. Northampton; 6. Minnechaug; 7. East Longmeadow; 8. Springfield Central; 9. Pittsfield.
FIRST ROUNDPittsfield 4, Springfield Central 3
QUARTERFINALSPittsfield 9, Holyoke 6 West Springfield 2, Northampton 0 Taconic 7, East Longmeadow 6 Westfield 5, Minnechaug 4
SEMIFINALSWest Springfield 5, Pittsfield 4 Westfield 3, Taconic 2
CHAMPIONSHIPWest Springfield 4, Westfield 3
DIVISION 2
DIVISION 2
STATE CHAMPIONSHIP
STATE CHAMPIONSHIP
Dighton-Rehoboth 1, Danvers 0
NORTH SECTIONAL
NORTH SECTIONAL
SEEDINGS1. Danvers (18-2); 2. Wakefield (17-3); 3. Reading (16-4); 4. Masconomet (16-4); 5. North Andover (16-4); 6. Marblehead (14-6); 7. Melrose (14-6); 8. Beverly (14-6); 9. Belmont (14-6); 10. Burlington (13-7); 11. Concord-Carlisle (13-7); 12. Salem (11-9); 13. Boston Latin School (11-9); 14. Wilmington (10-10); 15. Lynn Classical (10-10).
FIRST ROUNDBelmont 4, Beverly 2 Boston Latin 4, Masconomet 2 North Andover 10, Salem 0 Lynn Classical 5, Wakefield 4 Burlington 2, Melrose 1 Reading 5, Wilmington 1 Marblehead 3, Concord-Carlisle 0
QUARTERFINALSDanvers 4, Belmont 1 North Andover 11, Boston Latin 2 Burlington 6, Lynn Classical 4 Reading 7, Marblehead 5
SEMIFINALSDanvers 6, North Andover 3 Reading 8, Burlington 6
CHAMPIONSHIPDanvers 9, Reading 4
SOUTH SECTIONAL
SOUTH SECTIONAL
SEEDINGS1. Dighton-Rehoboth (17-3); 2. Whitman-Hanson (15-5); 3. Middleboro (13-5); 4. Stoughton (14-6); 5. Nauset (13-7); 6. Greater New Bedford (13-7); 7. Falmouth (12-8); 8. Medfield (11-9); 9. Bishop Feehan (11-9); 10. Pembroke (11-9); 11. Sandwich (11-9); 12. Oliver Ames (11-10); 13. Hopkinton (10-10); 14. Canton (10-10); 15. Somerset- Berkley (7-13).
FIRST ROUNDMedfield 13, Bishop Feehan 2 Stoughton 2, Hopkinton 1 Nauset 9, Oliver Ames 0 Whitman-Hanson 11, Somerset Berkley 0 Falmouth 4, Pembroke 0 Canton 1, Middleboro 0 Sandwich 7, Greater New Bedford 0
QUARTERFINALSDighton-Rehoboth 4, Medfield 1 Stoughton 3, Nauset 2 Falmouth 4, Whitman-Hanson 2 Sandwich 3, Canton 0
SEMIFINALSDighton-Rehoboth 5, Stoughton 1 Sandwich 3, Falmouth 0
CHAMPIONSHIPDighton-Rehoboth 10, Sandwich 4
DIVISION 3
DIVISION 3
STATE CHAMPIONSHIP
STATE CHAMPIONSHIP
Groton-Dunstable 5, North Reading 4
STATE SEMIFINALS
STATE SEMIFINALS
North Reading 6, East Bridgewater 0Groton-Dunstable 8, Wahconah 1
NORTH SECTIONAL
NORTH SECTIONAL
SEEDINGS1. North Reading (17-3); 2. Austin Prep (17-3); 3. Lynnfield (16-4); 4. East Boston (14-4); 5. St. Mary's (15-5); 6. Latin Academy (14-5); 7. Shawsheen (14-6); 8. Whittier (12-6); 9. Northeast (12-6); 10. Swampscott (13-7); 11. West Roxbury (11-7); 12. Boston English (11-7); 13. Amesbury (11-7); 14. Pentucket (12-8); 15. Bishop Fenwick (13-9); 16. Brighton (10-8); 17. Hamilton-Wenham (10-9); 18. Greater Lowell (10-10); 19. Saugus (10-10); 20. Charlestown (9-9); 21. Watertown (9-11); 22. Weston (9-11).
PRELIMINARY ROUNDHamilton-Wenham 9, Brighton 1 Amesbury 7, Charlestown 4 Boston English 2, Watertown 1 Bishop Fenwick 5, Greater Lowell 1 Pentucket 2, Saugus 0 Weston 3, West Roxbury 1
FIRST ROUND North Reading 10, Hamilton-Wenham 7 Northeast 1, Whittier 0 East Boston 4, Amesbury 3 St. Mary's 14, Boston English 1 Austin Prep 1, Bishop Fenwick 0 Swampscott 9, Shawsheen 1 Lynnfield 6, Pentucket 5 Latin Academy 4, Weston 0
QUARTERFINALSNorth Reading 7, Northeast 2 East Boston 5, St. Mary's 4 Austin Prep 7, Swampscott 5 Lynnfield 6, Latin Academy 1
SEMIFINALSNorth Reading 14, East Boston 7 Lynnfield 8, Austin Prep 7
CHAMPIONSHIPNorth Reading 5, Lynnfield 1
SOUTH SECTIONAL
SOUTH SECTIONAL
SEEDINGS1. Medway (16-4); 2. Ashland (15-5); 3. Dedham (15-5); 4. East Bridgewater (12-6); 5. Fairhaven (13-7); 6. Old Rochester (11-7); 7. Martha’s Vineyard (12-8); 8. Norwell (12-8); 9. Norton (13-9); 10. Bourne (13-9); 11. Hanover (11-9); 12. Bellingham (11-9); 13. Apponequet (11-9); 14. Cardinal Spellman (12-10); 15. Coyle & Cassidy (9-9); 16. Scituate (8-12); 17. Foxboro (8-12).
PRELIMINARY ROUNDScituate 2, Foxboro 1
FIRST ROUNDMedway 5, Scituate 4 Norton 2, Norwell 1 East Bridgewater 2, Apponequet 0 Fairhaven 3, Bellingham 1 Ashland 2, Coyle & Cassidy 0 Bourne 4, Martha's Vineyard 2 Dedham 9, Cardinal Spellman 1 Old Rochester 7, Hanover 3
QUARTERFINALS Medway 3, Norton 2 East Bridgewater 8, Fairhaven 2 Bourne 5, Ashland 0 Old Rochester 6, Dedham 4
SEMIFINALSEast Bridgewater 5, Medway 3 Old Rochester 4, Bourne 3
CHAMPIONSHIPEast Bridgewater 4, Old Rochester 2
CENTRAL SECTIONAL
CENTRAL SECTIONAL
SEEDINGS1. Groton-Dunstable (18-0); 2. Bay Path (18-2); 3. Auburn (17-3); 4. Grafton (15-5); 5. Nipmuc (14-5); 6. Blackstone Valley (13-7); 7. Monty Tech (11-9); 8. Assabet Valley (11-9); 9. Northbridge (11-9); 10. Worcester Tech (10-10); 11. Nashoba Tech (10-10).
FIRST ROUNDNorthbridge 2, Assabet Valley 0 Worcester Tech 6, Monty Tech 2 Blackstone Valley 14, Nashoba Tech 2
QUARTERFINALS Groton-Dunstable 8, Northbridge 1 Nipmuc 10, Grafton 0 Bay Path 18, Worcester Tech 3 Auburn 6, Blackstone Valley 5
SEMIFINALSGroton-Dunstable 4, Nipmuc 2 Auburn 9, Bay Path 0
CHAMPIONSHIPGroton-Dunstable 1, Auburn 0
WEST SECTIONAL
WEST SECTIONAL
SEEDINGS1. South Hadley; 2. Southwick; 3. Frontier; 4. Wahconah; 5. Monument Mountain; 6. Mohawk Trail; 7. Mount Greylock; 8. Greenfield; 9. Belchertown; 10. Hoosac Valley; 11. Mahar; 12. Hampshire; 13. Springfield Sci-Tech.
FIRST ROUNDBelchertown 4, Greenfield 2 Wahconah 7, Springfield Sci-Tech 0 Monument Mountain 7, Hampshire 3 Hoosac Valley 10, Mount Greylock 4 Mohawk Trail 5, Mahar 3
QUARTERFINALSSouth Hadley 2, Belchertown 1 Wahconah 2, Monument Mountain 1 Hoosac Valley 2, Southwick-Tolland 1 Frontier 5, Mohawk Trail 0
SEMIFINALSWahconah 13, South Hadley 9 Frontier 8, Hoosac Valley 2
CHAMPIONSHIPWahconah 13, Frontier 3
DIVISION 4
DIVISION 4
STATE CHAMPIONSHIP
STATE CHAMPIONSHIP
St. John Paul II 8, Oxford 7
STATE SEMIFINALS
STATE SEMIFINALS
St. John Paul II 5, Lowell Catholic 0Oxford 22, Lenox 2
NORTH SECTIONAL
NORTH SECTIONAL
SEEDINGS1. Essex Tech (17-3); 2. Cristo Rey (16-4); 3. O'Bryant (13-5); 4. Fenway (13-5); 5. Lowell Catholic (14-6); 6. Pope John (12-8); 7. Mystic Valley (10-8); 8. Manchester Essex (10-10); 9. Snowden (8-8); 10. Cathedral (9-9); 11. Matignon (5-15).
FIRST ROUNDManchester Essex 14, Snowden 0 Mystic Valley 7, Cathedral 0 Matignon 5, Pope John 2
QUARTERFINALS Manchester Essex 2, Essex Tech 1 Lowell Catholic 15, Fenway 0 Mystic Valley 3, Cristo Rey 0 Matignon 5, O'Bryant 4
SEMIFINALSLowell Catholic 2, Manchester Essex 1 Matignon 7, Mystic Valley 6
CHAMPIONSHIPLowell Catholic 12, Matignon 2
SOUTH SECTIONAL
SOUTH SECTIONAL
SEEDINGS1. St. John Paul II (19-1); 2. Mashpee (19-3); 3. Bristol-Plymouth (14-4); 4. Upper Cape (14-6); 5. Abington (14-6); 6. Old Colony (12-6); 7. Blue Hills (12-6); 8. Monomoy (13-7); 9. Sturgis East (10-6); 10. Holbrook (11-7); 11. Archbishop Williams (12-8); 12. West Bridgewater (12-8); 13. Maimonides (11-9); 14. Nantucket (7-9); 15. Bishop Connolly (7-11); 16. Millis (3-117).
FIRST ROUNDSt. John Paul II 5, Millis 4 Monomoy 9, Sturgis East 2 Upper Cape 16, Maimonides 0 West Bridgewater 4, Abington 3 Mashpee 5, Bishop Connolly 0 Blue Hills 8, Holbrook 2 Bristol-Plymouth 7, Nantucket 1 Archbishop Williams 5, Old Colony 2
QUARTERFINALSSt. John Paul II 4, Monomoy 2 West Bridgewater 7, Upper Cape 6 Mashpee 16, Blue Hills 1 Archbishop Williams 10, Bristol-Plymouth 5
SEMIFINALSSt. John Paul II 12, West Bridgewater 4 Mashpee 6, Archbishop Williams 5
CHAMPIONSHIPSt. John Paul 11, Mashpee 0
CENTRAL SECTIONAL
CENTRAL SECTIONAL
SEEDINGS1. Oxford (14-4); 2. Tahanto (13-4); 3. St. Bernard’s (15-5); 4. West Boylston (14-6); 5. Leicester (14-6); 6. Uxbridge (13-7); 7. Clinton (13-7); 8. Lunenburg (12-8); 9. Ayer-Shirley (11-9); 10. Millbury (10-10); 11. Advanced Math & Science (10-10); 12. Maynard (10-10); 13. Blackstone-Millville; 14. Narragansett (10-10); 15. Hopedale (8-9).
FIRST ROUNDLunenburg 5, Ayer Shirley 4 West Boylston 2, Blackstone-Millville 1 Leicester 8, Maynard 2 Tahanto 3, Hopedale 2 Clinton 8, Millbury 7 St. Bernard's 2, Narragansett 0 Uxbridge 3, Advanced Math and Science 1
QUARTERFINALSOxford 8, Lunenburg 3 Leicester 6, West Boylston 3 Tahanto 10, Clinton 3 St. Bernard's 2, Uxbridge 1
SEMIFINALSOxford 7, Leicester 4 St. Bernard's 9, Tahanto 3
CHAMPIONSHIPOxford 6, St. Bernard's 5
WEST SECTIONAL
WEST SECTIONAL
SEEDINGS1. Granby; 2. Hopkins; 3. Lenox; 4. Springfield Commerce; 5. McCann Tech; 6. St. Mary (Westfield); 7. Ware; 8. Smith Academy; 9. Westfield Tech; 10. Turners Falls; 11. Pathfinder.
FIRST ROUNDSmith Academy 2, Westfield Tech 0 Ware 7, Turners Falls 1 Pathfinder 3, St. Mary (Westfield) 0
QUARTERFINALS Smith Academy 4, Granby 2 McCann Tech 7, Springfield Commerce 5 Hopkins 2, Ware 1 Lenox 4, Pathfinder 3
SEMIFINALSMcCann Tech 4, Smith Academy 2 Lenox 8, Hopkins 1
CHAMPIONSHIPLenox 7, McCann Tech 2