УРОК 16.

ТЕМА: "Виконання індивідуальних та колективних проектів".

РОБОТУ ВИКОНАТИ ДО 01.04.2020 року.

Навчальні проекти.pptx

ПЛАН ОПРАЦЮВАННЯ ТЕМИ УРОКУ

  1. Переглянути навчальну презентацію до уроку.

2. Опрацювати опорний конспект з теми на даній сторінці.

3. Практичні завдання.

4. Виконати тестові завдання.

У науковій літературі існує декілька понять - визначень слова «проект».

Проект – це систематична форма організації діяльності у взаємозв’язку її теоретичних і практичних аспектів (С.Б. Кримський).

Проект – це послідовність взаємопов’язаних подій, що відбуваються впродовж установленого обмеженого проміжку часу та спрямовані на досягнення неповторного і водночас певного результату (Ф. Бег’юлі)

Проект – це комплекс пошукових, дослідницьких, графічних та інших видів робіт, виконаних із метою практичного чи теоретичного розв’язання значущої проблеми (Є.С. Полат).

Проект – це інноваційна форма організації освітнього середовища, в основі якої – комплексний характер діяльності тимчасового колективу спеціалістів в умовах активної взаємодії з навколишнім середовищем.

Проект – це сукупність дій, документів, текстів для створення реального об’єкта, предмета, створення теоретичного і практичного продукту (Л.В. Ващенко).

Проекти можна класифікувати за різними ознаками.

За домінуючим видом діяльності:

1. Дослідницькі проекти (залучають учнів до науково-дослідних форм діяльності; мають чітку структуру, грамотно сформульовані завдання, актуальність предмета дослідження)

2. Творчі проекти (оформлення результатів проекту буде зроблене у вигляді сценарію відеофільму, драматизації, програми свята, плану твору, статті, репортажу, газети, альманаху, альбому тощо; не мають детально проробленої структури спільної діяльності учасників, вона тільки намічається й далі розвивається, орієнтуючись як на жанр, у якому буде представлений кінцевий результат проекту, так і на інтереси учасників).

3. Рольові й ігрові проекти (учасники обирають для себе певні ролі, обумовлені характером та змістом проекту).

4. Ознайомлювально-орієнтовні (інформаційні) проекти (спрямовані на збір інформації про певний об’єкт, явище, процес, що передбачає ознайомлення учасників проекту із цією інформацією, її аналіз та узагальнення фактів; потребують добре продуманої структури й можливості її систематичної корекції в ході роботи).

5. Прикладні (орієнтовані на практику) проекти (характеризуються орієнтацією на чітко визначений від самого початку результат діяльності його учасників, причому цей результат обов’язково відображає соціальні інтереси учасників проекту; потребують ретельно продуманої структури, докладного сценарію діяльності його учасників з визначенням функцій кожного з них, грамотного оформлення результатів діяльності, участі кожного члена групи в оформленні цих результатів).

За предметно-змістовною ділянкою:

1. Монопроекти (проводять у рамках одного предмета але передбачає застосування знань і з інших навчальних ділянок).

2. Міжпредметні проекти (як правило, виконують у позаурочний час; потребують кваліфікованої координації з боку фахівців та спільної роботи багатьох творчих груп).

За характером координації:

1. Проекти з відкритою, явною координацією (координатор проекту відкрито виконує свою власну функцію, спрямовуючи роботу його учасників).

2. Проекти із прихованою координацією (приховану координацію використовують головним чином у телекомунікаційних проектах, у таких проектах координатор є повноправним учасником проекту).

За характером контактів:

1. Внутрішні або регіональні проекти (у межах однієї країни). Це проекти, які організовують або всередині однієї школи, міждисциплінарні, або між школами, класами всередині регіону, однієї країни. В основному це телекомунікаційні проекти.

2. Міжнародні проекти (учасники проекту є представниками різних країн ). Ці проекти передбачають наявність засобів інформаційних технологій, спеціально підготовленої команди методистів та спеціального фінансування.

За кількістю учасників проектів

1. Індивідуальні (виконує один учень).

2. Парні проекти (спрямовані на розвиток спілкування, формування вміння працювати з партнером, враховуючи його інтереси та можливості).

3. Групові проекти (формують навички співробітництва; кожний етап роботи над проектом може мати свого ситуативного лідера).

За тривалістю виконання

1. Короткострокові проекти (використовують при розв’язанні невеликої проблеми або частини великої проблеми).

2. Проекти середньої тривалості (від тижня до місяця)

3. Довгострокові проекти (від місяця до кількох місяців).

Для того, щоб створити проект потрібно добре знати усі етапи роботи над ним та особливостями їх організації.

Етапи роботи над проектом:

1. Початковий. Розробка основних ідей, констатація вивченості проблеми, збір та аналіз даних, обґрунтування актуалізації, формулювання гіпотези. Визначення проблеми.

2. Організація діяльності. Формування груп, розподіл обов'язків, планування роботи, розробка змісту етапів, визначення форм і методів управління і контролю, корекція з боку педагога.

3. Здійснення діяльності. Збір та обробка інформації з урахуванням теми, мети. Підготовка наочно-графічного матеріалу, розробка аудіо-відеоряду проекту. Контроль і корекція проміжних результатів, співвіднесення їх з метою, керівництво, координація роботи учнів. Розробка проектного продукту.

4. Презентація проектного продукту. Представлення і захист проекту в класі, на конференції і т.д. Зіставлення первісних цілей і результатів дослідження.

5. Оцінювання. В основу методу покладено ідею про спрямованість навчально-пізнавальної діяльності школярів на результат, який отримується при вирішенні тієї чи іншої практично чи теоретично значущої проблеми.

Потрібно продумати й розробити навчально-методичний пакет проекту:

    1. Візитну картку проекту;

    2. Дидактичні й методичні матеріали;

    3. Критерії оцінювання самостійних досліджень.

Розробка візитної картки проекту починається з опису особливостей вивчення даної теми (анотація проекту).

Анотація містить: навчальні теми, які охоплює навчальний проект, опис основних досліджуваних теоретичних положень та коротке пояснення того, як практичні заняття й самостійні дослідження допоможуть відповісти на проблемні питання.

Під дидактичними цілями мають на увазі мету навчального процесу, до складу якого входить проект, як метод досягнення мети.

Під методичними завданнями проекту мають на увазі завдання, пов’язані з формуванням в учнів певних знань, умінь та навичок.

При розробці проекту вчителеві слід приділяти особливу увагу дидактичним та методичним матеріалам, покликаним підтримати проектну діяльність. До дидактичних матеріалів можуть входити: певні інструкції щодо завдань, форми щоденників спостережень, робочі зошити, тестові завдання, перелік різних навчальних ресурсів тощо.

У ході виконання проекту створюється портфоліо проекту.

До складу портфоліо проекту можуть входити:

    • паспорт проекту;

    • плани виконання проекту та окремих його етапів;

    • проміжні звіти групи;

    • уся зібрана інформація з теми проекту, зокрема необхідні ксерокопії та роздруківки з Інтернету;

    • результати досліджень та аналізу;

    • записи всіх ідей, гіпотез і рішень;

    • звіти про наради групи, проведені дискусії, «мозкові штурми» тощо;

    • короткий опис усіх проблем, з якими доводиться зіштовхуватися проектантам, і способів їх подолання;

    • ескізи, креслення, начерки продукту;

    • матеріали до презентації (сценарій); інші робочі матеріали й чернетки групи.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Перейти на інтернет-ресурс https://learningapps.org/ Ввести логін та пароль. В папці класу відкрити вправу "Етапи створення проекту" та виконати її.

https://learningapps.org/myapps_teacher.php?action=printlist&class=340115.pdf

Робота над проектом

1. Вибрати тему проекту (самостійно).

2. Розробка основних ідей, констатація вивченості проблеми, збір та аналіз даних, обґрунтування актуалізації, формулювання гіпотези. Визначення проблеми.

3. Реалізація проекту.

Готовий проект надіслати в ГУГЛ-КЛАС.