ZDROWE ODŻYWIANIE
co to oznacza w praktyce ?
Co to jest "zdrowe odżywianie"
ZDROWE ODŻYWIANIE to dostarczanie organizmowi takiej ilości kalorii (energii), której potrzebujemy by prawidłowo funkcjonować. Ilość ta zależy od wieku, płci, stanu zdrowia czy poziomu aktywności fizycznej. Wraz z tą energią, która dostaje się do organizmu dzięki pożywieniu dostarczane są niezbędne składniki odżywcze, budulcowe, które pozwalają organizmowi prawidłowo pracować. Żywienie takie pozwala zapobiegać niedoborom żywieniowym, sprzyja zachowaniu zdrowia, koncentracji, sił witalnych i chroni przed chorobami dietozależnymi, wspiera odporność organizmu, płodność i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?
Unikanie objadania się, przejadania.
Jedzenie produktów jak najmniej przetworzonych czyli owoców, warzyw, produktów zbożowych pełnoziarnistych, mięsa/ryb/nabiału (w zależności też od światopoglądu dot. kwestii środowiska czy praw zwierząt), orzechów, nasion, pestek itd.
Unikanie sztucznych substancji: barwników, konserwantów, słodzików w napojach, wypełniaczy itd.
Rozważne stosowanie cukru i zamienników.
Picie odpowiedniej ilości płynów niedostarczających kilokalorii np. wody.
Unikanie produktów zawierających antybiotyki i hormony w szczególności nabiału i mięsa oraz wędlin oraz stosowanie ich zamiennie z roślinami strączkowymi.
Jedzenie dużej ilości warzyw. Ile porcji warzyw i owoców dziennie jadać? Sprawdź tutaj.
Obserwację swojego organizmu i sygnałów, które wysyła po spożyciu posiłków np. senność, dolegliwości żołądkowe, zaparcia. Tak by móc modyfikować sposób odżywiania i dobór produktów.
Umiarkowane spożycie soków owocowych z uwagi na to, że zawierają dużo cukrów prostych, a mało błonnika.
Jedzenie kolacji najpóźniej 2-3 h przed snem. Wieczorem organizm spowalnia przemianę materii, szykuje się do regeneracji. Objadanie się na wieczór nie jest korzystne dla zdrowia.
Dbałość o jakość produktów, które spożywamy. Wybieranie produktów o znanym pochodzeniu, sezonowych, od zaufanego sprzedawcy, producenta, który hoduje lub uprawia w sposób zrównoważony (o ile to możliwe)
Unikanie barów i restauracji typu fast food, miejsc z żywnością niewiadomego pochodzenia.
Świadome jedzenie i umiejętne kontrolowanie tego ile zjadamy.
Różnorodność zjadanych produktów ze względu na ich zróżnicowane oddziaływanie na organizm i odmienny skład witamin, składników mineralnych i składników aktywnych (antyoksydanty, polifenole itd)
Jedzenie produktów takich jak słodycze, słone przekąski i inne produkty przetworzone jako okazjonalny element diety, deser raz czy 2 razy w tygodniu, a nie na co dzień. Przestrzeganie mniej więcej zasady 90% zdrowej żywności i 10% mniej zdrowej moim zdaniem jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które pozwala zjadać coś niekoniecznie super zdrowego, ale co lubimy i nadal dbać o zdrowie.
źródło: https://kreatorniazmian.pl/zdrowe-odzywianie-co-to-wlasciwie-oznacza/