TECHNIKA

TECHNIKA - CO TO TAKIEGO?


Technika (stgr. τέχνη, technē „sztuka, rzemiosło, kunszt, umiejętność”) – dziedzina działalności obejmującej wytwarzanie zjawisk i przedmiotów niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Pojęcie techniki bywa popularnie utożsamiane z technologią, czyli wiedzą o wytwarzaniu za pomocą środków technicznych.

Słowo „technika” określa też same urządzenia techniczne, a także sposób wykonywania określonych czynności (na przykład technika gry na skrzypcach, technika malowania obrazów, technika walki zapaśniczej).

Działalnością badawczą w dziedzinie techniki zajmują się nauki techniczne i inżynieria. Tak zdefiniowana technika stanowi zasadniczy składnik cywilizacji.


ŹRÓDŁO:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Technika



(...)

"W "Słowniku naukowo-technicznym angielsko-polskim" można odczytać, że technology to technika, nauki techniczne oraz że termin technique oznacza umiejętność, technikę (wykonania). To samo źródło tłumaczy technological progress jako postęp techniczny. Nowa (6-tomowa) Encyklopedia Powszechna PWN podaje w haśle "Technika", że jedno z podstawowych znaczeń tego terminu określa "tworzone przez człowieka środki materialne i składające się na wiedzę techniczną reguły posługiwania się tymi środkami oraz ich projekty stosowane do zdobywania, przekształcania i wykorzystywania dóbr materialnych...". W dalszej części tego hasła można przeczytać jednoznaczne: angielski termin technology odpowiada pojęciowo polskiemu terminowi technika. Tam też podano wielki chronologiczny wykaz osiągnięć techniki, w którego ostatniej części figurują takie pozycje jak tranzystor, zegar atomowy, magnetowid, układy scalone, laser, mikroprocesor, komputer osobisty, płyta kompaktowa. Wszystko to, i inne podobne wynalazki, nasi leniwi naukowcy nazywają - za literaturą anglojęzyczną - high technology (HT) zamiast mówić po prostu "najnowsze osiągnięcia techniki" lub podobnie (byle po polsku!).

Przy okazji warto przyjrzeć się dokładniej definicji słowa "technika". "Słownik wyrazów obcych" podaje, że pochodzi ono od greckiego wyrazu techne oznaczającego "sztukę, rzemiosło" i oznacza "ogół środków i czynności wchodzących w zakres działalności ludzkiej, związanej z wytwarzaniem dóbr materialnych." To samo źródło informuje, że termin "technologia" pochodzi od greckich słów techne i logos (zbiór, rozum i in.) i oznacza "metodę przetwarzania dóbr materialnych w dobra użyteczne; także: wiedzę o tym procesie." Bardziej na nazwanie "technologią" zasługuje jeszcze inny, bardzo też ostatnio popularny, termin angielski - know-how, który ten słownik wyjaśnia jako "suma wiedzy technicznej i technologicznej koniecznej do wytwarzania określonego wyrobu". Całe zamieszanie powiększył jeszcze jeden angielski (amerykański) termin engineering, który po spolszczeniu stał się inżynierią i w ten sposób mamy już kompletny bełkot w języku polskim i "bardzo nowoczesne" przedmioty w stylu "Inżynieria zarządzania", "Inżynieria produkcji", "Inżynieria medyczna" itd.

Trzytomowy "Słownik języka polskiego" podaje, że technika to dział cywilizacji i kultury obejmujący środki materialne i umiejętności posługiwania się nimi, umożliwiające człowiekowi celową działalność gospodarczą i opanowywanie przyrody." Jak widać, poszczególne definicje bardzo różnią się od siebie. Ale myślę, że w umysłach tysięcy wychowanków naszej Uczelni - wykształconych w duchu kultury europejskiej - różnica pomiędzy techniką a technologią jest jasna: technika to jak się coś wytwarza, jakimi urządzeniami lub narzędziami, przy użyciu jakich surowców i procesów, natomiast technologia to parametry pracy tych narzędzi lub parametry procesów (nacisk, ciśnienie itp.)."

ŹRÓDŁO:  prof. Zbigniew Łucki 

Proszę... nie mówmy "technologia" na technikę!