Wskaźniki pH

Codziennie atakują nas różne reklamy. W części z tych reklam wykorzystuje się sformułowania naukowe, by przekazywany komunikat był bardziej przekonujący. Czy jednak na pewno wiemy, co oznaczają terminy zawarte w tych reklamach? Co oznacza sformułowanie, że pH w jamie ustnej po posiłku spada? Dlaczego poleca się mydło do mycia o pH równym 5,5, a żel do higieny intymnej o pH 3,5? Co oznacza zatem oznaczenie pH? I jak można je obliczyć, zmierzyć?

Po to aby dowiedzieć się więcej o pH i wskaźnikach pH utworzono tą stronę.

Ta strona to tzw. WebQuest, czyli internetowy materiał do samodzielnej nauki. W tym WebQueście tematem są wskaźniki pH. Strona przeprowadzi Cię przez kolejne działania - tak byś na końcu wiedział / wiedziała wszystko na ten temat. Lekcję można w każdym momencie przerwać - by powrócić do niej po jakimś czasie.

Na górze strony są kolejne zakładki, klikając w nie od lewej do prawej zapoznasz się z całym tematem:

 1. Jesteśmy na stronie głównej - tu masz za zadanie oglądnięcie filmu i odpowiedzenie na 1 pytanie.
 2. We wprowadzeniu umieszczony jest test - nie martw się jeżeli nie znasz odpowiedzi na zadane w nim pytania, ten test ma za zadanie zasugerować Ci jak ważnym i życiowym tematem są wskaźniki pH i czego możesz się spodziewać po dzisiejszej lekcji (nacobezu).
 3. Zadanie - opisuje jakie masz zadanie do wykonania - czyli co będzie oceniał nauczyciel po zakończeniu Twojej pracy (będzie to mapa pojęć).
 4. Proces - opisuje co i w jaki sposób oceni nauczyciel po zakończeniu przez Ciebie pracy (kryteria sukcesu).
 5. Źródło 1 zawiera link do interaktywnych materiałów, których zadaniem jest zapoznanie Cię z tematem.
 6. Źródło 2 zawiera link do interaktywnego laboratorium, w którym można przeprowadzić badania dotyczące pH i wskaźników.
 7. W zakładce ewaluacja opisane jest jakie cechy mapy pojęć (czyli Twojego zadania) będą oceniane przez nauczyciela.
 8. W podsumowaniu są zadania pozwalające Ci na samo-ewaluację - czyli samodzielne sprawdzenie czy i czego się już nauczyłeś / nauczyłaś.
 9. Ostania strona - sprawdzenie - zawiera:
 • miejsce do wysłanie Twojego zadania (mapy pojęć) - bardzo prosimy o wysłanie mapy!,
 • test sprawdzający czy i czego się nauczyłeś / nauczyłaś (analogiczny jak test początkowy) - bardzo prosimy o wypełnienie testu !!!,
 • test ewaluacji (oceny) tego WebQuestu.

Życzymy miłej nauki!

Oglądnij poniższy film ...

(Aby uruchomić film kliknij na strzałkę.)

... w ankiecie poniżej odpowiedz na pytanie zawarte w filmie (wybierz jedną odpowiedź lub napisz że nie znasz odpowiedzi)!

(Aby przejść do ankiety kliknij na jej obraz, przesuwając ankietę góra-dół zobaczysz pytanie i odpowiedzi na pytanie.)