Okrem pravidelných konzultácií   s projektovými koordinátormi z našich partnerských škôl, príležitostne organizujeme špeciálne spoločné aktivity. Sú zamerané hlavne na rozvoj medzinárodnej spolupráce, ďalšie vzdelávanie koordinátorov partnerských škôl, získavanie nových kontaktov alebo vzájomné zdieľanie skúsenosti a  dobrej praxe. 

Hosťovanie žiakov medzinárodnou účasťou 

17.04.2024

V apríli tohto roku zorganizovala Jazyková škola International House Bratislava rámci programu erasmus+ neuveriteľné stretnutie, ktorého sa zúčastnili žiaci a učitelia z Nemecka, Fínska, Dánska, Španielska a Talianska. Táto udalosť, ktorá sa uskutočnila v spolupráci s partnerskými školami, priniesla do Bratislavy 54 detí a 22 učiteľov, ktorí spoločne vytvorili dynamické a inšpiratívne prostredie pre vzdelávanie a kultúrnu výmenu.

Stretnutie bola skvelou príležitosťou na zdieľanie skúseností a poznatkov medzi študentmi a učiteľmi z rôznych krajín. Každý deň bol plný vzdelávacích aktivít, ktoré boli šité na mieru podľa potrieb a záujmov účastníkov. Jazykové kurzy sa neobmedzovali len na tradičnú výučbu, ale zahŕňali aj rôzne interaktívne aktivity a hry, ktoré pomáhali zlepšovať komunikačné schopnosti v anglickom jazyku a zároveň povzbudzovali medzikultúrny dialóg.

Okrem výučby jazyka mali účastníci možnosť objaviť krásy a kultúru Slovenského hlavného mesta. Návštevy historických pamiatok, tradičných reštaurácií a folkloristických predstavení im umožnili spoznať bohaté dedičstvo krajiny a rozvíjať nové priateľstvá.

Pre žiakov aj učiteľov toto stretnutie predstavovalo neskutočný zážitok, ktorý im poskytol nové perspektívy a inšpiráciu. Výmena nápadov a skúseností medzi rôznymi kultúrami prispela k obohateniu ich vzdelávacieho prostredia a posilneniu medzikultúrnej tolerance a porozumenia.

Jazyková škola International House Bratislava je hrdá na úspech tohto podujatia a verí, že takéto medzinárodné stretnutia budú pokračovať aj v budúcnosti, prispievajúc k vzájomnému obohacovaniu a rozvoju študentov a učiteľov z celého sveta


Návšteva študentov zo Španielska oživila IHBA


 Skupina študentov zo Španielska navštívila Bratislavu ako súčasť ich medzinárodného programu erasmus+  a vytvorila tak živé a pestrofarebné prostredie pre učenie a zábavu.

Táto návšteva bola nielen príležitosťou na zdokonaľovanie jazykových zručností, ale aj na rozširovanie kultúrnych obzorov. Študenti zo Španielska priniesli do triedy svoju unikátnu kultúru, tradície a spôsob života, čím obohatili vzdelávací proces o nové perspektívy a zážitky.

Všetky aktivity sa niesli v duchu radosti a zábavy. Študenti sa zapájali do rôznych interaktívnych hier, diskusií a skupinových projektov, ktoré nielenže posilňovali ich jazykové schopnosti, ale aj povzbudzovali k vzájomnej komunikácii a spolupráci. Okrem toho mali študenti možnosť objavovať krásy Bratislavy.

Návšteva študentov zo Španielska bola príležitosťou na vytvorenie nových priateľstiev a medzikultúrneho porozumenia. Študenti si vymieňali skúsenosti, tradície a zvyky. Jazyková škola International House Bratislava je hrdá, že mohla privítať študentov zo Španielska a verí, že táto návšteva zanechala trvalý dojem nielen na študentov, ale aj na celú školskú komunitu. Tieto medzinárodné výmeny sú dôležitou súčasťou vzdelávania, ktorá prispieva k rozvoju medzikultúrnej komunikácie a porozumenia. 



Job Shadowing v Prahe 

Inšpirijúca skúsenosť

29.5.2024

V dňoch 26.5.-28.5.2024 som sa zúčastnila zahraničnej pracovnej cesty v Brne v základnej škole Gajdošovej 3. Mobilita bola zameraná na 6 princípov, ako zvládnuť inklúziu na školách. Na škole nás privítal pán riaditeľ Mgr. Rostislav Novotný spolu s pánom zástupcom pre inkluzívne vzdelávanie a vedúci ŠPP Mgr.Jan Olbert. Predstavili nám školu, porozprávali o prevádzke a fungovaní základnej školy. Zoznámili nás aj s českým školským systémom, v ktorom som nevidela veľké rozdieli oproti nášmu. Ďalej sme mali možnosť priamo pozorovať vyučovanie v triedach prvého stupňa. Navštívili sme triedy, v ktorých sa vyučovalo metódou Montessori. Bolo to veľmi zaujímavé a inšpirujúce. Triedy boli veľmi priestranné a plné pomôcok, hlavne drevených. Žiaci pracovali v skupinách alebo samostatne. V triede vládla príjemná a kľudná pracovná atmosféra. Bola som na pozorovaní aj v bežnej triede, kde bol zaradený nemobilný žiak. Mal prideleného svojho asistenta. Pracoval v pohode. V každej triede boli prítomní traja pedagogickí zamestnanci – učiteľ a asistenti alebo dvaja učitelia a asistent. Mali sme možnosť navštíviť aj triedu deviatakov, ktorí už mali po prijímacích skúškach. Testovanie ich ešte len čaká v júni a slúži hlavne k porovnaniu úrovne škôl.Tento job shadowing bol pre mňa inšpirujúcou skúsenosťou.

Konferencia pre koordinátorov konzorcia. 17. februára 2024

17. februára 2024, 8.00-14.00. 

Pozývame všetkých koordinátorov členských škôl nášho konzorcia na konferenciu IH Bratislava.

Termín: 17.2.2024 (sobota)

Čas:     8:00 - 14:00

Miesto:  IH Bratislava, Moskovská 13 

Témy workshopov:  


Vyhodnotenie projektu 22.

Prezentácia výsledkov mobilít koordinátormi členských škôl.

5 min. prezentácia aktivít, cez projektové web stránky členských škôl.

Ako pripraviť školu a účastníkov na mobilitu.

Kontrola dokumentácie, akých chýb sa treba vyvarovať. 

Erasmus bez papiera, ako pripraviť zmluvy, Learning program, Learning agreement a Europass.

Platformy na zdieľanie dokumentov, projektov, nápadov.


Registrujte sa do 2.2.2024.

Ďakujeme a tešíme sa na vašu účasť.

Stretnutie koordinátorov konzorcia 4. septembra 2023 

Na stretnutí sa zúčastnili koordinátori našich členských škôl.


Program stretnutia: 




Návšteva u švédskeho partnera v Štokholme

8.5. 2023

V máji sme sa zúčastnili na veľmi zaujímavom stretnutí s našim partnerom , Konzorcium základných škôl v Štokholme v obci Huddinge v Štokholmskom kraji, ktoré je súčasťou mestskej oblasti Štokholmu. Obec je so svojimi približne 110 000 obyvateľmi druhou najľudnatejšou v Štokholmskej župe.

V škole nás privítala Cecilia ( koordinátorka konzricia) a dve milé študentky s perfektnou angličtinou sa nám venovali pri prehliadke celej školy. Koncept školy je pre nás veľmi zaujímavý, škola sa rozkladala vo viacerých dvojposchodových budovách a s mnohými  vonkajšími aj vnútornými priestormi na relax. Multikultúrne prostredie podčiarkovala aj informácia, že školu navštevujú žiaci mnohých národností. Strávili sme v škole celý deň a doma na Slovensku sme ďalej pokračovali v príprave Jog shadowingu pre členské školy konzorcia. Plánujeme realizovať Job shadowing vedúcich zamestnancov slovenských škôl  vo švédskych  partnerských školách v októbri 2023. 

Počas tejto aktivity  sa oboznámime so švédskym školským systémom, spoznáme niektoré inovatívne metódy stimulujúce diskusie a interakcie v škole. Oboznámime sa s riadením školy a so spôsobom napĺňania potreby žiakov zo znevýhodneného alebo odlišného prostredia, a to aj vzhľadom na súčasný kontext týkajúci sa mladých migrantov.

JBSH pomôže účastníkom:

- Chápať dôležitosť demokratickej školskej klímy a riadenia školy a oceniť demokratické diskusie v škole;

- Zistite, ako sa na švédskych školách vyučujú témy EÚ a podnecujú demokratickú diskusiu v ich školách;

- Naučiť sa, ako môžu začleniť perspektívy EÚ a demokratickú diskusiu do ich vlastného školského kontextu;

- Uznať demokratický dialóg ako preventívny prístup proti polarizácii;

- Vyvinúť rôzne stratégie, nástroje a techniky, aby sa študenti stali aktívnejšími ako občania;

- Zažiť a analyzovať skutočné a potenciálne vplyvy demokratickej školskej klímy. 

Erasmus+ seminar “Consortium coordinators – challenges and opportunities” on 28th – 31st March 2023 in Øystese, Norway. 

28.03.2023-31.03. 2023

Cieľom seminára bolo podporiť koordinátorov konzorcií pri budovaní silných a úspešných konzorcií zahŕňajúcich inštitúcie predškolského, základného a stredoškolského vzdelávania, ako aj poskytovateľov vzdelávania dospelých.

Účastníkmi boli zástupcovia koordinátorov konzorcia z 15 európskych krajín a pracovníci národných  agentúr z piatich krajín.

Pracovné metódy počas seminára zahŕňali plenárne prezentácie, workshopy a skupinové diskusie.


Akreditácia Erasmus je nástrojom pre organizácie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy, školského vzdelávania a vzdelávania dospelých, ktoré sa chcú otvoriť cezhraničnej výmene a spolupráci. Získanie akreditácie Erasmus potvrdzuje, že žiadateľ vytvoril plán na realizáciu vysokokvalitných aktivít mobility ako súčasť širšieho úsilia o rozvoj svojej organizácie. Mobilitné konzorcium je skupina organizácií z tej istej krajiny, ktoré realizujú aktivity mobility ako súčasť spoločného plánu Erasmus. Každé konzorcium mobility koordinuje vedúca organizácia: koordinátor konzorcia mobility, ktorý musí byť akreditovaný akreditáciou Erasmus. Vytvorenie a koordinácia akreditovaného konzorcia môže byť náročné, no zároveň odmeňujúce. Počas prvých workshopov seminára si účastníci vymieňali myšlienky a nápady o príležitostiach pre akreditované konzorciá. Nižšie je uvedených päť výhod:


A. Aké sú hlavné príležitosti pre koordinátorov konzorcia Erasmus+?

Päť dobrých dôvodov prečo byť súčasťou akreditovaného konzorcia


1. Konzorciá môžu vytvárať pocit spolupatričnosti a podporovať vzájomné učenie sa

Prostredníctvom konzorcia môžu členovia získať podporu od koordinátora a ostatných členov. To znamená, že koordinátor aj členovia nebudú pri riešení problémov súvisiacich s aktivitami Erasmus+ sami. Podobne môže konzorcium uľahčiť zdieľanie skúseností medzi zúčastnenými školami alebo organizáciami.

2. Konzorciá môžu svojim členom poskytnúť prístup k dlhodobému financovaniu

Konzorcium je akreditované počas celého programového obdobia. Akreditácia preto ponúka členom konzorcia určitú finančnú stabilitu. Stabilita financovania uľahčuje sledovanie dlhodobých cieľov, a preto môže pomôcť naplniť spoločné potreby členov konzorcia.

3. Konzorciá môžu svojim členom stanoviť dlhodobé ciele

Akreditované konzorcium môže podporovať široký, strategický rozvoj inštitúcií. Dlhodobé ciele môžu zase uľahčiť kontinuálne vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov a študentov a dlhodobý pohľad na rozvoj škôl a organizácií. Vďaka spoločnému úsiliu môže byť potenciálny vplyv takýchto aktivít väčší, než aký môže dosiahnuť jedna škola alebo organizácia sama a do šírenia projektu a výsledkov vzdelávania sa zapája väčší počet ľudí.

4. Konzorciá môžu podporovať miestnu a regionálnu spoluprácu a zlepšiť začlenenie

Z miestnej alebo regionálnej perspektívy môže konzorcium zlepšiť kvalitu vzdelávania, ako aj miestne a regionálne vzdelávacie politiky. Konzorcium môže budovať kompetencie medzi svojimi členmi a môže podporovať rozvoj v tematickej aj geografickej dimenzie. Okrem toho môže podporovať medzinárodné aktivity vo vidieckych školách alebo školách s určitým znevýhodnením, ktoré by inak nemali kapacitu zúčastniť sa programu Erasmus+.

Konzorcium môže zlepšiť komunikáciu medzi školami a vedením škôl na miestnej alebo regionálnej úrovni. 

5. Konzorciá môžu byť pre menej skúsených členov odrazovým mostíkom do programu Erasmus+

Účasťou v konzorciu môžu členovia posilniť svoje vlastné kapacity v medzinárodnej spolupráci v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. Niektorí členovia môžu nakoniec chcieť spustiť vlastný projekt Erasmus+ alebo požiadať o vlastnú akreditáciu.

17. konferencia IH Bratislava- 18.2.2023

Na konferenciu sme pozvali všetkých učiteľov našich partnerských škôl, ktorí sa zúčastnili vzdelávacích mobilít a vytvorili sme príjemný priestor pre zdieľanie.  Koordinátori škôl mali workshopy, na ktorých sme sa naučili správne využívať IKT na zdieľanie našich Erasmus + projektov a ako správne komunikovať projekt. Bilancovali sme uplynulé obdobie a nastavili nové procesy na ďalšie obdobie.

Správa o projektovej činnosti k 18.2.2023:

  ZŠ Mudroňka TU ZŠ Nejedlého TU

Online webinár s konzorciami z EU 18.12.2022

Z iniciatívy nemeckého konzorcia EFORRT-A sa uskutočňuje séria online webinárov, na ktorých sa zúčastňujeme so zámerom zdieľania dobrej praxe, získania nových partnerov v EU priestore. 

Next Webinar: 

8th of December 2022 at 11:00 

9th of March 2023 from 11:00 to 12:30 CET.

1st of June 2023 from 11:00 to 12:30. 

21st of September 2023 from 11:00 to 12:30. 

Pracovné stretnutie 18.10-19.10.2022

Zorganizovali sme pracovné stretnutie s našimi partnerskými školami z Fínska, Ylivieska, Portugalska- Sintra, a zo Španielska- Badajoz. 

V r. 2022-2023 plánujeme s nimi nový  projekt: Active citizen- Towards a more Sustainable Europe.  

eTwinning  v Žiline - február 2022

Koordinátori konzorcia zo všetkých partnerských škôl sa zúčastnili vzdelávacieho festivalu v Žiline. Získali sme nové poznatky o využívaní nástroja eTwinning, spoznali sme zaujímavé príbehy nadšených aktívnych učiteľov s mnohoročnou skúsenosťou s projektmi Erasmus+.