SAVJETI ZA ODABIR ZANIMANJA

1) Definiraj što točno želiš

Na primjer neizmjerno voliš matematiku, dobar si s brojevima i djecom, želiš biti profesor. Dobro se zapitaj kolika je ta ljubav i probaj se zamisliti u nizu znamenki za tridesetak godina. Pritom budi iskren sa sobom i provjeri koliko si zaista dobar na tom području. Hoćeš li ikada moći uspostaviti autoritet nad učenicima i prenijeti im to svoje silno znanje? Predoči si kakvu budućnost želiš.

2) Informiraj se

Pokušaj se što više zapitati I što više istraživati različita zanimanja sve dok ti se nekoliko od njih ne svidi.Potraži savjete od onih koji imaju doticaja s tvojom sferom interesa i čije će informacije biti relevantne u praksi, a ne samo u teoriji. Uvijek se možeš obratiti organizacijama sa stručnjacima koji nude besplatno profesionalno usmjeravanje alatima kao što su sustav informiranja o tržištu rada, upitnici samoprocjene osobina ličnosti povezanih s poslom i slično.

3) Napravi plan

Ne zanemaruj važnost svoje karijere, nego što prije počni djelovati da bi izvukao najbolje iz svojih mogućnosti i sposobnosti. Uvidi važnost fleksibilnosti. Želiš biti politolog, ali od stotinjak diplomiranih godišnje u Hrvatskoj, tržište apsorbira tek njih pedesetak. Razmisli o nečem drugom što će te također ispunjavati, pripremi se na drugotrajnu potragu za poslom ili budi prokleto dobar da te neki poslodavac zamijeti. Ukoliko to nije iznimno važno za tebe, bolje je da se prilagodiš i pristaneš na nešto srodno.

4) Donesi odluku

Prije samog kraja, postoji još nekoliko koraka koje možeš poduzeti. Pokušaj volontirati tamo gdje bi jednog dana htio raditi. Vidjet ćeš sliči li to onome što si zamislio. Ohrabrit će te u samom procesu odlučivanja. Možeš pronaći stručnog mentora koji će te detaljnije provesti kroz posao i objektivno procijeniti jesi li adekvatan za određenu poziciju. Sve opcije provjeri kroz podudarnost sa životnim stilom kojeg vodiš. Kad to učiniš, na dobrom si putu


Neke stranice sa upitnicima koje bi vam mogle pomoći u odabiru zanimanja: