Персоналії

Бауер Фрідріх Людвиг (Friedrich Ludwig Bauers) - німецький учений в галузі інформатики, заслужений професор Технічного університету Мюнхена, член-кореспондент Австрійської академії наук, член Німецької академії наук.

Детальніше https://de.wikipedia.org/wiki/Friedrich_L._Bauer

Биков Валерій Юхимович - (нар. 1945, Познань) — кібернетик, доктор технічних наук (1990), професор (1993). Видатний український інформатик, академік Національної Академії педагогічних наук України, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, директор Інституту інформаційних технологій і засобів навчання Національної Академії педагогічних наук України, голова спеціалізованої вченої ради в Інституті інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України

Детальніше http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/9361/1/Zhaldak.pdf

Блюменау Дмитро Йосипович (1924-2012) – радянський і російський педагог і фахівець в області інформатики, доктор педагогічних наук. Автор низьки фундаментальних праць з питань інформатики

Детальніше https://ru.wikipedia.org/wiki/Блюменау,_Дмитрий_Иосифович

Бріллюен Леон Ніколас (Léon Nicolas Brillouin) (1889-1969) французький фізик. Зробив значний внесок у квантову механіку, поширення радіочастот в атмосфері, фізики твердого тіла та теорії інформації.

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9on_Brillouin

Вінер Норберт (Norbert Wiener) (1894-1964) – американський математик-теоретик і прикладний математик. Творець основ кібернетики, пов'язаних із теорією інформації та теорією керування («батько кібернетики»).

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Norbert_Wiener

Глушков Віктор Михайлович (1923-1982) - — український радянський вчений, піонер комп'ютерної техніки, автор фундаментальних праць у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, ініціатор і організатор реалізації науково-дослідних програм створення проблемно-орієнтованих програмно-технічних комплексів для інформатизації, комп'ютеризації і автоматизації господарської і оборонної діяльності країни. Засновник наукової школи кібернетики в Україні. Лауреат численних премій і нагород. Дійсний член АН СРСР, АН УРСР. Почесний член багатьох іноземних академій. Засновник Інституту кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України, який і очолював до 1982 р.

Докладніше https://uk.wikipedia.org/wiki/Глушков_Віктор_Михайлович

Гооз Герхард (Gerhard Goos) (нар. 1937 р.) - професор інформатики в Карлсрузькому технологічному інституті (Феративна республіка Німеччини) та допомагає розвивати викладання комп'ютерних наук в Німеччині. Герхард Гооз є одним із засновників інформатики. Сьогодні він працює над реструктуризацією та реконструкцією об'єктно-орієнтованого програмного забезпечення. Подальші галузі досліджень: технологія комп'ютерного перекладання текстів та формальних методів програмного забезпечення.

Детальніше https://de.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Goos

Горошко Юрій Васильович (нар. 1964) - український вчений в галузі педагогічної інформатики. Доктор педагогічних наук, професор, один з розробників комплексу програм комп'ютерної підтримки навчання математики GRAN (керівник розробки академік М.І. Жалдак), завідувач кафедри інформатики і обчислювальної техніки Національного університет у«Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка

Детальніше http://www.gorod.cn.ua/news/lyudjam-o-lyudjah/50029-yurii-goroshko-isterichni-lyudi-z-poganimi-nervami-na-posadi-vikladacha-ne-zatrimuyutsja.html

Грем (Грехем) Рональд Льюїс (Ronald Lewis Graham ) (нар. - математик, що зробив великий вклад у розвиток дискретної математики. Написав ряд важливих робіт з планування виконання завдань, обчислювальної геометрії, теорії Рамсея. Найбільш відомий як співавтор книги «Конкретна математика», написаній у співавторстві з Дональдом Кнутом і Орен Поташніком.

Между 1993 и 1994 Грэм занимал должность президента американского математического общества. Он опубликовал около 320 статей и пяти книг.

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Graham

Дрейфус Філіп (Philippe Dreyfus) (нар. 1925 р.)- піонер французької інформатики. Магістр з фізики в 1950 р. Професор факультету інформатики Гарвардського університету, був залучений до використання Mark I, одного з перших автоматизованих комп'ютерів. У 1962 році один з перших серед вчених почав використовувати термін Informatique, як поєднання термінів "інформатика" та "автоматика". Філіп Дрейфус є членом Ради Європейської асоціації комп'ютерних послуг (ECSA) та був засновником Syntec Informatique. У 1990 році увів у науковий обіг термін "інформативність" .

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Philippe_Dreyfus

Єршо́в Андрі́й Петро́вич (1931—1988) — радянський програміст і математик, один з творців «шкільної інформатики», лідер у галузі теорії й автоматизації програмування, основні праці якого охоплюють теоретичне й системне програмування, мови програмування, теорію схем програм тощо. Творець сибірської школи інформатики, академік АН СРСР. Його роботи справили величезний вплив на формування і розвиток обчислювальної техніки не тільки в СРСР, а й в усьому світі.

Детальніше https://uk.wikipedia.org/wiki/Єршов_Андрі́й_Петрович

Жалдак Мирослав Іванович (1937-2021) - доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри теоретичних основ інформатики Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова. Фахівець у галузі обчислювальної математики, методики навчання інформатики та математики в загальноосвітній школі і вищих педагогічних навчальних закладах. Досліджує проблеми формування інформаційної культури майбутнього вчителя, змісту навчання інформатики в школі, створення й використання комп'ютерно-орієнтованих дидактичних засобів навчання математики. Засновник української наукової школи з проблем інформатизації навчального процесу в школі та вищому педагогічному навчальному закладі.

Детальніше https://uk.wikipedia.org/wiki/Жалдак_Мирослав_Іванович

Кнут Д.ональд (Donald Ervin Knuth) (нар.1938 р.) — інформатик, ідеолог програмування та почесний професор Стенфордського університету. Автор фундаментальної праці «Мистецтво програмування»; вважається одним з батьків аналізу складності алгоритмів. Розробник типографічної системи TeX та пов'язаної мови визначення шрифтів і системи їх рендерингу METAFONT. Професор Кнут удостоєний багатьох премій та нагород в області програмування та обчислювальної математики, серед яких премія Тюринга (1974), Національна наукова медаль США (1979), премія Кіото (1996) за за досягнення в області передових технологій, премія імені Грейс Мюррей Хоппер[en] (1971).

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Knuth

Колмогоров Андрій Миколайович (1903-1987) - російський радянський математик, один з найбільш визначних математиків XX століття. А.М. Колмогоров був одним із творців теорії випадкових процесів. Йому належать фундаментальні наукові відкриття у класичній механіці, він зробив радикальний прорив у розв'язку основної проблеми динаміки, що стосується стійкості Сонячної системи. А.М.Колмогоров збагатив науку в багатьох інших галузях: математичній логіці, топології, математичній статистиці, функціональному аналізі, теорії диференційних рівнянь і динамічних систем, теорії інформації. Професор Московського державного університету , доктор фізико-математичних наук, академік Академії наук СРСР , Герой Соціалістичної Праці .

Докладніше https://ru.wikipedia.org/wiki/Колмогоров,_Андрей_Николаевич

Кузнецов Олександр Андрійович (нар. 1944 р.) - доктор педагогічних наук, професор, академік Російської академії освіти. Серед найважливіших напрямків наукової діяльності О. А. Кузнецова - розробка науково-методичних основ профільного навчання на старшій ступені школи, участь в розробці російських шкільних освітніх стандартів, створення системи моніторингу освітніх результатів школярів. Автор підручників з інформатики та посібників з методики навчання інформатики.

Докладніше http://rusacademedu.ru/akademiya/akademiki-rao/kuznecov-aleksandr-andreevich/

Лапчик Михайло Павлович (нар. 1942 р.) - доктор педагогічних наук, професор, проректор з інформатизації, завідувач кафедри теорії і методики навчання інформатики Омського державного педагогічного університету, директор Омського наукового центру РАО. Основні напрямки досліджень: теоретичні та організаційно-методичні основи інформатизації загальної та професійної освіти; теорія і методика навчання інформатики.

Детальніше http://www.dates.gnpbu.ru/2-7/Lapchik/lapchik.html

Машбиць Юхим Ізраїлевич (1929–2009) - психолог, один з яскравих представників наукової школи Г.С. Костюка, відомий дослідник психологічних закономірностей і механізмів учіння і навчання. Здобула широке визнання авторська концепція ієрархічного проектування комп’ютерних навчальних систем ("Психолого-педагогические проблемы компьютеризации обучения"). Один з основних авторів Концепції інформатизації освіти в Україні, автор і редактор посібника для вчителів „Основи нових інформаційних технологій навчання”, посібника „Проектування гіпертекстових навчальних систем”.

Детальніше http://www.newlearning.org.ua/content/mashbic-yuhim-izrayilevich

Моісєєв Микита Миколайович (1917-2000) - радянський і російський учений в області загальної механіки і прикладної математики, информатики, академік Академії наук СРСР . Засновник і керівник цілого ряду наукових шкіл. Автор 35 монографій, 10 навчальних посібників і понад 300 наукових і науково-популярних статей. Широким колам світової громадськості відомий як керівник досліджень по розробці математичної моделі екологічних наслідків ядерної війни (т.зв. "ядерна зима"), що стали широко відомими в світі та вплинули на укладення договорів між СРСР і США на обмеження гонки ядерних озброєнь.

Докладніше https://ru.wikipedia.org/wiki/Моисеев,_Никита_Николаевич

Монахов Вадим Макаріевич (нар. 1936 р.) - головний науковий співробітник Центру теорії та методики навчання математики та інформатики Інституту стратегії розвитку освіти РАО, член-кореспондент РАО, доктор педагогічних наук, професор. В.М. Монахов стояв біля витоків нового наукового напрямку, пов'язаного з інформатизацією шкільної освіти. Результатом його багаторічних досліджень загальноосвітніх аспектів програмування для ЕОМ, стало створення (спільно з академіками А.П. Єршовим і А.А. Кузнєцовим) першого шкільного підручника «Основи інформатики та обчислювальної техніки» та методичного посібника для вчителів, що стало початком комп'ютеризації та інформатизації школи.

Детальніше http://www.instrao.ru/index.php/sotrudniki-podrazdeleniy/item/1809-monahov-vadim-makarievich

Морзе Наталія Вікторівна (нар. 1956 р.) — фахівець з методики викладання математики та інформатики. Доктор педагогічних наук, професор. Академік АН ВШ України . Член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України. Проректор з інформатизації навчально-наукової та управлінської діяльності Київського університету імені Бориса Грінченка. Професійний і науковий інтерес – дистанційні технології навчання, впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчальний процес середніх та вищих навчальних закладів, створення навчально-наукового електронного освітнього середовища, методика навчання інформатики в середніх та вищих навчальних закладах. Автор понад 170 наукових праць, з них понад 50 підручників та посібників, зокрема «Методика навчання інформатики» в 4-х частинах, підручники з інформатики для середньої школи.

Детальніше http://www.psyh.kiev.ua/Морзе_Наталія_Вікторівна

Найквіст Гаррі (Harry Nyquist) (1889-1976) - один з піонерів інформаційної теорії. Ранні роботи Найквіста по визначенню ширини частотного діапазону, необхідного для передачі повідомлень, були опубліковані в статті «Certain factors affecting telegraph speed» і заклали основи для подальших успіхів Клода Шеннона в розробці теорії звязку. У 1927 році Найквіст визначив, що число незалежних імпульсів, які можуть бути передані в одиницю часу без спотворень, обмежене подвійною шириною частотного діапазону каналу зв'язку.

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Harry_Nyquist

Паташнік Орен (Oren Patashnik) (нар. 1954) - вчений, який працює в сфері комп'ютерних наук. Відомий як співавтор книги «Конкретная математика. Основание информатики » та творець бібліографічною системи BibTeX.

У 1990 році отримав ступінь доктора комп'ютерних наук. Його дипломна робота була присвячена "Оптимальній сегментації схем для псевдо-вичерпного тестування"

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Oren_Patashnik

Раков Сергій Анатолійович (нар. 1949 р.) - радник з наукових питань директора Українського центру оцінювання якості освіти (Київ), доктор педагогічних наук, професор кафедри інформатики Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. Область інтересів: тестові і моніторингові дослідження в галузі освіти; міжнародні порівняльні дослідження в галузі освіти; комп'ютерна підтримка дослідницького підходу в математичній освіті; використання ІКТ в освіті; розробка програмного і методичного забезпечення для освіти (математика, інформатика, іноземні мови, І.Д.). Науковий керівник колективу розробників ПМК «DG» динамічної геометрії.

Детальніше http://www.timo.com.ua/node/7775

Рамський Юрій Савіянович (нар. 1942 р.) - доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедрою інформаційних технологій технологій та програмування Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Один із найпотужніших математиків серед математиків всіх педагогічних університетів в Україні, автор понад 200 друкованих праць, серед яких понад 40 книг і брошур. Співавтор першого навчального посібника з курсу інформатики для педагогічних ВНЗ, в якому автори запропонували оригінальний зміст курсу інформатики.

Детальніше http://ramsky.npu.edu.ua/uk/

Сарацевич Тефко (нар. 1930 р.) - американський вчений хорватського походження в галузі інформатики та документалістики. Тефко Сарасевич зосередив свої дослідження головним чином на аспектах, пов'язаних з обміном повідомленнями між людиною та комп'ютерними системами. Ці роботи втілені у так званих когнітивних моделях пошуку відомостей. Ці дослідження привели його до розробки в 1978 році теорії про поняття релевантності та актуальності пошуку у масивах документів.

Детальніше https://es.wikipedia.org/wiki/Tefko_Saracevic

Семакін Ігор Геннадійович (1946-2014) - доктор педагогічних наук, професор Пермського державного університету, автор навчально-методичних комплексів з інформатики для для 7 - 11 класів та збірок цифрових освітніх ресурсів з інформатики для 7 - 9 класів. Навчально-методичні компелекси складалися з трьох складових - підручника, збірника завдань та вправ і методичних рекомендацій по організації навчання за підручниками і збірниками авторського колективу.

Детальніше https://100.psu.ru/i-g-semakin-pesni-i-gimny-o-permskom-universitete/

Семеріков Сергій Олексійович (нар. 1976) - доктор педагогічних наук , професор кафедри інформатики та прикладної математики Криворізького державного педагогічного університету. Основні наукові напрямки роботи: - теорія та методика навчання (інформатика, математика), -інформаційно-комунікаційні технології в освіті; - фундаменталізація змісту навчання інформатики в школі та вищих навчальних закладах.

Детальніше http://www1.nas.gov.ua/rsc/psc/Scientists/S/Pages/semerikovSO.aspx

Сіфоров Володимир Іванович (1904-1993) - радянський учений в галузі радіотехніки і електроніки, член-кореспондент АН СРСР . З 1966 директор Інституту проблем передачі інформації АН СРСР. Автор ряду наукових праць. Основні з них присвячені: теоретичним питанням стійкості резонансних підсилювачів, детектування сигналів і перетворення частоти, імпульсному радіозв'язку і радіонавігації; теорії передачі повідомлень.

Детальнішеhttp://www.bykhmark.ru/eng/page.php?trid=385

Спірін Олег Михайлович (нар. 1965 р.) - доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, директор Інституту модернізації змісту освіти. Наукові інтереси і діяльність: дослідження проблем: теорії і методики навчання основ інформатики, основ штучного інтелекту; професійної освіти вчителя інформатики; інформаційно-комунікаційних технологій навчання, управління та підтримки наукових досліджень; створення та використання електронних науково-освітніх бібліотечних і відкритих журнальних систем.

Детальніше http://olegspirin.blogspot.com/p/blog-page.html

Суханов Анатолій Павлович - радянський вчений, автор циклу наукових робіт з філософських проблем інформатики: "Человек в мире информации" (1978 р.), "Информация в жизни человека" (1983 р.), "Мир информации (история и перспективы)" (1986 р.), "Информация и человек" (1980 р.), "Информация и прогресс" (1988 р.)

Темніков Федір Євгенович (1906-1993) - радянський вчений-системотехнік, доктор технічних наук, професор кафедри автоматики та телемеханіки Московського енергетичного інституту, один із засновників російської школи інформатики. Він дав одне з першших повних означень інформатики як науки про інформацію, що складається з трьох частин: теорії інформаційних елементів, теорії інформаційних процесів, теорії інформаційних систем. Вніс значний вклад в розвиток вищої освіти за спеціальностями, пов'язаними з автоматикою, телемеханікою, автоматизацією виробничих процесів.

Детальніше https://ru.wikipedia.org/wiki/Темников,_Фёдор_Евгеньевич

Триус Юрій Васильович (нар. 1957 р.) - завідувач кафедри комп’ютерних наук та інформаційних технологій управління Черкаського державного технологічного університету, професор, доктор педагогічних наук, кандидат фізико-математичних наук. Науково-дослідна робота ведеться за такими основними напрямами: створення інформаційних управляючих систем і технологій в галузі економіки, науки й освіти; математичні методи прийняття рішень в інтелектуальних системах; теорія та методи оптимізації і дослідження операцій; розробка моделей, методів, технологій і засобів електронного навчання; розробка і впровадження комп’ютерно-орієнтованих систем навчання математичних та інформатичних дисциплін.

Детальніше https://chdtu.edu.ua/fitis/kkt/staff/item/581-tryus-yurii-vasylovych

Фішер Рональд (Ronald Aylmer Fisher) (1890—1962) — англійський статистик, біолог-еволюціоніст та генетик. РЧлен Лондонського королівського товариства (1929) і Королівського статистичного товариства, почесний член багатьох академій і наукових товариств; почесний доктор наук і доктор права багатьох університетів (Лондона, Гарварда, Чикаго, Калькутти, Глазго та інших). Роналд Фішер вніс величезний внесок в розвиток сучасної прикладної математичної статистики. Наприклад, основним методом оцінки статистичної значущості відмінностей в таблицях типу «два-на-два» до сих пір є «точний тест Фішера».

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Fisher

Фрідланд Олександр Якович () - російський вчений в галузі педагогічної інформатики, доктор педагогічних наук, професор кафедри інформатики та обчислювальної техніки Тульського денржавного педагогичного університету імені Л. М. Толстого. Запропонував розглядати інформацію як сутності, що складається з двох компонентів: сенсу, що генерується людиною і не відривається від неї; і даних, що можуть використовуватись незалежно від людини в різних формах. Такий підхід призводить до подання інформаційного процесу і всіх похідних базових понять (інформаційні системи, ресурси, технології, культура і суспільство) у вигляді сукупності інтелектуальної (творчої) і інформатичної (формальної) складових.

Докладнішеhttp://ito.edu.ru/2005/Moscow/P/P-0-5967.html

Хартлі Ральф Вінтон Лайон (Ralph Vinton Lyon Hartley) (1888-1970) —американський вчений, дослідник в галузі електроніки. Член Американської асоціації сприяння розвитку науки. Ввів поняття «інформації» як випадкової змінної та був першим, хто спробував визначити «міру інформації». Зробив вагомий внесок у теорію інформації. Розробив лампову схему, відому як Генератор Гартлі, перетворення Гартлі, схему нейтралізації для усунення паразитного самозбудження тріода, що виникає в результаті внутрішнього сполучення. Гартлі належать більше ніж 70 патентів.

Детальніше https://en.wikipedia.org/wiki/Ralph_Hartley

Шеннон Клод Елвуд (Claude Elwood Shannon) (1916-2001) - американський електротехнік і математик, «батько теорії інформації». Член Лондонськогго королівського товариство, Американської академії мистецтв і наук, Нідерландської королівської академфї наук та ін. Шеннон відомий тим, що запропонував теорію інформації в науковій статті, опублікованій в 1948 році. Йому також приписують винайдення теорії проекту цифрового комп'ютера та цифрового каналу в 1937 році, коли, бувши 21-річним студентом в Массачусетському технологічному інституті, він написав дисертацію, в якій демонструє, що з допомогою електричного застосування Булевої алгебри можна сконструювати та розв'язати будь-які логічні і числові зв'язки.

Докладніше https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Shannon

Штайнбух Карл (Karl Steinbuch ) (1917-2005) - німецький вчений в галузі комп'ютерних наук, кібернетик та інженер-електрик. Один із перших дослідників науки інформатики, запропонував для нової науки термін "інформатика", що набув розповсюдження у наукових колах країн Європи. Розробник Lernmatrix, займався проблемами впровадження штучних нейронних мереж . Штейнбух також багато уваги в своїх працях приділяв суспільним наслідкам використання сучасних засобів масової інформації.

Детальніше https://de.wikipedia.org/wiki/Karl_Steinbuch

Яшанов Сергій Микитович (нар. 1958 р.) професор, доктор педагогічних наук, завідувач кафедри інформаційних систем та технологій НПУ ім. М.П.Драгоманова, директор Центру комп’ютеризації та інформаційного забезпечення університету; відмінник освіти України. Відповідальний редактор фахового видання «Наукові записки» НПУ імені М. П. Драгоманова, член редколегії наукового часопису НПУ імені М. П. Драгоманова серія 5 «Педагогічні науки: реалії та перспективи», серія 13 «Проблеми трудової та професійної підготовки», журналів «Інформатика та інформаційні технології» і «Міжнародний науковий форум: соціологія, психологія, педагогіка, менеджмент».

Детальніше http://www.igto.npu.edu.ua/2011-03-31-13-49-41/246-2011-09-13-10-59-46