Інформологія в педагогічному університеті та школі

В сучасній науковій літературі можна зустріти кілька підходів до означення терміну «інформологія». Сам термін є похідним від латинського слова «informatio» - інформація, роз’яснення та грецького λόγος - слово, пояснення. Як зазначає В.В. Горєва онтологічно і семантично етимологія поняття інформологія походить від категорії інформації.

Одним з перших у 1976 році ввів це поняття академік Академії наук СРСР В.І. Сіфоров. В наступному році в спільній з А.П. Сухановим роботі «Інформація, зв’язок людина» було зазначено, що «інформологія – це наука про процеси і закони передавання, розподілу, опрацювання та перетворення інформації». В подальшому вони відмовилися від цієї ідеї, закріпивши за інформологією зміст, що співпадає з складовою інформатики – «теоретичною інформатикою» але при цьому більш точно і коротко відображає предмет цього напряму науки.

Автор навчального курсу "Основи інформології та методика навчання базових понять інформології в середній школі" дотримується поглядів сформульованих М.І. Жалдаком та Н.В. Морзе: «Фундаментальним ядром інформатики є інформологія — наука про інформацію…». До понять, що безпосередньо пов’язані з поняттям інформації на нашу думку варто віднести також поняття «повідомлення», «дані», «інформаційні процеси»

Термін «інформація» увійшов у науковий обіг задовго до того, як стрімкий розвиток засобів комунікації, комп'ютерної техніки і заснованих на ній технологій перетворення і передавання різноманітних повідомлень і даних, поява безпосередньо пов'язаних з ними галузей науки і техніки, забезпечили його широке розповсюдження. В міру зростання значимості інформаційних ресурсів у життєдіяльності суспільства виникла і продовжує залишатися актуальною потреба в уточненні тлумачення поняття «інформація» і визначення підходів до вивчення цього поняття в середній школі.

В підручниках і посібниках, за якими здійснювалося і зараз проводиться навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, відсутній єдиний підхід до тлумачення терміну «інформація». Доволі часто має місце змішування різних теорій, їх перекручування, на що в своїх роботах вказує М.І. Жалдак.

Вивчення інформології на основі сучасних поглядів на трактування базових понять інформатики при дотриманні принципів науковості та системності, буде сприяти фундаменталізації підготовки майбутнього вчителя інформатики, формуванню інформологічних компетентностей необхідних йому в професійній діяльності в ході навчання учнів школи базовим поняттям інформатики.