Словничок-довідничок






Словничок — довідничок включає інформаційні терміни, поняття,  створені для роботи на уроках біології. Словничок можна використовувати під час вивчення нових знань, закріплення вивченого матеріалу. 

Цікавого перегляду!


Біогеографія — наука про зако­номірності розповсюдження та розподілу по земній кулі сукупно­стей живих організмів, їх видів, родів та інших таксонів. Належить до наук про біосферу. До її скла­ду входять зоогеографія та ботанічна географія. 







Вид — сукупність популяцій організмів, що мають морфологічну, фізіологічну та біохімічну подібність, вільно схрещуються ніж собою і дають плідних нащадків, пристосовані до подібних умов існу­вання, займають певний ареал. 

Геронтологія — наука, що ви­вчає закономірності старіння живих організмів, у тому числі й людини. 






Гормони специфічні біоло­гічно активні речовини, які виді­ляються ендокринними залозами; регулюють різноманітні процеси в організмі. 

Екологія — наука про зв'язок живих організмів із навколишнім середовищем.


Еволюція процес історично­го розвитку живої природи. 

Запліднення — злиття чолові­чої та жіночої статевих клітин у рослин, тварин і людини, унаслі­док чого утворюється зигота, з якої розвивається новий організм. 









Ланцюг живлення — по­слідовність організмів, у якій осо­бини одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об'єктом живлення для організмів іншого. Переплітаючись, ланцю­ги живлення формують трофічну сітку (сітку живлення). 






Нейрон — нервова клітина ра­зом з усіма її відростками (неври­тами, або аксонами, та дендрита­ми), яка є основним структурним і функціональним елементом нервової тканини. 

Плацента — орган, який здійснює зв'язок та обмін речо­вин між організмом матері та за­родком у період його внутрішньоутробного розвитку. Складається із зародкової частини (ворсинча­ста ділянка хоріона) та материнсь­кої (ділянка слизової оболонки матки). Через плаценту відбуваються живлення, виділення та дихання ембріона. Планцета та­кож захищає зразок від зовнішніх впливів. Інша назва — дитяче місце. 

Популяція — сукупність особин одного виду, яка певною мірою ізо­льована від інших популяцій цьо­го самого виду. Є елементарним еволюційним утворенням. 








Рефлекс — реакція живого організму у відповідь на ті чи інші впливи, яка здійснюється через нервову систему. Розрізняють бе­зумовні (вроджені) та умовні (на­буті протягом життя) рефлекси. 

Розмноження — здатність жи­вих організмів відтворювати по­дібних собі, завдяки чому забез­печується неперервність і спадко­ємність життя. Здійснюється ста­тевим і нестатевим шляхом. 









Спадковість — здатність організмів передавати наступно­му поколінню свої ознаки та якості, тобто відтворювати собі подібних. 

Холоднокровні тварини — твари­ни з несталою температурою тіла, що змінюється залежно від тем­ператури навколишнього середовища (безхребетні, риби, земноводні, плазуни).


Теплокровні тварини — твари­ни з постійною температурою тіла, що майже не залежить від температури навколишнього сере­довища (птахи, ссавці).