Дотримання авторських прав та ліцензій на використання графічних зображень 

Інтелектуальна власність і Інтернет

Однією з основних проблем, пов'язаних з розвитком комп'ютерних мереж є дотримання авторського права і інтелектуальної власності.

Як заявляють окремі автори, "добра половина всіх авторських творів,  доступнх в мережі, опинилися там на незаконних підставах, тобто, саме з порушенням прав інтелектуальної власності. Численними є і недобросовісні ставлення до доменних імен.
Так, у середині 90-х років, коли бум, пов'язаний з мережею тільки починався, окремі особи недобросовісно зареєстрували значну кількість адресних найменувань (особливо в зонах com.ua, kiev.ua і прдібних), що містять чужі назви фірм і товарних знаків, з метою подальшого продажу адрес власникам знаків. І сьогодні ці компанії, прийшовши на український ринок, змушені платати цим особам, або судитися з ними.

Права суб'єктів (власників) прав:

Твори в електронній формі, доступні в цифровій мережі можуть бути сприйняті необмеженим колом користувачів в будь-який час за бажанням кожного з них. Твори, які мають відкритий доступ, будучи якось перетворені в цифрову  форму і завантажені в Інтернет, стають легкою здобиччю порушників авторських прав.

Інформація - відомості, подані у вигляді сигналів, знаків, звуків, рухомих або нерухомих зображень або іншим способом.

На початковому етапі розвитку Інтернету більшість його користувачів дотримувалася позиції про неможливість поширення діючих норм на правовідносини, що виникають в цифрових мережах. Як наслідок цього, почалася підготовка законопроектів, присвячених спеціальному регулюванню правовідносин, що виникають в мережевому просторі, зокрема проект Закону про регулювання вітчизняної частини Інтернету. Однак більшість юристів на сьогднішній день вважають, що чинне законодавство цілком в змозі адекватно регулювати хоча б деякі сфери взаємовідносин, що виникають в мережі.

Найбільш часто через Інтернет передаються,  а в тому числі і шляхом такої передачі порушуються авторські права, такі об'єкти прав: літературні, музичні та аудіовізуальні твори, комп'ютерні програми, а також твори образотворчого мистецтва, фотографії тощо.

Розміщення творів на сайті за усним погодженням з автором

Відповідно до Закону про авторське право форма авторського договору, на підставі якого повинні бути передані майнові права, повинна бути письмовою. Звичайно, недотримання письмової форми договору не тягне його недійсність, а лише позбавляє сторони права посилатися на показання свідків. Однак, у зв'язку з особливостями авторського договору (зокрема, необхідністю погодити в ньому не тільки майнові права, які передаються, але й термін, територію, можливість переуступки прав третім особам та ін.) усна домовленість майже ніколи не тягне передачу авторських прав. Як наслідок використання договору стає незаконним і дає можливість автору або його правонаступнику подавати до суду.

Вперше термін "злочин", пов'язаний з використанням комп'ютерів, був використаний в одній із доповідей Стендфордського дослідницького інституту, а потім, в злегка зміненому вигляді, він знову з'явився в документах 1979 і 1989 років. Ця класифікація широко вживалась в опублікованих пізніше статтях з кіберзлочинності: комп'ютер, як суб'єкт злочину, або комп'ютер, як інструмент (четвертий варіант, запропонований в 1973 році, - комп'ютер, як символ - мабуть, вийшов з ужитку в 1980-х роках).

Злочини, пов'язані з використанням комп'ютерів

Забороненеа законом та/або  судовою практикою поведінка, яка:

У законах і договорах, у тому числі прийнятій Радою Європи конвенції з кіберзлочинів, дано визначення різних видів злочинів, пов'язаних з використанням комп'ютерів, таких як:

Графічні зображення

як об'єкти авторського права, які найбільш часто можуть бути розміщені в Інтернеті: малюнок, ескіз, картина, план, креслення, кінокадр, телекадр, відеокадр, малюнок та інші.

Згідно статті 421 чинного Цивільного кодексу України суб'єктами права інтелектуальної власності на вище зазаначені твори є творець об'єкта права інтелектуальної власності (автор) та інші особи, яким належать особисті немайнові права, а також (або) власник майнових авторських прав інтелектуальної власності.

Також і згідно статті 7 Закону України "Про авторське право і суміжні права" суб'єктами авторського права є автори творів, їх спадкоємці та особи, яким автори чи спадкоємці передали авторські майнові права.

Використання фотографії на веб-сайті

У разі, якщо на фотографії зафіксований об'єкт, який не анлежить до об'єктів авторського, користувач повинен укласти договір з особою, яка володіє вийнятковими авторськими правами на фотографію. Але разом з тим, на фотографіях нерідко фіксуються об'єкти, що охороняються також нормами авторського права. Наприклад, твори живопису, скульптури, графіки, дизайну, твори декоратвно-прикладного мистецтва, твори архітектури, містобудування чи садово-паркового мистецтва.

Використовуючи такі твори, слід пам'ятати про те, що використання зазначених об'єктів авторських прав, як і використання фотографій, може здійснюватись тільки на підставі письмового дозволу автора (правовласника) відповідно до статті 15 чинного законодавства України "Про авторське право і суміжні права". Інакше кажучи, користувчеві слід укладати договір не тільки з автором (правовласником), але і з автором (правовласником) охоронюваного авторським правом твору, який відтворюється на фотографії.

Охорона HTML-сторінок

Найважливіше питання - визначення правової природи основного компонента всесвітньої мережі HTML-файлу. Файл HTML втілює в собі одразу декілька об'єктів інтелектуальної власності.

З точки зору внутрішньої структури - це комп'ютерна програма, але з точки зору зовнішнього оформлення сторінка HTML може представляти собою літературний твір, твір художника, дизайнера тощо.

Жоден з існуючих способів охорони не враховує повністю спеціфіку HTML.

Безперечно, виходом була б розробка особливого механізму охорони HTML-сторінок і внесення відповідних змін до законодавства про інтелектуальну власність.