BAJKE I NARODNE PREDAJE IZ SVIH KRAJEVA SVIJETA

2021. GODINA ČITANJA (HRVATSKA)

Želiš znati? Želiš osjećati?

ČITAJ!

https://citaj.hr/

MEĐUNARODNI MJESEC ŠKOLSKIH KNJIŽNICA - ISLM 2021

"Slavimo rad školskih knjižnica svakog listopada!" HUŠK

"Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM) prilika je za školske knjižničare diljem svijeta da odaberu dan, tjedan ili cijeli mjesec u listopadu kako bi obilježili važnost školskih knjižnica i proslavili sve što one predstavljaju."

3. RAZREDI

HRVATSKE NARODNE BAJKE

O HRVATSKIM BAJKAMA

Hrvatske narodne bajke prenosile su se usmeno s koljena na koljeno, što je rezultiralo nastankom raznih oblika dječjih bajki i priča kakve danas poznajemo. Prave narodne priče nemaju jednog autora. Razvijaju se kako ih različiti ljudi prepričavaju što je rezultiralo raznim oblicima priča za djecu kakve danas poznajemo. Kao takve, one su tvorevine “naroda” ili narodne. Danas ih čitamo djeci kako bi razvili ljubav prema čitanju i za učenje na primjerima kroz simpatične likove koji nailaze na razne realne (i nerealne) situacije i traže izlaz i rješenje za to kako se izvući iz raznih neugodnih situacija i kako dobro uvijek pobjeđuje zlo.

Mnoge su priče vrlo stare. Generacijama su se izgovarale naglas i prepričavale, a da nikada nisu zapisane. Pripovjedači bi priče zapamtili i “držali ih na životu” prepričavanjem.

Da bismo u potpunosti razumjeli hrvatske bajke, moramo poznavati tradiciju, kulturu, ljude i povijest Hrvatske. U hrvatskim narodnim bajkama možemo pročitati nestvarne i nemoguće događaje, a osim zanimljivih likova, u bajke su uvijek uključena natprirodna (čudesna) bića: zmajeve, divove, patuljke, čarobnjake, vještice, vile i začarane princeze. Dijelovi predmeta ili prirode oživljuju i dobivaju neobična svojstva pa tako možemo čitati o životinjama koje mogu pričati i razmišljati poput ljudi, čarobnu vodu i izvore koji mogu oživiti mrtve, itd.

RAZLIKA IZMEĐU BAJKI I PRIČA

Narodne priče

  • narodne priče su prenošene usmenom tradicijom bez akreditiranog autora

  • likovi su općenito životinje koje djeluju s ljudskim karakteristikama i govore

  • više se povlači crta i scenarij iz ljudskog života umjesto u magiji, radi prenošenja morala

  • narodne priče izvorno su pisane za narod


Bajke

  • bajke su prepričane i napisane narodne priče koje se pripisuju određenom autoru

  • likovi uključuju mitska i svjetovna stvorenja

  • bajke su ukorijenjene u magiji, s mitskim scenarijima, rijetko se pojavljuju scenariji iz ljudskog života

  • bajke su izvorno pisane za aristokratsku publiku

PONAVLJANJE KROZ IGRU

DODAJ (POVUCI) RIJEČ KOJA NEDOSTAJE!

Prije čitanja…

    • S kojim ste se bajkama već susretali u školskoj lektiri? Kojih se bajki možete prisjetiti?

    • Što mislite, zbog čega su bajke važne? Kako je moguće da su se priče koje su nastale prije više stotina godina, a možda i ranije, zadržale do današnjih dana?