Zofia

Zofia Hejnowicz - Naglerowa - Portalska – poetka, pisarka, tłumacz literatury francuskiej. Urodziła się w Gostyniu w 1921 roku. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zdała egzamin dojrzałości w gostyńskim gimnazjum.

W grudniu 1939 wysiedlona do Generalnej Guberni w okolice Rawy Mazowieckiej. Od roku 1940 do połowy 1941 działała w Armii Krajowej na tym terenie. W tym czasie wraz z rodziną (matką i licznym rodzeństwem) przeniosła się do Przęsławic pod Grójcem, gdzie od połowy 1941 roku do końca wojny była członkiem obwodu Armii Krajowej, którego dowództwo znajdowało się w majątku Machnatka pod Grójcem. Tam pełniła rolę łączniczki na trasie Grójec – Warszawa.

Po zakończeniu działań wojennych przeniosła się do Poznania. Tutaj ukończyła filologię romańską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Po studiach opiekowała się w Gostyniu chorą matką aż do jej śmierci w 1953 roku. W latach 1953-1974 pracowała jako lektor języka francuskiego w „Lingwiście” w Poznaniu. Jest autorką sztuki „Raj utracony” i „Zawał”, oraz opowiadań wyróżnionych na konkursach czasopisma „Świat” za „Opowiadanie prawdziwe” („Jestem plusem”) oraz „Żyjemy obok siebie” („Szala”). W 1971 roku Wydawnictwo Poznańskie wydało jej wspomnienia wojenne zatytułowane „Chmury nad domem”, w których relacjonuje tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce na gostyńskim rynku w dniu 21 października 1939 r. Autorka opisała rozstrzelanie przez niemieckich żołnierzy 30 mieszkańców Gostynia, wśród których był także jej ojciec.

1 listopada 1973 roku umarł jej mąż dr Jerzy Nagler, ordynator oddziału chirurgii w poznańskim szpitalu kolejowym. Niedługo później wyjechała do Paryża, gdzie przebywała do 1989 roku. Następnie przeniosła się do Londynu, gdzie po roku wyszła za mąż za gostynianina Mariana Portalskiego, byłego kapitana armii gen. Maczka.

W 1991 roku nakładem Wydawnictwa Caldra House w Edynburgu ukazała się jej powieść „Mimoza”. Trzy lata później w Londynie ukazała się książka pt. „Sodalita. Dziennik podróży”, stanowiąca relację z rejsów do Afryki Zachodniej i Ameryki Południowej. Zofia Hejnowicz-Naglerowa-Portalska odwiedzała rodzinny Gostyń kilka razy w roku. Zazwyczaj uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych poświęconych pamięci zamordowanych przez Niemców 30 obywateli ziemi gostyńskiej.

W uznaniu zasług, na mocy Uchwały Nr XIX/191/08 Rady Miejskiej w Gostyniu z dnia 17 marca 2008 roku, podczas jubileuszu 730-lecia miasta, Rada Miejska przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Gostynia.

Zofia Hejnowicz-Naglerowa-Portalska zmarła 27 marca 2011 r. w Gostyniu w wieku 90 lat. Pochowana została na cmentarzu gostyńskim u boku swego drugiego męża - Mariana Portalskiego. Nagrobek jej pierwszego męża znajduje się w pobliżu, obok pomnika pomordowanych w 1939 roku. Na tym pomniku znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanych z nazwiskiem jej ojca – Mieczysława Hejnowicza.