Jedno dla wszystkich

wszystkie dla jednego


Poradnik dla MIAST

Pandemia to nasz test na człowieczeństwo.

Związek Miast Polskich utożsamia się dziś z władzami i mieszkańcami każdego miasta, miasteczka i wsi. Doradcy Miast zbierają dla Państwa wskazówki jak w tym trudnym dla nas wszystkich czasie nie czuć się samotnym, jak pomagać i być pomocnym, gdzie szukać wsparcia i jak spotkać się nie wychodząc z domu , bo... Jedno dla wszystkich - Wszystkie dla jednego!


Aktualizacja poradnika


Dziękujemy za zainteresowanie naszym Poradnikiem! Nasze motto Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego w czasie pandemii stało się niezwykle aktualne. Dziękując za wsparcie, wspieramy nasze miasta dalszymi wskazówkami, poradami i dobrymi praktykami. Wspierajmy się w tych trudnych czasach. Razem jesteśmy silniejsi!

4 i 5 czerwca odbędzie się kolejne, czwarte już seminarium on-line zorganizowane przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce”. Tym razem tematem spotkania będzie mieszkalnictwo jako istotny czynnik rozwoju lokalnego.

Miasto Kraków aktywnie monitoruje sytuację w związku z koronawirusem (COVID-19) i dąży do zminimalizowania skutków gospodarczych pandemii. Dlatego też zainicjonowany został cykl badań, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpływa na krakowskie przedsiębiorstwa, tak by określić na ile dotychczas podjęte przez Miasto działania wspierające i pomocowe spełniają cele, dla których zostały wdrożone. Zapoznaj się z raportem z badań!

#RatujBiznes to akcja informacyjno-organizacyjna, w której Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców informuje przedsiębiorców o przysługujących im możliwciach w zakresie zwrócenia się o pomoc, wsparcie, ulgę lub zwolnienie w sytuacji różnorakich należności publicznoprawnych. Jednocześnie, na stronie akcji #RatujBiznes, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców udostępnia listę kancelarii prawnych i podatkowych, które nieodpłatnie (pro publico bono) pomogą mikro, małym i średnim przedsiębiorcom przygotować i złożyć odpowiednie wnioski.

PRZEWODNIK PO TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ 2.0 to informator Krajowej izby Doradców Podatkowych. Nie tylko opisuje najważniejsze zmiany w prawie podatkowym, ale również porusza istotne kwestie z zakresu ubezpieczeń społecznych, rachunkowości oraz prawa pracy, czyli tych dziedzin, z którymi przedsiębiorcy na co dzień mają do czynienia. Opracowanie ma na celu przybliżenie i zrozumienie najważniejszych zagadnień związanych z pomocą, którą mogą otrzymać dziś firmy w Polsce.


W celu ograniczenia negatywnego wpływu COVID-19 na przygotowanie kompletnych propozycji projektów (KPP) w Programie Rozwój Lokalny, Operator Programu - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - w porozumieniu z partnerami Programu podj decyzję o modyfikacji Regulamin naboru i wyboru projektów oraz Karty oceny merytorycznej, tak aby ułatwić przygotowanie KPP.

54 miasta – uczestnicy naboru projektów, zostali również poinformowani indywidualnie o powyższych zmianach.

7 i 8 maja odbyło się kolejne, trzecie już seminarium on-line zorganizowane przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce”. Tym razem tematem spotkania była Transformacja cyfrowa jako mechanizm uruchamiania endogennych potencjałów małych i średnich miast. Relację z tego i poprzednich seminariów znajdą Państwo tu.

Jak koronawirus wpłynął na 25 branż? O skutkach prawnych pandemii przeczytacie w ponad 400 stronnicowym raporcie przygotowanym przez Wydawnictwo MUST READ MEDIA.


Jak dobrze pracować online? Jakie wybierać narzędzia, jak planować spotkania, jak dbać o siebie i swój zespół? To bardzo wyczerpujący poradnik z podstawowymi informacjami o pracy zdalnej, który pomoże wszystkim, którzy właśnie ją rozpoczynają.

Twórcy bloga „O pracy zdalnej” od lat piszą o najlepszych praktykach i narzędziach, które wykorzystują do pracy zdalnej – zanim stało się to koniecznością . Blog zawiera listę narzędzi do pracy zdalnej, które przewidują zniżki dla użytkowników w dobie epidemii koronawirusa.


Wraz z wejściem w życie Tarczy Antykryzysowej Polski Fundusz Rozwoju przygotował Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców. Materiał napisany przez ekspertów Grupy PFR zawiera informacje, jak w praktyce skorzystać z rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej, jaką pomoc oferuje dla przedsiębiorstw i samorządów Grupa PFR oraz jak prowadzić firmę w dobie pandemii i dostosować się do nowej rynkowej rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z Przewodnikiem Antykryzysowym dla Przedsiębiorców i nowym programem pomocowym w ramach Tarczy Antykryzysowej skierowany do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw. Więcej informacji o Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju znajdziesz tutaj.

Polski Fundusz Rozwoju we współpracy ze Związkiem Miast Polskich organizuje kolejne webinaria w ramach programu transformacji cyfrowej dla samorządów. Podczas wideokonferencji 14 maja firma IC Solutions pokaże, jak tworzyć wersje papierowe dokumentów i ich elektroniczne odpowiedniki w czasie rzeczywistym. Z kolei 15 maja Portal PZP zaprezentuje wygodną obsługę całego cyklu zakupowego w formie elektronicznej. O szczegółach przeczytają Państwo tu.

Koronawirus? Zapisz się online na teleporadę

Podejrzewasz, że masz koronawirusa, potrzebujesz konsultacji lekarskiej i nie możesz się dodzwonić do poradni? Skorzystaj z formularza i umów się na teleporadę.

Milion dolarów na przeciwdziałanie skutkom pandemii dla NGO

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności uruchomiła nowy program w postaci Funduszu Pomocowego w kwocie miliona dolarów na wsparcie NGO oraz inicjatyw obywatelskich w czasach pandemii COVID-19.

Szkolenie online dla firm z założeń Tarczy Antykryzysowej

PFR Portal PPK zaprasza na bezpłatne szkolenia online na temat najważniejszych założeń Tarczy Antykryzysowej, podczas których dowiesz się w jaki sposób możesz skorzystać z wprowadzonych rozwiązań. Zarejestruj się na szkolenie tutaj .


Aplikacja kwarantanna domowa

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program atwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych wdrożyło system, który pozwoli na przyjmowanie wniosków od mikro, małych i średnich firm zatrudniających od 1 do 249 pracowników o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR. Nowy program pomocowy o łącznej wartości 100 mld zł, finansowany przez Polski Fundusz Rozwoju, skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Z tej puli do mikro, małych i średnich podmiotów trafi 75 mld zł. W poniedziałek 27 kwietnia wieczorem program uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej, co było ostatnim wymaganym krokiem do jego uruchomienia. Po technicznym wdrożeniu ostatnich zaleceń Komisji Europejskiej przyjmowanie wniosków rozpocznie się w ciągu kolejnych kilku dni.

Jedno dla wszystkich

wszystkie dla jednego

Związek Miast Polskich dla MIAST

Program Rozwój Lokalny

Praca zdalna z uczniami i przedszkolakami

Pomoc sąsiedzka
i wolontariat

Firmy i organizacje pozarządowe
a koronawirus

Wsparcie psychologiczne

Pomoc medyczna i prawna

Inicjatywy oddolne

Wielkanoc online

Związek Miast Polskich dla Miast

Zapraszamy na strony Związku Miast Polskich, gdzie codziennie publikowane są materiały dotyczące działań i rozwiązań, które miasta inicjują, a które pomagają przetrwać ten trudny czas lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom. Znaleźć tam można doświadczenia nie tylko polskich miast, ale też np. Niemiec, Włoch, Francji, Ukrainy czy Austrii. Związek przedstawia także informacje o aktywnościach legislacyjnych podejmowanych przez ZMP, z możliwością konsultacji bieżących projektów.

Program Rozwój Lokalny


54 miasta, które biorą udział w Programie Rozwój Lokalny stanęły przed podwójnym wyzwaniem - kontynuują realizację projektu dla średnich i małych miast znajdujących się w trudniej sytuacji społeczno-gospodarczej i jednocześnie wprowadzają rozwiązania, które pomagają przetrwać ten trudny czas mieszkańcom. Przedstawiamy przegląd wybranych inicjatyw - zobacz jak to robią!

Praca zdalna z uczniami i przedszkolakami



Jak zorganizować proces zdalnego nauczania? W pierwszej kolejności rekomendujemy ustalenie sposobu komunikacji z uczniami, w taki sposób, aby uczynić pracę zdalną możliwie interaktywną. Do nauczania synchronicznego oprócz aplikacji Teams, Google Hangout, możemy wykorzystać polską platformę ClickMeeting (w ramach bezpłatnego testowego konta można tam pracować z grupą 25 osób), Skype, Zoom, czy też nawet facebookowego Messengera. Dobrym pomysłem jest też zachęcenie uczniów do oglądania ekranizacji lektur szkolnych, które emituje TVP Kultura. Wiele z nich dostępnych jest też na kanale VOD .

Szkoły, które korzystają
z Microsoft Office 365 dla instytucji edukacyjnych mog
ą wykorzystać do zdalnej nauki właśnie to bezpłatne środowisko, w szczególności aplikację Teams. Jest to platforma, która daje szerokie możliwości tworzenia i przesyłania materiałów, wspólnej pracy nad dokumentami, organizowania czatów, a nawet spotkań online.

Dużo możliwości oferuje Google, który bezpłatnie udostępnia szkołom pakiet G Suite, zawierający między innymi funkcjonalności pozwalające na tworzenie klas, współdzielenie dokumentów, organizowanie spotkań online (Google Classroom, Dysk, Hangouts Meet).


Amerykańska platforma do telekonferencji umożliwia bezpłatne lekcje. Zobacz krok po kroku jak wykorzystać jej możliwości.

Firma Librus ogłosiła, że do końca maja 2020 udostępni bezpłatnie wszystkim chętnym szkołom swoje rozwiązanie Librus Synergia umożliwiające m.in. komunikację z uczniami
i rodzicami poprzez system wewn
ętrznych wiadomości oraz publikowanie ogłoszeń
i komunikatów.

Materiałów do nauki warto poszukać na rekomendowanej przez MEN platformie e-podręczniki zawierającej wiele ciekawych zasobów na każdy etap edukacyjny, a także – po zalogowaniu – dającej możliwości tworzenia klas, udostępniania uczniom materiałów oraz opracowywania własnych.

Związek Miast Polskich inspiruje nauczycieli

Lubimy dzielić się inspiracjami, których jesteśmy częścią. Tomasz Jędra uczeń Poznańskiego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu przygotował dla nauczycieli filmy instruktażowe w zakresie przeprowadzenia lekcji zdalnej wykorzystując Microsoft Teams. To niesamowite, ale to czas kiedy nauczyciele uczą się od uczniów! To właśnie jego nauczycielka Pani Stanisława Jonczyk zainicjowała w tejże szkole lekcje fizyki online pracując z klasą maturalną oraz kolejno z pozostałymi klasami. Zarówno Pani Nauczycielka jak i jej uczniowie są bardzo zadowoleni, że dzięki Teamsom mogą pracować widząc się i słysząc, bo jak podkreśla Pani Stanisława - kontakt wzrokowy z uczniami jest dla niej niezwykle ważny. Gdzie zatem rola ZMP? Otóż jej inspiracją był doradca miast ZMP Krzysztof Jonczyk, który od prawie roku pracuje zdalnie wykorzystując Teamsy i który dzięki temu służył jej pomocą techniczną i doświadczeniem. Zbieżność nazwisk? Nie;) Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia filmów przygotowanych przez zdolnego ucznia.

Przykład przygotowania do pracy w MS Teams
z uczniami
/ SP 35 w Gdańsku, nauczyciel Zygmunt Pilarek

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa w Łomiankach błyskawicznie przeszła na nauczanie On-line

Zasoby do edukacji

Znajdziecie je m.in. na portalu Włącz Polskę. Źródłem wartościowych materiałów jest Khan Academy - Khan Academy oraz kanał YouTube tej organizacji. Na stronie Zamiast kserówki nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej dzielą się własnymi pomysłami na lekcje online. Uczniowie podstawówki ortografię mogą ćwiczyć na stronie: Dyktanda online . Na czas zamknięcia szkół firma Learnetic udostępnia bezpłatnie platformę Dzwonek.pl zawierającą różnorodne materiały i funkcjonalności do interaktywnych lekcji. Darmowe video lekcje z matematyki znajdziemy na portalu: Pistacja.tv oraz na stronie nauczyciela matematyki Tomasza Gwiazdy. Zasoby do chemii, biologii i fizyki znajdziemy na portalu firmy Adamed. Chemii możemy też uczyć, wykorzystując filmy udostępniane przez Pana Belfra.



– Nie każdy uczeń posiada w domu komputer. Ten problem możemy w znacznym stopniu rozwiązać. Dlatego polecam dyrektorom szkół zawieranie umów cywilno-prawnych z rodzicami uczniów na czasowe użyczanie sprzętu. Proszę i apeluję o wykorzystanie ich do edukacji zdalnej – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce wykupiła dostęp do IBUK Libra, dzięki temu mieszkańcy miasta bez wychodzenia z domu otrzymają dostęp do wirtualnej biblioteki. #zostanwdomu

Zadania interaktywne

Ciekawe zadania interaktywne do samodzielnego przygotowania na platformie LearningApps (można też wykorzystywać te, które zamieścili wcześniej inni nauczyciele). Platforma ta oferuje bowiem aż 35 różnych szablonów interaktywnych ćwiczeń. Są tu między innymi quizy, gry memory, krzyżówki, puzzle, wykreślanki, itp. Do tworzenia i udostępniania uczniom interaktywnych materiałów doskonale nadaje się bardzo lubiane przez nauczycieli narzędzie genial.ly. Jego bezpłatna wersja została ostatnio wzbogacona o wiele świetnych szablonów, które wcześniej dostępne były w płatnym planie. Warto też wykorzystać platformę Flipgrid służącą do prowadzenia dyskusji w formie krótkich filmów wideo (można na niej nagrać temat do rozmowy, udostępnić uczniom link lub kod i poprosić ich o odpowiedź w formie nagranego przez nich własnego filmiku). Można też zaproponować uczniom ćwiczenia w formie quizów realizowane poprzez takie aplikacje jak Kahoot, Quizizz czy Quizlet. Opracowane lub wybrane materiały można udostępniać uczniom na wirtualnej tablicy korkowej na jednej z platform, jak Padlet , Pearltrees, czy coraz bardziej popularnej, całkowicie bezpłatnej platformie Wakelet.


Siadamy z uczniami do lekcji - darmowe korepetycje online!

W tych trudnych czasach potrzebujemy się nawzajem, nie pozwólmy, aby z powodu zamknięcia szkół cierpieli najmłodsi. Niech pamiętają ten czas, jako okres solidarności, zwrócenia się ku drugiemu człowiekowi, okazywanej serdeczności. Świat będzie wówczas mniej groźny, a wzorce pozytywne - takie do wirusowego przenoszenia - czytamy na stronie UEP. Godne naśladowania!

POMOC SĄSIEDZKA/WOLONTARIAT


Informacje dla wolontariuszy udzielającym pomocy osobom starszym lub potrzebującym

Zapytaj sąsiada - seniora czy nie potrzebuje Twojego wsparcia!

Inicjatywy mieszkańców


Prezydent Głogowa na swoim Facebooku: Drodzy Głogowianie, tylko wczoraj otrzymaliśmy kilka sygnałów od głogowskich przedsiębiorców i mieszkańców, że chcą jakoś pomóc, ale potrzebują kontaktu do tych, którzy takiej pomocy oczekują. Dlatego powstała grupa DGL RAZEM. Ona jest dla Was! Wrzucajcie tam posty o chęci pomocy, zapraszajcie innych przedsiębiorców i mieszkańców do tej grupy. To jest miejsce, gdzie można zgłosić pomoc czy wspólne działanie. Przed nami jeszcze wiele trudnych dni. Bądźmy razem. Proszę - udostępniajcie tego posta. Niech informacja dotrze do każdego.


Jedno dla wszystkich-wszystkie dla jednego

#ostrówDOWOZI to jedna z akcji miejskich, która z jednej strony pomaga mieszkańcom znaleźć restauratorów realizujących dowozy posiłków, a z drugiej wspiera te firmy w trudnym dla nich czasie. Listę takich lokali zamieściła Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego na swoim facebooku. Miasto uruchomiło też numery telefonów przeznaczone dla osób starszych, niepełnosprawnych, które nie mają wsparcia rodziny lub sąsiadów, a potrzebują pomocy, a wolontariusze Nasi wolontariusze już od jutra będą do dyspozycji i pomogą w drobnych zakupach (do 100 zł), wykonają pilne opłaty, wyprowadzą psy i będą w miarę możliwości starać się rozwiązać zgłaszane problemy.

Aktywny senior
w domu

Urząd Miejski w Żarach promuje na swoim facebooku program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia "Aktywny senior w domu". To zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na kanale YouTube Ministerstwa Zdrowia.

Zakupy dla seniorów

Inowrocław, Łódź, Sopot, Świdnica, Kraków, Legnica i wiele innych - sprawdź jak miasta wspierają seniorów w czasie pandemii i jak Ty możesz pomóc!

Firmy i organizacje pozarządowe a koronawirus


Na stronie bazawiedzy.socialtigers.pl znaleźliśmy listę 90 narzędzi do pracy zdalnej, podzieloną na kategorie, z linkami
i cenami.
To zbiór aplikacji, które nie tylko umożliwiają, ale też ułatwiają
i uprzyjemniają pracę
w okresie przymusowej kwarantanny.
Autorzy strony, z którymi się zgadzamy podkreślają, że kreatywność
i potrzeby nie mogą być ograniczane brakiem odpowiedniej technologii
.

Ponad 120 firm z ponad 10 krajów zobowiązało się wspierać i wspierać organizacje pozarządowe na całym świecie, wprowadzając innowacje w walce z skutkami kryzysu koronawirusowego. Firmy zgłaszają się na ochotnika, aby poświęcić swój czas i wiedzę specjalistyczną tym, których misją jest ochrona i ratowanie życia.

Microsoft zdecydował się udostępnić swoje narzędzia, w tym Microsoft Teams za darmo. Plan E1 Office 365 został udostępniony od marca na okres 6 miesięcy, jednak otrzymanie bezpłatnej wersji próbnej wiąże się z spełnieniem określonych przez Microsoft warunków. Sprawdź czy Ty lub Twoja organizacja spełnia warunki, aby otrzymać bezpłatny plan E1 w Office365, w tym dostęp do aplikacji Teams.

Checklista - Bezpieczna praca zdalna. Sprawdź czy jesteś do niej przygotowany

Stowarzyszenie Praktyków Ochrony Danych przygotowało checklistę, która pomoże Ci odpowiedź na pytanie czy jesteś przygotowany do zdalnej pracy.

Natomiast na stronie pwc znajdziesz webinarium oraz checklistę dla firm, która przeprowadzi Państwa przez najważniejsze działania, jakie rekomenduje się podjąć w kluczowych obszarach w obecnej sytuacji.

Microsoft Teams — materiały szkoleniowe
i informacyjne

Na tej stronie znajdziesz listę firm, instytucji i stowarzyszeń, które pomagają walczyć z koronawirusem. W ten sposób zainicjowano chęć pokazania wdzięczności wszystkim zaangażowanym w powstrzymywanie epidemii w naszym kraju.

Działaj przeciwko COVID-19! Widzisz potrzebę, którą trzeba się zaopiekować? Opowiedz o niej. Masz pomysł na rozwiązanie? Zaproponuj nowe narzędzie IT, wykorzystanie lub ulepszenia istniejących. Autorzy strony łączą potrzeby i pomysły z osobami, które programują.

Amazon, Microsoft i Google, a także Kancelaria Premiera i GovTech postanowiły zaangażować się w inicjatywę HackCrisis: Tech for Good. To charytatywny hackathon, którego celem jest stworzenie rozwiązań mogących pomóc w walce z pandemią koronawirusa .

Wsparcie psychologiczne


Dobre praktyki z Poznania - wsparcie psychologiczne online

Poznań to kolejne miasto, które oferuje swoim mieszkańcom bezpłatną pomoc psychologiczną online. Lista wsparcia została podzielona na siedem kategorii - wsparcie psychologiczne dla seniorów, dzieci/młodzieży/rodziców, chorych/rodzin chorych, pracowników służb medycznych i ratowniczych, pracowników innych zawodów pomocowych, ogółu mieszkańców oraz osób obcojęzycznych. Dzięki temu każdy może łatwo wyszukać specjalistę odpowiadającego jego preferencjom.
W przygotowaniu jest również baza dla osób posługujących się językiem migowym - informują miejscy urzędnicy.

Obecnie wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji nowej, mogącej wzbudzać duży niepokój. Dlatego stworzono bazę łączącą pomagających z potrzebującymi pomocy. Telefonicznie czy przez komunikatory internetowe wsparcie psychologicznie może otrzymać każdy w kryzysie, również osoba niemówiąca po polsku. Zachęcamy inne miasta do podobnych inicjatyw.

Bezpłatna, profesjonalna pomoc psychologiczna
w zwi
ązku z pandemią koronawirusa

Wsparcie skierowane jest w szczególności do:

  • członków personelu medycznego i innych służb zaangażowanych w działania związane
    z zagrożeniem koronawirusem,

  • osób objętych kwarantanną,

  • osób, które w związku z wprowadzonymi ograniczeniami straciły z dnia na dzień źródło dochodu,

  • osób, które są w kryzysie psychicznym i odmówiono im innej formy pomocy ze względu na pandemię (np. przyjęcia na oddział dzienny szpitala psychiatrycznego)

Linia Wsparcia 800 70 2222 jest linią całodobową
i bezpłatną dla osób dzwoniących. Pod telefonem, mailem i czatem
znajdziesz pomoc psychologa, prawnika czy pracownika socjalnego Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.

Psychoterapeuci Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej gotowi są udzielić bezpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego w czasie kryzysu epidemiologicznego. Pomoc dostępna jest dla wszystkich osób.

Pomoc medyczna i prawna


Koronawirus - informacje praktyczne

Portal Miasta Gdańska zamieścił aktualne materiały informacyjne dotyczące COVID-19, oparte wyłącznie na wiarygodnych źródłach, wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, danych WHO i opracowaniach Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Przedstawiono tam wszystko co wiadomo o koronawirusie: m.in. co to za choroba, jak przebiega u dzieci i dorosłych, po co jest kwarantanna, czy należy chodzić do lekarza.

Aktualne informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia

Jak uzyskać nieodpłatną pomoc prawną w trakcie pandemii?

Działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej / przykład Poznania

Telefoniczna informacja dla Pacjenta

INICJATYWY ODDOLNE


#fryzjerzydlaszpitali

W odpowiedzi na obecną sytuację stylista fryzur z Poznania Piotr Sierpiński zainicjował akcję #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali. W swoich mediach społecznościowych zachęca fryzjerów z całej Polski do przekazania zapasów rękawiczek najbliższej placówce medycznej, tym bardziej, że w związku z pandemią większość salonów fryzjerskich jest obecnie nieczynna.

– Zamknąłem moje atelier ze względu na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientek. Nie wiem na jak długo, natomiast rękawiczki, które posiadam na pewno mi się nie przydadzą w najbliższym czasie. Dlatego zdecydowałem się je oddać personelowi szpitala zakaźnego w Poznaniu. Nie jest ich wiele, ale gdyby do akcji przyłączyli się fryzjerzy z całej Polski, branża, w której pracuję przyniosłaby realne wsparcie polskiej służbie zdrowia. Mam nadzieję, że to się uda, szczególnie, że siła mediów społecznościowych jest obecnie większa niż zazwyczaj – mówi Piotr Sierpiński.
Zdjęcie przekazane ZWIĄZKOWI MIAST POLSKICH od inicjatora akcji , który napisał do nas: "jeśli mam w jakimś stopniu przyczynić się do czegoś dobrego to jak najbardziej". Takich inicjatyw potrzebujemy!

Trudna sytuacja – prócz niepewności i obaw – wyzwala także spore pokłady ludzkiej empatii i bezinteresownej życzliwości. Są to inicjatywy oddolne, niezależne od administracyjnych i instytucjonalnych działań. Jedna z nich wychodzi z Zakopanego, jednak zasięgiem obejmuje całe Podhale.

Pomoc dla szpitali i lekarzy. Obywatelskich inicjatyw nie brakuje. Z radością obserwujemy rosnącą liczbę oddolnych inicjatyw, jak i działań samorządowców, ale pamiętajmy, że z każdym dniem ta pomoc może być potrzebna jeszcze bardziej.

Razem sprawiamy rzeczy niemożliwe i razem jesteśmy w stanie przetrwać by wyjść z opresji jeszcze silniejsi. Razem mamy wielką MOC. Zorganizowano ogólnopolską zbiórkę na walkę z COVID-19.

Wielkanoc online


Jeśli chcesz transmitować na żywo na urządzeniach mobilnych, Twój kanał musi mieć co najmniej 1000 subskrybentów.

Instruktaż przeprowadzenia transmisji LIVE poznańskiej parafii

Oddolne inicjatywy-wspólny sukces

Inicjatorem niniejszego poradnika był Janusz Szewczuk - doradca strategiczny miast ZMP w Programie Rozwój Lokalny, który wraz z innymi lokalnymi społecznikami czynnie wspierał Parafię Rzymskokatolicką pw. Świętego Antoniego na Warszewie w Szczecinie już w pierwszych dniach pandemii w umożliwieniu przejścia parafii i mieszkańcom w tryb online. Inicjatywa zakończyła się sukcesem, co z pewnością dowodzi tego, że oddolne inicjatywy mają ogromny sens i oddziaływanie.

#zostanwdomu


Zdjęcia: unsplash.com, https://pfr.pl, oraz dzięki uprzejmości Piotra Sierpińskiego