12 травня - Міжнародний день здоров’я рослин

Організація Об’єднаних Націй оголосила 12 травня Міжнародним днем здоров’я рослин, щоб підвищити глобальну обізнаність населення про те, як захист здоров’я рослин може допомогти захистити біорізноманіття та прискорити економічний розвиток, покласти край голоду, зменшити бідність. Цього року  спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) відзначатиме цей день під гаслом «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології». Під егідою ООН, FAO та МКЗР у всьому світі проходитимуть різноманітні акції спрямовані на те, щоб долучити якомога більшу кількість людей до проблеми збереження здоров’я рослин, а саме надихнути їх на конкретні дії. Країнам-членам МКЗР пропонується в рамкам цього проекту поширювати інформацію про ризики для фітосанітарної безпеки держав в цілому та здоров’я окремих рослин і якості певних груп товарів зокрема.

Рослини – невід’ємна складова існування біосфери і життя на Землі, автотрофні продуценти кисню в атмосфері та цілої низки важливих метаболітів, що використовуються людиною як харчові продукти, лікарські препарати та енергоносії. Безперечно, поза утилітарним сприйняттям, краса та досконалість представників царства Plantae здавна дарують людині естетичну насолоду, гармонізують її довкілля. Різноманітні фундаментальні та прикладні галузі знань, що вивчають рослини («plant science»), набувають дедалі більшої актуальності з огляду на зростання населення нашої планети, потреби в харчових ресурсах, альтернативних джерелах енергії та створенні стійких до несприятливих чинників навколишнього середовища сортів.

Від рослин залежить і наше здоров’я, і здоров’я нашої планети. Рослини виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо, складають 80% їжі, яку ми їмо. Сьогодні відомі 25000 видів рослин, із яких майже 3000 їстівні. Кисень і їжа які ми отримуємо від рослин, дають нам необхідну енергію, щоб рости, рухатись. Рослини дають нам ліки, коли ми хворіємо. Своїми коренями рослини зміцнюють ґрунт і запобігають його руйнування. Тому для виживання людей і інших форм життя на Землі дуже важливо піклуватися про рослини та підтримувати їх здоров’я.

  За повідомленням Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization. FAO) щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається до 40% урожаю сільськогосподарських культур. Як наслідок, мільйони людей не мають достатньої кількості продуктів харчування.

  Сучасне життя створює все більше загроз для здоров’я рослин. З’являються нові території, де розповсюджуються шкідливі організми рослин. Міжнародні подорожі та торгівля призводять до поширення шкідників, хвороб та бур‘янів по світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Тому, завчасно організований захист рослин від шкідливих організмів є кращим ніж боротьба з надзвичайними ситуаціями.

Підприємствам та організаціям необхідно зробити торгівлю та транспортування рослин і рослинних продуктів безпечнішими, дотримуючись міжнародних стандартів охорони здоров’я рослин і законодавства. Громадськість повинна бути обізнана про ризики, пов’язані з транскордонним переміщенням рослин і рослинної продукції, які можуть бути джерелом шкідників і хвороб. Купуючи рослини та рослинну продукцію, особливо шляхом дистанційної торгівлі, яка обходить регулярні фітосанітарні перевірки потрібно бути дуже обережними, таке переміщення продукції може поширювати шкідливі організми – іноді з руйнівними результатами.

Сьогодні спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області до Міжнародного дня здоров’я рослин хочуть максимально привернути  увагу громадськості до важливості збереження рослинного світу та екологічного розвитку в цілому, забезпечення здорового довкілля. Також підвищити увагу, на захисті території області від занесення та поширення регульованих шкідливих організмів рослин, збереженні експортного потенціалу та її біорізноманіття.

Хмельницька державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН пропонує до реалізації насіння ярих зернових вітчизняної селекції:

        Конкурс на посаду директора ХДСГДС ІКСГП НААН

Національна академія аграрних наук України оголошує конкурс на заняття посади директора Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України (31182. Хмельницька обл., Старокостянтинівський р-н, Хмельницька обл., с. Самчики).

         У конкурсі можуть брати участь громадяни України, які вільно володіють державною мовою, мають науковий ступінь доктора наук або доктора філософії (кандидата наук), стаж роботи на посадах наукових працівників та (або) науково-педагогічних працівників не менше 10 років, зокрема досвід роботи на керівних посадах не менше 5-ти років, та є фахівцями з основного напряму діяльності цієї наукової установи.

         Строк подання заяв – два місяці з дня опублікування оголошення Академією.

         Особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають наступні документи:

1. заяву про участь у конкурсі на ім’я Президента НААН, в якій зазначається інформація про застосування або незастосування до претендента обмежень, встановлених частиною третьою статті 9 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»;

2. особовий листок з обліку кадрів з фотографією (розміром 3х4 см);

3. автобіографію;

4. копії документів про вищу освіту, науковий ступінь та вчене звання;

5. довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду, яка видається відповідно до Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 р. № 1465 (Офіційний вісник України, 2000 р., № 39, ст.. 1656);

6. довідку про наявність або відсутність судимості;

7. інформаційну довідку з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення;

8. копію паспорта, засвідчену претендентом;

9. копію трудової книжки;

10. письмову згоду на обробку персональних даних;

11. декларацію як кандидати на посаду за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (роздруковану з сайту НАЗК).

Копії документів, які подаються претендентом (крім копії паспорта), мають бути засвідчені в установленому порядку (за місцем роботи претендента, засновником або нотаріально).

         Відповідальність за недостовірність документів несе претендент.

         У разі подання заяви та документів, передбачених цим пунктом, лише електронною поштою учасник конкурсного відбору до проведення виборів додатково подає підписану заяву та завірені копії документів. У разі не подання зазначених документів, претендент не допускається до участі у виборах.

         Документи надсилати на адресу: м. Київ-10, вул.. Михайла Омеляновича-Павленка, 9, Національна академія аграрних наук України, або kadrynaas@ukr.net.

         У разі не подання повного пакету документів, претендент не допускається до участі у конкурсі.

         Телефон для довідок: (044) 521-92-91.

Проведення приймання дослідів 

 22 червня 2021 року членами методичної комісії за участі директора дослідної станції Віктора Молдована проведено перевірку виконання науково-дослідних робіт за завданнями ІІ рівня програм наукових досліджень НААН: 25 "Кормовиробництво", 2 "Системи землеробства і землекористування", 15 "Системи виробництва зерна", 24 "Захист рослин", 30 "Кліматично-адаптивне та органічне тваринництво", 31 "Генетика, збереження та відтворення біоресурсів у тваринництві",41 "Інноваційний розвиток". Комісією відмічено високий рівень виконання науково-дослідних робіт, надано окремі рекомендації щодо покращення їх виконання. 

  До уваги учасників заходу завідувачем лабораторії насінництва сільськогосподарських культур і сучасних технологій у рослинництві Дмитром Кирилюком було представлено демонстраційний полігон екологічного випробування сортів озимих та ярих зернових культур вітчизняної селекції. Надано інформацію щодо ведення насінництва сільськогосподарських культур в установі. 

 У підсумку директор установи Віктор Молдован відмітив значний вплив технологічних елементів вирощування у поєднанні з погодними умовами на ріст і розвиток сільськогосподарських культур та формування майбутнього врожаю.

Науковці установи взяли участь у нараді департаменту розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької ОДА

  9 квітня 2021 року в Департаменті розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької ОДА відбулася ZOOM - нарада з головами територіальних громад, керівниками сільгоспідприємств всіх форм власності з питань проведення комплексу весняно-польових робіт та обговорення проблемних питань у галузі агропромислового комплексу області.

 З виступом на тему "Науково-практичні рекомендації щодо проведення сівби ярих культур в погодно-кліматичних умовах 2021 року." В нараді взяла участь Молдован Жанна Андріївна - завідувач сектору сучасних технологій у рослинництві Хмельницької ДСГДС ІКСГП НААН.

 Науковці Хмельницької ДСГДС ІКСГП НААН 27 травня 2021 року взяли участь у Дні поля "Сортові ресурси та ефективні технології виробництва кормів", що відбувся на базі "Виставково-інноваційного центру НААН"(с. Ксаверівка Друга, Васильківський район, Київська область).

 Учасники зібрання мали змогу ознайомитися з новими сортами багаторічних бобових і злакових трав селекції Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН, особливостями використання кормових культур в інтенсивному кормовиробництві та при створенні луків і пасовищ, а також з сучасними технологіями заготівлі і зберігання об'ємистих кормів.

12 травня - Міжнародний день здоров’я рослин

    Щоб привернути увагу суспільства до важливості рослинного світу в екосистемі планети, Організацією Об’єднаних Націй оголошено 12 травня- Міжнародним днем здоров’я рослин (МДЗР).

    Основні причини встановлення Дня здоров’я рослин полягають у тому, що рослини є основою життя на планеті Земля. Вони забезпечують кисень для дихання, їжу для тварин та людей, а також є важливим елементом в екосистемі. Опіка рослин є важливим елементом екологічного розвитку та забезпечення життєвої активності на планеті. Здоров’я рослин має вирішальне значення також і для сільського та лісового господарства. Здорові рослини мають важливе значення для продовольчої безпеки, оскільки вони забезпечують необхідні поживні речовини для споживання людиною та годівлі тварин. Вони також сприяють виробництву біопалива, ліків та інших основних продуктів. День здоров’я рослин нагадує про необхідність збереження та захисту рослинного світу для майбутніх поколінь.  Адже рослини становлять 80 % їжі, яку споживає людство.   Тому ризики втрати врожаїв через спалахи розвитку шкідників та хвороб рослин, занесених при міжнародних перевезеннях з нехтуванням міжнародних стандартів фітосанітарних заходів, можуть бути занадто небезпечні для продовольчої безпеки у світі.  За повідомленням Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization. FAO)  щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається до 40% урожаю сільськогосподарських культур. Як наслідок, мільйони людей не  мають достатньої кількості продуктів харчування.

  Сучасне життя створює все більше загроз для здоров’я рослин. З’являються  нові території, де розповсюджуються шкідливі організми рослин. Міжнародні подорожі та торгівля призводять до поширення шкідників, хвороб та бур‘янів по світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Тому, завчасно організований захист рослин від шкідливих організмів є кращим ніж боротьба з надзвичайними ситуаціями.

  Актуальними й нині є надбання Міжнародного року здоров’я рослин 2020, проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН у грудні 2018 року. Країнам-членам Міжнародної конвенції про захист рослин пропонувалось в рамках цього проекту поширювати інформацію про ризики для фітосанітарної безпеки держав в цілому та здоров’я окремих рослин і якості певних груп товарів, зокрема Україна також підтримала цю акцію. Міжнародний рік здоров’я рослин 2020 та реалії сьогодення акцентують увагу на таких поняттях як «запобігання та захист». Кожен відіграє свою важливу роль. До прикладу, подорожуючі повинні бути обережними, беручи з собою рослини та рослинні продукти. Відповідальні особи в транспортній галузі повинні переконатися, що кораблі, літаки, вантажні автомобілі та потяги не перевозять шкідливі організми на нові території. Уряди країн повинні посилити свою підтримку національним та регіональним організаціям захисту рослин, які стоять на першій лінії захисту території від занесення небезпечних шкідливих організмів рослин.

   У рамках Міжнародного року здоров’я рослин-2020 Держпродспоживслужбою  організовано проведення  конференцій, презентацій, круглі столи та інші заходи. Проходили різноманітні акції, спрямовані на залучення якомога більшої кількості людей до проблем збереження здоров’я рослин, та залучення громадян до конкретних дій.

 Сьогодні спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області до Міжнародного дня здоров’я рослин хочуть максимально привернути  увагу громадськості до важливості збереження рослинного світу та екологічного розвитку в цілому, підвищити увагу до підтримки здоров’я рослин та забезпечення здорового довкілля та життя на Землі.