Тема: «Число і цифра 1. Довжина»
Програмовий зміст: дати знання про число і цифру 1; розвивати вміння встановлювати відповідність між кількістю предметів та цифрою; закріпити знання про довжину; розвивати увагу, мовлення, пам'ять, мислення; виховувати інтерес до логіко-математичного заняття.
Матеріал: іграшка зайчик, ілюстрації з зображенням тварин від 1 до 5, картинки кошиків (перший- з шишками, другий- з 5-ма морквинками, третій – з медом, четвертий – з 1-єю морквинкою), смужки для викладання цифри 1.
Методи і прийоми: ігрові (дидактичні ігри), наочні, словесні (розповідь, запитання, порівняння, узагальнення).
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Сюрпризний момент.
-Дітки, сьогодні вранці в групу до нас прийшов гість. Це був зайчик - невеликий, сіренький, в зелених штанцях. Ви не бачили його? А давайте його пошукаємо. (Діти знаходять зайчика.)
-Молодці, давайте з ним привітаємося. Діти, зайчик прийшов один і просить у нас допомоги. Ми допоможемо йому?
ІІ. Основна частина.
-Дітки, зайчик дуже сумує, тому що він один, в нього немає друзів. Він просить нас допомогти знайти йому таких же самотніх тваринок, щоб подружитися з ними та разом гратися.
Дидактична гра «Знайди одного»
На дошці картинки із зображенням від 1 до 5 звірів на кожній. Діти вибирають ті картинки, де зображена 1 тварина і прикріплюють на дошці біля зайчика.
-Молодці, дітки, зайчик дуже радий, що ви знайшли йому друзів. Але він так зголоднів, давайте його пригостимо. Чим ми можемо пригостити нашого гостя? Так, морквинкою. Дітки, скільки в нас зайчиків? Так, він один. Тож скільки треба морквинок? Правильно, треба одна морквинка. Погляньте, в нас 2 корзинки з різною їжею. Яку корзинку ми виберемо, і чому? (діти вибирають, потрібну корзинку, і пояснюють, чому її вибрали).
-Молодці! Ось ми і нагодували зайчика. А тепер давайте відпочинимо з зайчиком.
Фізкультхвилинка:
Руки вгору – підтягніться,
Раз-два, раз-два!
Щонайнижче нахиліться,
Раз- два, раз-два!
Станьте рівно, поверніться
І до сонечка всміхніться.
А тепер, любі малята,
Пострибайте, як зайчата
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть
-Діти, ось ми сьогодні говорили, що зайчик один, шукали морквинку одну. А ви знали, що один – це не просто слово, це цифра. А цифра один - спеціальний математичний знак, що позначає, що в тебе один предмет. Зайчик пропонує нам пограти - скласти цифру один. Щоб її скласти, треба взяти дві смужки. Чи однакової вони довжини? Якої довжини перша смужка, а якої довжини друга смужка? Візьміть довгу смужку, покладіть її вертикально, ось так. Візьміть коротку смужку покладіть її навскоси зверху вниз, ось так. Вийшла цифра 1. Подув вітерець. Подуйте на цифру. Цифра зламалася. Зберіть цифру знову.
Зверніть увагу: коротша смужка з якого боку? (З лівого). А довша? (З правого). На що схожа цифра 1.
Одиничка – цифра рівна
І до стовпчика подібна.
Всі рахунки, всі таблички
Починають з одинички.
Подивіться – ось вона
Одиничка чарівна.
Хоч і ніжку одну має,
Вправно ряд розпочинає.
Гра «Будь уважним».
Діти стають у коло та уважно слідкують за картками, які показує вихователь. Якщо на картці намальовано один предмет (іграшка), діти повинні плеснути в долоні один раз, а якщо багато — за- тупотіти ногами. Вихователь показує 3—4 картки.
Я пропоную ближче ознайомитися з цифрою, виконавши завдання.
Вправа Знайди чого по одному.
У вас на столиках картки роздивіться уважно і за допомогою простого олівця обведіть овочі яких по одному.
-Молодці, дітки! Але нашому гостю вже час йти. Давайте попрощаємося з ним.
ІІІ. Підсумок заняття.
- Хто до нас сьогодні завітав?
- З якою цифрою ми сьогодні познайомилися?
- Що сподобалося робити на занятті?
- Ви були всі сьогодні молодці!
Конспект заняття з математики
Тема. Подорож світом казок
Мета: вчити дітей порівнювати предмети за висотою, розкладати предмети в порядку зростання (високий-вищий-найвищий); закріпити знання про частини доби (ранок, день, вечір, ніч);
Розвивати увагу, пам'ять, мислення;
Виховувати бажання виконувати дидактичні вправи та ігри.
Матеріал: зображення героїв казок, картинки стільчиків, демонстраційний та роздатковий матеріал «Частини доби»
Хід заняття
Ⅰ. Організаційна частина
Ви любите казки?
А які ви знаєте казки?
Сьогодні ми з вами помандруємо деякими казками.
Ось у нас на дошці є казки якими ми будемо мандрувати. Але, щоб дізнатися що це за казка треба виконати завдання.
Але для початку давайте порахуємо у скільки казок ми потрапимо.
Ⅱ. Основна частина
І так щоб дізнатися, що у нас за перша казка треба відгадати загадку.
Біля лісу на узліссі
Троє їх живе в хатинці
Там три стільці і три тарілки,
Три ліжка, три подушки
Вгадайте без підказки
Хто герої цієї казки?
(Три ведмеді)
Правильно це казка про 3 ведмедів.
Але наші ведмеді не можуть вирішити хто з них високий хто вищий і хто найвищий. Допоможемо їм?
Ось подивіться у нас є ведмідь він високий, але якщо взяти маму ведмедицю то хто буде вищий?
А тепер якщо візьмемо ведмедя-тата, то хто буде вищий?
То хто з тваринок найвищий?
Дамір назви хто є високим, вищим і найвищим.
У вас на столиках є ведмеді. Викдадіть їх від найвищого до високого. Тобто спочатку має бути найвищий ведмідь потім вищий і за ним високий.
Молодці! Ви впоралися з цим завданням. Але ведмедики хочуть попросити вас про допомогу. У кожного з них є свій дім, але вони не можуть вирішити де чий. Допоможемо їм. Високий ведмідь має бути біля високого будинку, вищий – біля вищого, найвищий – біля найвищого.
Молодці! І з цим завданням в впоралися! Але нам треба прощатися з ведмедиками і вирушати далі.
А щоб дізнатися яка казка нас чекає далі треба відгадати загадку.
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онучка несла
Хто дівчинку ту по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
(Червона Шапочка)
Так це Червона Шапочка і вона хоче трохи з нами відпочити. Тож встали всі з-за столиків.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись
Треба трошки пострибати
І в долоні поплескати
Плесніть діти кілька раз
За роботу – все гаразд.
Давайте повторимо ще раз. Ось ми трохи відпочили і будем далі мандрувати. Але нам знову треба відгадати загадку.
Сидить півник на печі
Їсть солодкі калачі
Ось лисичка прибігає
Півника мерщій хапає
Біжить котик рятувати
В лиса півника забрати.
(Котик і Півник)
Це казка про Котика і Півника. У наших звіряток є чарівний годинник, але він зіпсувався і нічого не показує. Щоб це виправити треба відгадати загадки.
Завітав до тітки – ночі,
Позіхнув, розплющив очі
Всіх скликає на сніданок
Прокидайся, вже (Ранок)
Ось на цьому годиннику тепер видно ранок.
Діти, а що ви робите зранку? Данилко підійди до мене, подивись, що ти бачиш на картинці?
А тепер послухайте наступну загадку
Сонце в небі високо,
І до ночі далеко,
Коротка у дерева тінь.
Що за час доби? (День)
Ось уже на нашому годиннику є і день.
А що ви робите вдень? Настя підійди до мене, подивись, що ти бачиш на картинці?
Ось ще одна загадка.
День пройшов. Сідає сонце.
Сутінки повільно крадуться
Запалюйте лампи і свічки –
Настає темний (Вечір)
Тепер на нашому годиннику є і вечір.
А що ви робите ввечері? Оля підійди до мене, подивись, що ти бачиш на картинці?
І залишилась остання загадка.
Будинок заснув, іграшки сплять,
Тільки ліхтарі горять,
Всі говорять на добраніч –
Бо це настала … (Ніч)
А вночі що ви робите? Віка підійди до мене, подивись, що ти бачиш на картинці?
Котик і Півник вам дякують, що ви полагодили їх годинник. А ми йдемо далі.
Відгадайте загадку про казку.
Круглий носик, п'ятачком,
Їм в землі зручно ритися,
Хвостик маленький, гачком,
Замість туфельок – копитця.
Троє їх – і до чого ж
Брати дружні схожі
Відгадайте без підказки
Хто герої цієї казки? (Три поросята)
Три поросята хочуть перевірити як ви добре знаєте що роблять люди в різні частини доби.
Дидактична гра «Частини доби»
У кожного з вас на столиках є картинки. Подивіться уважно що там зображено. У кожного з вас різні частини доби. Ваше завдання викласти інші картинки з тими діями, які ми робили в ті частини доби.
Молодці! Ви впоралися з цим завданням.
Ось це була наша остання казка. Час повертатися додому.
Ⅲ. Заключна частина
В скількох казках ми сьогодні побували?
Кого ми зустріли?
Які завдання виконували?
Конспект заняття з математики для дітей середнього дошкільного віку "Лісові пригоди"
Мета: Учити порівнювати предмети за величиною, оперувати поняттями "великий", "малий" . Закріплювати знання про: цифру 3, геометричні фігури, кольори, розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, інтерес до вправ математичного змісту. Формувати вміння слухати та виконувати завдання за вказівкою вихователя, відповідати на запитання. Виховувати організованість.
Створення проблемної ситуації
Діти, сьогодні рано, коли я прийшла до групи, то знайшла біля дверей конверт на якому було написано "Для дітей середньої групи від білочки". Подивимося що у ньому?
Дивіться, білочка написала нам листа
"Дорогі діти, прошу вашої допомоги, мудра тітонька сова дала мені багато математичних завдань, але я не можу їх виконати, допоможіть мені, а за допомогу вас чекатиме цікавий сюрприз. З повагою ваша Білочка."
Діти, допоможемо Білочці?
Так.
Робота з дітьми на килимку
Завдання 1 "Знайди тваринку"
Білочці потрібно знайти лісових мешканців які заховалися за кольоровими кругами, а хто з лісових мешканців заховався ми зараз дізнаємося.
Перша тваринка заховалася НЕ у синьому, не у зеленому, не у червоному кругу. У якому кругу заховалася тваринка. (У жовтому).
Друга тваринка заховалася не у жовтому, не у зеленому, не у синьому кругу. У якому кругу заховалася тваринка? (У червоному).
Третя тваринка заховалася не у жовтому, не у червоному, не у зеленому кругу. У якому кругу заховалася тваринка? (У синьому).
Четверта тваринка заховалася не у червоному, не у синьому, не у жовтому. У якому кругу заховалася тваринка? (У зеленому).
Ну молодці, ми знайшли усіх лісових мешканців, кого ми знайшли? (Заєць, лисиця, вовк, їжак)
Завдання 2 "Велика – мала"
А зараз нам потрібно згрупувати геометричні фігури за величиною, у великий обруч потрібно покласти великі геометричні фігури, а у маленький покласти маленькі геометричні фігури.
Фізкультхвилинка
Робота за столами
Завдання 3 "Кольорова трійка"
У вас на столиках лежать листочки з цифрами. Білочка забулася як виглядає цифра 3 і просить вас відшукати серед усіх цифр знайти цифри 3 і замалювати червоним олівцем усі трієчки.
Завдання 4 "Геометричний диктант"
Білочка пропонує вам викласти геометричні фігури у певному порядку, я буду називати фігури, а ви маєте викласти їх в один рядочок. Але спочатку ми повторимо з вами геометричні фігури. (Круг, квадрат, трикутник)
Круг, квадрат, трикутник, круг, трикутник, квадрат.
Підсумок заняття
Молодці ви усі гарно впоралися із завданнями і допомогли Білочці, за це вона подарує нам чарівну коробочку. А що у ній ми зараз разом подивимося.
Тема. Орієнтування в часі. Високий, низький. Пара.
Мета: учити встановлювати часові відношення (частини доби), правильно використовувати слова ранок, вечір, день, ніч; продовжувати формувати вміння порівнювати предмети за висотою; вправляти в умінні працювати в парі; розвивати довільну пам'ять; виховувати інтерес до занять.
Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, ілюстрації частин доби (ранок, день, вечір, ніч), три ялинки, різні за висотою; чо- тири кошики, шість яблук (або інших фруктів чи овочів), картки із зображенням цифр 1, 2;
роздавальний: конверт із квадратиками різного кольору, розрізаними на триAчотири частини, три ялинки, різні за висотою.
1. Психогімнастика.
2. Гра «Збери ліхтарик».
— Якось увечері Гномик збирався відпочити від своїх лісових турбот, як раптом за віконцем почувся плач. Гном визирнув і по- бачив маленьке білченя, яке плакало й примовляло: «Я хочу додо- му до мами!» Гномик узявся заспокоювати білченятко і з'ясував, що сталося. Білченя вийшло вранці погуляти, зайшло далеко в ліс і заблукало. Гномик вирішив допомогти йому. Для цього йому по- трібно запалити ліхтарики.
Вихователь пропонує дітям дістати з конверта різнокольорові геометричні фігури й зібрати з них квадратний ліхтарик. (Діти працюють у парах.) Кількість і розмір деталей вихователь вибирає заздалегідь залежно від підготовки кожної дитини.
— Коли запалюють ліхтарики? (Увечері чи вночі, коли темно.)
3. Гра «Не помились».
Вихователь розкладає на столі ілюстрації із зображенням ранку, дня, вечора, ночі та пропонує дітям визначити, яка части- на доби зображена. Коли вихователь бачить, що діти без помилок визначають різні частини доби на ілюстраціях, пропонує пограти в гру: потрібно присісти й закрити долоньками очі, якщо пока- зується картинка ночі або вечора; встати й пострибати, якщо по- казується картинка дня і ранку.
4. Вправа «Порівняй ялинки».
— Як не намагалися наші друзі, але так і не знайшли будинок білченяти. Вирішили переночувати в Гномика, а наступного дня продовжити пошуки. РаноAвранці білченя розповіло, що його бу- динок розташований на найвищій ялині в лісі.
У кожної дитини на столі фігурки трьох ялинок різної висоти, вирізані з картону.
— Розгляньте ялинки. Які вони за висотою? (Низькі, висо- кі — різні.)
— Як допомогти білченяті знайти найвищу ялинку? Вихователь пропонує порівняти ялинки за висотою, викорис-
товуючи спосіб накладання, і демонструє це на фланелеграфі.
— Покажіть найнижчу ялинку. Тепер вищу ялинку.
— На якій ялинці живе білченя? (На найвищій.) Покажіть її.
— Ви допомогли білченяті знайти свій дім, і його мама була дуже рада поверненню малюка.
5. Фізкультхвилинка.
Вже стомилися ми трішки, Вийдем, діти, на доріжку. Наші ручки: раз, два, три.
Наші ніжки: раз, два, три. Ось голівонька втомилась, Вліво — вправо нахилилась. Раз, два, три, раз, два, три. Будем пальчики стискати, Будем знову працювати.
6. Підсумок заняття.
— Коли Гном знайшов білченятко?
— У який час доби друзі продовжили пошуки?
— На якій ялинці жило білченя?
«Пошуки зниклих казок»
( Заняття з логіко- математичного розвитку дітей в середній групі)
Мета: перевірити знання дітьми цифр в межах п'яти, вміння рахувати кількісною та порядковою лічбою; уточнити поняття «пара», розвивати вміння виділяти однакові та різні деталі; розрізняти і правильно називати площинні (круг, квадрат, трикутник, прямокутник) та об'ємні (куб, куля, циліндр) геометричні фігури; виокремлювати з групи предметів предмети із заданими властивостями; розрізняти цеглинки ЛЕГО за кольорами. Розвивати увагу, зорову пам'ять, логічне мислення. Виховувати дружні стосунки, чуйність, кмітливість, організованість.
Матеріал: демонстраційний: об'ємні фігури ( куля, куб, циліндр), геометричні фігури, ілюстрацій казок, цифри від 1 до 5; роздатковий: цеглинки ЛЄГО, дидактична гра «Знайди пару», « Підбери цифру».
Хід:
Вихователь пропонує дітям подивитися у вікно:
Зазирнуло сонце у віконце,
Сонечку радіють дітлахи.
Нам усім дарує книжку сонце,
Де живуть улюблені казки.
- Ой, погляньте, яка чудова книжка. Але чому усі аркуші порожні? Де ж поділися літери, картинки? Що трапилося з нашими улюбленими казками?
Я здогадалась, діти це трапилося тому, що останнім часом діти дивляться багато мультфільмів, грають у комп'ютерні ігри, а казок, майже, не читають. Казкові герої образились на нас. Я пропоную вам повернути казки на місце. Для цього потрібно виконати завдання, які для нас приготували казкові герої. Ви згодні? Усі готові?
· Тож, перший герой заховався у скриньці. Щоб її відчинити, необхідно відгадати наступну загадку:
Ой, набридло на віконці
Вже на сонечку сидіти.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.
(Колобок)
На яку об'ємну геометричну фігуру схожий Колобок? (Вихователь дістає із скриньки кулю, куб, циліндр. Діти називають їх)
Колобок пропонує пограти в гру «Будь уважним» . (На столі стоять три об'ємні фігури. Діти рахують їх, називають, яка фігура стоїть перша за рахунком, третя. Потім вихователь пропонує закрити очі, переставляє фігури місцями або прибирає одну, а діти називають, що змінилося)
Молодці, діти, ви правильно виконали перше завдання і тому повернули Колобка в його казку.
Другий казковий герой – Ведмідь з казки «Теремок».
Ви ж пам'ятаєте, що трапилося з теремком? Тому ведмідь просить нас підібрати цеглинки ЛЕГО, щоб побудувати новий, великий будинок. Тільки обирати необхідно ті цеглинки, які зашифровані на картках.
(Кожній дитині дається картка. На ній схематично зображено, якого кольору має бути цеглинка (кольорова пляма) .
Діти по черзі обирають необхідну цеглинку, пояснюючи свій вибір.
- Молодці, діти, всі необхідні цеглинки ми підібрали. Тепер герої казки «Теремок» зможуть побудувати собі великий будинок.
3. А ось і героїня казки «Ріпка» - мишка просить виконати завдання, щоб повернутися у свою казку та допомогти витягнути ріпку. Діти на килимі лежать площинні геометричні фігури. Давайте пригадаємо їх.
Вихователь показує, а діти називають геометричну фігуру.
Вам потрібно уважно розглянути і вибрати фігуру, яка схожа на ріпку, пояснити чому ви її обрали.
По черзі підходимо і вибираємо геометричну фігуру.
- Молодці, діти, ви правильно виконали і третє завдання. тепер мишка може повернутися у свою казку.
4. Фізкультхвилинка: дітям пропонується стати у коло, в центрі якого розкладені перевернуті цифри від 1 до 5. Діти біжать по колу, промовляючи слова:
Ми кмітливі дошкільнята,
Любим в різні ігри грати.
1,2,3 - картку обери!
Потім кожна дитина бере по одній картці і по черзі називає цифру на ній. Гра повторюється 3 рази.
5. А тепер нас просить про допомогу дідусь з казки «Коза-дереза». Йому бабуся подарувала багато чобіт, а він одного загубив, щоб він більше їх не губив. Нам потрібно підібрати до кожного з них пару. Проводиться гра «Підбери пару до чобіт» (Діти повторюють, що означає слово «пара» , яких органів у людини є по два. Потім беруть на столі по одному чоботу і підбирають їм пари).
- Молодці, ви дуже кмітливі, і з цим завданням швидко впоралися.
6. Наступне завдання від героїв казки «Марійка і Ведмідь». Пам'ятаєте, Марійка в казці напекла пиріжків, але скільки їх, не знає, бо рахувати не вміє. Давайте її навчимо. За столами проводиться гра «Підбери цифру» (У кожної дитини лежить картка з певною кількістю предметів. Необхідно порахувати їх і підібрати відповідну цифру).
- Молодці, діти, усі швидко впоралися і з цим завданням.
- Молодці, діти, поглянемо в нашу книжку. Усі казки повернулися на місце. Ви допомогли казковим героям. Тепер кожного дня ми з вами будемо читати казки в дитячому садку, а батьки читатимуть вам їх вдома.
Підсумок заняття
Що вам сьогодні сподобалось?
Що було важко?
Яке завдання було найцікавіше?
Тема: Об'ємні фігури. Кількісна і порядкова лічба.
Мета: Вчити розрізняти об'ємні й плоскі фігури. Закріпити порядкову й кількісну лічбу. Розвивати вміння знаходити закономірності. Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, дрібну та загальну моторику. Виховувати позитивне ставлення до занять.
Устаткування: набір об’ємних геометричних фігур (куб, циліндри, кулі), набір плоских геометричних фігур (квадрати, кола, прямокутники, трикутники), дві серветки червоного й синього кольору, мішечок із геометричними фігурами (коло, трикутник, квадрат), д/гра «Підбери за кольором та формою».
Хід заняття
1. Психогімнастика «Ясне сонечко»
Педагог пропонує дітям стати в коло.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
-Уявімо собі, як промінчики через наші ручки зігрівають нас, нашу голову, плечі, ніжки. Коли повністю зігріємося, промінчики відпустимо.
2. Д/гра «Відгадай і назви»
На підлозі лежать фігури: куб, дві кулі, два циліндри, — накриті серветкою червоного кольору; квадрати, круги, прямокутники, трикутники — серветкою синього кольору. Дітям пропонується визначити, доторкнувшись до серветок долонькою, які фігури під ними лежать.
Висновок: під серветкою червоного кольору лежать куля, куб, циліндр, а що лежить під серветкою синього кольору, визначити не можна.
Педагог показує фігури, що лежать під серветкою синього кольору.
— Чому ми не змогли вгадати ці фігури? (Тому що вони плоскі й щільно прилягають до підлоги.)
— Чи можна визначити, яка фігура лежить під серветкою, не піднімаючи серветки? (Діти, не піднімаючи серветки, визначають фігури, які під нею лежать.)
Вих. пропонує кожній дитині спробувати «сховати» під одну долоньку квадрат, а під іншу — куб.
— Яку фігуру легше було сховати? Чому?
3. Гра «Впізнай фігуру».
Всі діти стать у півколо біля педагога, вих. тримає в руках мішечок із геометричними фігурами. Діти із заплющеними очима дістають фігуру й визначають, плоска вона чи об’ємна і як називається.
4.Гра «Прокоти фігуру».
У дітей об’ємні геометричні фігури. По черзі вони прокатують фігури по килимі, намагаючись докотити свою фігуру якнайближче до сусідньої. Коли всі прокатили об’ємні фігури, педагог кладе біля них плоскі фігури.
— Полічімо, скільки об’ємних фігур? плоских? Яких фігур більше?
— Хто перший прокотив фігуру? Яка це фігура? Хто — останній?
— Яка фігура лежить далі від усіх інших?
5. Фізкультхвилинка.
6. Д/гра «Підбери за кольором та формою» (за інструкцією)
Сьогодні ми з вами виготовимо трапецію.
7. Підсумок заняття.
- З якими фігурами ми сьогодні грали?
- Як відрізнити об’ємну фігуру від плоскої?
- В які ігри ми з вами грали, які сподобались найбільше?