Опис досвіду

Гурич Валентина Григорівна – вчитель зарубіжної літератури

НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» с. Гірники

Опис власного педагогічного досвіду

Використання інтерактивних технологій для розвитку творчого мислення учнів на уроках зарубіжної літератури

Життя - вічна наука. Сьогодні воно змінюється стрімко, часом непередбачувано. У період реформування освіти роль учителя в навчально – виховному процесі має бути переосмислена кожним, і кожен має зрозуміти, усвідомити свою роль у житті нашої держави і в житті своїх учнів, систематизувати все надбане, відкрите в щоденній копіткій праці, здійснити крок на шляху опанування таких педагогічних технологій, які б допомогли вчителю зробити процес навчання цікавим, різноманітним, ефективним, демократичним.

В концепції загальної середньої освіти сказано: «Освіта ХХІ століття – розвиваюча, культуротворча, домінантна, виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти і саморозвитку, вміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання і вміння для творчого розв’язання проблем, прагне змінити на краще своє життя і життя своєї країни.

Національною доктриною розвитку освіти в Україні утверджено стратегію прискореного, випереджаючого, інноваційного розвитку освіти й науки, забезпечення самоствердження і самореалізації особистості. Освіта сьогодення спрямована на умови демократії, ринку, новітніх наукових інформаційних технологій. Місія школи полягає в тому, щоб допомогти кожній дитині усвідомити суть свого життя, визначити й накреслити орієнтири власного майбутнього.

Усі наукові дослідження й педагогічна практика сучасної школи спрямовані на те, щоб роки перебування в школі були не підготовкою до життя, а власне життям.

На уроках учитель має не просто дати суму знань, а сформувати життєву компетентність як само здатність особистості до оптимальних дій, що базуються на знаннях, досвіді, цінностях, здобутих завдяки навчанню. «Мета школи – привчити до життя, розуміти його, знайти в ньому своє місце», - писала Софія Русова.

Завдання сучасної школи - виховання особистості здатної творчо мислити, самостійно орієнтуватися в сучасному середовищі.

Відомо, що творчість - найвища форма активності та самостійності в діяльності людини. Оцінюють її за результатом. Така людина завжди досягає високих результатів. Чим вищий рівень творчості, тим людина успішніша.

Уроки мови та літератури в реалізації згаданого завдання посідають особливе місце, тому що на цих уроках відбувається розвиток в учнів уяви, асоціативності мислення, образності, уміння оцінювати життєві явища.

Шукаючи більш активні способи викладання російської мови та зарубіжної літератури, я звернула увагу на прийоми інтерактивного навчання і дійшла висновку, що вони роблять навчальний процес ефективним, бо ставлять учнів перед необхідністю мислити, самостійно шукати шляхи розв’язання навчальних завдань.

Отже, актуальність даної теми полягає в тому, що на зміну так званому пасивному навчанню має прийти навчання активне, яке передбачає використання інноваційних технологій, що дозволяють істотно активізувати розумову та пізнавальну діяльність учнів, підвищити інтерес до предмета.

ТЕМА ДОСЛІДЖЕННЯ - використання інтерактивних технологій для розвитку творчого мислення учнів на уроках зарубіжної літератури.

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ - пошук оптимальної методики організації творчої діяльності учнів на уроках російської мови та зарубіжної літератури.

ПРЕДМЕТ ДОСЛІДЖЕННЯ – методика викладання російської мови та зарубіжної літератури, спрямована на розвиток творчих здібностей школярів через впровадження інтерактивних технологій.

ОБ'ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ – учасники навчального процесу, методико-технологічні аспекти творчо-дослідницької діяльності вчителя в курсі російської мови та зарубіжної літератури, процес розвитку і становлення творчої особистості учня.

Поставлена мета вимагає розв’язання таких завдань:

  • визначення психолого - педагогічних закономірностей інтерактивних технологій;

  • з'ясування технологій та правил вибору конкретного методу для відповідного етапу уроку;

  • розвиток творчих здібностей учнів.

Розробки методик інтерактивного навчання можна знайти в працях видатного українського педагога В.О.Сухомлинського, в учителів Є.Ільїна, Ш.Амонашвілі. Над цими проблемами працюють знані в країні педагоги: К.Баранов, Л.Варзацька, Т.Трохименко, С.Федорчук та інші.

Сутність інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це взаємонавчання, де учень і вчитель є рівноправними суб’єктами навчання. Спільна діяльність учнів в процесі пізнання, засвоєння навчального матеріалу означає, що кожен робить свій внесок, іде обмін знаннями, ідеями, засобами діяльності. Інтерактив включає домінування однієї точки зору над іншою. Діалогове навчання спонукає учнів критично мислити, розв’язувати складні проблеми, на основі аналізу обставин та необхідної інформації, зважувати альтернативні думки, приймати обдумані рішення, залучатися до дискусій, контактувати з іншими людьми. Для цього організовується парна та групова, індивідуальна робота, використовуються пошукові проекти, рольові ігри, робота з документами та різними джерелами інформації, використовуються творчі роботи.

Інтерактивні технології не самоціль. Не лише спосіб створення атмосфери в класі, що найкращим чином сприяє співпраці, порозумінню та доброзичливості, дає змогу по - справжньому реалізувати особистісно - орієнтоване навчання.

Інтерактивне навчання дозволяє розв’язувати одночасно декілька задач. Головне – воно розвиває комунікативні вміння та навички, допомагає встановленню позитивних взаємин між учнями, привчає працювати в команді, прислуховуватись до думки товаришів.

Інтерактивні методи слід використовувати беручи до уваги вікові особистості школярів. В 5-7 кл. актуальними є інтерактивні ігри, що передбачають вживання в образ. Наприклад: «Я Мауглі» (Акела, Коа, Багіра), «Я Робінзон», «Я – Скрудж». У грі безліч можливостей для самовираження і кращого пізнання характеру героя, гра переключає увагу учнів, підвищує інтерес до предмета.

Одним із різновидів інтерактивного навчання є навчання в дискусії, яке вчить учнів самостійно мислити, висловлювати свої думки, поважати думки інших. Під час проведення дискусії використовую методи «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Займи позицію», «Коло ідей».

Метод «Мікрофон» надає учням можливість швидко по черзі висловитись. Цей інтерактивний метод застосовую під час колективного обговорення. Наприклад, пропоную учням такі запитання:

- Чому, на думку Кафки, людина у цьому світі така самотня? («Перевтілення» Ф.Кафка);

- Чи є закономірним трагічний фінал повісті?

- Чи можна погодитися з тим, що смерть Желткова означає собою смерть любові? («Гранатовий браслет» О.Купрін);

- Яке майбутнє може бути в Елізи Дулітл? («Пігмаліон» Б.Шоу)

Під час проведення ігор повніше виявляють свою індивідуальність, позбуваються страху перед опитуванням, починають відчувати інтерес до уроку і навчання в цілому. Аналізуючи результат таких уроків, я зробила висновок, що в процесі навчання через гру інтерес школярів до предмета значно зростає. Навіть так звані слабкі учні поступово виявляють пізнавальну активність; спочатку вони уважно слухають, потім запитують, самі просять слово для виступу, що дає їм змогу відчути свою необхідність у спільній справі. До таких уроків діти готуються сумлінно, з великим бажанням, до будь – яких завдань підходять творчо.

Метод «Займи позицію» надає можливість з'ясувати, які позиції і думки можуть існувати щодо розгляду спірного питання. Учням надається можливість висловити свої думки по даному питанню, обґрунтувати свою позицію, знайти найбільш переконливі аргументи, порівняти їх з аргументом інших. Наприклад, при вивченні роману М.Булгакова «Майстер і Маргарита» задаю учням питання: - Чи можна Воланда вважати носієм добра?. Учням потрібно стати біля напису («так» або «ні»), який відповідає їх позиції і обґрунтовувати свій вибір.

На заключному етапі уроку під час підбиття підсумків використовую такі інтерактивні технології як «Гронування», «Акваріум», «Продовжи речення»:

  • Для мене сьогодні важливим було…

  • Сьогодні я навчився …

  • На цьому уроці мені було цікаво тому, що …

Використання інноваційних методів допомагає зробити процес навчання більш творчим. Вони спонукають учнів докопуватися до істини, суті явищ. Діти навчаються висловлювати власні думки, відстоювати їх , творчо підходять до розв’язання різних проблем. Для них це спосіб самовираження, відкриття самих себе, своїх здібностей, можливостей, розвиток комунікабельності.

Інтерактивні технології сприяють:

  • Утвердженню демократичного стилю спілкування;

  • Орієнтації позиції вчителя на особистість учня;

  • Мотивація діяльності учнів на досягнення успіху й самореалізації;

  • Максимальному залученню життєвого досвіду учнів і їхнього мислення.

Чим більше працюєш над цією проблемою, тим більше вдосконалюєш методику своєї роботи й удосконалюєшся сам.