Урок читання в 3 класі
Тема: Скоромовки, загадки. Узагальнення за темою
Матеріал до уроку: скоромовки, загадки, завдання типу «Пригадайте, поміркуйте».
Мета: збагатити знання про названі жанри усної народної творчості; розвивати швидкість читання, кмітливість, уміння виявляти головну ознаку, порівнювати й робити висновки за аналогією; пригадати й узагальнити найголовніше з прочитаного.
Обладнання: картки зі скоромовками, загадками, картки – «блискавки».
ХІД УРОКУ
І. Розвиток фонеметичного сприймання
1. Гра «Назвіть спільний звук».
Річка, нічка, невеличка, річечка, хлопчик, чудовий, річенька.
( Знайдіть у цій групі слова-родичі.)
2. Читання слів з карток-«блискавок»
Беру, біжу, юрба, гурт, відерце, листя, огірки, помідори.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Прочитати прислів’я. До якого твору, раніше вивченого, його можна віднести?
ІІІ. Робота над скоромовками
1. Бесіда.
- Скоромовки – жартівливі висловки, складені із важких для швидкого вимовляння слів.
2. Вправляння у швидкому читанні скоромовок.
( Звернути увагу на правильну вимову слів. )
3. Пригадайте раніше вивчені скоромовки.
IV.Робота над загадками
1. Бесіда.
- Загадка – це цікава задача. Вона має форму питального чи розповідного речення, в якому слова часто римуються. У загадках називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.
2. Читання та відгадування загадок з підручника.
( Відгадайте загадку. Проаналізуйте, як вони побудовані.)
3. Складання загадок самостійно.
- Щоб скласти загадку потрібно:
Порівняти предмет, явище з іншими, схожими за істотною ознакою;
Включити цю ознаку в загадку так, щоб не одразу можна було здогадатись, про що саме йдеться;
Сформулювати загадку стисло й чітко.
V. Тематична атестація за темою «Чарівні казки». Тестування
І Варіант
1) Ким князівна подала вісточку на волю? ( Казка «Кирило Кожум’яка» )
а) Слугою;
б) голубком;
в) дітьми.
2) До якої казки може підійти прислів’я: «Беруть завжди на чужі пожитки»?
а) «Кривенька качечка»;
б) «Кобиляча голова»;
в) «Кирило Кожум’яка».
3) «Ходить гарбуз по городу» за жанром є:
а) казкою;
б) віршем;
в) народною піснею.
4) Роз’єднай і запиши прислів’я.
Задобродобромплатять.
5)Чому дівчинка не захотіла залишитися у діда й баби?
а) Бо їй не сподобалось у них;
б) бо вони її скривдили;
в) бо вони спалили гніздечко.
6) Продовж речення.
Загадка це…:
а) цікава задача;
б) невеличкий вірш;
в) жартівливий вислів.
7) Продовж прислів’я.
Умій сказати,…
8) Продовж речення.
А сонце каже: «…».
а) «То і зрадіє риба у морі»;
б) «То і зрадіють усі на світі»;
в) « То і зрадіє жито, пшениця».
ІІ варіант
1) Скільки бочок смоли і скільки конопель попросив Кирило Кожум’яка?
а) 10;
б) 20;
в) 12.
2) До якої казки може підійти прислів’я: «Чия відвага, того й перемога»?
а) «Кривенька качечка»;
б) «Кирило Кожум’яка»;
в) «Кобиляча голова».
3) «Три товариші» за жанром є:
а) віршем;
б) байкою;
в) народною піснею.
4) Роз’єднай і запиши прислів’я:
Знаннядеревоаділоплоди.
5) Хто допоміг дівчинці знову стати качечкою?
а) Дід;
б) баба;
в) перелітні качки.
6) Продовж речення.
Скоромовка – це…:
а) цікава задача;
б) жартівливі вислови з важких слів;
в) повчання.
7) Продовж прислів’я.
Хто хоче більше знати,… .
8) Продовж вірш:
Один товариш –
Другий товариш –
Третій товариш –
VI. Підсумок уроку.