ПЛАН РАДИОНИЦА

ЈАНУАР - Израда нацрта парцеле. У овој радионици научићете све о припреми мултикултуралних парцела, размјене биљака у складу са њиховим потребама, дужином вегетације, плодоредом и сестринством биљака. Све о биолошким методама узгоја.

ФЕБРУАР - Израда пресада у кућним условима. Календар сјетве пресаде и избор материјала: компост и посуде.

МАРТ - Сидерација тла, фиторемедијација и малчирање.

Одабир биљка за ову сврху и материјала за малчирање. Све о предностима и недостацима материјала за малчирање. Сјетва прољећних култура. Основ калемљења и производња врбиног сока. Калемљење лубеница и краставаца, израда расадног материјала из резница.

АПРИЛ - Пикирање расада, сјетва априлских пресадица, узгој у саксијама, узгој на балкону. Одабир сорти за узгој на балконима, одабир посуда за узгој у саксијама у зависности од сорте, здружена садња у саксијама.

МАЈ - Упознавање са дивљим биљкама и њиховом употребом у исхрани, заштити биљака биљним препаратима и производња биљних текућих ђубрива. Све о мајској садњи расада. Подизање мрежа и носача и начин садње у складу са тим.

ЈУНИ - Све о болестима биљака и како их спречити. Како се понашамо када примјетимо болести на биљкама? Како превенирати болести код биљака? Када реагујемо и којим биљним препаратима? Производња препарата од биљака за заштиту биљака које узгајамо. Све о здруженој садњи која може утицати на превенцију? Како разликовати микозе и бактериозе од физиолошких поремецћаја? Како да се ослободимо страха од болести наших биљака?

ЈУЛИ - Љетња и јесења сјетва. Пресађивање зимских купусарица. Сјетва у баштама се не завршава у прољеће већ траје континуално током цијеле године. Упознаћемо како да искористимо махунарке као предкултуре за јесењу сјетву и садњу, које културе купусарица садимо у овом периоду и како их његујемо, која сјетва се може одрадити да би биљке плодоносиле до краја сезоне ... У једној еколошкој башти нема празних парцела и показаћемо вам како да са парцеле од 100 m² "извучете" велику количину хране.

АВГУСТ - Препознавање корисних инсеката, биљака и осталих помагача у башти. Његовање предаторског ланца као јединог гаранта успостављања хармоније са природом. Оно што је данас човјеку неопходно је повратак пироди. Ми смо себи дали улогу посматрача и самим тим себе издвојили из предаторског ланца и од саме природе. Ту настаје наш проблем и због тога нам на сваком мјесту у животу треба изљечење. Увод у мотивационо баштованство. Ослободићемо се страхова од инсеката, змија, глодара тако што ћемо упознати њихову улогу у природи.

СЕПТЕМБАР - Конзервирање поврћа и воћа без употребе хемије. Начин одвајања сјемена. Чување и складиштење сјемена. Одабир сорти. Данас је више него икад потребно да конзервирамо храну природним методама, да чувамо старе сорте и да се упознамо са значајем улоге Чувара сјемена у свијету, упознајемо се са хибридима, насленим сортама и правимо паралелу између њихивог узгоја и њиховог доприноса за стварање наше прехрамбене аутономије.

ОКТОБАР - Садња озимих култура. Озиме културе су прве културе које ће нас насхранити у пољеће, док се неке врсте купусарица саде искључио као озиме. Које сорте лукова изабрати, гдје их садити у складу са плодоредом, како његовати културе које двогодишње дају сјемена, како и када измјестити клтуре које су склоне укрштању, а чије сјеме желимо да сачувамо.

НОВЕМБАР - Теорија емотивности биљака. Након цијеле сезоне у којој су се чланови градске баште упознали са еколошким узгојем и потребама биљака, вријеме је да се тако приближени биљкама упознају са теоријама емотивности биљака, гдје ће се упознати са новим начином сагледавања околине и свијета који нас окружује. Теорија полази од чињенице да су биљке емотивна бића која телепатски комуницирају са својим узгајивачима. Радићемо анализу истраживања Олеандра и Шамовица, теорију музикалности биљака Даманхураца.

ДЕЦЕМБАР - Припрема парцела за зимско мировање. Обрада парцеле пред покривање, покривање парцеле за зимски сан, употреба материјала са парцела за припрему текућих ђубрива за његу расадног материјала и његово складиштење.