5000 m²

Град Бањалука је за почетну фазу "Бањалучке градске баште" Удружењу грађана "Градске баште" додјелио на кориштење 5000 m² градског, слободног и неискоришћеног замљишта.

56 ПАРЦЕЛА

На 5000 m² формираће се 56 парцела димензија 7х11.5 m, што је површина од 80 m² на којој ће грађани засновати своју башту.

56 НОСИОЦА

Удружење грађана "Градске баште" је већ потписало 56 уговора са заинтересованим грађанима, Носиоцима парцела.

200+ КОРИСНИКА

Како бисмо активирали породицу и њихову баштованску активност, сваки Носилац парцеле пријавио је своје кориснике парцеле који ће заједно са њим одржавати ту парцелу. Укупна баштованска заједница тренутно броји 200 грађана. Са повећањем расположивог земљишта, повећаваћемо и број активних корисника.

ДЈЕЧИЈА БАШТА

УСКОРО

РАДИОНИЦЕ

ШТА СМО ПОСАДИЛИ?

УСКОРО

ШТА СМО ПРОИЗВЕЛИ?

НА КРАЈУ СЕЗОНЕ

О БАЊАЛУЧКОЈ ГРАДСКОЈ БАШТИ

"Бањалучка градска башта" биће прва баштенска заједница у Бањалуци, Републици Српској и БиХ, заснована по моделу Community gardens које већ постоје у свим свјетским метрополома.

Ова баштенска заједница биће мјесто гдје ћемо радити на повратку човјека природи и самом себи, његујући солидарност, одговорност и толеранцију - мјесто гдје ћемо утицати на еколошку свијест код грађана, нарочито дјеце и младих, јер ће сваки корисник баштенске заједнице бити емитер једне еколошке идеје у свом локалном окружењу, у којем ће настојати да примјени и пренесе знање стечено у баштенској заједници. Бањалучка градска башта повезиваће све узрасте, професије и социјалне статусе, а као зелена оаза у урбаном окружењу биће врло битна на туристичкој мапи града.

Пројекат ће имати 80 директних корисника, док је број индиректних корисника читава урбана популација. Настојаћемо да кроз низ активности повежемо предшколске и школске установе са самим пројектом у виду низа радионица које ће бити организоване у оквиру пројекта, гдје бисмо дјецу и младе упознали са значајем производње властите хране у урбаној средини (економска, социјална и еколошка корист), предностима исхране еколошки узгојеном храном (превенција болести) и упознавање са природом и њеним ресурсима. С обзиром на економску кризу која је много породица социјално и економски довела на маргине друштва, на потребу за стицањем нових знања и вјештина како би ублажили ефекат економске кризе, потребу за промјеном стила живота у урбаној средини (превенција отуђивања, претилности која за собом носи опасност од низа болести, превенција криминалитета, корисније употребљено слободно вријеме...) и потребом за здравом храном као основом за здравље грађана, Бањалучка градска башта биће пионир у настојању да ову идеју учини видљивом и примењљивом грађанима.

Бањалука као град биће пионир у настојању да се читава идеја учини видљивом у региону. Пројекат ће трајати 10 година (120 мјесеци) и биће реализован на јавној зеленој површини у власништву Града, да бисмо кроз пројекат уједно радили и на партнерству између Града и грађана.

Пројекат је замишљен као одржив (чланарине на годишњем нивоу које ће покрити директне и индиректне трошкове), а настојећи да унаприједимо услове и рад у самој баштенској заједници, потрудићемо се да кроз низ активности обезбиједимо донације и спонзоре (алат, вода, сијено, ђубриво, сјеме, саднице, репроматеријал...) како бисмо обезбиједили што боље услове за своје кориснике.