Dodatek MIESZKANIOWY

DODATEK MIESZKANIOWY

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy przysługuje przy spełnianiu łącznie niżej wymienionych warunków

osobom:

1. Posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu (najem, podnajem, spółdzielcze prawo, własność, użyczenie) oraz bez tytułu prawnego – oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny

2. Których średni miesięczny dochód netto na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza:

- kwoty 2.265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym (stanowiącej 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu złożenia wniosku wynoszącego aktualnie 5.662,53 zł)

- kwoty 1.698,76 zł w gospodarstwie wieloosobowym (stanowiącej 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej)

3. Zajmującym lokal o powierzchni użytkowej w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie przekraczającym powierzchni normatywnej o więcej niż 30%:

A. 35m2 - dla 1 osoby +30% = 45,50 m2

B. 40m2 - dla 2 osób + 30% = 52,00 m2

C. 45m2 - dla 3osób + 30% = 58,50 m2

D. 55m2 - dla 4osób + 30% = 71,50 m2

E. 65m2 - dla 5osób + 30% = 84,50 m2

F. 70m2 - dla 6osób + 30% = 91,00 m2

UWAGA! W przypadku zamieszkiwania większej liczby osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.

Normy powierzchni użytkowej podwyższa się o 15 m2, jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Jakie dokumenty?

Do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy przedłożyć do wglądu:

1. Tytuł prawny do zajmowanego lokalu (umowa najmu, podnajmu, akt własności)

2. Naliczenie czynszu za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym składany jest wniosek

3. Zaświadczenia o dochodach netto wszystkich członków gospodarstwa domowego uzyskanych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku (w tym z praktycznej nauki zawodu)

4. Dokument potwierdzający wysokość otrzymywanych alimentów (np. przekaz pocztowy, przelew) 

5. Zaświadczenie z uczelni o wysokości stypendium socjalnego lub unijnego

6. Zaświadczenie z agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa o uzyskiwanych dopłatach unijnych dla osób posiadających gospodarstwa rolne

7. Pit-37 i pit/0 lub zaświadczenie z urzędu skarbowego, z którego wynika kwota dokonanego odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej na dziecko/dzieci

8. Właściciel domu jednorodzinnego jest obowiązany dołączyć do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego dokumenty albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej, w tym łącznej powierzchni pokoi i kuchni oraz o wyposażeniu technicznym domu

Ważne! W przypadku, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do dodatku

mieszkaniowego wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione powyżej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damasławku może domagać się takiego dokumentu.  W celu weryfikacji uprawnień do otrzymania dodatku mieszkaniowego może być przeprowadzony wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku stwierdzenia okoliczności wskazanych poniżej zostanie wydana decyzja odmawiająca przyznania dodatku mieszkaniowego:

1. Występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami, a faktycznym stanem majątkowym lub

2. Faktyczna liczba wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą jest mniejsza niż wykazana w deklaracji

Na jaki okres przyznawany jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

W jakim terminie należy złożyć wniosek aby mieć kontynuację dodatku?

Celem zachowania ciągłości wypłat, kolejny wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy złożyć w ostatnim miesiącu obowiązywania decyzji. Uwaga! Zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji złożonej przez wnioskodawcę, które nastąpiły w okresie 6 miesięcy od dnia przyznania dodatku, nie mają wpływu na wysokość wypłacanego dodatku mieszkaniowego.

Komu wypłaca się dodatek mieszkaniowy i w jakim terminie ?

Dodatek mieszkaniowy wypłaca się w terminie do dnia 10 każdego miesiąca z góry zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny z wyjątkiem ryczałtu na zakup opału, który wypłacany jest wnioskodawcy.

Uwaga! W wypadku stwierdzenia, że osoba której przyznano dodatek mieszkaniowy nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal, wypłatę dodatku wstrzymuje się w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości. Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji przyznającej świadczenie, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa.