ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ
Ιούνιος 2019 (7 ημέρες) | Luleå University of Technology (Skellefteå, Sweden) | Επίσκεψη Erasmus και σχετική διδασκαλία (Προσκεκλημένος καθηγητής) - Συμμετοχή σε δύο επιτροπές διδακτορικής έρευνας (PhD φοιτητές: Mr. Chia-feng Lin & Mrs. Injeong Kim), link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-LTU-Skelleftea-2019.pdf
Μάιος 2019 (6 ημέρες) | Διεθνής έκθεση LIGNA Fair 2019 (Hannover, Germany) | Επισκέψεις και επαφές με επιχ/σεις του κλάδου ξύλου & συγκολλημένων προϊόντων, link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-LIGNA-fair-2019.pdf
Δεκ. 2018 (3 ημέρες) | University of Belgrade | Faculty of Forestry | Διεθνές συνέδριο (συμμετέχων), link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-COST-FP1407-Belgrade-2018.pdf
Οκτ. 2018 (6 ημέρες) | University of Sopron | Faculty of Wood Sciences | Διδασκαλία σε πρόγραμμα Erasmus - Συμμετοχή στο διεθνές συνέδριο Hardwood Conference 2018 | link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-HARDWOOD-Sopron-2018.pdf
Μάιος 2017 (5 ημέρες) | Διεθνής έκθεση LIGNA Fair 2017 (Hannover, Germany) | Επισκέψεις και επαφές με επιχ/σεις του κλάδου ξύλου & συγκολλημένων προϊόντων | link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-LIGNA-fair-2017.pdf
Φεβρουάριος 2017 (8 ημέρες) | Instituto Tecnológico de Costa Rica (University TEC) | Dept. of Forest Engineering | Προσκεκλημένος καθηγητής | Σειρά διαλέξεων σε ερευνητές και φοιτητές του εν λόγω τμήματος | Επισκέψεις σε τροπικά δάση της Κόστα Ρίκα & συναφείς βιομηχανίες ξύλου, link: http://mantanis.users.uth.gr/visit-report-Costa-Rica-2017.pdf
Μάιος 2016 (8 ημέρες) | University of Goettingen | Dept. of Wood Biology and Wood Products | Προσκεκλημένος καθηγητής | Εκπαιδευτική εκδρομή μαζί με φοιτητές | Εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μονάδες παραγωγής προϊόντων ξύλου, link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-U.Goettingen-2016.pdf
Μάιος 2015 (10 ημέρες) | University of Goettingen | Dept. of Wood Biology and Wood Products | Ακαδημαϊκή επίσκεψη μαζί με τον Δρ. Αδαμόπουλο – τεχνική κατάρτιση σε νέες τεχνολογίες αιχμής και εκπαίδευση σε συσκευές αναλυτικής χημείας, link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-DAAD-at-Univ-Goettingen-2015.pdf
Ιανουάριος 2012 (18 ημέρες) | Forest Products Laboratory (ΗΠΑ) | Σειρά επισκέψεων και επαφών με ερευνητές του FPL-Madison | Προσκεκλημένος καθηγητής | link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-FPL-Madison-2011.pdf
Νοέμβριος 2011 (7 ημέρες) | BeiJing Forestry University (BJFU) | Πεκίνο | Dept. of Wood Science and Technology | Προσκεκλημένος καθηγητής | Σειρά διαλέξεων επί ερευνητικών έργων σε μεταπτυχιακούς φοιτητές του εν λόγω τμήματος | link: http://mantanis.users.uth.gr/Visit-Beijing-2011.pdf
Erasmus visit (2019) - με Dr. Salca, Dr. Izdinsky & Χαρ. Λυκίδη
LTU Sweden (2019) - με τους Dr. Olov Karlsson & Chia-feng Lin (PhD φοιτητή)
Ligna Fair (2019) - με Prof. Carsten Mai & Prof. Rupert Wimmer
Ligna Fair (2019) - με κ. Πάνο Νάκο & Μ. Χαρίση της Chimar Hellas S.A.
Με φοιτητές του Π.Σ. ΣΤΕΞ σε εκπαιδευτική εκδρομή (ΤΞΚ ΙΙ.) στο Παυσίλυπο
Σε τεχνικό σεμινάριο στα Τσουμέρκα (ομάδα Αρχιτεκτόνων, Το Μπουλούκι)
PhD Committee (Lulea University of Technology, Sweden) - Σύσκεψη για τη Διδακτορική έρευνα Chia-feng Lin (Skelleftea, Sweden)
Dr. Edita Garskaite & Chair Prof. Dick Sandberg
20-12-2019: Επίσκεψη Πρωθυπουργού & Υπουργού Παιδείας στο Τμήμα ΔΕΞΥΣ
Νοέμβριος 2011: Προσκεκλημένος της Καθηγήτριας Jinzhen Cao στο Πεκίνο - Beijing Forestry University, με τρεις σειρές διαλέξεων
Νοέμβριος 2011: Μοναδική επίσκεψη στο εξαιρετικό Σινικό Τείχος (09-11-2011)
Μάιος 2016: Επίσκεψη στο Goettingen Univ. (πρόγραμμα DAAD), μαζί με Κων. Νινίκα (ΕΤΕΠ) και 4 φοιτητές μου (δεξιά: Dr. Reza Hosseinpurpia) (αριστερά: μαζί με τον Dr. Gerhard Buttner, ο οποίος μας ξενάγησε σε δάση της περιοχής και σε 2 βιομηχανίες ξύλου.
Δεκ. 2012: Στο γραφείο του εκλεκτού συναδέλφου Dr. Charles Frihart στο FPL
Lunch time - Μαζί με συναδέλφους από το Forest Products Lab, Dr. Charles Frihart, Dr. Gregory Schueneman
& Dr. Chris Hunt και τον visiting Dr. Anti Rohumaa (Aalto University, Finland)
Μαζί με τη πρώην συνεργάτιδα Dr. Linda Neusen
2011: Επίσκεψη στο φημισμένο Forest Products Laboratory - Madison, Wisconsin
Ligna Fair (2017) - μαζί με τον κ. Γιώργο Καλούση και κ. Νίκο Παργιανά της NTL Chemical Consulting
2015: Goettingen University (αριστερά: από τη διάλεξη στους Μεταπτυχιακούς φοιτητές του τμήματος)
(δεξιά: το τμήμα Wood Biology & Wood Technology, αναμνηστική φωτ. με τους Profs. Holger Militz & Stergios Adamopoulos)
Έλληνες επιστήμονες και τεχνολόγοι ξύλου - καθηγητές των ΑΕΙ, σε μία Ημερίδα της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης (2000)