Крокуємо разом в НУШ

§ 55. Які бувають природні комплекси

Вивчайте Природу, любіть Природу, 

тримайтеся поруч з Природою. 

Це вас ніколи не підведе.


Френк Ллойд Райт, 

американський архітектор-новатор


Підказка🗝️: 

🧩 Виконайте вправу. 

Які є природні комплекси за розмірами

Географічна оболонка поділяється на менші за розмірами природні комплекси. На Землі існує величезна кількість різноманітних природних комплексів. Великими за розмірами природними комплексами є материки та океани, гірські масиви й рівнини. Меншими – ліси й степи, пустелі. Невеликими природними комплексами є окремі озера, болота й луки тощо. Усі разом вони утворюють географічну оболонку Землі. 

Що таке широтна зональність

Ще в глибоку давнину люди помітили, що природні умови на Землі закономірно змінюються з півночі на південь. У напрямку від полюсів до екватора на суходолі послідовно розміщуються різні природні зони. 

🔎 Користуючись картою природних зон світу атласу, назвіть природні зони в порядку їх зміни від полюса до екватора. 

Робота в групах. 

Розгляньте малюнок «Зміна рослинності на суходолі». Зробіть висновок про особливості поширення рослинності на планеті від екватора до полюса. 

Зміна рослинності на суходолі

Природна зона – це один з великих природних комплексів Землі, основним чинником формування якого є клімат, що закономірно змінюється від екватора до полюсів і від океанів у глиб континентів. 

Широтна зональність проявляється також у Світовому океані. 

❓ Якою може бути закономірність поширення рослин і тварин у Світовому океані? 

🎥 Подивіться відео «Що таке природна зона». 

Що таке природна зона.mp4

Як відбувається зміна природних зон

Таблиця. ПРИРОДНІ ЗОНИ 

Крім цих природних зон, виділяють перехідні, які об’єднують особливості декількох природних зон. Наприклад: лісотундра, лісостеп, напівпустеля, твердолисті вічнозелені ліси. 

🎥 Подивіться відео «Природні зони». 

Природні зони.mp4

Працюємо з інформацією. 


Визначте, у яких природних зонах могли бути зроблені ці світлини. 

Як відбувається зміна природних комплексів у горах

Природні зони спостерігаються не тільки на рівнинах. У горах співвідношення тепла й вологи змінюється з висотою: що вище підійматися в гори, то нижча температура й більше опадів. Зміна висотних поясів від підніжжя до вершини гір відбувається так само, як природних зон на рівнинах у напрямку від екватора до полюсів. 

Нижній пояс завжди відповідає зоні, у якій лежить певний гірський масив. З висотою зміни температури відбуваються швидше, ніж на рівнинах; змінюється також освітлення, тиск, кількість опадів, вологість повітря, сила вітру. Висотні пояси займають меншу площу, ніж природні зони. Найвиразніше висотна поясність виявляється в горах біля екватора. Так, на широті екватора на значній висоті можна спостерігати рослинність, подібну до рослинності в зоні тундри. 

Спостерігаємо, досліджуємо, моделюємо, вимірюємо. 


Розгляньте малюнок «Зміна рослинності з висотою». Зробіть висновок, як висота гір впливає на зміну природних комплексів. Подумайте і запишіть у зошит, чи залежить ця різниця від географічного розміщення гір.

Зміна рослинності з висотою

🎥 Подивіться відео «Висотна поясність». 

Висотна поясність.mp4

Перевіряємо себе

🌐  Клуб знавців-географів. 


На малюнку зображено дві гірські вершини: Джомолунгма (Еверест) (Гімалаї) і Монблан (Альпи). Використавши карту природних зон Землі, назвіть висотні пояси послідовно від підніжжя до вершини. 

Висотні пояси гірських вершин