Крокуємо разом в НУШ

§ 52. Чому ґрунт називають "особливим природним тілом"

Виконайте 🧩 вправу 

Що таке ґрунт та як він утворюється

Ґрунти нашої планети унікальні. Вони утворюють ґрунтову оболонку – особливу природну «плівку», що регулює взаємодію біосфери, гідросфери й атмосфери Землі. Крім того, ґрунт – середовище проживання багатьох живих істот (мікроорганізмів, тварин і рослин). 

Ґрунт – це верхній, пухкий, родючий шар поверхні Землі, що сформувався внаслідок взаємодії гірських порід, клімату, рельєфу, організмів протягом тривалого часу. 

Ґрунтотвірні чинники

Працюємо з інформацією. 


За малюнком «Ґрунтотвірні чинники» розкажіть, як утворюються ґрунти, враховуючи взаємозв’язок ґрунтотвірних чинників. 

Установлюємо закономірності природи. 


Наведіть у групі докази того, що ґрунт взаємопов’язаний з іншими сферами Землі. Представте їх у вигляді схеми або малюнка. 

Ґрунтовий покрив – це сукупність ґрунтів, що вкривають поверхню певної місцевості. 

Яка основна властивість ґрунту

Найважливіша складова частина ґрунту – перегній (гумус). Від цієї органічної речовини залежить родючість ґрунту, тобто здатність забезпечувати рослини поживними речовинами й вологою. Поживні речовини накопичуються під час розкладання рослинних залишків під дією тепла та вологи. Що більше гумусу в ґрунті, то він родючіший. 

Якщо ґрунт сухий, усі поживні речовини перебувають у ньому у твердому стані, і коріння не може їх засвоїти. Під час поливу вода розчиняє ці речовини й переводить їх у поживний розчин, який і потрапляє в організм рослин через коріння. Тому вода є ще однією необхідною умовою родючості ґрунту. І звичайно, корінню рослин потрібне повітря. 

Найродючішими ґрунтами є чорноземи, верхній шар яких може перевищувати 100 см і містити до 10–12 % перегною. 

У ґрунті визначають три основних шари:

1) поверхневий – максимально насичений корінням, збагачений органічними речовинами, багатий життям;

2) перехідний;

3) нижній, підґрунтовий (ґрунтоутворювальний). 

Етапи формування шарів ґрунту: 1 – поверхневий; 2 – перехідний; 3 – підґрунтовий

Отже, родючість – основна властивість ґрунту. Вона визначається властивостями не тільки поверхневого шару. Родючість залежить від усіх шарів ґрунту. 

🎥 Подивіться відео «Умови формування ґрунтів». 

Умови формування ґрунтів.mp4

ПРАКТИЧНА РОБОТА. 

Порівняння властивостей ґрунту і гірської породи

Розгляньте уважно за допомогою лупи зразки ґрунту і гірської породи (граніту). Знайдіть риси подібності й відмінностей в їх будові і властивостях. Зробіть висновки. 

Що таке карта ґрунтів

Карта ґрунтів дозволяє краще планувати й розвивати сільське господарство. Її наявність створює можливість визначати способи вирощування культурних рослин, шляхи поліпшення властивостей ґрунту й застосування мінеральних та органічних добрив. 

Карта ґрунтів – це графічне зображення в певному масштабі просторового розміщення різних ґрунтів території. На ній позначено типи ґрунтів з притаманними їм властивостями. 



Першу карту ґрунтів світу (Північної півкулі) склав геолог Василь Докучаєв. Вона була представлена 1900 року на Всесвітній виставці в м. Парижі. Карта ґрунтів відображає їх поширення на поверхні Землі. Основними способами зображення ґрунтів є забарвлення, штрихування, індекси. 

Василь Докучаєв

Працюємо з інформацією. 


Розгляньте картосхему ґрунтів України. Назвіть послідовно з півночі на південь типи ґрунтів, що сформувалися на рівнинній частині України. Визначте типи ґрунтів вашої області. 

Картосхема ґрунтів України

🎓 Рекомендовані джерела: 

Як господарська діяльність людини 

впливає на ґрунтовий покрив, 

рослинний та тваринний світ суходолу й океану

Сучасна людина інтенсивно розвиває господарську діяльність. Для забезпечення населення планети продовольством необхідно вирощувати дедалі більше зерна, овочів, розводити свійських тварин, що пов’язано з посиленим використанням ґрунтового покриву. 

Постійне розорювання ґрунтів призводить до збіднення їх природних властивостей та зниження родючості. Отже, люди мають дбати про поліпшення родючості ґрунтів, боротися з їх руйнуванням, проводити меліоративні роботи. 

🎓 Рекомендовані джерела: 

Працюємо з інформацією. 


Розгляньте малюнок. Розкажіть про вплив одного із чинників (за вибором) на ґрунти.

Вплив людини на ґрунти

🎥 Подивіться відео «Значення ґрунту». 

Значення ґрунту.mp4

Під впливом діяльності людини в біосфері постійно відбуваються зміни. Багато видів рослин і тварин знищуються. Щороку вирубується майже 150 тис. км2 лісів. Особливо швидко вирубуються тропічні ліси. Це призводить до наступу пустелі на ці території. 

🎓 Рекомендовані джерела: 

Забруднення повітря призводить до виникнення так званих кислотних дощів. Їх утворення можна обмежити ощадливим використанням палива, будівництвом очисних споруд на заводах, зменшенням кількості автомобілів. 

Утворення кислотних дощів

Знищення лісів і трав’янистої рослинності, глибока оранка призводять до ерозії ґрунтів – руйнування їхньої структури, змивання родючого шару водою та розвіювання вітром. Нині ерозія ґрунтів стала всесвітньою проблемою. 

Ерозія ґрунтів (від лат. erosio) – процес руйнування ґрунту. 

🎥 Подивіться відео «Чи можна вважати ґрунт живим?». 

Чи можна вважати ґрунт живим.mp4

Перевіряємо себе

🌐  Клуб знавців-географів. 

Як ви вважаєте, чому в багатьох куточках світу порушується зональний розподіл ґрунтів?