Крокуємо разом в НУШ

§ 50. Що об'єднує біосфера




Ми зв’язані з усім живим у природі. 


Альберт Швейцер, 

німецький мислитель



Виконайте 🧩 вправу 

Що таке біосфера

Наша планета – складна система, у якій відбуваються мільйони взаємозв’язків між живими істотами й елементами неживої природи. Складовими цієї системи є літосфера, атмосфера, гідросфера й біосфера. 

Оболонки Землі

Біосфера (з грец. біос – «життя», сфера – «куля») – це область поширення життя на Землі, яка охоплює нижню частину атмосфери, гідросферу й верхню частину літосфери. 

🎥 Подивіться відео «Що таке біосфера». 

Що таке біосфера.mp4

Одним з основоположників учення про біосферу був видатний український учений Володимир Вернадський. Він довів, що біосфера – це єдина й суцільна оболонка, яка зв’язана кругообігом речовин та енергії. 

Володимир Вернадський

🎓 Рекомендовані джерела: 

Розв’язуємо проблеми. 


У групах обговоріть, з яких елементів складається кожна оболонка Землі та яка їх важлива функція для існування життя на планеті. 

🎥 Подивіться відео «Оболонки Землі». 

Оболонки Землі.mp4

Установлюємо закономірності природи. 


Розгляньте схему взаємозв’язків оболонок Землі. Наведіть приклади для кожного взаємозв’язку. 

Взаємозв’язки біосфери з оболонками Землі

🎥 Подивіться відео «Як виникло життя на Землі». 

Як виникло життя на Землі.mp4

Чим визначаються межі біосфери

Поширення організмів визначає межі біосфери. Верхньою межею є нижня межа озонового шару атмосфери. Вона розташована на висоті 20–25 км. Нижня межа біосфери проходить у літосфері: на глибині 2–3 км у материковій корі та на 1–2 км нижче від дна океану. Отже, складовими біосфери є нижня частина атмосфери, уся гідросфера та верхня частина літосфери. 

Межі біосфери

🎥 Подивіться відео «Межі біосфери». 

Межі біосфери.mp4

❓ Поміркуйте, чому межі біосфери змінюються в часі. 

Основою, що забезпечує життя організмів, є сонячна енергія. Найбільше організмів біосфери зосереджується на поверхні суходолу й у верхніх шарах води. Саме тут найкращі умови для життя: найсприятливіша температура, достатня вологість повітря, необхідна кількість кисню, є речовини, важливі для живлення організмів. 

Що входить до складу біосфери

За визначенням В. Вернадського, складниками біосфери є: сукупність організмів, продукти, які створили, відмираючи, організми (каміння, вугілля, торф, гумус), і речовини, утворені в результаті взаємодії живих організмів і неживої природи (гази атмосфери, осадові породи, вода). 

🎥 Подивіться відео «Роль живих організмів у перетворенні оболонок Землі». 

РОЛЬ ЖИВИХ ОРГАНІЗМІВ У ПЕРЕТВОРЕННІ ОБОЛОНОК ЗЕМЛІ.mp4

Протягом багатьох геологічних епох ці складові біосфери безперервно взаємодіяли. Найважливішу роль у цьому процесі відігравали й відіграють організми. Біосфера складається з окремих природних (ліс, водойми, степ тощо) і штучних (поле, сад) систем. Вона – частина ноосфери, до якої входять ще й штучні системи (будівлі, машини, механізми). 

🎥 Подивіться відео «Склад біосфери. Поширення рослинності й тваринного світу». 

Склад біосфери. Поширення рослинності й тваринного світу.mp4

🎓 Рекомендовані джерела: 

Що забезпечує єдність біосфери

Життєдіяльність організмів на Землі та єдність біосфери забезпечуються біологічним кругообігом речовин. 

Біологічний кругообіг речовин

Біологічний кругообіг речовин має три процеси: процес створення рослинної продукції, процес перетворення її на тваринну продукцію й процес руйнування рослинної та тваринної продукції мікроорганізмами. 

Кругообіг речовин починається з процесу фотосинтезу. Зелені рослини поглинають вуглекислий газ, воду, мінеральні речовини й, використовуючи сонячне світло, виробляють кисень. 

🎥 Подивіться відео «Як організми взаємопов’язані?» 

Як організми взаємопов’язані.mp4

Робота в групах. 


Розгляньте малюнок «Біологічний кругообіг речовин» і складіть розповідь про кругообіг речовин у природі. 

Розв’язуємо проблеми. 


Чи може біосфера існувати без інших оболонок? Відповідь обґрунтуйте. 

Поясніть, чому сонячна енергія – першоджерело всіх процесів на Землі. 

Що забезпечує єдність біосфери

Предки сучасної людини з’явилися приблизно 2 млн років тому. Первісні люди перебували в сильній залежності від природи і тому пристосовувалися до неї. Жили вони переважно в печерах. Займалися полюванням, збиранням плодів, ягід. Користувалися примітивними знаряддями праці, тому їх вплив на довкілля був мінімальним. Людина приручила багатьох диких тварин, вивела нові продуктивні породи. Проте внаслідок людського впливу на природу багато видів тварин зникли, а окремі види перебувають на межі зникнення. 

Пригадайте, яких диких тварин людина приручила та одомашнила. 

🎓 Рекомендовані джерела: 

Вплив людей на біосферу посилюється в міру зростання їх чисельності та розвитку господарства. Сучасне господарство дає людині багато благ, але згубно діє на біосферу. Безповоротно зникають багато видів живих організмів, руйнуються ґрунти. Скорочується площа лісів. Їх вирубують з метою заготівлі деревини та звільнення територій для ведення сільського господарства. 

🎥 Подивіться відео «Як людина впливає на рослинний і тваринний світ?» 

Як людина впливає на рослинний і тваринний світ.mp4

Дбаємо про довкілля. 


Обговоріть у класі, яку роботу ви можете провести в околицях школи чи своєї громади для збереження біосфери. Розробіть проєкт. Сформулюйте тему, мету, час проведення, план дій. Що буде результатом вашого проєкту? 

Перевіряємо себе

Сьогодні мені вдалося… . 

Стало зрозумілим…  .

У мене виникло бажання… .

🌐  Клуб знавців-географів. 

Підготуйте повідомлення (презентацію, виступ) про появу перших живих організмів на Землі. 

🎓 Рекомендовані джерела для допитливих: