Крокуємо разом в НУШ

§ 48. Як людина взаємодіє з гідросферою



Охороняти водойми – це те саме, 

що оберігати життя на Землі, 

піклуватися про її красу, 

серед якої живуть люди 

і багато інших живих істот! 


З періодичної преси 


Підказка🗝️:

Виконайте 🧩 вправу 

Яке значення води для людини

Усім відомо, що без води неможливий будь-який прояв життя. Вона забезпечує життєдіяльність усіх живих організмів та становить значну частину в їх будові. 

Джерелом питної води для людини є води суходолу. Вам відомо, що більшість цих вод перебувають у твердому стані, тому найдоступнішими є води річок, озер, підземні води. Від дефіциту питної води страждає понад 40 % населення світу. 

🎥 Подивіться відео «Кожна краплина має значення». 

Кожна краплина має значення.mp4

Вода – не тільки джерело для тамування спраги, але й ресурс для відпочинку та оздоровлення. Мальовничі береги річок, озер, узбережжя морів та океанів – чудове місце для поновлення сил. Поширеним є водний туризм з використанням човнів, байдарок та інших плавальних засобів. 

Розв’язуємо проблеми. 


Обмін досвідом економії води в родині. Проведіть дослідження і зберіть інформацію про ефвні методи зменшення споживання води в побуті. Створіть рекомендації та практичні поради щодо економії води в родині. 

🎓 Рекомендовані джерела: 

🎥 Подивіться відео «Цікаві факти про воду». 

Цікаві факти про воду.mp4

Як людина використовує воду

Вода широко використовується на промислових підприємствах у різних виробничих процесах. 

Значна кількість води потрібна і в сільському господарстві для поливу та зрошення полів. 

Багаторічна мерзлота охоплює 24 % поверхні суходолу. Утворюється в районах, де спостерігається тривала від’ємна температура На річках будують греблі, а біля них споруджують гідроелектростанції. Отримана на них електрична енергія є в 5 разів дешевшою, ніж на теплових та атомних електростанціях. Водні простори широко використовуються як водні шляхи. По них безперервно курсують транспортні та риболовецькі судна. 

Чи завжди гармонійні стосунки людини з гідросферою

У результаті тісної «співпраці» людини з гідросферою у світі спостерігається зменшення запасів прісних вод, обміління річок та озер, виснаження запасів підземних вод, забруднення вод Світового океану. 

Робота в групах. 


Як ви розумієте вислів «Вода – життя, а чиста вода – основа здоров’я»? 

Дбаємо про довкілля. 

Для порятунку гідросфери це може зробити кожен! 

Відпочиваючи на березі водойми, не залишайте після себе сміття, побутових відходів; економно витрачайте воду; не викидайте у воду сміття, пластик тощо. 

Перегляньте матеріали Всесвітнього фонду дикої природи (англ. World Wildlife Fund, WWF) – міжнародної неурядової організації, яка займається збереженням природи, дослідженнями та відновленням природного середовища. 

Як зберегти воду_пар_48_с_208.pdf

Робота в групах. 


Розгляньте малюнок «Види забруднень гідросфери» та обговоріть, які, на вашу думку, види забруднень найчастіше трапляються в гідросфері, що є причиною цих забруднень та як з ними боротись. 

Види забруднень гідросфери

Спостерігаємо, досліджуємо, моделюємо, вимірюємо. 


Уявіть, що ви вдома погано закрутили кран і з нього тече тоненький струмінь води. Ви підставили склянку (200 г), і вона наповнилася за 1 хвилину. Порахуйте, скільки чистої води (у літрах) витече в каналізацію за 1 годину; за 1 добу. 

🎥 Подивіться відео «Краплина води» 

Краплина води.mp4

Перевіряємо себе

Що нового дізналися? 

Хто і як допомагав у роботі?