Крокуємо разом в НУШ

§ 43. Як утворюється озеро



Озера – блакитні очі планети. 


Підказка🗝️:

Які бувають озера

Блакитні перлини, голубі очі планети, клаптики неба, що впали на Землю, – так образно називають озера. У цих назвах – ставлення людей до цього витвору природи. 

Усі озера нашої планети займають лише 1,8 % площі суходолу. Проте в прісних озерах зосереджено майже у 200 разів більше прісної води, ніж у всіх річках світу. Великі запаси прісної води мають такі озера, як Байкал, Великі (Північна Америка), Вікторія та ін. 

Озеро Байкал (Євразія)

Озеро Ері. Великі озера Північної Америки

Озеро Вікторія (Африка). Вигляд з космосу

Озера різні за величиною. Найбільше озеро на Землі – Каспійське. У минулому воно з’єднувалося з океаном і було морем, його вода за складом солей подібна до океанічної. За велику площу й солону воду його називають морем. 

Каспійське озеро

Існують і «озера-малятка», площею кілька квадратних метрів. 


ЦЕ ЦІКАВО! 

Озеро Сарасота знаходиться на березі Мексиканської затоки в США. Це найменше озеро в світі: в діаметрі, який змінюється в залежності від сезону, лише від 125 до 175 метрів. Однак глибина тут значна: від 50 до 79 метрів. 

🎥 Подивіться відео «Найкрасивіші озера світу». 

Найкрасивіші озера світу.mp4

Що таке озеро

На земній кулі є багато озер, і розташовані вони нерівномірно. 

Озеро – це природна улоговина, заповнена водою, яка не сполучається з морем безпосередньо. Озера вивчає наука лімнологія. 

Щоб утворилося озеро, треба дві умови – заглибина (улоговина) і вода. Озера, як і річки, живляться атмосферними опадами, підземними та річковими водами. Але не в усі озера впадають ріки й не з усіх витікають. Відповідно їх поділяють на стічні (з таких витікають ріки), безстічні (жодна ріка не витікає) та проточні (ріки впадають і витікають). 

Безтічне озеро

Стічне озеро

Проточне озеро

Спостерігаємо, досліджуємо, моделюємо, вимірюємо 

Знайдіть на карті на материку Євразія озеро Байкал і Каспійське море. Дослідіть, чи витікають з них ріки. Яке з озер є стічним, а яке – безстічним? 

🗺️ Фізична карта Євразії 

Залежно від умісту солі у воді озера бувають прісними й солоними. Зазвичай у стічних озерах вода прісна, у безстічних – солона. У безстічних озерах мінеральні речовини, що приносять річки, поступово накопичуються і вода стає солоною й гіркою. Це пояснюється тим, що води річок, випаровуючись із озера, залишають у ньому розчинені в них солі. 

Солоність води в деяких озерах дуже висока. Таким озером є, зокрема, Мертве море на Аравійському півострові. У кожному літрі його води міститься 275 г солі, або 275 ‰. У Мертвому морі не можна потонути: насичена сіллю вода має дуже велику густину й тому утримує людину на поверхні. Іноді з річки Йордан у Мертве море запливає риба, але вже через кілька хвилин вона гине. 

Мертве море

Робота в групах. 


Розгляньте легенду фізичної карти півкуль і скажіть, якими умовними знаками позначають солоні озера. Висловіть аргументи, яке озеро буде солоним – стічне чи безстічне? Чому? Які ще чинники впливають на солоність озер? 

Працюємо з інформацією. 

Знайдіть на фізичній карті півкуль озеро – Мертве море, порівняйте його солоність із середньою солоністю вод Світового океану. Поміркуйте, чим спричинена така висока солоність цієї водойми. Це озеро стічне чи безстічне? 

🎥 Подивіться відео «Українське мертве море». 

Українське мертве море _ #ШоТам.mp4

Як утворюються озерні улоговини

Заглибини озер, які заповнюються водою, утворюються різними способами. 

Види озер за походженням та водним режимом

На земній кулі чимало озер тектонічного походження. Вони утворюються в розломах або прогинах земної кори. Саме так утворилося озеро Байкал: воно вузьке, довге і глибоке, бо розташоване в розломі. А от найбільше озеро Африки Вікторія утворилося внаслідок опускання ділянки суходолу. 

Вулканічні озера невеликі за площею, бо утворилися в кратерах згаслих вулканів. 

Льодовики своєю масою «проорали» заглибини для озер льодовикового походження. Їх багато на материках Північної півкулі. ❓ Назвіть ці материки 

Найбільше озеро світу Каспійське море є залишком давнього океану, тому воно залишкове, або реліктове, за походженням. 

Крім того, є озера загатні, лиманні, заплавні. Усі вони порівняно невеликі за площею. 

🎥 Подивіться відео «Які бувають озера». 

Які бувають озера.mp4

Працюємо з інформацією. 

Знайдіть в інтернеті інформацію про давні зледеніння. Коли відбувалося останнє зледеніння? Як воно називалося і чому? Який вид озер за походженням пов’язаний із цими процесами? 

Робота в групах. 


Розгляньте схеми. Які типи озер за походженням зображені на них? 

🔎 Працюємо з картою. 

На контурній карті підпишіть назви озер: Шацькі, Каспійське, Байкал. 

🎥 Подивіться відео «Озера світу: цікаві факти». 

Дивовиж Озера світу.mp4

Перевіряємо себе

🌐  Клуб знавців-географів.

Чи знаєте ви, що... 

Найстаріше озеро на Землі – Байкал (вік 25–30 млн років). В Україні понад 20 тисяч озер! Найбільше прісноводне озеро України – Ялпуг.