Крокуємо разом в НУШ

§ 38. Які властивості вод Світового океану


Якщо ти хочеш дізнатися щось про море,

ти повинен бути на морі, інакше не можна!



Марія Парр, норвезька дитяча письменниця 

Яка температура океанічних вод

Основними властивостями вод Світового океану є температура і солоність. 

Температура океанічних вод не скрізь однакова і залежить від географічного положення. Найтепліші води в широтах з жарким кліматом (+27...+28 °С), адже тут найбільший кут падіння сонячних променів. 

У північних і південних полярних областях вода нагрівається лише до –1...–2 °С. Тут вона найхолодніша. При такій температурі прісна вода замерзає, а солона морська вода – ні. Середня температура води на поверхні Світового океану становить майже +17,5 °С. 

Працюємо з інформацією. 


Проаналізуйте картосхему «Зміна температури поверхневих вод у Світовому океані». Пригадайте, що таке ізотерми. Як змінюється температура поверхневих вод у Тихому, Атлантичному та Індійському океанах? Яка температура океанічних вод біля берегів Європи? Поміркуйте та назвіть інші причини зміни температури поверхневих вод у Світовому океані, крім географічного положення. 

Зміна температури поверхневих вод у Світовому океані 

Підказка: 

Ізотерми – це лінії на географічній карті, які з’єднують місця з однаковою середньою температурою. 

Унікальною властивістю води як речовини є її здатність повільно нагріватися й повільно охолоджуватися. Океан накопичує величезну кількість тепла та є регулятором температури приземних шарів повітря. 

У різних місцях температура вод Світового океану неоднакова. Найбільше вода нагрівається у субтропічних, тропічних та субекваторіальних широтах. Тут розташована й область високого тиску. Більшість днів року небо в цих районах малохмарне, переважає сонячна погода. Саме тут верхній шар води товщиною 1 см поглинає 94% сонячної енергії, що потрапляє на поверхню океану. Від поверхні вона передається вглиб. 

Температура поверхневого шару води в океанах змінюється протягом доби й пір року. Біля узбережжя й у центральних частинах океанів температура води неоднакова. Улітку суходіл віддає частину тепла прилеглим водам, а взимку він охолоджується й охолоджує сусідні водні території. Тому влітку температура поверхневого шару води центральних частин океанів нижча, а взимку – вища, ніж біля берегів материка. 

❓  Чи змінюється, на вашу думку, температура океанічної води з глибиною? Свою відповідь обґрунтуйте. Наведіть відомі вам приклади. 

Температура води також змінюється з глибиною. До глибини 200 м температура води змінюється залежно від пори року: улітку вода тепліша, узимку – холодніша. Проте сонячне проміння нагріває лише верхній шар води завтовшки всього кілька метрів. Униз від цього шару тепло передається в результаті постійного перемішування води. На глибинах понад 1000 м її температура завжди становить 2–3 °С, а на глибині 4000 м – близько 0 °С, а далі знову починає підійматися. І на дні Маріанського жолоба – +4. 

🎥 Подивіться відео «Яка температура води в океані». 

Яка температура води в океані.mp4

Як ви поясните такий вислів «Стоїш на березі й відчуваєш солоний запах вітру, що віє з моря»? Чому, на вашу думку, у повітрі відчувається солоний присмак? 

Чому морська вода солона

Вода – добрий розчинник. У природі немає води без розчинених у ній речовин. Так, у водах Світового океану міститься багато тих хімічних елементів, що є в земній корі. 


Найбільше в морській воді розчину кухонної солі. Тому на смак вона гірко-солона. Пити таку воду людина не може. Вирушаючи в морське плавання, люди беруть із собою великий запас прісної води. 

Кількість грамів речовин, розчинених в 1 л (кг) води, називають солоністю. 

У літрі океанічної води розчинено в середньому 35 г різних речовин, або 3,5 %. Та солоність прийнято виражати не в сотих частках числа, а в тисячних. Тисячну частку числа називають проміле й позначають. 

Отже, середня солоність води у Світовому океані – 35 ‰. Проте солоність морської води залежить від багатьох чинників і тому не може бути сталою. У різних морях солоність води неоднакова. 

Розподіл солоності поверхневих вод Світового океану

Річки, що впадають у внутрішні моря, роблять їх води менш солоними. 

Наприклад, солоність води в Азовському морі – лише 10–12 ‰, а в сусідньому Чорному морі – 17–22 ‰. Найсолоніша вода в Червоному морі – 41 ‰. Солоність окраїнних морів майже така сама, як і солоність вод океану, частиною якого вони є. 

Як ви це поясните? Знайдіть на карті зазначені моря. 

На солоність води у Світовому океані впливають випаровування, кількість опадів, прісні води річок, що впадають у моря й океани, течії. 

У полярних областях вода в океанах опріснюється таненням льоду, тому солоність там – 

31–33 ‰. З глибиною солоність майже не змінюється. 

🔎 Спостерігаємо, досліджуємо, моделюємо, вимірюємо 

З’ясуйте, при якій температурі замерзає океанічна вода. Чому вона не замерзає при 0 ⁰С? 

Від солоності морської води залежить температура її замерзання: що вища солоність води, то температура замерзання нижча. Солона вода замерзає при температурі –2... –4 °С та утворює кригу. Щільність морського льоду менша від щільності морської води. Тому плавучі льоди підносяться над поверхнею води на 1/7–1/10 частину товщини. Трапляються дуже великі крижані поля. Під впливом вітру й течій вони переміщуються – дрейфують. 

Найбільше криги в приполярних районах. Площа, укрита кригою, зменшується влітку. Лід у Світовий океан потрапляє й з материка Антарктида та великих північних островів (наприклад, Гренландії). Льодовики, що зсуваються із суходолу, потрапляють у воду. Такий лід утворює айсберги – велетенські плаваючі гори. 

Айсберг

🎥 Подивіться відео «Чому вода в океані солона». 

Чому вода в океані солона.mp4

🎓 Рекомендовані джерела: 

Установлюємо закономірності природи. 


Доповніть речення, встановивши закономірність між солоністю та температурою замерзання океанічних вод: Що більша солоність океанічної води, то…  

Робота в групах. 


Ви прочитали про причини, від яких залежить солоність вод. З’ясуйте, які з них впливають на зниження солоності, а які – на підвищення. 

❓  Дізнайтеся, які моря у світі є найсолонішими (2–3 приклади), та запишіть у зошит імовірні, на вашу думку, причини цього явища. 

Перевіряємо себе

Сьогодні я дізнався / дізналася... 

Було складно... 

Було цікаво... 

Мені захотілося...