Крокуємо разом в НУШ

§ 33. Чому на Землі клімат різний


Клімат – це те, що ми очікуємо,  

погода – те, що ми отримуємо.



Марк Твен, видатний американський

письменник, журналіст, громадський діяч



Що таке клімат

Наша Земля нагрівається нерівномірно. Що далі від екватора, то кут падіння сонячних променів стає меншим, а отже, і меншу кількість тепла отримують території. 

❓  Назвіть їх. 

Над полюсами ніколи не буває великих злив, а на рівнини екваторіальних широт ніколи не випадає сніг. І хай якою б мінливою була погода, середні показники її стану в певній місцевості повторюються з року в рік упродовж тисячоліть. 

Давні греки знали, що найважливіший елемент погоди – температура – залежить від кута падіння сонячних променів. Слова кут, нахил грецькою – «клімат». Тому й притаманну певній місцевості погоду назвали кліматом. 

Клімат – багаторічний режим погоди для певної місцевості, що має свої особливості. 

У приекваторіальній частині Землі погода щодня спекотна із сильними дощами. 

У середніх широтах відбувається зміна пір року. Найхолоднішою порою року завжди є зима, а найтеплішою – літо. 

У полярних районах Землі цілий рік холодна погода, тому сніг на суходолі там майже не тане й з часом перетворюється на льодовик. 

🎥 Подивіться відео «Що називають кліматом». 

Що називають кліматом.mp4

Спостерігаємо, досліджуємо, моделюємо, вимірюємо. 


Учені-екологи встановили, що в місцевостях із сухим кліматом улітку в багатьох водоймах значно підвищується концентрація шкідливих речовин (їх кількість у пробі води певного об’єму, наприклад в 1 л). Висуньте гіпотезу, чому це відбувається. Обґрунтуйте своє припущення. 

Що необхідно знати для характеристики клімату

Щоб схарактеризувати клімат будь-якої території, потрібно мати відомості про погоду за багато років. Описуючи клімат, використовують кліматичні показники. 

Кліматичні показники

Опис клімату містить відомості й про відхилення кліматичних показників від норми: найвищі й найнижчі температури, найбільшу та найменшу кількість опадів тощо. 

❓  Пригадайте, які чинники впливають на погоду. 

🎓 Рекомендовані джерела:

Робота в групах. 


Порівняйте поняття «погода» і «клімат». 

🎥 Подивіться відео «Погода та клімат». 

Погода та клімат.mp4

Працюємо з інформацією. 


З’ясуйте за малюнком, які чинники впливають на клімат. Яка між ними різниця? 

Який буває клімат

Залежно від близькості моря (океану), а також інших чинників виокремлюють три основних типи клімату: морський, континентальний та мусонний. 

Морський клімат характеризується невеликою амплітудою середньорічних температур, м’якою маломорозною зимою й прохолодним літом у помірних широтах. Опади у вигляді дощу випадають переважно влітку. Вологість повітря протягом року висока. Море виконує пом’якшувальну функцію, забираючи надлишок тепла влітку й віддаючи його взимку. 

Континентальний клімат характерний для центральних районів материків, які віддалені від моря. Улітку суходіл сильно прогрівається, а взимку – охолоджується. Тут дуже жарке літо й морозна зима. Річна амплітуда температур велика, опадів мало, вологість повітря низька. 

Мусонний клімат характерний для місцевостей на материкових узбережжях, де панують мусони – сезонні вітри східного узбережжя материка Євразія. 

🎥 Подивіться відео «Як кліматотвірні чинники формують клімат». 

Як кліматотвірні чинники формують клімат.mp4

Розв’язуємо проблеми. 


З’ясуйте, який тип клімату характерний для місцевості, у якій ви проживаєте. 

Що таке кліматичний пояс

За співвідношенням кліматичних показників виокремлюють кліматичні пояси. 

Кліматичний пояс – область земної поверхні з відносно однорідними кліматичними умовами. 

Є екваторіальний, два тропічних, два помірних і два полярних (арктичний та антарктичний) кліматичних пояси. 

Картосхема кліматичних поясів

Екваторіальний пояс. Протягом року тут спостерігаються високі температури (+28 °С), велика кількість опадів; амплітуда температур незначна, зміни пір року практично немає. 

Тропічний пояс. Жарке літо (+30...+35 °С) і порівняно тепла зима (температура не буває нижчою за +10 °С). На рівнинах суходолу та над океаном опадів мало. 

Помірний пояс. Спостерігається чітка зміна пір року з теплим літом і холодною зимою. Температура, кількість опадів і вологість значною мірою залежать від близькості до моря й характеру переважаючих вітрів. 

Полярний пояс. Характеризується низькими температурами протягом року, невеликою кількістю опадів, низькою вологістю повітря, високим тиском упродовж року. 

Між основними кліматичними поясами є перехідні: субекваторіальні, субтропічні, субарктичний та субантарктичний (префікс суб- означає між). Для перехідних поясів властивий значний вплив суміжних основних повітряних мас. 

Кліматичні пояси позначають на карті «Кліматичні пояси й області». На них також показано поширення основних кліматичних елементів – температури, атмосферного тиску, вітру, опадів. На картах іноді зображують один або декілька елементів. Кліматичні елементи на картах зображують ізолініями. 

Кліматичні пояси та області світу

❓  Пригадайте, що таке ізотерми. 

Підказка

Ізотерми – це лінії на географічній карті, які з’єднують місця з однаковою середньою температурою. 

Лінії, які з’єднують точки з однаковим тиском, називають ізобарами (барос – «тиск», «вага»). Лінії, які з’єднують точки з однаковою кількістю річних опадів,– ізогієтами (гієтос – «дощ»). 

Усі ізолінії зафарбовують у різний колір. На картах також указують середні температури найтеплішого і найхолоднішого місяців (липня і січня), позначають найвищі (абсолютний максимум) і найнижчі (абсолютний мінімум) температури. Напрямок переважаючих вітрів зображують лініями синього і червоного кольорів. 

🎥 Подивіться відео «Кліматичні пояси». 

Кліматичні пояси.mp4

Працюємо з інформацією. 


Установіть, який кліматичний пояс описує кожне прислів’я.

ПРАКТИКУМ. Робота з кліматичними поясами

1. Розгляньте карту шкільного атласу 6-го класу «Кліматичні пояси та області світу», ознайомтеся з її легендою. Запишіть назви основних і перехідних кліматичних поясів у послідовності їх розміщення від полюсів до екватора. 

2. Знайдіть на карті Україну. У якому кліматичному поясі вона розміщена? 

3. Розгляньте «Кліматичну карту світу» шкільного атласу та її легенду. Знайдіть на карті ізотерми січня і липня. З’ясуйте, яка ізотерма липня і січня проходить найближче біля м. Києва. 

4. Користуючись кліматичною картою, самостійно схарактеризуйте арктичний (1-й варіант) і антарктичний (2-й варіант) кліматичні пояси. 

На які ресурси багата атмосфера

❓  Пригадайте, що таке ресурси. 

🎥 Подивіться відео «Природні ресурси». 

Природні ресурси.mp4

Працюємо з інформацією. 


Розгляньте малюнок. На які ресурси багата атмосфера? Складіть розповідь про кліматичні ресурси, наводячи приклади. 

Кліматичні ресурси

Кліматичні ресурси є джерелом невичерпної екологічно чистої енергії. Вони відіграють важливу роль у вирощуванні сільськогосподарських культур, садів, виноградників; впливають на характер життєдіяльності населення та відпочинку. 

🎥 Подивіться відео «Природні ресурси атмосфери». 

Природні ресурси атмосфери.mp4

❓  У які регіони України члени вашої родини найчастіше їздять відпочивати? 

Чим їх приваблює ця місцевість?

Перевіряємо себе

Які три речі ви дізналися сьогодні? 

Які дві речі вас зацікавили?

Яке питання у вас залишилося невирішеним?

🌐 Клуб знавців-географів. 


Станьте кліматологами. Прочитайте тексти. 

Станьте кліматологами_стор 148.pdf