Zrak

ZNANSTVENO-STROKOVNI POSVET

V torek, 5. 2. je na Filozofski fakulteti potekal znanstveno- strokovni posvet z naslovom Lokalni, regionalni in globalni viri onesnaženja zraka. V Modri sobi se je zbralo približno 70 udeležencev. Poslušali smo 8 zanimivih predavanj na temo meritev, spremljanja in usmerjanja politik o kakovosti zraka. Predavatelji so prišli z Mestne občine Ljubljana, Inštituta Jožef Stefan, Inštituta za mladinsko participacijo, znanje in trajnostni razvoj, podjetja Aerosol, društva CIPRA, društva Focus ter Oddelka za geografijo. Posebni gost je bil dr. Alfred Wiedensholer iz Lebnizovega inštituta za troposferske raziskave (TROPOS).

Čezmerno onesnažen zrak je eden izmed najbolj perečih problemov tako z vidika okolja, kot tudi z vidika zdravja. V Sloveniji namreč kar 45 % ljudi živi na območjih s prekomerno onesnaženim zrakom, le- ta pa je odgovoren tudi za 1700 prezgodnjih smrti na leto. Preseganja mejnih vrednosti povzročajo predvsem izpusti iz prometa ter individualnih kurišč, lokalno pa so pomembni tudi drugi viri onesnaženja. Z onesnaženim zrakom imajo največ težav v mestih in na ostalih gosto poseljenih območjih v dolinah in kotlinah, kljub temu pa zadnje raziskave kažejo, da so prav zaradi individualnih kurišč tudi na podeželju problematične koncentracije delcev. Predavatelji so poudarili, da je pomembno, da se spremlja kakovost zraka tudi v lokalnem okolju. Pomembno je torej, da se ukrepi za izboljšanje kakovosti zraka izvajajo tako na nacionalni, kot tudi na lokalni ravni.

V želji, da se na tem področju stanje izboljša, smo na Oddelku skupaj s CIPRO, društvom Focus, Inštitutom Josef Štefan, Inštitutom za mladinko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj, Katedro za javno zdravje UL MF, Plan B, in ZRC SAZU na ministrstva, pristojna za okolje, zdravje in infrastrukturo ter občine naslovili Poziv k ukrepanju na področju onesnaženja zraka v Sloveniji.