100 knjižnih del

Ob jubilejih se navadno radi oziramo v preteklost in obujamo spomine na začetke. Tudi knjižnica Oddelka za geografijo se ob 100-letnici oddelka spominja preteklosti in svojih začetkov. Je ena izmed najstarejših knjižnic Filozofske fakultete in ker je ves ta čas izpolnjevala svoje poslanstvo je postala najbogatejša geografska knjižnica v Sloveniji. Ob stoletnici delovanja smo se odločili, da pripravimo digitalni katalog pomembnejših geografskih in sorodnih del, izdanih pred letom 1960.

Za začetek pa nekaj besed o tem, kako je knjižnica to gradivo dobila.

Geografska knjižnica je bila ustanovljena leta 1920 in se je nahajala v prostorih univerze. Zasluga za ustanovitev in zagon knjižnice gre zagotovo prvi generaciji profesorjev novoustanovljene Univerze v Ljubljani, ki so z organizacijo seminarjev in urejanjem Seminarske knjižnice opravili veliko. Njen upravnik je bil Artur Gavazzi, prvi redni profesor za geografijo. Za knjižnico so pod strokovnim vodstvom tedanjih profesorjev skrbeli asistenti, pomagali pa so jim študentje geografije, ki so jih imenovali dijaški bibliotekarji . V prvih letih delovanja se je zbirka največ dopolnjevala z darovi posameznikov, založnikov, geografskih društev in vladnih ustanov predvsem iz Slovenije, tedanje Jugoslavije in Nemčije. Sčasoma je vse več literature prihajalo tudi v angleškem, francoskem in italijanskem jeziku. O nabavi knjižničnega gradiva je odločal predstojnik inštituta, sredstva, ki so jih uporabili za to, so dobili kot državno dotacijo. Po ustanovitvi Geografskega društva Slovenije se je knjižnični fond povečeval tudi na račun zamene Geografskega vestnika za domače in tuje revije.

Knjižnica je 11. 6. 1946 začela voditi inventarne knjige. Prvo je podpisal celo tedanji rektor Alojz Král. V inventarnih knjigah se vodi uradna evidenca knjižničnega gradiva, iz katere razberemo naslov publikacije z avtorjem (ali naslov karte) in število izvodov posamičnega gradiva, ki so ga dobili. Na začetku so le občasno beležili način nabave, kasneje je to postal obvezen podatek. Najpogosteje so beležili le opombe o darovalcu. Tako iz inventarne knjige izvemo, da je eno od knjig podaril gospod Štravs, takratni šolski upravnik v Dolnjem Logatcu, ali da so knjigo dobili od vladnega svetnika dr. Andrejka, Université de Paris, Zadruge šolskih knjig idr. Knjižnica je v svoj fond dobila tudi nekatere redke knjige, ki so danes zelo dragocene. Glede na to, da so večino teh knjig kupili v antikvariatu, vidimo, kako premišljena in načrtovana je že tedaj bila nabavna politika. Knjižnica je svojo zbirko na ta način dopolnjevala z deli, ki so bila bistvenega pomena za razvoj geografije v tujini in Sloveniji. Dobili smo dela Valvasorja, Hacqueta, Knobleharja, Jesenka, Ratzla, Hettnerja, Davisa, Cvijića itd. Pri antikvarnih nakupih so zapisali tudi ceno. Po letu 1950 je slovenska geografija doživela izreden razvoj. Bila je institucionalno in kadrovsko okrepljena, kar se je odražalo v publicistiki, zaradi katere se je povečal prirast gradiva. Knjižnica se je vedno težje spopadala s prostorsko stisko, zato je selitev na Aškerčevo pomenila veliko pridobitev. Zbirka se je vsa leta dopolnjevala tudi s kartografskim gradivom.

Ko smo se odločali, s katero letnico izdaje naj omejimo izbor knjig, ki naj bi jih uvrstili v naš katalog, smo izbrali letnico 1960, ki nekako prestavlja mejnik v zgodovini knjižnice. Tega leta se je namreč knjižnica pričela pripravljati na selitev v novo stavbo Filozofske fakultete, ki je bila izvedena naslednje leto. Ob tej priložnosti se je preimenovala v knjižnico Oddelka za geografijo. Izbrani letnici je sledil izbor 100 enot, ki bi reprezentativno predstavljale gradivo iz začetne knjižnične zbirke. Pri izboru smo se oprli na nekatera temeljna dela znotraj posameznih področij geografije in na nekatere temeljne geografske učbenike, ki so bili izdani v času do leta 1960.

Katalog je razdeljen na tri sklope. V prvem so zbrana dela iz svetovne geografije, v drugem so dela iz slovenske geografije, v zadnjem sklopu so učbeniki. Želimo si, da bi z ogledom digitalnega kataloga spoznali, kako bogata je preteklost naše knjižnice in kako dragoceno zbirko imamo. Prav tako želimo, da bi digitalni katalog služil pri proučevanju pomembnejših del iz vseh področjih geografije oziroma zgodovine geografije.


Lucija Miklič Cvek, višja bibliotekarka

TUJA DELA

1.

2.

3.

Preberi več ...

1.THOPHRASTS moralische Charaktere mit erklærenden Anmerkungen und einem griechisch-deutschen Wortregister für Schulen / herausgegeben von Johann David Büchling. Halle, verlegt bei Johann Christian Hendel, 1792. X, 268 str.

Teofrast (ok. 370 pr. n. št.), starogrški filozof in botanik. Naslov originalnega dela je Nravstveni značaji, v katerem na kratek, karikiran način opiše slabe človeške značaje (nečimrnost, hinavstvo, pohlep, nesramnost idr.). Knjiga je razdeljena na dva dela. V prvem je poglavje o življenju in delu Teofrasta in o knjigi. Sledi 30 poglavij, vsako poglavje opiše en značaj. Na začetku vsakega je originalni zapis v grščini, h kateremu je avtor dodal obsežen komentar. V drugem delu knjige je grško-nemški slovar za šole.

2.JOHN BARROW's Reise durch China von Peking nach Canton im Gefolge der Großbrittannischen Gesandtschaft in den Jafren 1793 und 1794. Theil 1. Mit Kupfern und einer Karte / aus dem Englischen übersetzt und mit einigen Anmerkungen begleitet von Johann Christian Hüttner. Wien, In Komission bei Anton Doll, 1805. 355 str., ilustr., 1 zvd., 21 cm. Gotica

Knjiga je v angleškem jeziku izšla leta 1804. Opisuje Peking, palačo cesarja Yuen-Min-Yuena, življenje in navade na dvoru, kitajsko umetnost, znanost, medicino in potovanje iz Pekinga v Kanton. Knjiga je izšla v nemškem in francoskem prevodu. Vsebuje bakroreze in zemljevid v prilogi.

3.NEUESTE Länder- und Völkerkunde. Ein geographisches Lesebuch für alle Stände. Mit Charten und Kupfern. Prag, Disbachische Buchhandlung, 1806–1827. Gotica

Bd. 6, Holland und Westphalen. 1809. 629 str. Bd. 10, Afrika überhaupt, Nord- und Mittel-Afrika. 1810. 602 str.

Regionalna geografija sveta v 23 knjigah v zbirki Neueste Länder- und Völkerkunde, ki so izhajale v letih 1806–1827. Knjige vsebujejo bakroreze in več zganjenih zemljevidov. 6. knjiga: Nizozemska in Vestfalija. Pregled po poglavjih: V prvem delu je 16 poglavij: 1. Splošen pregled in zgodovina; 2. Lega, meje, velikost; 3. Površje, prsti; 4. Vodovje; 5. Podnebje; 6. Naravni proizvodi; 7. Prebivalstvo; 8. in 9. Industrija; 10. Trgovina, denar, merske enote; 11. Znanost; 12. Morala; 13. Vera; 14. Ustava; 15. Državna uprava; 16. Kolonije. V drugem delu z naslovom Topografija je natančen opis provinc in naselij.

4.

5.

6.

Preberi več ...

4.GALLETTI, Johann Georg August. Allgemeines geographisches Wörterbuch oder alphabetische Darstellung aller Länder, Städte, Flecken, Dörfer, Ortschaften, Meere, Flussen, u. s. w. / von J. G. A. Galletti. Pesth, Hartlebens Verlag, 1822. 3. zv.

J. G. A. Galletti (1750–1828) je bil nemški zgodovinar in geograf. Napisal je več kot 50 knjig o nemški in evropski zgodovini ter obsežno geografsko delo v treh zvezkih Allgemeines geographisches Wörterbuch, ki na skoraj 4200 straneh po abecednem redu prinaša opise držav, mest, naselij, rek. Med njimi najdemo tudi več zapisov za slovenske kraje in reke.

5.STRABO's Geographie / uebersetzt von Karl Kärcher. Stuttgart, Verlag der J. B. Metzler'schen Buchhandlung; Für Österreich in Commission von Mörchner und Jasper in Wien, 1830–1831. Knjiga 5–9, str. 398–817, 14 cm. Gotica.

Strabo je bil grški oz. rimski geograf, zgodovinar, filozof (ok. 64 p. n. št.). Sklepajo, da je delo Geografija, grško Geografika oz. Geographica, nastajalo dalj časa in da ga je dokončal za časa cesarja Tiberija. Prinaša politične, ekonomske, socialne, kulturne in geografske opise v 17 knjigah (1–2. fizična geografija, 3–10. Evropa, 11–16. Azija, 17. Afrika). Vsebina 5–9. knjige: Italija do Kampanije; Južna Italija, Sicilija; Severna, Vzhodna in Srednja Evropa; Grčija.

6.MEYER'S Universum oder Abbildung und Beschreibung des Sehenswerthesten und Merkwürdigsten der Natur und Kunst auf der ganzen Erde. Bd. 1. Hildburghausen, New York, Bibliographisches Institut, 1833. 108 str., ilustr., 19 x 28 cm. Gotica.

Prikaz pomembnih znamenitosti sveta v 12 knjigah, ki so izhajale v letih 1833–1847. V prvi knjigi je 46 opisov mest (mdr. Trg sv. Marka in Canal Grande v Benetkah, Angelski grad, Vatikan in bazilika sv. Petra v Rimu, Bad Ems, Mariánské Lázně, Firence, Brighton, Schaffhausen – slapovi Rena, Taj Mahal Agra, Atene, Washington – Kapitol, Amsterdam, , Istanbul, Krf, Sintra, Cadiz, Malta). Vsak opis dopolnjuje jeklorez.

7.

8.

9.

Preberi več ...

7.HAUSBUCH des geographischen Wissens. Eine systematische Encyklopädie der Erdkunde für die Bedürfnisse der Gebildeten jedes Standes / frei bearbeitet nach dem Abrégé de Géographie des A. Balbi von Cannabich, Littrow, Sommer, Wimmer und Zeune. Güns, In Reichard's Buch- und Kunsthandlung, 1834. 2 zv., 22 cm.

Adriano Balbi, geograf in statistik, rojen v Italiji, je leta 1832 v Parizu izdal knjigo Abrégé de Géographie. Doživela je več izdaj, prevedena in prirejena je v številne jezike. Že leta 1834 je izšla nemška priredba knjige v dveh delih. Avtorji so za poglavja o nemških deželah uporabili nemške vire. Prvo poglavje je obča geografija, sledijo poglavja o regionalni geografiji Evrope, Azije, Afrike, Amerike in Oceanije. Na začetku vsakega poglavja fizična in politična geografija kontinenta, sledi pregled po državah.

8.BIELEK, Ladislaus von. Ethnographisch-geographische Statistik des Königreiches Ungarn und dessen Nebenländer / nach den neusten und zuverlässigsten Quellen bearbeitet und herausgegeben von Ladislaus von Bielek. Wien, [samozal.], 1937. 443 str., 22 cm. Gotica.

Avtor v uvodu poudari, da svoje domovine Kraljevine Ogrske ni predstavil le s statističnimi podatki, ampak opiše tudi topografske, zgodovinske, geografske in etnografske značilnosti. Obravnava tudi sosednje dežele.

9.SCHMIDL, Adolf. Das Kaiserthum Oesterreich, in zwei Bänden, mit vielen artistischen Beigaben. Bd 1, Die Alpenländer / beschrieben von A. A. Schmidl. Stuttgart, I. Scheible's, 1837–1843. 6 zv., 23 cm. Gotica. 4: Das Königreich Illirien. 1840. 150 str., 20 f. pril.

Četrti zvezek prvega dela ima naslov Ilirsko kraljestvo. Fizičnogeografskemu in gospodarskemu prikazu ozemlja sledi topografski prikaz. Vsebuje statistične tabele, v prilogi je 20 strani slik. Schmidlovo delo Das Kaiserthum Oesterreich sicer obsega dva dela, Die Alpenländer in Die Sudeten und Karpathen-Länder. Prvi del je razdeljen na šest zvezkov.

10.

11.

12.

13.

Preberi več ...

10.TURGENEV, Nikolaj. La Russie et les Russes. Tome 3, De l'avenir de la Russie / par N. Tourgueneff. Bruxelles, Livourne, Meline, Cans et compagnie; Leipzig, J. P. Meline, 1847. 355 str., 19 cm.

Nikolaj Turgenev v publikaciji La Russie et Russes v treh delih oriše politično dogajanje v Rusiji v njegovem času, predstavi politično in socialno sliko Rusije in razpravlja o prihodnosti Rusije. V tretjem delu opiše reforme, ki bi bile potrebne za napredek in prihodnost Rusije.

11.COMPENDIO di geografia / compilato sulle norme dei signori Adriano Balbi, Chauchard, Muntz ed altri dotti geografi viventi. Nuova Edizione Toscana. Livorno, Giovanni Mazzajoli, 1850. 622 str., 6 zganj. zvd., 20 cm.

Prvo poglavje je obča geografija, sledijo poglavja o regionalni geografiji Evrope, Azije, Afrike, Amerike in Oceanije. Na začetku vsakega poglavja sta opisani fizična in politična geografija kontinenta, sledi pregled po državah.

12.AVVIAMENTO allo studio della geografia. Diviso in due corsi. Milano, G. Gnocchi, 1858. VIII, 227 str., 18 cm.

Učbenik za geografijo, kjer so v prvem delu predstavljeni osnovni geografski pojmi, v drugem delu pa so fizično in političnogeografski opisi kontinentov in posameznih regij.

13.CAJMI, Carlo. Compendio di geografia descrittiva e statistica / dal Carlo Cajmi. Lezioni proposte ai giovinetti. Milano, G. Gnocchi, 1858. III, 484 str., tabele, 19 cm.

Učbenik za geografijo, ki ima poglavja iz matematične geografije (astronomije), obče geografije in regionalne geografije.

14.

15.

16.

17.

Preberi več ...

14.GEOGRAFIA universale secondo il metodo di Gaultier. 6. ed. riveduta ed ampliata con ispeciale riguardo agli ultimi avvenimenti politici. Venezia, Trieste, C. Coen, 1875. 622 str., 18 cm, 1 zganj. pril.

Učbenik za geografijo, napisan po Gaultierjevi metodi. V prvem delu so odgovori na različna vprašanja s področja geografije, v drugem delu so fizično in političnogeografski opisi držav po kontinentih, sledi še poglavje iz matematične geografije.

15.BRACHELLI, Hugo Franz. Die Staaten Europas. Vergleichende Statistik / von Hugo Franz Brachelli. 3., umgearbeitete Aufl. Brünn, Verlag von Buschak & Irrgang, 1876. VIII, 671 str., 24 cm.

F. Bracelli je bil avstrijski statistik. V knjigi, ki je razdeljena na deset poglavij, s statističnimi podatki po državah natančno prikaže stanje po posameznih področjih v letih 1869–1873.

Poglavja: 1. Države in prebivalstvo; 2. Primarna proizvodnja; 3. Industrija; 4. Trgovina in promet; 5. Šolstvo; 6. Verska sestava; 7. Državna ureditev; 8. Državna uprava; 9. Vojska; 10. Državni proračun.

Med podatki za Avstro-Ogrsko monarhijo je tudi več podatkov za slovenske dežele. Na str. 55 je prikaz narodne sestave prebivalstva, Slovenci na Spodnjem Štajerskem predstavljajo 36 %, na Koroškem 30 %, na Kranjskem 90 %, na Primorskem 37 %.

16.PAYER, Julius. Die österreichisch-ungarische Nordpol-Expedition in den Jahren 1872–1874. Nebst einer Skizze der zweiten deutschen Nordpol-Expedition 1869–1870 und der Polar-Expedition von 1871 / von Julius Payer. Wien, A. Hölder, 1876. CVI, 696 str., 3 zganj. zvd., ilustr., 24 cm.

Avstro-Ogrska polarna odprava (18721874) pod vodstvom J. Payerja in C. Weyprechta z bojno jadrnico Admiral Tegetthoff je v dveh letih raziskovala Severno ledeno morje. Člani posadke so bili rekrutirani iz Avstro-Ogrske, predvsem iz Istre in Dalmacije. Knjiga, ki je posvečena kralju Franzu Jožefu (po njem se imenuje Dežela Franca Jožefa, odkrita 30. avgusta 1873, tudi zemljevid v prilogi), opisuje nova odkritja odprave in prinaša znanstvene rezultate na področju geografije, meteorologije, geodezije, astronomije. Je bogato ilustrirana in vsebuje tri zemljevide v prilogi.

17.DRECHSLER, Adolph. Katechismus der mathem. Geographie. Mit 113 in der Text gedruckten Abbildungen / von Adolph Drechsler. Leipzig, J. J. Weber, 1879. VIII, 272 str., ilustr., 18 cm. (Weber’s illustrirte Katechismen). Gotica.

Weber’s illustrirte Katechismen, Belehrungen aus dem Gebiete der Wissenschaften und Künste je zbirka več kot 250 knjig, ki je izhajala v letih 1851–1906 pri založbi J. J. Weber.

Knjiga je bogato ilustrirana, razdeljena na 11 poglavij, na koncu sta stvarno in imensko kazalo. V uvodu je zapisano, da je knjiga namenjena vsem, in sicer naj mlajšim približa znanost, naj bo prijateljem znanosti v užitek, poznavalcem pa v zadovoljstvo. Poglavja: 1. Uvodne ugotovitve; 2. Zemlja kot nebesno telo; 3. Zemlja kot krogla; 4. Velikost in sferoidna oblika Zemlje; 5. Težnost; 6. Rotacija Zemlje; 7. Revolucija Zemlje; 8. Precesija; 9. Nutacija; 10. Globusi; 11. Zemljevidi.

18.

19.

20.

Preberi več ...

18.CHAVANNE, Josef. Adrian Balbi's Allgemeine Erdbeschreibung. Ein Hausbuch des geographischen Wissens für die Bedürfnisse aller Gebildeten / neu bearbeitet und erweitert von Josef Chavanne. 7. Aufl. Wien, Leipzig, A. Hartleben's Verlag, 1883–1884. 3 zv., ilustr., 25 cm. Gotica.

Josef Chavanne, avstrijski geograf francoskih korenin, je avtor obsežne priredbe knjige Abrégé de Géographie, regionalne geografije sveta. Bogato ilustrirana knjiga je izšla v treh delih. V prvem delu je obsežno poglavje o Avstro-Ogrski monarhiji, kjer so v splošnem pregledu prikazane tudi slovenske dežele, v regionalnem pregledu pa podpoglavje Vojvodina Kranjska z opisi, sliko in zemljevidom Ljubljane.

19.RICHTHOFEN, Ferdinand Freiherr von. Aufgaben und Methoden der heutigen Geographie. Akademische Antrittsrede, gehalten in der Aula der Universität Leipzig am 27. April 1883 / von Ferdinand Freiherr von Richthofen. Leipzig, Verlag von Veit & Comp., 1883. 72 str., 22 cm.

Ferdinand Freiherr von Richthofen je bil nemški geograf, utemeljitelj sodobne geomorfologije. Ob nastopu profesorskega mesta na Univerzi v Leipzigu leta 1883 je imel predavanje z naslovom Naloge in metode sodobne geografije. Govori o geografiji kot znanosti in odnosu geografije do drugih ved.

20.DARWIN, Charles. Journal of researches into the natural history and geology of the countries visited during the voyage of H. M. S. Beagle round the world / by Charles Darwin. London, T. Nelson and sons, 1891. 615 str., 22 f. pril., ilustr., 21 cm.

Naslov na platnicah je Darwin's journal of a voyage round the world, na hrbtu pa Journal of the voyage round the world. Charles Darwin je bil angleški naravoslovec, ki je razvil teorijo evolucije. Knjiga Journal of researches je njegova prva knjiga in je v poznejših izdajah izšla z naslovom Potovanje z ladjo Beagle. V njej opisuje ekspedicijo ladje Beagle v času njene prve poti, ko je obiskal nekatere južnoameriške dežele. Poudarek je na geoloških in naravoslovnih značilnostih dežel.

21.

22.

23.

24.

Preberi več ...

21.LÄNDERKUNDE von Europa / herausgegeben unter fachmännischer Mitwirkung von Alfred Kirchhoff. Wien, Prag, F. Tempsky; Leipzig, G. Freytag, 1887–1907. (Unser Wissen von der Erde. Allgemeine Erdkunde und Länderkunde). 3. zv. Gotica.

Regionalna geografija Evrope, katere urednik je bil Alfred Kirchhoff, je obsežno delo več geografov, ki je izšlo v treh delih, prvi in drugi del obsegata po dva zvezka. Prvi del je izšel leta 1887, zadnji leta 1907. Na začetku prvega zvezka prve knjige je splošen pregled, sledi regionalni pregled, fizična geografija Srednje Evrope in Nemčije. Knjige vsebujejo veliko grafikonov, statističnih tabel, zemljevidov in fotografij. V drugem zvezku prvega dela je poglavje Avstrija-Ogrska, katerega avtor je Alexander Supan.

22.CVIJIĆ, Jovan. Karst. Geografska monografija / napisao J. Cvijić. Beograd, Štamparija Kraljevine Srbije, 1895. IX, 176 str., 24 cm.

Jovan Cvijić je bil srbski geograf in etnolog, predsednik Srbske kraljevske akademije in rektor Beograjske univerze. Cvijićev Karst je predelava knjige Das Karstphänomen iz leta 1893. Knjiga odraža napredek krasoslovja v 19. stoletju, kjer pa kras sicer še vedno omejuje le na apnence. Kraške oblike deli na škraplje, vrtače, kraške reke, kraške doline in na polja.

23.RATZEL, Friedrich. Der Staat und sein Boden. geographisch betrachtet / von Friedrich Ratzel. Leipzig, S. Hirzel, 1896. 127 str., ilustr., 28 cm. (Abhandlungen der philologisch-historischen Classe der Königl. Sächsischen Gesellschaft der Wissenschaften, 17).

Knjiga je razdeljena na štiri poglavja. Kot je avtor v uvodu zapisal, obravnava mejno področje med politično geografijo in sociologijo z namenom postaviti temelje politični geografiji kot znanosti, pri čemer se je oprl na dognanja znanstvenikov različnih področij od zoologov, zgodovinarjev in etnologov.

24.RATZEL, Friedrich. Politische Geographie / von Friedrich Ratzel. München, Leipzig, R. Oldenbourg, 1897. XX, 715 str., ilustr., 25 cm. Gotica.

Friedrich Ratzel velja za začetnika družbene in politične geografije. Zagovarjal je idejo, da je človeška družba podobna živalskim združbam, govori o državi kot organizmu, ki je pripet na določeno območje, države pa se v skladu z Darwinovim naukom med seboj borijo za preživetje. Hranilo držav, tako kot hrana in voda pri organizmih, so nova ozemlja. Ni pa upošteval družbenih razvojnih zakonitosti.

Knjiga je razdeljena na devet obširnih poglavij z 28 podpoglavji. Vsebina: 1. Država in okolje; 2. Zgodovinsko gibanje in rast držav; 3. Osnovna pravila prostorske rasti držav; 4. Lega; 5. Prostor; 6. Meje; 7. Kopno in morje; 8. Vodovje; 9. Gorovja in nižavja. Knjiga vsebuje tudi 33 zemljevidov.

25.

26.

Preberi več ...

25.PENCK, Albrecht. Friedrich Simony. Leben und Wirken eines Alpenforschers. Ein Beitrag zur Geschichte der Geographie in Österreich / von Albrecht Penck. Wien, Hölzel, 1898. 113, 3 str., 22 f. zganj. pril., 27 cm. (Geographische Abhandlungen, Bd. 6, H. 3).

Albrecht Penck je bil nemški geograf, univerzitetni profesor na Dunaju in v Berlinu. Med drugim je napisal obsežno biografijo avstrijskega geografa F. Simonyja, ki je raziskoval Alpe. Sistematično je zbiral meteorološke podatke vzhodnih Alp, proučeval je jezera in ledenike. V zadnjem življenjskem obdobju je proučeval gorsko skupino Dachstein, po njem seimenuje tudi planinska koča. Pri svojem raziskovanju je tudi ročno risal in fotografiral. Knjiga vsebuje tudi obsežno bibliografijo, risbe in fotografije.

26.BECKER, Anton. Methodik des geographischen Unterrichtes. Ein pädagogisch-didaktisches Handbuch für Lehramtskandidaten und Lehrer / von Anton Becker. Leipzig, Wien, F. Deuticke, 1905. VII, 92 str., 25 cm. (Die Erdkunde. Eine Darstellung ihrer Wissensgebiete, ihrer Hilfswissenschaften und der Methode ihres Unterrichtes, 3).

Anton Becker je bil rojen na Moravskem, živel in umrl je v Avstriji. Na Dunaju je poučeval geografijo na gimnaziji in je bil tudi ustanovitelj geografskega seminarja na Pedagoškem inštitutu. V uvodu knjige je zapisal, da je knjigo namenil kot priročnik učiteljem, da bi jih spodbudil k razmišljanju, kako najbolje poučevati in vzgajati. Knjiga je razdeljena na tri poglavja: 1. Učitelj; 2. Učenec; 3. Učni pripomočki.

27.

28.

29.

Preberi več ...

27.KRONFELD, Ernst Moritz. Bilder-Atlas zur Pflanzengeographie mit beschreibendem Text. Mit 216 Holzschnitten und Kupferätzungen nach Photographieen und nach Zeichnungen von Ernst Heyn, Karl Oenike, Oskar Schulz, Olof Winkler u. a. / von Moritz Kronfeld. Leipzig, Wien, Bibliographisches Institut, 1899. 192 str., ilustr., 25 cm. Gotica.

Knjiga je razdeljena na tekstovni in obširnejši slikovni del. Tekst obsega 76 strani, opisana je flora kopnega in otokov po območjih, na kratko tudi flora morij. V poglavju o Severni in Srednji Evropi je omenjena Kraljeva roža (Daphne blagayana – Blagajev volčin) na Gori sv. Lovrenca pri Ljubljani. V slikovnem delu je zbranih 216 lesorezov oziroma bakrenih jedkanic narejenih po predlogi fotografij in risb.

28.PHILIPPSON, Alfred. Europa. Mit 144 Abbildungen und Karten im Text, 14 Karten und 22 Tafeln in Holzschnitt, Ätzung und Farbendruck von E. T. Compton / des von Alfred Philippson und Ludwig Neumann verfaßten Werkes, neu bearbeitet von Alfred Philippson. 2., gänzlich umgearbeitete und erneuerte Aufl. Leipzig, Wien, Bibliographisches Institut, 1906. XII, 761 str., 57 f. pril., ilustr., zvd., 26 cm. (Allgemeine Länderkunde). Gotica.

Prva izdaja (1894) je izšla v soavtorstu z L. Neumannom. A. Philipsson, nemški geolog in geograf, jo je popolnoma preuredil in leta 1906 je v zbirki Allgemeine Länderkunde izšla druga popolnoma prenovljena in dopolnjena izdaja. Izhajal je iz regionalnega principa. Knjiga je razdeljena na štiri obsežna poglavja: 1. Splošni pregled (fizična in družbena geografija); 2. Južnoevropska nagubana gorstva; 3. Severozahodna evropska nižavja; 4. Rusko-Skandinavska plošča. Knjiga je bogato ilustrirana, obsega 144 slik, 14 zemljevidov in seznam pomembne literature o Evropi.

29.HETTNER, Alfred. Grundzüge der Länderkunde / von Alfred Hettner. Bd. 1, Europa. Leipzig, Otto Spamer, 1907. XV, 737 str., ilustr., 23 cm.

V knjigi je avtor uporabil tekst, ki ga je napisal za razlago 150 zemljevidov v atlasu Spamers Handatlas (1895). Obsega dva dela. Prvi del je regionalna geografija Evrope.

Poglavja: 1. Kontinent; 2. Britansko otočje; 3. Skandinavski polotok; 4. Finska, Laponska, Kola; 5. Francija; 6. Srednja Evropa; 7. Vzhodnoevropsko nižavje; 8. Španski polotok; 9. Italija; 10. Madžarska in Transilvanija; 11. Balkanski polotok; 12. Grčija. Na začetku vsakega poglavja je fizičnogeografski in družbenogeografski pregled, sledi pregled po regijah. V poglavju Balkanski polotok sta v pregledu po regijah med Dinarskimi pokrajinami tudi podpoglavji Istra in Kras na Kranjskem.

30.

31.

Preberi več ...

30.DAVIS, William Morris. Grundzüge der Physiogeographie. Zum Gebrauch beim Studium und auf Exkursionen / von W. M. Davis und G. Braun. 2. Aufl. Leipzig, Berlin, B. G. Teubner.

Knj. 2: Morphologie. 1915. IX, 226 str., 1 pril., ilustr., 21 cm. Knj. 1: Grundlagen und Methodik. 1917. XI, 209 str., ilustr., 21 cm.

William Moris Davis je v knjiga Physical geography (1898) razvil tezo o cikličnem razvoju reliefa, tudi t. i. erozijskem ciklu. V soavtorstvu z Gustavom Braunom je knjiga leta 1911 izšla v nemškem jeziku. Zaradi kritike, da poglavje o morfologiji ne ustreza nemškim razmeram, je bila načrtovana nova izdaja v dveh delih. Leta 1915 je tako še vedno v sodelovanju z W. M. Davisom najprej izšel drugi del z naslovom Morphologie, leta 1917 pa je G. Braun sam priredil še prvi del z naslovom Grundlagen und Methodik. Knjigi sta bogato ilustrirani.

31.WEGENER, Alfred. Die Entstehung der Kontinente und Ozeane / von Alfred Wegener. 2. gänzlich umgearbeitete Aufl. Braunschweig, Friedr. Vieweg & Sohn, 1920. VIII, 135 str., ilustr., 23 cm. (Die Wissenschaft. Sammlung von Einzeldarstellungen aus den Gebieten der Naturwissenschaft und der Technik, 66).

Alfred Wegener je bil nemški naravoslovec in raziskovalec polarnih območij. Njegova najpomembnejša knjiga je Nastanek kontinentov in oceanov. Knjiga je prvič izšla leta 1915, drugi popolnoma prenovljeni izdaji (1920), ki je izšla v zbirki Die Wissenschaft, je sledilo še več izdaj. Teorija o potovanju kontinentov je bila priznana šele po avtorjevi smrti in je osnova teoriji o tektoniki plošč. Avtor je v svoji teoriji uporabil znanje o geološki sestavi in razširjenosti fosilov. Knjiga vsebuje 33 skic in zemljevidov.

32.

33.

34.

35.

Preberi več ...

32.VIDAL de la Blache, Paul. Principes de géographie humaine / P. Vidal de la Blache, publié d'après les manuscrits de l'auteur par Emmanuel de Martonne. Paris, A. Colin, 1922. VII, 327 str., 2 f. pril., 4 zganj. zvd., 26 cm.

Vidal de la Blache je bil francoski geograf, začetnik moderne francoske geografije in ustanovitelj Francoske šole za geopolitiko, v kateri so on in somišljeniki zagovarjali načelo, da si družba okolje prilagaja, podreja ali celo preoblikuje. Uspešnost prilagajanja je odvisna od znanja in sposobnosti družbe. V delu Principes de géographie humaine opisuje svet kot dialog med okoljem in družbo. Pravi, da obstaja stalna interakcija med njima, kar ustvarja način življenja v določenih okoljih oz. t. i. »genre de vie«.

33.KÖPPEN, Wladimir Peter. Die Klimate der Erde. Grundriss der Klimakunde / von W. Köppen. Berlin, Leipzig, Walter de Gruyter, 1923. 369 str., 8 f. pril., ilustr., zvd., 21 cm.

Wladimir Peter Köppen, rusko-nemški geograf, meteorolog in klimatolog, je izdelal eno prvih klasifikacij podnebnih pasov glede na dva prevladujoča elementa – temperaturo zraka in padavine. Je ena najbolj uporabljenih klimatskih klasifikacij. Knjiga je razdeljena na dva dela, v prvem delu je poglavje o splošni klimatologiji, v drugem pa podnebni pasovi in tipi podnebja po posameznih kontinentih. Vsebuje tudi dva zganjena zemljevida.

34.DENIKER, Joseph. Les races et peuples de la terre / par J. Deniker . 2ème éd. Paris, Masson, 1926. VIII, 750 str., ilustr., zvd., 25 cm.

Joseph Deniker je bil francoski naravoslovec in antropolog, najbolj poznan po prizadevanjih za izris natančne karte evropskih ras. V knjigi Les Races et les peuples de la terre so opisane etnografske in antropološke značilnosti ljudstev sveta.

35.HETTNER, Alfred. Die Geographie. Ihre Geschichte, ihr Wesen und ihre Methoden / von Alfred Hettner. Breslau, F. Hirt, 1927. VIII, 463 str., 23 cm.

V uvodu knjige Geografija – njena zgodovina, predmet in metode je avtor zapisal, da je to njegovo življenjsko delo. Glavnina dela je namenjena metodam, tako poučevanja kot raziskovanja. Poglavja: 1. Zgodovina geografije; 2. Predmet in naloge geografije; 3. Geografsko raziskovanje; 4. Oblikovanje geografske teorije; 5. Kartografija; 6. Terminologija; 7. Geografsko izobraževanje; 8. Geografija v šoli; 9. Študij geografije.

36.

37.

38.

Preberi več ...

36.MAULL, Otto. Länderkunde von Südeuropa / bearbeitet von Otto Maull. Leipzig, Wien, F. Deuticke, 1929. 550 str., 3 zganj. pril., zvd., 26 cm. (Enzyklopädie der Erdkunde, 22).

Knjiga z naslovom Regionalna geografija Južne Evrope je izšla v zbirki Enciklopedija geografije. Razdeljena je na dva dela, prvi del obsega Južno Evropo (Iberski polotok, Italija), drugi del Jugovzhodno Evropo (Grčija, Makedonija, Bolgarija, Albanija, Jugoslavija). Na začetku vsakega dela je fizično-geografski pregled, sledita družbeno-geografski pregled in regionalizacija, ki ji sledi pregled po posameznih pokrajinah. Na začetku vsakega poglavja je seznam literature. V knjigi je tudi 57 črno-belih zemljevidov.

37.TREWARTHA, Glenn Thomas. An introduction to weather and climate / Glenn T. Trewartha. 2nd ed., 4th impression. New York, London, McGraw-Hill Book Company, 1943. XI, 545 str., ilustr., 23 cm, 5 zvd. (McGraw-Hill series in geography).

Glenn Thomas Trewatha je ameriški geograf, poznan po klimatski klasifikaciji, ki je dejansko modificirana klasifikacija Köppenove klasifikacije. V knjigi so v uvodnem delu podane splošne značilnosti atmosfere s poudarkom na dejavnikih, ki vplivajo na vreme in podnebje. V drugem delu pa je predstavljena klimatska klasifikacija, ki temelji na značilnostih zračnih mas. Opisan je tudi vpliv podnebja na naravno vegetacijo in na prsti.

39.HARTSHORNE, Richard. The nature of geography. A critical survey of current thought in the light of the past / by Richard Hartshorne. 2nd. printing. Lancaster, The Association of American geographers, 1946, cop. 1939. XV, 482 str., 22 cm.

Richard Hartshorne je ameriški geograf in predstavnik t. i. regionalne usmeritve v geografiji. V delu The nature of geography avtor predstavi poglede evropskih geografov na to, kaj naj bi bil predmet proučevanja geografske vede, in razpravlja, ali je geografija sistematična ali regionalna veda.

39.

Preberi več ...

39.DAVIS, William Morris. Geographical essays / byWilliam Morris Davis, edited by Douglas Wilson Johnson. An unabridged republication of the 1909 ed. New York, Dover Publications, 1954. 777 str., ilustr., 21 cm.

William Morris Davis je ameriški geograf, ki je zasnoval znamenito shemo erozijskih ciklov. V delu Geographical essays v prvem delu »Educational essays« po induktivni študiji o vsebini geografije nadaljuje poglavja o pomenu poučevanja fizične geografije v šolah, v drugem delu »Physiographic essays« pa so objavljeni rezultati njegovih geomorfoloških raziskav.

SLOVENSKA DELA

1.

2.

3.

Preberi več ...

1.HACQUET, Balthasar. Oryctographia Carniolica, oder physikalische Erdbeschreibung des Herzogthums Krain, Istrien, und zum Theil der benachbarten Länder. Leipzig, bey Johann Gottlob Immanuel Breitkopf, 1778–1781. 2 zv. (162; 186 str., 13 zganj. pril.), 26 cm. Gotica.

Balthasar Hacquet (1739-1815) je bil polihistor francoskega rodu, ki je deloval v Idriji. V zgodovino se je zapisal predvsem kot botanik, mineralog in geolog, pomemben pa je tudi kot raziskovalec Julijskih Alp, krasoslovec in eden od začetnikov narodopisja na Slovenskem. Njegovo najpomembnejše naravoslovno delo je izšlo v štirih delih in je izhajalo več let. Napisano v nemščini (gotici), na začetku je posvetilo v slovenščini. V prvem delu opiše podzemne jame, gore, kamnine in fosile ter vode na Slovenskem. V drugem delu je opisano mesto Idrija, kamnine in kristali ter rudnik živega srebra s sistemom rovov, ki so natančno izrisani v prilogi.

2.SCHMUTZ, Carl. Historisch- topographisches Lexikon von Steyermark / von Carl Schmutz. Gratz, [samozal.], 1822–1823. (Gratz, Gedrukt bey And. Kienreich). 4 zv., 22 cm. Gotica.

Theil 1: A–G. 1822. XII, 651 str.

Theil 2: H–M. 1822. XIV, 602 str.

Theil 3: N–Se. 1822. XV, 600 str.

Theil 4: Si–Z. 1823. VIII, 450 str.

Zgodovinski topografski leksikon za Štajersko obsega kar štiri knjige z 10.000 gesli. Carl Schmutz (1787–1873) je veliko potoval in zbiral gradivo. Tako obsežno delo je nastajalo sedem let, uporabil je že objavljene, pretežno pa rokopisne vire. Gesla so urejena po abecednem redu. Vsebuje tudi litografije.

3.HOCHENWART, Franz Grafen von. Die Entsumpfung des Laibacher Morastes / von Franz Grafen von Hochenwart. Laibach, gedruckt bei Joseph Blasnik, 1838. 108 str., 3 pril. (tabele, zvd.), 20 cm. Gotica.

Hohenwart, Franc Jožef Hanibal, baron (1771–1844), je bil naravoslovec in muzejski kurator, rojen v Ljubljani. Knjiga Osuševanje Ljubljanskega barja je ponatis iz zbirke Beiträge für Naturgeschichte, Landwirthschaft u. Topographie des Herzogthums Krain, zv. 3 in 4. V prvem delu je natančen opis Barja pri Ljubljani, sledijo kronološki pregled osuševalnih del do konca leta 1837 in poročila komisij. Na koncu je tabelaričen prikaz z opisom del in stroškov po posameznih ulicah in kanalih.

4.

5.

6.

7.

Preberi več ...

4.FREYER, Heinrich. Alphabetisches Verzeichniß aller Ortschafts- und Schlösser-Namen des Herzogthums Krain, in deutsch und krainischer Sprache. Als Commentar zur Special-Karte des Herzogthums Krain / von Heinrich Freyer. Laibach, J. Blasnik, 1846. 159 str., 21 cm.

Heinrich Freyer (1802–1866) je bil slovenski naravoslovec, ki je na svojih botaničnih potovanjih med drugim zbiral tudi kartografsko gradivo. Leta 1846 je izdal Zemljevid Vojvodine Kranjske v 16 listih, v merilu 1:113.500 z dosledno slovenskimi topografskimi imeni, ki so tudi po abecedi zbrana v seznamu na 159 straneh.

5.COSTA, Henrik. Reiseerinnerungen aus Krain / von Heinrich Costa. Laibach, [s. n.], 1848. (Laibach, Egerschen Gubernial-Buchdruckerei). VI, 266 str., 4 pril., ilustr., 22 cm. Gotica.

Henrik Costa (1796–1870), domoznanski pisec, zgodovinar, rojen v Ljubljani. Knjiga je razdeljena na devet poglavij z zbranimi pomembni topografskimi zapisi o Kranjski. Poglavja: Ljubljana z okolico; Izlet na Notranjsko; Popotovanje po Dolenjski; Potovanje na Turjak, Ribnico in Kočevje; Počitnice na Gorenjskem; Vzpon na Triglav; Izlet v Kamnik z okolico; Romanje na Sv. Jošt; Botanični izleti Friderika Avgusta Saškega po Kranjski. Vsebuje tudi bakrorez Predjamskega gradu.

6.KOZLER, Peter. Kratek slovenski zemljopis in pregled politične in pravosodne razdelitve ilirskega kraljestva in štajerskega vojvodstva s pridanim slovenskim in nemškim imenikom mest, tergov, krajev i. t. d. Na Dunaju, L. Sommer, 1854. XXIV, 57 str., 1 f. pril. (frontispic) z grbi ilirskega kraljestva in štajerskega vojvodstva, 22 cm.

Priloga k zemljevidu Zemljovid slovenske dežele in pokrajin. Imenik krajev = Verzeichniss der Ortsbenennungen.Peter Kozler (1824–1879) je bil pravnik, geograf in politik. Bil je zagovornik ilirizma in poudarjal slovenskost Istre. Raziskoval je slovenske etnične meje (kar je objavil v Kratkem slovenskem zemljepisu), pripravil prvi zemljevid vseh slovenskih dežel z etničnimi mejami in se zavzemal za uvedbo slovenskega jezika v šole.

7. SCHÄBER, J. Beschreibung der berühmten Adelsberger Grotte in Krain / nach der vom k. k. Kreis-Ingenieur Alois Schaffenrath verfassten Beschreibung neuerlich bearbeitet und mit Zusätzen vermehrt von J. Schäber. 2. verbesserte Aufl. Adelsberg, [M. Schäber], 1862. 28 str., 1 zvd., 17 cm.

Alojzij Schaffenrath (1794–1836), ki je zaslužen za prvo turistično ureditev Postojnske jame, je bil okrožni inženir v Postojni. Leta 1834 je izšla njegova knjiga Beschreibung der berühmten Grotte bei Adelsberg in Krain, ki jo je kasneje preuredil in dopolnil J. Schäber. Na 28 straneh je opis Postojnske jame, v prilogi je načrt.

8.

9.

10.

11.

Preberi več ...

8.DEŽMAN, Karel. Zusammenstellung der bisher gemachten Höhenmessungen in Krain / von Carl Deschmann. P. o.: Mittheilungen des Museal-Vereins für Krain, 1866. 76 str., 22 cm.

V obdobju, ko je bil Karel Dežman (1821–1889) kustos Deželnega muzeja, se je posvečal naravoslovju (botaniki, zoologi, mineralogiji, geologiji in meteorologiji) Kranjske. Svoje prispevke je objavljal v Mittheilungen des Museal-Vereins für Krain. Med drugim je zbral na Kranjskem merjene nadmorske višine, celo vrsto višinskih merjenj je opravil tudi sam. Objavil jih je v abecednem redu po okrajih.

9.ERBEN, Josef. Vojvodstvo Kranjsko v zemljepisnem, statističnem in zgodovinskem spregledu / po spisu Jožefa Erben-a. V Ljubljani, Matica slovenska, 1866. (V Ljubljani, J. Blaznik). 86 str., 23 cm.

Josef Erben (1830–1908) je bil češki geograf in statistik. Leta 1865 je napisal knjigo Vévodství Korutany a Krajina v geograficko-statistickém a historickém přehledu, ki jo je nato leta 1866 v dveh knjigah s pomočjo M. Cigaleta v razširjenem prevodu izdala Matica Slovenska. Vsebina: 1. Svet ali tla; 2. Vode; 3. Podnebje; 4. Prirodnine; 5. Prebivalci; 6. Narodno gospodarstvo; 7. Uprava in vlada; 8. Zgodovina; 9. Slovstvo.

10.SLOVENSKI Štajer. Dežela in ljudstvo / spisali Rodoljubi. V Ljubljani, Slovenska Matica, 1868–1870. (V Ljubljani, Jožef Blaznik). 2. zv., 22 cm.

Potem, ko sta izšli knjigi Vojvodina Kranjska in Vojvodina Koroška, je pri Slovenski Matici izšla še knjiga Slovenski Štajer, ki so jo napisali rodoljubi Josip Šuman, Ivan Žuža, Janez Majciger, Ivan Geršak. V načrtu so bili štirje snopiči, izšla sta le dva. Prvi snopič Dežela ima tri poglavja: Zemljopisne razmere, Zemljoznanske razmere ali geognozija, Zračne razmere ali meteorologija. Tretji snopič Narodno gospodarstvo ima šest poglavij: Statistične razmere prebivalcev, Produkcija, Obrtništvo, Društva, Tržtvo, Konsumacija. Knjigi vsebujeta veliko statističnih podatkov.

11.URBAS, Viljem. Das Phänomen des Zirknitzer Sees und die Karstthäler von Krain / von Wilhelm Urbas. München, Commission der J. Lindauerʼschen Buchhandlung, 1879. 17 str.

P. o.: Zeitschrift des Deutschen und Oesterreichischen Alpenvereins, Jhg. 1879, Bd. 10.

Viljem Urbas (1831–1900), naravoslovec in etnolog, učitelj v Ljubljani, Gorici, Trstu in Gradcu. Poučeval je več predmetov, mdr. tudi geografijo. Pisal je večinoma v nemškem jeziku. Bil je član Deutschen und Österreichischen Alpenverein v Trstu, v katerem je imel več predavanj, ki so objavljena v časopisu društva.

V razpravi Fenomen Cerkniškega jezera in kraške doline na Kranjskem Viljem Urbas (1831–1900) obravnava površje, podnebje, favno, floro pa tudi zgodovino in prebivalstvo kraških polj na Kranjskem. Opisuje pojav jezera, ki izginja in se ponovno pojavlja. Pri tem citira vrsto avtorjev, ki so pisali o Cerkniškem jezeru.

12.

13.

14.

Preberi več ...

12.ŠTRUKELJ, Francè-Jaroslav. Dr. Ignacij Knoblehar, apostoljski provikar v osrednjej Afriki / za slovensko ljudstvo spisal Fr. Jaroslav. V Celovcu, Družba sv. Mohora, 1881. 96 str., 17 cm.

Ignacij Knoblehar (1819–1858) je bil ustanovitelj misijona v Kartumu v Sudanu. Bil je tudi raziskovalec, ki je potoval po Belem Nilu. Na raziskovalnih potovanjih je pisal dnevnik, ki je imel veliko znanstveno vrednost. Zaradi svojih dosežkov je postal častni član Geografskega društva na Dunaju. Leta 1850 je V. F. Klun izdal njegovo priredbo v slovenskem in nemškem jeziku z naslovom Potovanje po beli reki.

13.RUTAR, Simon. Samosvoje mesto Trst in mejna grofija Istra. Prirodoznanski, statistični, kulturni in zgodovinski opis / spisal S. Rutar. Ljubljana, Matica Slovenska, 18961897 (Ljubljana, J. Blasnikova tiskarna). 2 zv., ilustr., 22 cm. (Slovenska zemlja. Opis slovenskih pokrajin v prirodoznanskem, statistiškem, kulturnem in zgodovinskem obziru, 2, sn. 1, 2).

Simon Rutar (18511903) je bil profesor zgodovine in geografije v Gorici, Splitu, Kotorju in Ljubljani. Knjiga Samosvoje mesto Trst in mejna grofija Istra je izšla v dveh delih in je le ena izmed njegovih knjig v zbirki Slovenska zemlja, ki temeljito prikazuje geografijo in zgodovino Primorske koncem 19. stol. Knjigi sta razdeljeni na naslednja poglavja: Uvod (lega, meje, velikost); Političen opis in prebivalstvo; Gmotni napredek; Duševna izobraženost; Zgodovinski opis; Pregled istrske zgodovine. Delo je ilustrirano, vsebuje načrt tržaške luke in več statističnih preglednic.

14.SUPAN, Alexander. Die Verteilung des Niederschlags auf der festen Erdoberfläche / von Alexander Supan. Gotha, J. Perthes, 1898. 103 str., 3 zganj. zvd., ilustr., 28 cm. (Petermanns Mitteilungen. Ergänzungsheft, 124)

Alexander Supan (1847–1920) je bil v Gothi med letoma 1884–1909 urednik revije Petermanns Mitteilungen, v kateri je tudi sam objavil več razprav. Tako je leta 1898 v posebni številki izšlo delo Razporeditev padavin na kopnem, v katerem je natančno opisal pojav padavin po kontinentih, pri čemer pa je najmanjši poudarek dal prav Evropi. V prilogi so tabele povprečne mesečne količine padavin po meteoroloških postajah in trije barvni zemljevidi povprečne letne količine padavin.

15.

16.

17.

Preberi več ...

15.CIPERLE, Josip. Kranjska dežela / spisal Josip Ciperle. V Ljubljani, [samozal.], 1899. (Ljubljana, R. Miličeva tiskarna). 94 str., 24 cm.

Josip Ciperle (1856–1908) je bil slovenski učitelj na Dunaju, kjer je poučeval na ljudskih in meščanskih šolah. Bil je tudi pedagoški pisatelj, veliko je pisal o vzgojnih vprašanjih. Kot pripomoček za zgodovinski in zemljepisni pouk je objavil Kulturne slike s Kranjskega in Kranjska dežela.

16.OROŽEN, Fran. Vojvodina Kranjska / spisal Fr. Orožen. Ljubljana, Matica Slovenska, 19011902 (Ljubljana, Blasnikova tiskarna). 2 zv., ilustr., 23 cm. (Slovenska zemlja. Opis slovenskih pokrajin v prirodoznanskem, statistiškem, kulturnem in zgodovinskem obziru, 4)

Fran Orožen (18531912), geograf, služboval v Kopru, Novem mestu in Ljubljani. Knjiga Vojvodina Kranjska je po Valvazorju prvi celovit regionalnogeografski opis Kranjske. Izšla je kot četrti del zbirke Slovenska zemlja in obsega dva dela, Prirodoznanski, politični in kulturni opis ter Zgodovinski opis. Knjiga vsebuje statistične preglede in fotografije.

17.KRAMER, Ernst. Das Laibacher Moor. Das größte und interessanteste Moor Österreichs in naturwissenschaftlicher, kulturtechnischer und landwirtschaftlicher Beziehung / von Ernst Kramer. Laibach, Kleinmayr & Bamberg, 1905. 205 str., 44 f. pril., ilustr., 24 cm.

Knjiga je nastala na podlagi šestletnega raziskovanja območja Ljubljanskega barja in uporabi obstoječe literature. Razdeljena je na deset obsežnih poglavij: 1. Geološke razmere; 2 Barje v prazgodovini; 3. Barje v sedanjosti; 4. Vodovje; 5. Podnebje; 6. Meritve vodostaja; 7. Flora Barja; 8. Izsuševalni projekti; 9. Izkoriščanje šote; 10. Kmetijstvo. Knjiga je ilustrirana (skice, fotografije, tabele, zemljevidi, mdr. geološka karta Ljubljanskega barja).

18.

19.

20.

Preberi več ...

18.KOŽUH, Josip. Navodilo h kartografičnim osnovam. Z 52 podobami / sestavil Josip Kožuh. V Celju, Zvezna trgovina, 1907 (V Celju, Zvezna tiskarna). 136 str., 4 f. pril., ilustr., 25 cm.

Josip Kožuh (18541948) je bil matematični geograf, ki je poučeval zemljepis na učiteljiščih in gimnazijah v Gorici, Kopru in Celju. V želji po natančnejšem risanju kart pri pouku zemljepisa je leta 1907 izdal Navodilo h kartografičnim osnovam po Sanson-Flämsteedtovi in po Ptolomejevi projekciji.

19.SEIDL, Ferdinand. Kamniške ali Savinjske Alpe, njih zgradba in njih lice. Poljuden geološki in krajinski opis / spisal Ferdinand Seidl. Ljubljana, Matica Slovenska, 1907–1908 (Gorica, A. Gabršček). 2 zv. (255 str.), 54 f. pril., 22 cm. (Slovenska zemlja. Opis slovenskih pokrajin v prirodoznanskem, statistiškem, kulturnem in zgodovinskem obziru, 5)

Delo v dveh zvezkih, vezano v eno knjigo, je izšlo pri Slovenski matici v zbirki Slovenska zemlja. Predstavlja prvo slovensko znanstveno monografijo slovenskega alpskega sveta. Poudarek je na geološki zgradbi Kamniško-Savinjskih Alp, a vsebuje tudi veliko geografskih vsebin. V prilogi so zbrani geološki načrti in prerezi, geološki zemljevid in fotografije.

20.KOSSMAT, Franz. Die adriatische Umrandung in der alpinen Faltenregion / von Franz Kossmat. P. o.: Mitteilungen der Geologischen Gesellschaft in Wien 6 (1913), str. 61164, 1 zvd., ilustr., 23 cm.

Franz Kossmat (1871–1938) je bil avstrijski geolog, ki je med drugim proučeval tektoniko in geološko zgradbo Alp. V članku je prikazana tektonika in geološka zgradba od Tržaškega zaliva do južnega roba Centralnih Alp. Zajema tudi slovensko ozemlje, in sicer v poglavjih Tektonika od Krasa do porečja Save in Južnih Alp; Zgradba Julijskih Alp; Kamniške Alpe; Karavanke in porečje Drave; Vzhodni rob Južnih apneniških Alp. V prilogi je tudi geološka karta.

21.

22.

23.

Preberi več ...

21.SEIDL, Ferdinand. Rastlinstvo naših Alp. Prispevek k spoznavanju slovenske zemlje / spisal Ferdinand Seidl. Ljubljana, Zvezna tiskarna, 1918. 224 str., 16 cm.

Pomembno geografsko delo z natančnim opisom rastlin. Knjiga na žalost ni ilustrirana, predvidena je bila druga izdaja s slikami, ki ni izšla. Poglavja: Uvod; Rastlinstvo gozdnega pasa; Rastlinstvo alpskega pasa (Poglavitne splošne prilagoditve rastlin v alpskem pasu). Imenik omenjenih rastlin (v slovenščini, latinščini in srbohrvaščini).

22.MELIK, Anton. Jugoslavija. Zemljepisni pregled / napisal Anton Melik. Ljubljana, Tiskovna zadruga, 1921­-1923 (V Ljubljani, "Makso Hrovatin"). 2 zv. v 3 kosih; 18 cm. (Pota in cilji. Zbirka poljudnoznanstvenih spisov, zv. 5–6; 11–12; 13–14)

Anton Melik (18901966), geograf in zgodovinar, je postavil temelje slovenske geografske znanosti, uveljavil sodobne geografske metode in prispeval k institucionalnemu razvoju slovenske geografije. Njegovo raziskovalno delo sega na vsa področja geografije. Jugoslavija. Zemljepisni pregled spada med temeljne raziskave za geografsko regionalizacijo Jugoslavije.

23.SUPAN, Alexander. Grundzüge der physichen Erdkunde / von Alexander Supan. 6., umgearbeitete und verbesserte Aufl. Berlin, Leipzig, Vereinigung wissenschaftlicher Verleger Walter de Gruyter, 1921. IX, 981 str., 19 pril., ilustr., 23 cm.

Prva izdaja knjige Osnove fizičnega zemljepisa je izšla leta 1884. Pozneje je bila v bistveno večjih nakladah večkrat ponatisnjena. Leta 1921 je izšla že 6. predelana in popravljena izdaja, ki vsebuje 277 skic med tekstom in 19 barvnih zemljevidov v prilogi. Mnogi so delo označili za Supanovo življenjsko delo.

24.

25.

26.

Preberi več ...

24.KUNAVER, Pavel. Kraški svet in njegovi pojavi. Poljudnoznanstven spis s slikami / spisal Pavel Kunaver. Ljubljana, Učiteljska tiskarna, 1922. 104 str., 24 f. pril., ilustr., 20 cm.

Pavel Kunaver (18891988) je bil pedagog, geograf, astronom, planinski in poljudno znanstveni pisatelj, amaterski slikar, fotograf, alpinist, jamar in krasoslovec, skavt in tabornik, astronom ter zagovornik varstva narave. Kraški svet in njegovi pojavi je prva slovenska poljudnoznanstvena knjiga o Krasu.

25.SUPAN, Alexander. Leitlinien der allgemeinen politischen Geographie. Naturlehre des Staates / von Alexander Supan, nach dem druckfertig hinterlassenen Manuskript bosorgt von Erich Obst. 2. umgearbeitete Aufl. Berlin, Leipzig, Vereinigung wissenschaftlicher Verleger, 1922. VIII, 199 str., ilustr., 24 cm.

Leta 1918 je izšlo Supanovo zadnje delo Smernice splošne politične geografije. Prirodoslovje držav, ki je tudi eno najbolj izvirnih njegovih del. Obravnava državo in politično geografijo, vrsto, velikost, lego, strukturo držav. Leta 1922 (že po avtorjevi smrti) je izšla prenovljena izdaja, ki jo je po rokopisu uredil Erich Obst.

26.ŠARABON, Vinko. Gospodarska geografija / sestavil Vinko Šarabon. V Ljubljani, Jugoslovanska knjigarna, 1922. (Ljubljana, Jugoslovanska tiskarna). 310 str., 17 cm. (Znanstvena knjižnica / Jugoslovanska knjigarna, zv. 3 in 4).

Pregled češkoslovaške zgodovine in geografije v treh poglavjih: 1. Češkoslovaška republika (fizična in družbena geografija); 2. Kratek zgodovinski pregled; 3. Družabne razmere (državna ureditev). V prilogi je zložen barvni zemljevid.

27.

28.

29.

Preberi več ...

27.ŠARABON, Vinko. Češkoslovaška republika / sestavil Vinko Šarabon. Ljubljana, Društvena nabavna zadruga, 1922. (V Ljubljani, Jugoslovanska tiskarna). 96 str., ilustr., 16 cm, 1 zganj. zvd.

Delo je služilo kot dodatno gradivo pri pouku zemljepisa v višjih razredih srednjih in njim sorodnih šol. Prinaša geografsko in statistično podobo sveta pred letom 1914, a ker je knjiga izšla šele 1922, so bili ob izidu nekateri podatki že zastareli. Poglavja: Zgodovinski razvoj trgovine in prometa; Naravni pogoji in človek; Produkcija, Trgovina; Promet in njegova sredstva.

28.RUS, Jože. Slovenska zemlja. Kratka analiza njene zgradnje in izoblike / Jože Rus. V Ljubljani, Zvezna tiskarna in knjigarna, 1924. 45 str., ilustr., 23 cm. (Splošna knjižnica, 2)

Jože Rus (18881945), geograf in zgodovinar, je objavljal geografske študije o Sloveniji in prispeval k utemeljitvi slovenskega geografskega izrazja. V publikaciji Slovenska zemlja je v prvem delu opisal geološko zgradbo Slovenije na podlagi paleogeografije in tektonike, v drugem delu pa razlaga vpliv dejavnikov (reke, ledeniki) na preobrazbo površja.

29.BIEL, Erwin R.. Klimatographie des ehemaligen österreichischen Küstenlandes / von Erwin Biel. P. o.: Denkschriften der mathematisch- naturwissenschaftlichen Klasse der kaiserlichen Akademie der Wissenschaften 101 (1927), str. 135193, 11 zvd.

Obravnavano območje nekdanjega avstrijskega Primorja je obsegalo okrog 8000 km2. Meteorološke postaje so bile zelo neenakomerno razporejene. Le za okolico Trsta in Pulja je bilo več meteoroloških postaj z večletnimi meritvami. V tabelah so zbrani meteorološki podatki, mdr. srednje mesečne in srednje letne temperature, dnevne temperature, pozeba, oblačnost, količina padavin, število nevihtnih dni, število meglenih dni, najpogostejše smeri in moč vetra. V prilogi je deset zemljevidov.

30.

31.

32.

33.

Preberi več ...

30.SUPAN, Alexander. Grundzüge der physichen Erdkunde / von Alexander Supan. 7., gänzlich umgearbeitete Aufl. unter Mitarbeit von Kurt Brüning …[et al.], herausgegeben von Erich Obst. Berlin, Leipzig, W. de Gruyter.

Bd. 1: 1927. VI, 495 str., 5 zganj. pril., ilustr., 24 cm.

Bd. 2, T. 1: 1930. V, 551, 10 str., 2 zganj. pril., ilustr., 24 cm

Bd. 2, T. 2:1930. VI, 269, 12 str., 1 zgib. pril., ilustr., 23 cm

Sedmo popolnoma prenovljeno izdajo knjige Osnove fizičnega zemljepisa je po avtorjevi smrti s pomočjo sodelavcev uredil Erich Obst. Delo je izšlo v dveh delih, v treh zvezkih, obsega več kot 1000 strani in je bogato ilustrirano, vsebuje tudi več barvnih zemljevidov.

31.FURLAN, Janko. Danska in Danci / sestavil Janko Furlan. Gorica, Goriška matica, 1929. (Trst, Edinost). 135 str., ilustr., 20 cm.

Janko Furlan (18881967) je bil slovenski učitelj, publicist in gospodarstvenik. Prve članke je objavljal v časnikih Delo, Edinost, Novi rod. Poleg knjige Danska in Danci je napisal še knjigi Pouk v kmetijstvu in Kemija za mlade kmetovalce, ki pa nista bili natisnjeni. V knjigi Danska in Danci avtor na začetku na kratko opiše fizično geografske značilnosti Danske, v naslednjih poglavjih pa je poudarek na gospodarskem razvoju, za katerega pravi, da se je prebivalcem zaradi vztrajnosti in naprednosti uspelo povzpeti do blagostanja.

32.TUMA, Henrik. Imenoslovje Julijskih Alp / Henrik Tuma. Ljubljana, Slovensko planinsko društvo, 1929. (V Ljubljani, M. Hrovatin). 100 str., 24 cm.

Henrik Tuma (18581935) je bil politik, publicist in alpinist, po izobrazbi je bil pravnik. Bil je tudi raziskovalec krajevnega, predvsem alpskega imenoslovja, jezikoslovec, zgodovinar, promotor alpinizma. Bil je eden od pionirjev raziskovanja slovenskih zemljepisnih imen. Leta 1925 je v Geografskem vestniku objavil razpravo Toponomastika. Leta 1929 je pri Slovenskem planinskem društvu izšla knjiga Imenoslovje Julijskih Alp. Želel je, da so imena pravilno zapisana in da se ohranijo slovenska imena. Prepričan je bil, da je imenoslovje podlaga za raziskovanje prave alpske kulture.

33.SLOVENE studies. Being studies carried out by members of the Le Play Society in the Alpine valleys of Slovenia (Yugoslavia) / Stamp Dudley L. (ur.). London, The Le Play Society, 1933. (Rochester, The Stanhope Press). 70 str., XII str. pril., ilustr., 25 cm.

Člani društva Le Play Society so pod vodstvom Sir L. Dudleya Stampa izdelali interdisciplinarno regionalno študijo o Solčavi, s poudarkom na geografskih, gospodarskih in družbenih značilnostih.

34.

35.

36.

37.

Preberi več ...

34.STUPAN, Milica. Slovensko ozemlje. Zemljepisni pregled za učiteljstvo / Milica Stupan. Ljubljana, Banovinska zaloga šolskih knjig in učil, 1938. 257 str., 23 cm.

Milica Stupan (19041986) je bila pedagoginja, ki je objavila tri knjige in članke s področja vzgoje otrok. Zemljepisni pregled slovenskega ozemlja je objavila, ker je zaznala potrebe po takšnem učbeniku med osnovnošolskimi učitelji za domoznanski pouk. Gradivo za učbenik je zbrala iz različnih knjižnih in časopisnih poročil in na potovanjih.

35.REYA, Oskar. Vremenoslovje / napisAL Reya Oskar. Poljudna izd. Ljubljana, Jugoslovanska knjigarna, 1940. (V Ljubljani, Jugoslovanska knjigarna). 117 str., 3 zganj. pril., ilustr., 18 cm.

Oskar Reya (19001980) je bil meteorolog in geograf, ki je postavil temelje študija meteorologije v Sloveniji. Razširil je mrežo meteoroloških opazovalnic po Sloveniji in organiziral obrambo proti toči. Proučeval je zlasti padavine in objavil prvo Padavinsko karto Slovenije. Leta 1940 je objavil poljudno strokovno monografijo Vremenoslovje, v kateri je želel na poljuden način predstaviti osnove meteorologije in vzroke vremenskih dogajanj. Knjiga vsebuje 46 skic za lažje razumevanje vsebine.

36.GAVAZZI, Artur. Apeninske zemlje i susjedna Padsko-Venetska zavala. Sa 53 slike i crteža u tekstu i 31 slikom u dodatku / napisao Artur Gavazzi. Zagreb, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, 1942. 328 str., 31 str. pril., ilustr., 23 cm. (Znanstvena djela za opću naobrazbu, 14)

V uvodu je kratek opis Južne Evrope. Sledi regionalna geografija, ki poleg Apeninskega polotoka in Sicilije vključuje tudi Korziko in Malto. Posamezne tematike so prikazane na tematskih zemljevidih, v prilogi pa je 31 fotografij naravnih znamenitosti in mest.

37.BADJURA, Rudolf. Ljudska geografija. Terensko izrazoslovje / Rudolf Badjura. Ljubljana, Državna založba Slovenije, 1953. 337 str., ilustr., 21 cm.

Rudolf Badjura (1881–1963) je avtor številnih slovenskih turističnih vodnikov in planinskih kart. Kot zbiralec krajevnih imen, ljudskih in strokovnih izrazov je leta 1953 napisal knjigo Ljudska geografija, ki je še danes pomembno delo na področju zemljepisnega izrazja in imenoslovja. Knjiga je razdeljena na šest delov: 1. Raven svet; 2. Vzvišen svet; 3. Poglobljen svet; 4. Vodovje; 5. Površinska odeja; 6. Občila. Natančnejši pregled vsebine nudi stvarno in krajevno kazalo. Knjiga je opremljena s skicami in fotografijami.

UČBENIKI

1.

2.

3.

4.

Preberi več ...

1.BECHER, Siegfried. Allgemeine Geographie zum Gebrauche für Real- oder Industrial-Schulen / von Siegfried Becher. 2., vermehrte und verbesserte Aufl. Wien, Draumüller und Seidel, 1845. X, 312 str.; 22 cm. Gotica.

Knjiga Obča geografija za realke ali tehniške šole je razdeljena na tri dele. V prvem delu je poglavje o matematični geografiji, v drugem o fizikalni geografiji, v tretjem pa o politični geografiji. Slednje poglavje ima uvodni splošni pregled, kateremu sledi pregled po kontinentih. Pri Evropi je v poglavju o Avstrijskem cesarstvu tudi podpoglavje o Ilirskem kraljestvu.

2.JESENKO, Janez. Zemljepisna začetnica za gimnazije in realke / izdal in založil Janez Jesenko. V Gorici, [samozal.], 1865. (Gorica, Paternolli). 104 str., 21 cm.

Janez Jesenko (1838–1908) je bil eden prvih avtorjev geografskih in zgodovinskih učbenikov za srednje šole. Posvečal se je tudi geografski terminologiji. V svojih delih je uvedel nove geografske termine, ki so še danes v rabi. Zemljepisna začetnica za gimnazije in realke je prvi učbenik, ki ga je v samozaložbi izdal Janez Jesenko. V njem je Janez Jesenko prvič sistematično in v večjem številu predstavil zemljepisna imena v slovenščini. Učbenik ima 6 poglavij oz. »oddelkov« (1. Nektere začetne vednosti iz svetopisa ali kozmografije., 2. Začetne vednosti iz zemljepisa sploh., 3. Zemlja pa morje in njuni deli., 4. Poveršina zemlje., 5. Najznamenitejše prirodnine na zemlji., 6. Deržavni zemljepis.).

3.JESENKO, Janez. Prirodoznanski zemljepis / spisal Janez Jesenko. V Ljubljani, Matica Slovenska, 1874. (V Ljubljani, Blaznikova tiskarna). 397 str., 23 cm.

V predgovoru učbenika Prirodoznanski zemljepis je avtor zapisal, da je več let zbiral gradivo iz številnih tujih virov, ki so navedeni na štirih straneh v uvodu. Knjiga je namenjena osmošolcem, tako da se tudi v najvišjem razredu srednje šole lahko poučuje v domačem jeziku. Da knjiga ne bi prehitro zastarela, je uporabil nove metrične mere. Na koncu knjige je poglavje Terminologija, ki v abecednem redu obsega nemške in slovenske zemljepisne izraze.

4.KOCEN, Blaž. Leitfaden der Geographie für die Bürger- und Mittelschulen der österreichisch-ungarischen Monarchie. Theil 1, Allgemeine Grundzüge für den ersten geographischen Unterricht mit 27 Holzschnitten / von B. Kozenn, umgearbeitet von Hil. Vogel. 4. verbesserte Aufl. Wien, Verlag von E. Hölzel, 1875. 118 str., ilustr., 20 cm. Gotica.

Vodič po geografiji, učbenik za meščanske in srednje šole Avstro-Ogrske monarhije, je prvič izšel leta 1868. Razdeljen je na tri vsebinske sklope: matematično geografijo, fizikalno geografijo, politično geografijo. Je ilustriran, lesorezi. Po avtorjevi smrti so njegovi nasledniki učbenik razdelili na več delov, izhajal je vseeno pod njegovim imenom. Skupaj je izšlo kar 11 izdaj. Prvi del, Splošne osnove za pouk geografije, je leta 1875 priredil Alois Vogel.

5.

6.

7.

8.

Preberi več ...

5.JESENKO, Janez. Mali občni zemljepis / spisal in založil Janez Jesenko. [S. l.], J. Jesenko, 1876. (V Gorici, Mailingova tiskarna). 184 str., 23 cm.

Knjiga ima tri obsežnejša poglavja: 1. Zvezdoznanski (matematični) zemljepis; 2. Prirodoznanski (fizični) zemljepis; 3. Deržavoznanski (politični) zemljepis, v katerem je najprej podan splošni pregled, sledijo posamezne dežele. Na koncu je terminologija, slovar slovenskih in nemških geografskih pojmov.

6.KLUN, Vinko Fereri. Leitfaden für den geographischen Unterricht an Mittelschulen / von V. F. Klun. 18. unveränderte Aufl. Wien, C. Geroldʼs Sohn, 1877. 285 str., 22 cm. Gotica.

Vinko Fereri Klun (1823–1875) je leta 1857 postal profesor geografije in statistike na novo ustanovljeni trgovski akademiji na Dunaju. Napisal je učbenik Vodič za pouk geografije na srednjih šolah. Prva izdaja je izšla 1862, leta 1877 pa že 18. izdaja. Učbenik je leta 1894 priredil G. A. Schimmer, leta 1897 pa R. Trampler.

7.JARC, Konrad. B. Kozennʼs Leitfaden der Geographie für die Mittel- und Bürgerschulen der österreichisch-ungarischen Monarchie. Theil 2, Spezielle Geographie / von Konrad Jarz. 6., vollständig umgearbeitete Aufl. Wien, Verlag von E. Hölzel, 1878. 262 str., ilustr., 22 cm. Gotica.

Kocenov učbenik Vodič po geografiji, ki je v originalu prvič izšel leta 1868, so njegovi nasledniki po njegovi smrti spremenili in dopolnili ter razdelili na štiri ločene dele. Drugi del, Specialna geografija, je popolnoma priredil Konrad Jarc. Knjiga vsebuje zemljevide.

8.SUPAN, Alexander. Lehrbuch der Geographie nach den Principien der neueren Wissenschaft für österreichische Mittelschulen und verwandte Lehranstalten sowie zum Selbstunterrichte / von Alex. Supan. 3. umgearbeitete Aufl. Laibach, Ig. V. Kleinmayr & Fed. Bamberg, 1878. 296 str., ilustr., 22 cm. Gotica.

Knjiga Učbenik za geografijo za avstrijske srednje šole je prvič izšla leta 1874, zanimivo, da v Ljubljani. Doživela je več predelanih izdaj. Avtor v uvodu poudarja metodiko poučevanja geografije z risanjem kart. Učbenik je razdeljen na dva dela. V prvem delu obravnava občo geografijo in topografijo (pojme geografija, fizikalna geografija, politična geografija, matematična geografija in klimatologija), v drugem specialno geografijo (regionalna geografija Afrike, Azije, Evrope, Amerike, Avstralije in polarnih območij).

9.

10.

11.

12.

Preberi več ...

9. KOCEN, Blaž. Kocenov zemljepis za ljudske šole / poslovenil Ivan Lapajne. 2. popravljeni natis. V Beču, E. Hölzel, 1879. 72 str., ilustr., 21 cm.

Ivan Lapajne (1849-1931) je prevedel in priredil Kocenov zemljepis Erdbeschreibung für Volksschulen, ki je prvič izšel v Mariboru leta 1877 z naslovom Kocenov zemljepis za narodne šole. Druga popravljena izdaja, ki vsebuje tudi lesoreze, je izšla na Dunaju leta 1879 z naslovom Kocenov zemljepis za ljudske šole.

10.JESENKO, Janez. Zemljepis za drugi in tretji razred srednjih šol / spisal in založil Janez Jesenko. V Ljubljani, Janez Jesenko, 1883. (V Ljubljani, Narodna tiskarna). 205 str., 22 cm.

Učbenik za drugi in tretji razred srednjih šol je regionalna geografija sveta, kot piše v kazalu »potanki zemljepis peterih zemljin«. Na koncu je podan seznam imen z izgovorjavo.

11.VRHOVEC, Ivan. Zemljepis za prvi gimnazijski razred / sestavil Ivan Vrhovec. Ljubljana, Blasnikovi nasledniki, 1897. 72 str., ilustr., 22 cm.

Učbenik je razdeljen na dve večji poglavji: 1. Osnovni pojmi, 2. Opis posameznih delov sveta. Vsebuje tudi skice.

12.UČNE slike iz zemljepisja. Avstrija. Podrobni učni načrt / uredil Anton Maier. V Ljubljani, Ig. pl. Kleinmayr & Fed. Bamberg, 1904. 50 str., 3 zganj. zvd., 23 cm.

Anton Maier (1859-1943), učitelj in šolski nadzornik, je izdal več metodičnih knjig z učnimi načrti. Mednje sodi tudi minimalni podrobni učni načrt za obravnavo Avstro-Ogrske za peto leto osemrazrednih ljudskih šol. Sedmo poglavje obravnava kras, ki vključuje naslednje teme: 1. Ograde; 2. Reke ponikalnice; 3. Pomanjkanje gozdov; 4. Burja; 5. Podzemeljske jame; 6. Cerkniško jezero.

13.

14.

15.

16.

Preberi več ...

13. OROŽEN, Fran. Kranjsko domoznanstvo / spisal Fr. Orožen. Na Dunaju, Cesarska kraljeva zaloga šolskih knjig, 1909. (Na Dunaju, Karel Gorišek). IV, 131 str., 22 cm.

Fran Orožen (1853–1912) je bil geograf, ki je poučeval na moškem učiteljišču v Kopru, na gimnaziji v Novem mestu, na državni realki in v državnem učiteljišču v Ljubljani. V učbeniku Kranjsko domoznanstvo so vsebine iz geografije in zgodovine razdeljene na dva dela: 1. del ima naslov Zemljepisno domoznanstvo, kjer so poglavja z geografsko vsebino (prirodoznanski opis, goropis, južne apnenske Alpe, kras, vodne razmere …), 2. del ima naslov Zgodovinske slike, kjer so poglavja iz zgodovine starega veka (stavbe na kolih, gradišča in gomile, pravljica o Argonavtih ...). V zgodovini novega veka pa predstavi pomembnejše osebe (Maksimilijan I., Žiga Herberstein itd.) in dogodke (kmečki upori, francoska zasedba Kranjske itd.) od 15. do 19. stoletja. V zadnjem poglavju Kulturne razmere v novem veku obravnava umetnost, slovstvo in zgodovino Kranjske. Sledi še poglavje Majhni krajevni letopis, kjer na kratko opiše nekatere kraje.

14.PAJK, Milan. Zemljepis za srednje šole / sestavil Milan Pajk. Del 1. V Ljubljani, Katoliška bukvarna, 1909. 84 str., ilustr., 22 cm.

Milan Pajk (1876–1913) je bil geograf in zgodovinar, poučeval je na gimnaziji v Kranju in Ljubljani. Sodeloval je pri izdaji zemljevida slovenskega ozemlja ter pisal arheološke, zgodovinske in zemljepisne razprave.

15.KUKOVEC, Eliza. Domoznanstveni pouk v ljudski šoli. Po načrtih moderne metodike / sestavila Eliza Kukovec. V Ljubljani, Slovenska šolska matica, 1912. (V Ljubljani, Učiteljska tiskarna). 1 sn., 81 str., 23 cm.

Eliza Kukovec (1879–1954) je bila učiteljica. Posvetila se je metodičnemu in didaktičnemu delu v razredu in zasnovala načela moderne didaktike v prvih treh razredih osnovne šole. V pouk je vpeljala naravoslovne (kemične, botanične, optične in fizikalne) poskuse.

16.GAVAZZI, Artur. Opća geografija. 1 dio, Astronomijska geografija / po predavanjima, koja je održao Artur Gavazzi izdao Akademski prirodoslovni klub. Zagreb, Akademski prirodoslovni klub, 1929. 128 str., ilustr., 22 cm.

Ker so bili za študij geografije na voljo le učbeniki v nemškem jeziku, je Arthur Gavazzi na željo študentov dopolnil svojo skripto in napisal univerzitetni učbenik, ki ga je izdal Akademski prirodoslovni klub.

17.

18.

19.

Preberi več ...

17. GAVAZZI, Artur. Sjeverna Evropa. Norveška, Švedska, Finska, Kuola i Svalbard / Artur Gavazzi. Zagreb, Matica Hrvatska, 1931. 175 str., 32 str. fotogr., 1 zganj. pril., graf. prikazi, zvd., 20 cm. (Zemljopis Evrope, 1).

V zbirki Zemljopis Evrope je Arthur Gavazzi v prvi knjigi predstavil regionalno geografijo Severne Evrope. V knjigi je uporabil statistične podatke iz statističnih letopisov posameznih držav za leto 1929. V prilogi je 68 fotografij in zganjen zemljevid Severne Evrope.

18.PRIJATELJ, Karel, BOHINEC, Valter, SAVNIK, Roman. Zemljepis za II. razred srednjih in njim sorodnih šol. Evropa / sestavili Karel Prijatelj, Valter Bohinec, Roman Savnik. Ljubljana, Jugoslovanska knjigarna, 1932. 135 str., ilustr., 22 cm.

Splošni pregled obsega le 13 strani. Sledi poglavje o Jugoslaviji, nato pregled po ostalih evropskih državah. Knjiga je ilustrirana s klimogrami in fotografijami posameznih evropskih mest.

19.BOHINEC, Valter, KRANJEC, Silvo, SAVNIK, Roman. Občni zemljepis za višje razrede srednjih in strokovnih šol / sestavili Valter Bohinec, Silvo Kranjec, Roman Savnik. Ljubljana, Ljudska knjigarna, 1935. 162 str., ilustr., 20 cm.

Poglavja: 1. Zemlja kot nebesno telo; 2. Zemeljsko površje; 3. Kartografija; 4. Vode na kopnem; 5. Oceanografija; 6. Ozračje; 7. Biogeografija; 7. Antropogeografija. Knjiga je opremljena s skicami in fotografijami.

20.

21.

22.

Preberi več ...

20.BOHINEC, Valter, SAVNIK, Roman Zemljepis za III. razred srednjih in njim sorodnih šol. Izvenevropske zemlje / sestavila Valter Bohinec, Roman Savnik. Ljubljana, Banovinska zaloga šolskih knjig in učil, 1936. (V Ljubljani, Jugoslovanska tiskarna). 151 str., ilustr., 23 cm.

Regionalna geografija Azije, Afrike, Amerike, Avstralije in Oceanije ter polarnih pokrajin. Vsebuje več fotografij.

21.OBLAK, Tone, SAVNIK, Roman. Zemljepis za nižje strokovne šole, gospodarske ter industrijske šole in tečaje / Oblak Tone in Savnik Roman. Ljubljana. Državna založba Slovenije, 1948. 130 str., ilustr., 22 cm. (Knjižnica za vzgojo strokovnih kadrov, 16).

Knjiga je razdeljena na dva dela. Prvi del Splošni pojmi in zemljepis sveta (poglavja Splošni pojmi zemljepisa, Opis zemljin, Gospodarski in politični pregled sveta) je napisal Tone Oblak, drugi del Zemljepis FLRJ Roman Savnik. V prilogi je zemljevid Politična karta sveta, Vzhodna in zahodna polobla.

22.ZEMLJEPIS za 4. razred osnovnih šol / sestavil uredniški odbor. Ljubljana, DZS, 1949. (Ljubljana, Blasnikova tiskarna). 89 str., ilustr., 20 cm.

Vsebina učbenika: 1. Naša domovina; 2. Beograd – naše glavno mesto; 3. Naše gore, doline in nižine; 4. Naše vode; 5. Podnebje, rastlinstvo in živalstvo; 6. Naravna bogastva in njihovo izkoriščanje; 7. Promet in trgovina; 8. Prebivalstvo FLRJ; 9. Ljudske republike; 10. Naši sosedje; 11. Še tri druge slovanske države; 12. Zemeljska obla; 13. Nebesna telesa. Knjiga je ilustrirana.

23.

24.

25.

Preberi več ...

23.ZGONIK, Mavricij. Zemljepisni pregled zemljin / Mavricij Zgonik. Ljubljana, DZS, 1950–1954. 2 zv., ilustr., 20 cm.

V prvem delu je zemljepisni pregled Evrope, v drugem Azije, Afrike, Amerike, Avstralije in Oceanije. V obeh delih splošnemu pregledu sledi t. i. posebni del, kjer so izbrane države podrobneje opisane (pokrajina, kulturna slika ali gospodarstvo, politična ureditev). Oba dela sta bila zasnovana kot pripomoček (učbenik) za pouk geografije.

24.KRANJEC, Silvo, VAZZAZ, Ludovik. Zemljepis za tretji razred osnovnih šol / sestavila Silvo Kranjec in Ludovik Vazzaz. Ljubljana, Državna založba Slovenije, 1951. (V Ljubljani, Triglavska tiskarna). 80 str., 16 str. zvd., ilustr., 20 cm.

Silvo Kranjec (1892–1976) je bil zgodovinar in geograf, v soavtorstvu je napisal več šolskih učbenikov in bil zaslužen za razvoj metodologije pouka geografije. Silvo Vazzaz je bil geograf in zgodovinar, delal je kot učitelj, kot dober metodik in praktik je sodeloval s S. Kranjcem pri pisanju učbenikov. V učbeniku Zemljepis za tretji razred osnovnih šol poglavju o spoznavanju domače okolice, kjer učenci spoznajo osnovne geografske pojme, sledijo poglavja o risanju in branju zemljevidov in spoznavanju Slovenije.

25.MALOVRH, Cene. Klimatologija sa osnovima meteorologije za više pedagoške škole / Cene Malovrh. Beograd, Naučna knjiga, 1954. 94 str., 23 cm.

Cene Malovrh (1915–2000) se je poleg klimatologije ukvarjal z ekonomskogeografsko regionalizacijo ter teoretičnimi vprašanji ekonomske geografije in prostorske ekonomije glede na regionalno načrtovanje. Bil je visokošolski profesor na FF in kasneje na EF. V učbeniku Klimatologija sa osnovima meteorologije so na začetku predstavljeni glavni meteorološki elementi, sledi poglavje o letni razporeditvi teh elementov v spodnjem sloju atmosfere. Avtor v učbeniku razmeji področje meteorologije in klimatologije. Sledi razlaga razlike med solarno in fizično klimo in poglavje o termičnih lastnostih atmosfere. V zadnjem poglavju so opisani tipi podnebij na podlagi Köppenove klasifikacije.