самостійна робота

2. Методи нівелювання

Залежно від метода визначення перевищення та приладів, що при цьому використовують, застосовують різні методи нівелювання.

Геометричне нівелювання складається в безпосередньому визначенні перевищень за допомогою горизонтального променю візування, який створюється нівеліром, та вертикально встановлених на точках рейок з поділками. Геометричне нівелювання застосовують для створення державної висотної мережі, висотного обґрунтування топографічних знімань, а також при проектуванні і будівництві інженерних споруд. Середня квадратична похибка визначення перевищень може бути від 0,5 мм до 10 мм в залежності від класу нівелювання.

Тригонометричне нівелювання застосовується для створення висотної основи і виконання топографічних знімань та рішення різноманітних інженерних задач. Його виконують похилим променем візування за допомогою теодоліта або кіпрегеля. Середня квадратична похибка визначення перевищень – 10 мм.

Фізичне нівелювання в свою чергу поділяється на барометричне, гідростатичне і аерорадіонівелювання.

Барометричне нівелювання засноване на вимірюванні барометрами-анероїдами в точках спостереження атмосферного тиску, який із збільшенням висоти зменшується. Використовується при розвідках і будівництві лінійних споруд, а також у випадках прискорених методів знімань. Середня квадратична похибка визначення висот – 300 мм.

Гідростатичне нівелювання засноване на принципі сполучених посудин, в яких рідина завжди займає однакові рівні, і використовується для точного встановлення будівельних конструкцій в проектне положення, вивірення під час монтажу технологічних ліній значної довжини, вимірювання осідання споруд та передаванні позначок через водяні перешкоди. Середня квадратична похибка визначення перевищень – 0,1 мм.

Аерорадіонівелювання виконується з літака, воно засноване на принципі роботи радіовіддалеміра. Радіовисотомір і статоскоп вимірюють висоту польоту літака і змінення його висоти в польоті, що дозволяє отримувати перевищення точок місцевості.

Автоматичне нівелювання засновано на використанні різноманітних механічних приладів, що автоматично креслять профіль пройденого шляху (топоприв’язник), або дають показання значень абсолютних або відносних висот точок (інерційні топоприв’язники). Висотоміри-автомати бувають механічні, електромеханічні і електронно-механічні. Середня квадратична похибка визначення перевищень – 100 мм/км.

Стереофотограмметричне нівелювання засновано на визначенні перевищень по парі фотознімків однієї і тієї ж місцевості. Метод широко використовують при складанні топографічних планів і карт за матеріалами аерофотознімання та фототеодолітного знімання.