Forgatás nélküli, vízmegőrző talajművelésre való áttérés 2018 őszétől, gazdálkodás a gyakorlatban

/ Békés megye, Gádoros /

A weblap bal felső sarkában van a Menü, három vízszintes kis vonal a cím mellett. A Menü gombot lenyitva láthatók lesznek az oldalak, nem csak a géppark, hanem a tervezett technológia, felhasznált anyagok, videók, stb..

Akit érdekel a technológia, annak napi gondjai, különböző megoldásai azt szeretettel várjuk a Forgatás nélküli, vízmegtartó talajművelés nevű Facebook csoportban:

https://www.facebook.com/groups/2493932710633714/?ref=group_header


Ma a növénytermesztésben nem a termés minősége a fontos, hanem az eredményességünk, tehát nem jó minőségű búzát, kukoricát, stb. kell termelnünk elsősorban, hanem hasznot.

A változó klíma ellenünk dolgozik. https://www.youtube.com/watch?v=rvxiLdWAZyo

Aki alkalmazkodik, nagyobb eséllyel éli túl ezt az időszakot. Ezért váltani szeretnénk a forgatásos talajművelésről a forgatás nélkülire.

Ezt fokozatosan tudjuk kivitelezni, szem előtt tartva a megélhetést, a biztos bevételt.

Nem találtam olyan összefoglaló leírást, ahol erről bővebben a gyakorló gazda szempontjai szerint lennének anyagok összeszedve.

A fórumokat, weboldalakat átolvasva és

Kökény Attila https://www.facebook.com/talajmegujito.mezogazdasag/

Gazdag József, https://www.facebook.com/jozsef.gazdag.7

Szabó István, Nagy Tibor, Kotvics - Varga Lajos és mások tapasztalatait beillesztve megpróbáltam összefoglalni a tanulságokat, tudnivalókat, beleírva a saját technológiánkat.

Köszönetet mondok mindenkinek, aki önzetlenül segített és segít személyes tapasztalatai átadásával teljesebbé, pontosabbá tenni ezt a honlapot. https://sites.google.com/view/forgatasnelkul/

Szívesen veszek minden hozzászólást.

Szántás alternatívája a vízmegőrzés érdekében. Egész 2018-as évben 420 mm, az év utolsó 4 hónapban összesen talán 40 mm eső esett Békés megye nyugati részén, / hiányzik 200 mm csapadék a talajból / ezért nem lehetett a talajt művelni, csak az utóbbi 3 hétben, 2018 november végétől. Sokan a megszokás, Így Szoktuk Csinálni technológiát választva szántottak felénk, de az eke jobbára száraz port is hozott fel. Ezért a grúber-lazító, vízmegtartó talajművelés mellett döntöttünk. A jövőben így műveljük a táblákat. Összesen 70 ha-on gazdálkodunk. A 70 ha 12 táblából áll, a 2 ha-tól a 15 ha-ig. A táblák közel vízszintes, jó minőségű réti csernozjom öntés talajok, közel 40 AK értékkel hektáronként.


Kukoricaföld


- egyik képen a szomszéd gazda földje szántással művelve 2018 őszén illetve

- a másik képen a saját kukoricaföld grúber + lazító + grúber után, rögtön visszazárva a talaj minden művelet után.

Energia felhasználás hasonló mindkét esetben.




Kukoricaföld


A második esetben a talaj várhatóan

- jobban megtartja és jobban átengedi a vizet, csapadékot,

- át van levegőztetve,

- a hasznos " oxigén kedvelő mikrobák" nem lettek leforgatva,

- többszörösen keverve, lazítva, aprítva lett, mégsem szárad ki, lehetőség van a talajélet megmaradására-növekedésére.

Tavasszal várhatóan könnyebben lehet magágyat készíteni a második esettben.

A második képen a lazító és a grúber munkája.

A búza tarlóból - a grúber után, nedvesen a lazító hengerébe ragadt és kiszedett - talaj és növényi maradványok látszanak.

Az eszközök tökéletesen összekeverték, ezzel jobban hozzáférhetővé, feltárhatóbbá teszik a baktériumok, gombák számára az alaposan felaprított növény maradványokat.

Géppark

Horsch Joker 3CT rövidtárcsa, Vogel-Noot gruber Norand ékgyűrűs hengerrel, Fiona XC DC direktvető, VL-3 LAZÍTÓ, Rau kombinátor, Boguslav 3000/18 permetező, Símítós dupla soros lezáró henger, Gaspardo MTE vetőgép, KUHN MDS 932 Q, Metálwolf 320 tárcsa baktérium szóróval, CASE MX120, MTX 125, Kioti DK 904, Foton Europard+Bogballe daru

Vadkerti VL-3 LAZÍTÓ

Rau 4,4 kombinátor

Boguslav 3000/18 permetező

Fiona XC DC direktvetőgép

Símítós dupla soros lezáró henger

Gaspardo MTE vetőgép

KUHN MDS 932 Q

CASE IH MX 120

Metálwolf 320 tárcsa baktérium szóróval

Tápkultivátor - mit szeretnék vele kijuttatni a 6 soros Terra sorközművelő kultivátorra szerelt, 1000 literes tartályból:

- az első menetben gyomirtót fújunk, 6 sort egyszerre, minden sor fölé 1 fúvóka kerül, kb 25 cm-t permetezve, / a fúvóka magassága állítható / a sorközművelő védőtárcsák közé, a többi 50 cm-es sorközt a 75 cm-ből megkapálja, így oda nem kerül / nem kell vegyszer - elméletileg...

/ tehát sávban permetezve, kb 1/3-ad kell így a vegyszerből /

- 250 l/ha vízzel számolva ennek harmada: 84 l/ha oldatot kell kijuttatni hektáronként, 6 x 0,75= 4,5 m munkaszélességgel, kb 8 km/h sebességgel, /

- a második, harmadik menetben tápoldatot adhatunk ugyanezzel a géppel a sor mellé, a növények gyökeréhez, ugyanezen a vezetéken megy a tápoldat a fúvókához, amire ekkor húzunk egy műanyag csövet, ezután 2 felé osztjuk és így a szabad kifolyású vezetéken, a szélső kapa mögé vezetve soronként 2 oldalt, és szabadon kifolyik a tápoldat, a kapa nyitotta barázdába.

Ahogy a traktor felemeli a gépet, megszűnik a szivattyú áramellátása, a fordulókban nem szór.